Roca

Ce va "opreshte" in Moldova (de ce nu imigrati?)

Postări Recomandate

radutza

in ultimul timp ma gindesc mult la emigrare...

desigur ma tine familia aici... dar cred ca am sa plec...de fapt stiu la sigur..e doar o chestiune de timp...

cel mai mult m-am dezamagit dupa perioada finisarii studiilor, in timpul cind cauti un serviciu stabil, cu un salariu care sa-ti acopere macar cheltuielile, toata birocratia asta din tara, mita la fiecare pas...sincer sunt dezamagita...

deja nu mai pot sa vad feţe triste si incretite in troleu , sa vezi cum oamenii sufera ca nu le ajung banii...sa vad parintii cum socot fiecare leu si economisesc din tot ce se poate si mai ales teama lor pt ziua de maine...ma doare sufletul cind vad ca elementar nu-ti ajung bani sa cumperi familiei lactate sau fructe, si totul se scumpeste... :girl_impossible:

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
radazavas

ну, у тех, кто не обременен семьёй-детьми-престарелыми родителями, кто только что окончил Универ и знает ин.яз, вообще не знаю, какие могут быть сомнения! ))

Partajează acest post

Link spre post
Walk Jane

И снова хочу написать.

На Родине люди считают, что уровень жизни (или качество жизни) определяется лишь финансовыми возможностями.

Partajează acest post

Link spre post
Sarah

Roca, nu stiu daca pot raspunde aici deoarece eu fac parte din categoria care am plecat. undeva pe forum eu am scris ca m-am condus dupa proverbul: mai bine sa ard ultima luminare decit sa traiesc in intuneric. am sosit aici acum 7 ani, nestiind pe nimeni si am luat-o de la zero. In Moldova si eu si sotul aveam servicii bune (el - informatician la banca, eu-profesoara de engleza la universitate + job la timp plin intr-un proiect). ambii aveam salarii bune p-u vremea ceea: peste 300 $ fiecare. motivul care l-am invocat a fost lipsa unui spatiu locativ, dar au fost mai multe motive precum: instabilitatea politica si financiara, frica de ce ne asteapta la pensie (desi aveam doar 25 ani), lipsa de cultura a multora din conationalii nostri, haosul din tara si multe altele. sotul venea mereu acasa si mi s eplingea ca uite, cutare a fost promovat, deoarece e fiul lui cutare, dar eu n-o sa fiu pentru ca-s pur si simplu din sat, et. (mai jos am relatarile unei fete de aici la acest capitol: http://prindemclipa.wordpress.com/2010/05/25/thank-you/). desi ne-a fost foarte greu (nimeni nu ne-a asteptat cu petale roz la sosire), aceasta a fost cea mai buna decizie din viata noastra. si vreau sa-ti spun ca tot de ce te temi tu nu este fondat. eu sunt sigura ca tu poti obtine ceea de ce te temi ca n-ai putea, ba chiar si mai multe. daca te-ai decurcat in Moldova, te vei descurca si aici.

si ca raspuns tot la intrebarea mea...de ce nu plec??? ce ma tine aici... raspund:

- pentru ca am un serviciu stabil...si nu depinde de nimeni Eu aici am facut studii de calitate (2 masterate, unul din care e la Universitatea McGill, una din cele mai bune din lume) si am un job mult mai bun decit in Moldova. e u job stabil, pentru stat. am fond de pensii si tot pachetul de avantaje sociale. principalul e ca e interesant si bine platit si la doar 10 minute de casa. acum sunt in concediu de maternitate si primesc 93% din salariul meu brut timp de un an. pot sa-mi permit sa merg la diverse activitati cu copilul sau singura, sa string bani p-u o scoala privata si sa-i cumpar de toate. cine-mi oferea ceva similar acasa in Moldova?

- pentru ca am multi prieteni - toti prietenii mei au venit aici sau au plecat in alte tari. au ramas doar acei care nu au putut sa plece, nu au putut deoarece n-au avut bani sau au parinti bolnavi, nu ca sunt patrioti.

- pentru ca in alta tsara nu am sa pot lucra pe specialitate - eu am lucrat pe prima mea specialitate (profa de engleza) chiar fara sa fi facut studii aici si pe urma am decis sa fac ceea ce-mi place mie, ce as fi vrut sa fac in Moldova. ma bucur ca am putut.

- pentru ca nu cunosc foarte bine o limba straina - asta intradevar e o piedica, dar se poate lucra la acest capitol.Omul e capabil de orice daca vrea. eu stiam limbile cind am sosit, sotul-nu si totusi ambii avem joburi bune.

- pentru ca nu sunt persoana de risc...Si eu credeam ca nu sunt. cred ca de vina e sistemul din Moldova, ideile astea idioate de gen: capul plecat sabia nu-l taie sau daca esti lovit pe obrazul drept, intinde-l si pe stingul. se vede de la o posta un moldovean nou venit, isi cere scuze peste tot. de isi cer scuze, de ce mereu crede ca deranjeaza? pentru ca sunt complexati, ca de mici ni se spune sa ne scuzam, sa fim modesti. noi acasa cind eram copii si aveam oaspeti nici nu stateam la masa cu adultii. sotul a fost asta toamna in Molodva, dupa 6 ani. a zis ca a gasit destul de greu sa vrei sa faci un act si sa trebuiasca literalmente sa te inchini la anumiti birocrati. aici nici urma de asa ceva. cu cit esti mai indraznet, cu atit mai bine. eu la inceput imi scriam pe foaie ce vroiam sa zic si apoi sunam. asa am invatat sa ripostez si sa-mi cer drepturile.

Alte realizari: mi-am adus fratele si sora incoace. Din 2007 sunt in proces de reintregire a familiei (parintii). va mai dura 1-2 ani, dar vom fi toti impreuna. ei si acum sunt aici, dar atunci vor avea statutul de rezident permanent si sansa de a avea o pensie canadiana. toti trei frati avem propriile noastre case. fratele si-a cumparat-o chiar saptamina asta (se muta la 1 mai). el are 26 ani si sotia lui aproape 21. evident ca a trebuit sa facem si anumite sacrificii. de exemplu, sotul nu a asistat la moartea soacrei. cind am plecat ea avea 69 ani si tot plingea ca o lasam. a fost foarte dureros. apoi a trebuit sa nasc primul copil abia la 31 ani. mi-ar placea enorm sa-i ofer fetitei mele inca macar 2 frati sau surori. sper sa nu fie prea tirziu. partea ca a trebuit sa fac studii eu n-o numesc sacrificiu, ci privelegiu. asta a facut parte din dezvoltarea mea si m-a inarmat cu multa incredere in sine, cu cunostinte profunde in domeniu si cum multe relatii si prieteni.

Uite cam asta am vrut sa-ti spun. parerea mea e ca orice e realizabil, numai dorinta si sanatate sa fie.

Si vroiam sa-ti sugerez tie si altor fete un blog pe care eu l-am gasit destul de interesant. E o fata care e in Canada deja. http://prindemclipa.wordpress.com/2010/01/07/un-nou-inceput/

Imi cer scuze daca am facut careva greseli sau daca ti-am parut prea dura. nu e nimic personal, doar nu ne cunoastem, asa e felul meu de a fi.

Bafta tie si numai bine!

Partajează acest post

Link spre post
Roca

Sarah... nu trebuie sa-ti ceri scuze pentru ca nua pentru ce... eu deja din primele fraze am inteles ca spui ce simti cu adevarat...

sincera sa fiu... eu cam tot asha sunt...spun ceea ce vreau si cum vreau...

da..eu sunt de acord...ca chiar si munca mea... si statutul pe care il am nu este apreciat la justa lui valoare... nu mai spun de faptul cum sunt apreciat si respectati colegii mei in alte tsari...

altfel spus...stiu cum e...am fost in Germania la colegii mei...si stiu ca sunt cei mai respectati oameni din stat...aici insa... de au de o..."datoare"... el dar asta e...

...stiu ca e o teme foarte dicutabila... si mi se invirtesc in cap foarte multe fraze....

Editat de Walk Jane

Partajează acest post

Link spre post
Alionka2010

А что ждет в Молдове? Сейчас плохо и дальше будет также.

А даже если сейчас хорошо, то где гарантии, что и потом также будет? Что не разориться бизнес или не заменят на работе на более молодого специалиста? Стабильности нет. Человек не защищен.

Полностью согласна!! Сейчас плохо, а будет ещё хуже... :girl_impossible:

Partajează acest post

Link spre post
Ксёмпа

Я бы с удовольствием уехала,не боюсь начинать всё с нуля.Только вот нет у нас родственников или таких друзей кто бы помог с выездом и для начала приютил.

Partajează acest post

Link spre post
music_4_life

Финансовый вопрос да и все)

Уже много раз писала по поводу эмиграции.. Я за Америку(США, Канада), но тянет больше в США.. хотя возможности практически никакой, никаких оснований и т.д... Слежу за грантами :whistle3: =)

Partajează acest post

Link spre post
Huligank@

Я бы с удовольствием уехала,не боюсь начинать всё с нуля.Только вот нет у нас родственников или таких друзей кто бы помог с выездом и для начала приютил.

Oxana, otve4u na ruminskom, tak kak russkoi klav. net, a translit zapreshen.

Multi vin fara sa kunoasca pe cineva, dar akum kind sunt atitea forumuri, e mult mai usor in komparatie ku timpurile kind au venit nasii mei de ex (10 ani in urma, nu era informatie delok!), sau Irina (Sarah-autoarea de mai sus). Multi isi plaseaza anunturile despre cedarea bailului (contractului), il preluati si traiti pina expira, daca nu va place, intre timp , fiind deja o perioada in mediu canadian, kautati in alta parte si va mutati unde va place. Aici sistemul e foarte diferit de Md, totul se face din timp: vrei sa te muti, anunti din timp proprietarul si nimeni nu te poate alunga pina nu expira contractul.

Noi de ex iata tot vrem sa demenajam (sa ne mutam), motivul: avem nevoie de un apartament mai mare (patuku fetei e in acelasi dormitor cu noi si ea daca ne vede, tzipa s-o luam la noi in pat, daca nu ne vede, doarme ok, am incercat sa dormim in salon si am vazut diferenta, deaceea si vrem ca fata sa aiba camera aparte).

In casa in care locuim nu se da nimik in kirie mai mare dekit avem noi. Am gasitin acelasi raion un apartament bunicel care se elibereaza din 1 aprilie, iar noi avem bailul pina in iulie... Asa ca daca s-ar gasi cineva sa ne prea bailul, ar fi bine la toti. daca nu gasim pe nimeni, va trebui sa lokuim pina expira kontraktul. Daca aveti pe cineva cunoskut care cauta lokuinta,va rog sa le spuneti. Apartamentul nostru este de 3 1/2, in Lasalle, etajul 3 (ultimul), nimeni nu iti merge "in kap". E amplast foarte bine: linga statia de autobuz, multe magazine aproape, farmacii etc. P/u mine a fost foarte comod caci mergeam pe jos cu bebe la CLSC la vaccinare (5 min) si la pediatru la clinica Nazareth 15 min pe jos. Parcul deasemena este foarte aproape. Casa are piscina, unde vara poate merge oricine doreste. La moment akitam kite 600$ plus kit vine pe lumina.

...

Sunt multi care plaseaza anunt ca cauta o fata, sau un baiat ku cine sa traiaska in apartament. Viitoarea sotie a kumnatului meu a venit asa: a gasit o fata prin net care cauta o colocatara si a venit direct la apartament.

Asa ca nu e problema deloc! Dorinta sa fie!!!

...

Si ca sa nu fie delok NE la tema mesajul postat, mai scriu kiteva cuvinte. Iata pe 22 martie vom avea 1 an aici. Da, e greu fara mama,si fizik si moral, dar anume ea m-a inkurajat sa fac acest pas. Vorbim zilnik prin skype, isi vede nepoata si isi doreste mult s-o stringa in brate. Vara o sa mergem acasa, asa ca atunci imi va fi definitiv klar daca am luat decizia korecta. Foarte multi zik ca dupa o perioada traita in Canada, kind te intorci acasa, deodata vezi toate minusurile. dar eu si akum stiu ca: DEJA ceea ce i-am oferit kopilului meu aici, acasa nici ku sprijinul mamei, nici jumate nu ii ofeream. Sper ca peste ceva timp o voi aduce pe mama aici definitiv. dar mai intii s-o aduc in vizita, sa vedem daca ii place :rolleyes:

iar p/u cei ce stau pe ghinduri sa emigreze sau nu... unika ce va pot sfatui: TREBUIE SA FITI CONSTIENTI DE GREUTATILE CARE VA ASTEAPTA, dar efortul si sacrificiile se merita pe deplin! Uneori e foarte important in viata sa iei o decizie corecta, la timp... de ea depinde cum va evalua mai departe viata...

Eu sunt cam fricoasa de felul meu, dar m-am consolat ku ideea ca acasa reusesc sa ma intorc orikind, mai ales ca lokuinta este... in skimb,ca daca nu imi place, stau aici doar 3-4 ani, primesk pasaport Ca, apoi practik toate usile se deskid... Dar nu prea cred ca ne vom intoarce acasa.

Partajează acest post

Link spre post
Света

Я вот тоже собираюсь на новый год приехать домой и посмотреть на свою реакцию. Многие говорят, что ностальгия только до того момента как приезжаешь, посмотрим , станет понятно смогу ли я Америку считать своим домом или нет. Пока дом для меня это Молдова, хотя часто чувствую какую-то гордость того, что являюсь частью такой страны ( не Молдовы).

Partajează acest post

Link spre post
MamiDeDarius

Pe noi tot ne framinta periodic dorul plecarii, dar de la un timp ne-am calmat. Vroiam in Canada, dar dupa ce au plecat niste prieteni cunoscuti, mai multe perechi si cind vad ca nu prea sunt incintati de aceasta decizie (chiar daca ei n-o spun direct), noi ne-am mai potolit din planuri de imigrare.

Si ca sa raspund direct la intrebarea temei:

- copilul e prea mic si consider ca beneficiile lui sederii acum in MD sunt mai mari daca am fi peste hotare. Specific: mincarea e cea mai buna aici, avem- legumele de la bunici, carnea de la tara, de la bunici etc. Pe linga asta, o am pe mama si pe sora mea care vin aproape zilnic in vizita si imi usureaza existenta. Eu nu cred in institutia dadacelor si nici la cresa nu as da copilul sub 2,5 ani, intrucit eu consider ca un copil merita "jertfirea" a 3 ani din viata pentru a-i asigura tot suportul si confortul psihologic necesar din primii si cei mai importanti ani de viata.

- avem apartamentul nostru, cumparat din banii nostri, nu e mare apartamentul, nici nou, dar reparat relativ bine, astfel incit sa simtim ca e casa noastra, chiar daca pe mine periodic ma maninca sa mai facem imbunatatiri cosmetice :girl_wacko: .

- sotul are un job super bun, care ii garanteaza un venit bun, stabil, respect la munca si avansare periodica. Deci nu e un lucru de neglijat.

- unde lucrez eu, la fel, am parte de toate, mai putin de salariu atractiv :pardon: , dar la noi exista posibilitatea sa pleci peste hotare si sa faci bani buni, foarte buni chiar daca lucrezi un timp (2-3 ani pe loc), astfel ca dorinta de a trai peste hotare o putem compensa cu posibilitatile oferite de serviciul meu.

Alte motive, gen "multi prieteni" la noi nu e valabil, caci majoritatea sunt plecati peste hotare. E un lucru dureros ca ajungi in w-e si nu ai la cine merge in ospetie...dar parca ne-am obisbnuit cu acest sentiment...

Partajează acest post

Link spre post
Cosinzeana

mi se pare ca tema si-a schimbat destinatia! :spiteful:

s-au dat cu parerea multe persoane care deja au plecat....de parca fac reclama!

eu nu vreau sa plec!...si sincer nici nu mi-am pus niciodata aceasta intrebare....poate doar acum, ca am citit tema....

si nu pot spune ca traiesc bine (am in vedere partea financiara - sincer nici la odihna nu-mi pot permite sa plec)

si ma afecteaza si pe mine situatia din tara (emotional)

sa fi fost aceasta dorinta la noi (eu si sotul) atunci noi avem posibilitatea destul de sigura de a imigra la alegere in : Grecia, Italia si Rusia (in toate aceste directii am rude foarte apropiate care s-au stabilit demult acolo cu traiul)

dar uite necatind la toate greutatile financiare prin care trecem noi (familia mea)....oricum gindul de a pleca nu ne copleseste!

as putea spune ca sunt patriota? cred ca da!

mai ales ca unul din mottourile mele este "daca vrei schimbari, incepe cu sine insuti", transpunind acest mottou la situatia degradanta din tara noastra as putea spune urmatoarele:" doresti o schimbare in tara ta? fii tu acel care va schimba ceva spre bine!"

dar sa stiti ca cel mai tare ma afecteaza cuvintele unor fete - ca plecind in alta tara , Ele ofera alte posibilitati copiilor lor.....

foarte bine, dar cu ce sunt mai defavorizati copii mei? nu sunt sigura ca ii privez de ceva ce doresc, sau le ofer o educatie neadecvata, sau crescind in Moldova nu vor putea invata la Harvard sau Oxford......

Partajează acest post

Link spre post
Ledo

И снова хочу написать.

На Родине люди считают, что уровень жизни (или качество жизни) определяется лишь финансовыми возможностями.

Воооот, золотые слова :-)

Partajează acest post

Link spre post
jagoda

Dar voi? de ce nu plecati? aveti de gind sa plecati?

Motivul principal sunt parintii. Sunt unicul copil al lor, si daca plec, ei ramin singuri.

Alt motiv ar fi dubiile in privinta ocupatiei. Probabil m-am informat prea putin in ceea ce tine de ocupatiile moldovenilor peste hotare, nu stiu ce as putea face acolo.

Alta cauza (si nu ultima) ar fi copilul. Mai degraba teama ca nu se va putea adapta prea usor.

Partajează acest post

Link spre post
DJAngie

Ne opreste la moment

- banii buni de care ai nevoie pentru a pleca sia traia acolo pina te acomodezi si iti gasesti un job..

- parintii care ma au doar pe mine...

- teama greutatilor

- prietenii

- dorinta de a lucra pe specialitate

- "stapina la mine acasa"

- teama de necunoscut..

Desi ..cred ca totusi...totul se rezuma la prima pricina...pentru ca daca ar fi posibilitatea financiara....celelalte motive nu ar fi atat de motivante si toate greutatile cred ca le vom putea infrunta..desigur plecarea nu ar fi mai mult de 5 ani...Apoi oricum vrem inapoi..Dar nu ses tie ce va fi peste 5 ani...

la moment urmarim grandu-ri..caci sa stingi suma necesara, e pur si simplu imposibil...

Partajează acest post

Link spre post
Cosinzeana

Motivul principal sunt parintii. Sunt unicul copil al lor, si daca plec, ei ramin singuri.

Alt motiv ar fi dubiile in privinta ocupatiei. Probabil m-am informat prea putin in ceea ce tine de ocupatiile moldovenilor peste hotare, nu stiu ce as putea face acolo.

Alta cauza (si nu ultima) ar fi copilul. Mai degraba teama ca nu se va putea adapta prea usor.

aici sunt deacord cu Dvs. de ce ? deoarece sunt doua lucruri diferite cind imigrezi neavind copii sau avind copii prea mici sa inteleaga diferenta si imigrarea cu copii care deja s-au integrat destul de bine in societate (gradinita , scoala, prieteni)

Decizia de a pleca este a parintilor si nicidecum nu poate fi a copiilor

Dupa parerea mea afirmatia de genul: copii se adapteaza foarte bine....nu intodeauna este reusita!

de facto imigrantii, constienti de propria incapacitate de adaptare (ma iertati dar asa-i vad eu pe cei ce imigreaza deoarece in tara este rau), i-si iau copilul dintr-un mediu destul de favorabil (stiti, copii nu-si dau seama ca viata lor nu este asa cum vrea sa o programeze mama si tata....pentru copii viata lor , oricare n-ar fi ea, este buna) si-i "arunca" intr-un mediu absolut nou si ostil pentru ei..... de ce ostil? deoarece sunt foarte multe bariere - in primul rind limba (dvs va pregatiti pentru imigrare invatind limba tarii, dar o faceti si cu copiii?), ..........imigrantii vor spune ca nui problema, copii invata limba foarte repede.....dar pentru mine aceasta situatie este echivalenta cu aruncarea unui om in apa cu scopul de al invata sa innoate!.....de la primul barier se trage urmatorul - lipsa de comunicatie, mai sunt si reguli noi pentru care copii nu sunt pregatiti si multe altele.......

desigur.....bietii copii....pusi intr-o situatie fara alegere.....se adapteaza...dar acest fapt nu-i scuteste de schimbari psihologice care pot sa-si faca aparitia mai tirziu.....

................................

noi cu sotul vrem sa ne mutam cu traiul in alt oras, aici in tara, si oricum mergem greu la acest pas....din cauza copiilor. aminam pina cind cea mai mare va atinge virsta frecventarii scolii(un etap nou) vrem sa imbinam aceste doua etape impreuna pentru a reduce discomfortul psihologic al copilului.

si cred ca aceasta schimbare va fi mai putin traumatica pentru ambii copii deoarece ne mutam in orasul in care traiesc toti buneii si prietenii lor (copiii prietenilor nostri cu care mentinem un contact foarte strins)

Partajează acest post

Link spre post
Sarah

mi se pare ca tema si-a schimbat destinatia! :spiteful:

s-au dat cu parerea multe persoane care deja au plecat....de parca fac reclama!

Eu n-am avut nici o intentie sa fac reclama. Pur si simplu am vrut sa risipesc stereoripurile ca acei ce a plecat peste hotare nu au un post de munca decent, nu au destui prieteni, nu pot avea o locuinta proprie sau ca ar fi tratate ca persoane de maina a doua.

Si pe cei care au ramas in Moldova nu-i consider nici eroi si nici martiri. fiecare e cu situatia lui si ma bucur sincer pentru cei ce au avut suficiente motive ca sa nu trebuiasca sa plece din tara. eu nu prea cunosc persoane din aceasta categorie, dar asta o fi din cauza ca eu sunt nascuta in sat si la liceu si facultate am invatat tot cu tineri din sate. probabil ca altii au fost mai norocosi si au avut alte posibilitati.

Nici intr-un caz nu as vrea sa se inteleaga ca eu mi-as uri tara. eu intotdeauna spun ca sunt in Moldova si am mereu o harta cu mine, ca sa arat unde se afla. daca intrelocutorul are rabdare, ii povestesc cite ceva despre patria mea. si in familie vorbim doar romana. cind s-a pus problema sa fac donatie (ajutor p-u persoane bolnave, ajutor la internat, transportarea unei persoane decedate, sa ajut pe cineva sa emigreze, etc.), intotdeauna am contribuit cu ce-am putut. am facut toate fara sa fi fost fortata de cineva, fara sa fiu pusa in fata faptului implinit. spun asta doarece la universitatea la care am lucrat tare des mi se oprea din salariu pentru acte de binefacere. evident, fara sa ma intrebe cineva daca vreau/imi permit sa contibui.

Si mie imi place maxima lui Mahatma Gandhi "Be the change you want to see in the world". Chiar sunt curioasa cum se poate de aplicat. Mama mi-a zis ca a incercat, anul trecut, sa zimbeasca la toata lumea cu care se intilnea prin sat. si apoi s-au raspindit zvonuri ca ar fi nebuna de se hlizeste fara motiv. ea mereu cind pleaca de aici, se vaieta: iar o sa vad mutrele celea inacrite si triste!

Cine stie, poate strategiile ei n-au fost eficiente. de asta si intreb, cum se poate de aplicat.

Partajează acest post

Link spre post
Marika

.......de facto imigrantii, constienti de propria incapacitate de adaptare (ma iertati dar asa-i vad eu pe cei ce imigreaza deoarece in tara este rau), i-si iau copilul dintr-un mediu destul de favorabil (stiti, copii nu-si dau seama ca viata lor nu este asa cum vrea sa o programeze mama si tata....pentru copii viata lor , oricare n-ar fi ea, este buna) si-i "arunca" intr-un mediu absolut nou si ostil pentru ei..... de ce ostil? deoarece sunt foarte multe bariere - in primul rind limba (dvs va pregatiti pentru imigrare invatind limba tarii, dar o faceti si cu copiii?), ..........imigrantii vor spune ca nui problema, copii invata limba foarte repede.....dar pentru mine aceasta situatie este echivalenta cu aruncarea unui om in apa cu scopul de al invata sa innoate!.....de la primul barier se trage urmatorul - lipsa de comunicatie, mai sunt si reguli noi pentru care copii nu sunt pregatiti si multe altele.......

desigur.....bietii copii....pusi intr-o situatie fara alegere.....se adapteaza...dar acest fapt nu-i scuteste de schimbari psihologice care pot sa-si faca aparitia mai tirziu.....

................................

Ma scuzati de asa intrebare, dar ati locuit macar un timp scurt in strainatate ca sa faceti o diferenta reala intre Md si cealalta parte a lumii?

Probabil ca toti care pleaca o fac nu numai de dragul lor, dar pentru viitorul copiilor. Da este adevarat, cu cat copilul este mai mic se adapteaza mai usor, dar aceasta nu-i impiedica si pe cei mai marisori sa se integreze in noua societate unde totul este necunoscut pentru ei - alta tara, alt fus orar, alta limba, de ex. copii de culoare sau alte minoritati, ceea ce n-au vazut niciodata in viata lor, s.m.d.p. Cunosc foarte....si foarte multe cazuri cand copii s-au adaptat perfect, si duc un mod de viata mai bun si mult mai interesant decat erau sa-l aiba la noi - au acces la diferite centre distractive, muzee, zoo, fel de fel de bazine, centre culturate etc. etc. Credeti-ma ca aceasta energie pozitiva o iai din tot ce te inconjoara (oriunde in Md ai parte direct sau indirect de invidie, gropile din asfalt, glodul, salariile mizere, saracia, mentalitatea oamenilor, etc. etc...aici pot sa continui si sa continui...). N-as crede niciodata ca la gradinita de ex. copiilor li se da carne de cal :spiteful: , sau produse expirate, caldura in sezonul rece cu economie, ca sa ajunga la scoala tre sa se imbulzeasca in maxi taxi, daca mami si tati nu au masina sa-l duca...Si apoi vine weekendul... unde sa-ti mai duci copilul? Daca socotiti ca avem destule centre de distractii in Chisinau atunci :girl_crazy:.

Cel mai des copiilor care deja s-au adaptat in strainatate nu le mai place in Moldova!! E un adevar dur acesta, dar totusi se intampla.. Si nu o spun din auzite, dar din cazuri concrete.

Noi avem de toate aici in Md, dar nu ne simtim impliniti. Probabil ca avem cu ce compara, pentru ca am locuit un timp in strainatate.

Unicul lucru la care te pune sa te gandesti, cum s-a zis mai sus sunt parintii, dar sper ca sunt intelegatori, caci vrem sa ne mai traim viata si sa-i oferim copilului un viitor mai bun.

Si apoi, daca exista asa posibilitate, atunci de ce nu?

Reclama nu fac. Inca nu am plecat, dar sunt pe cale.

Dupa ce am absolvit universitatea, am mai trantit si un master si eram convinsa 1000% ca nu voi pleca nicaieri, imi voi face cariera, familia si imi ajunge. Dupa mai multi ani de munca mi-am dat seama ca succes foarte mare in cariera fara cumatrism nu ai. Trebuia sa avansez la un post destul de inalt, ma inaintase shefa mea, dupa care presedintele mi-a spus ca acest post special a fost 'creat' pt nepotul lui :spiteful::pardon: - verde in ochi cum se zice.

Nu degeaba ne-am cumparat locuinta in bloc nou, am vrut sa ne stabilim aici pentru totdeauna. Eu de ex. nu vad schimbari in urmatorii 20 ani in Md::pardon: . Daca cineva cunoaste mai mult rog sa posteze aici, poate ma razgandesc :whistle3::val13:

Pentru acei indecisi ii sfatuiesc sa studieze si sa se informeze foarte bine despre tara in care vor sa emigreze si sa scrie pe 2 foi separate avantajele si dezavantajele din Md si a tarii respective, tinand cont si de calitatile personale si profesionale a fiecaruia! Atunci probabil ve-ti lua decizia cea mai corecta, de a ramane in Moldova sau de a pleca!

Cei ce vor sa ramana in Moldova au motivele lor probabil. Fiecare isi face soarta cu maina lui. Important este sa ne simtim bine acolo unde suntem, fie asta Moldova sau in alta parte. Daca Moldova va ofera tot ceea ce va doriti, cred ca nu este cazul sa va judece nimeni.

E parerea mea subiectiva ceea ce scriu, asa ca se accepta si critici, dar stiu ca voi avea si sustinatori.:friends:

Partajează acest post

Link spre post
Zuza

... dar stiu ca voi avea si sustinatori.:friends:

Eu sunt printre astia!

Partajează acest post

Link spre post
Huligank@

Probabil ca toti care pleaca o fac nu numai de dragul lor, dar pentru viitorul copiilor. Da este adevarat, cu cat copilul este mai mic se adapteaza mai usor. Cunosc foarte....si foarte multe cazuri cand copii s-au adaptat perfect, si duc un mod de viata mai bun si mult mai interesant decat erau sa-l aiba la noi - au acces la diferite centre distractive, muzee, zoo, fel de fel de bazine, centre culturate etc. etc. Credeti-ma ca aceasta energie pozitiva o iai din tot ce te inconjoara (oriunde in Md ai parte direct sau indirect de invidie, gropile din asfalt, glodul, salariile mizere, saracia, mentalitatea oamenilor, etc. etc...aici pot sa continui si sa continui...). N-as crede niciodata ca la gradinita de ex. copiilor li se da carne de cal :spiteful: , sau produse expirate, caldura in sezonul rece cu economie, ca sa ajunga la scoala tre sa se imbulzeasca in maxi taxi, daca mami si tati nu au masina sa-l duca...Si apoi vine weekendul... unde sa-ti mai duci copilul? Daca socotiti ca avem destule centre de distractii in Chisinau atunci :girl_crazy:.

Cel mai des copiilor care deja s-au adaptat in strainatate nu le mai place in Moldova!! E un adevar dur acesta, dar totusi se intampla.. Si nu o spun din auzite, dar din cazuri concrete.

Noi avem de toate aici in Md, dar nu ne simtim impliniti. Probabil ca avem cu ce compara, pentru ca am locuit un timp in strainatate.

Unicul lucru la care te pune sa te gandesti, cum s-a zis mai sus sunt parintii, dar sper ca sunt intelegatori, caci vrem sa ne mai traim viata si sa-i oferim copilului un viitor mai bun.

Si apoi, daca exista asa posibilitate, atunci de ce nu?

Reclama nu fac.

Eu de ex. nu vad schimbari in urmatorii 20 ani in Md::pardon: .

Fiecare isi face soarta cu maina lui. Important este sa ne simtim bine acolo unde suntem, fie asta Moldova sau in alta parte. Daca Moldova va ofera tot ceea ce va doriti, cred ca nu este cazul sa va judece nimeni.

E parerea mea subiectiva ceea ce scriu, asa ca se accepta si critici, dar stiu ca voi avea si sustinatori.:friends:

Deacord 100% !!! :friends:

Si ca sa nu zika cineva ca-s vorbe goale, voi aduce si eu un exemplu concret:

Kumnata mea a fost impreuna cu sotul ceva ani in strainatate la munka, au adunat bani, au konstruit un casoi ku reparatie euro, au deskis un business stabil... Dar au lasat tot si au plecat in Canada. Pe atunci aveau 2 fete maricele (12ani si 10 ani) si era insarcinata ku 6 luni ku a treia fata... Da, e adevarat ka a fost o perioada de adaptare, ka la fiecare cred eu! Dar s-au akomodat atit de bine, inkit kind au plecat acasa in vizita la parinti, kopii plingeau ca vor ACASA, adika inapoi in Canada! P/u kopii a fost ceva INCREDIBIL sa te speli nu in cada, dar in "tazik", sau viceul bunicilor de afara, sa nupoata kumpara orice doresc in supermarket, caci au preturi kosmice etc... Asa e, la bunisor repede te deprinzi!

-Aia mika are akum 5 ani, merge la skoala, iar inafara orelorskolare face activitati de gimnastika si innot. Fetele mai mari ausi ele activitati si mai lukreaza din propria initiativa, asa kind vor ele, sa aiba mai multi bani de buznar. Ceea ce e foarte bine, caci de pe aku stiu sa pretuiaska si sa distribuie banul! In Md cine va oferi de lukru adolescentilor de 14-18 ani? In afara dekit lukrul cu ziua...

Nu fac propaganda, caci peste tot sunt plusuri si minusuri... dar daca stai sa kalkulezi toate plusrile...

Apropo, vara asta kumnatii merg ku toata familia la Md, sa vinda businessullasat acasa, de care s-au folosit temporar niste rude... Imi imaginez kite "miorlate" vor auzi de la kopii ca vor ACASA! Primele 2 zile e interesant, apoi se vor pliktisi...

Apropo, despre familia kumnatei a fost publikat un artikol in ziar, ku o poza mare a intregii familii, unde se vorbea despre faptul ka emigrantii se inkadreaza in societate nu mai rau dekit bastinasii si sunt demni de lauda! are 42 de ani, 3 kopii, lukreaza si mai face si universitate seara, caci vrea sa obtina mai multe! Cred ca de la asa oameni merita sa luam exemplu!

Partajează acest post

Link spre post
MultiColor

Interesantă s-a făcut tema :rolleyes: Avem 2 tabere - cele de acolo şi cele de aici :girl_dance::girl_dance: Mi-a plăcut istoria scrisă de Sarah, care e foarte bravo şii... poate, să fi citit aşa ceva atunci, cu mulţi ani în urmă, când vroiam să imigrăm, aveam să fim şi noi pe undeva departe de MD :rolleyes: Darr, îmi place şi întrun fel susţin viziunea postată de Mirelena :girl_dance: Până la urmă - fiecare cu viaţa şi priorităţile lui :pardon:

Citindu-vă mi-am adus aminte de una din învăţămintele lui Dalai Lama, care foarte mult îmi place: "Judge your success by what you had to give up in order to get it"!

Partajează acest post

Link spre post
Хомячок Че

хорошая тема...

не уезжают отсюда те, кому и здесь неплохо. ))

У меня как раз куча примеров из уехавших, которые как раз жили здесь хорошо, имея своё жильё и достойный заработок, но хотели ещё больших доходов, видя здесь свой "потолок" для саморазвития. Уехали, побросали или продали квартиры, там работают не по специальности, как белки в колесе, жильё снимают... Пахать, чтоб жить достойно, надо везде!blush.gif

Я б уехала, хоть завтра- просто хочется новых ощущений, знаю, что там мы не будем жить хуже, чем тут... Квартиру тут снимаем. А муж против- он как раз сторонник не искать, где лучше, а тут на месте улучшать жизнь и ценить то, что имеешь! И я уважаю его позицию- позицию работяги (пусть и не физ. труда).rolleyes.gif

Partajează acest post

Link spre post
Milaia Mia

были бы деньги я бы поехала. Хоть завтра.

Partajează acest post

Link spre post
radazavas

были бы деньги я бы поехала. Хоть завтра.

были бы деньги - я б никуда не ехала )))))))))

Partajează acest post

Link spre post
Cosinzeana

были бы деньги - я б никуда не ехала )))))))))

точно! :girl_haha:

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum