Roca

Ce va "opreshte" in Moldova (de ce nu imigrati?)

Postări Recomandate

Roca

iata...de azi citeam citeva din teme...ca de exemplu plata pentru serviciile comunale..., mergeam prin orash si ma analizam...foarte multi au plecat din tsara asta... multi pleaca...dar sunt oameni care ramin, pina cind...pina cind???

sunt persoane care se descurca foarte bine aici... nu stiu cum...dar nu o duc rau...

sincera sa fiu...am avut stari de depresie...din cauza faptului ca nu am plecat si eu... a fost o perioada in care eram sigura ca dupa ce creshte un pic fata o imi iau si eu lumea in cap....dar...pina la un moment...

am stat si am analizat...am intrebat prietenii mei care lucreaza in strainatate ce salariu au...si... am facut concluzia ca de aici nu plec...

si ca raspuns tot la intrebarea mea...de ce nu plec??? ce ma tine aici... raspund:

- pentru ca am un serviciu stabil...si nu depinde de nimeni

- pentru ca am multi prieteni

- pentru ca in alta tsara nu am sa pot lucra pe specialitate

- pentru ca nu cunosc foarte bine o limba straina

- pentru ca nu sunt persoana de risc...

cam asta e...

Dar voi? de ce nu plecati? aveti de gind sa plecati?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
lorena

EU, nu plec. Vreau sa fiu "stapina la mine acasa"!

Partajează acest post

Link spre post
MultiColor

Bună întrebare :rolleyes: Principalul motiv era şi este - nu vreau să fiu departe de familie, de părinţi (acum părinte).

Şi eu vroiam sa plec imediat după ce ne-am căsătorit. Pe atunci (cu vreo 12 ani în urmă) în MD nu era nici o firmă de emigrare în Canada şi am mers la o firmă din Bucureşti şi chiar şi bani buni am plătit unui avocat canadian, care venea periodic în Ro şi se ocupa de emigrare. Până la urmă am renunţat chiar dacă deja plătisem :girl_crazy: Se vede că nu destul vroiam să plecăm :pardon: Uneori mă gîndesc cum ar fi fost dacă... dar ce este - este! Ce va fi - vom vedea :whistle3:

Partajează acest post

Link spre post
elenhel

А у меня денег пока не хватает на иммиграцию, но над этим работаем. Конечно тут друзья, но я хочу для ребенка страну, где у нее будет шанс на хорошее будующее.

Partajează acest post

Link spre post
margo

мы собираемся уехать, осталось чуть-чуть набраться терпения :) надоело жить в стране, которой на тебя наплевать! а растягивать з\п и просто мечтать о лучшей жизни нет смысла! хозяйкой в доме можно стать в любой стране, главное желание!!! ИМХО

Partajează acest post

Link spre post
radazavas

хорошая тема...

не уезжают отсюда те, кому и здесь неплохо. ))

не уезжают те, кто физически не может уехать (пенсионеры, ивалиды).

не уезжают патриоты в полном смысле этого слова.

не уезжают те, кто боится перемен.

я пока отношу себя к категории неопределившихся. Первое, что меня останавливает - мысль о детях: кем они будут в чужой стране? Никому ж не хочется, чтобы ребенка считали "человеком второго сорта". Пугает меня и мысль о том, что там будет тяжелее, чем тут... боюсь, что не приспособимся. Страшно находиться в чужой стране и не иметь своей крыши над головой... Не хочется менять работу, а я точно знаю, что там я по специальности работать не буду...

Много всяких НО...

Editat de radazavas

Partajează acest post

Link spre post
lorena

хозяйкой в доме можно стать в любой стране, главное желание!!! ИМХО

nu prea cred...

Partajează acest post

Link spre post
Roca

paaaaai... si in alta tsara poti fi stapin la tine acasa....

eu de exemplu...nu am o casa a mea...asta e cel mai mare vis al meu (((( dar din pacare inca nu este in putintsa mea sa-l realizez...

stiu persoane care deja au casa sau apartamentul lor si peste hotare...persoane care au realizat foarte multe acolo...penste hotare...persoane care aici nu ar fi avut ceea ce au acolo...

Partajează acest post

Link spre post
Zuza

iata...de azi citeam citeva din teme...ca de exemplu plata pentru serviciile comunale..., mergeam prin orash si ma analizam...foarte multi au plecat din tsara asta... multi pleaca...dar sunt oameni care ramin, pina cind...pina cind???

sunt persoane care se descurca foarte bine aici... nu stiu cum...dar nu o duc rau...

sincera sa fiu...am avut stari de depresie...din cauza faptului ca nu am plecat si eu... a fost o perioada in care eram sigura ca dupa ce creshte un pic fata o imi iau si eu lumea in cap....dar...pina la un moment...

am stat si am analizat...am intrebat prietenii mei care lucreaza in strainatate ce salariu au...si... am facut concluzia ca de aici nu plec...

si ca raspuns tot la intrebarea mea...de ce nu plec??? ce ma tine aici... raspund:

- pentru ca am un serviciu stabil...si nu depinde de nimeni

- pentru ca am multi prieteni

- pentru ca in alta tsara nu am sa pot lucra pe specialitate

- pentru ca nu cunosc foarte bine o limba straina

- pentru ca nu sunt persoana de risc...

cam asta e...

Dar voi? de ce nu plecati? aveti de gind sa plecati?

- Si eu am un serviciu stabil, dar ce folos?! Daca salariul abia de imi ajunge ca sa achit serviciile comunale si atit!!!

- Nu cred ca prietenii sunt un motiv ca sa ramai aici. De ce?

a)Prieteniile adevarate se pot pastra si la distanta.

b)Prieteni iti poti face oriunde daca vrei!

c)Prietenii pot pleca oricind din MD!

- Depinde ce specialitate ai si cit de mare e dorinta de a lucra in domeniu! Numai cite emisiuni am vazut cu moldoveni care au ajuns "oameni mari" in lume!

- O limba straina o inveti foarte repede daca vrei, mai ales daca te afli in mediul unde se vorbeste limba data;

- Cine nu risca, nu are de unde sa stie unde e mai bine :pardon:

Nu am nimic contra nimanui si respect decizia fiecaruia, eu singura pina nu demult eram contra sa plec undeva. Dar vine un moment cind iti ajunge cutzitul la os!

Cit poti sa traiesti cu frica ca miine nu o sa ai ce minca sau unde trai, ca nu o sa ai cu ce incalta copilul sau n-o sa-i ma poti cumpara un iaurt sau niste fructe?

Ce folos ca am doua studii superioare daca statul nu-mi poate oferi un salariu decent?!

Ce sa faci cu o indemnizatie pentru copil de citeva sute de lei care nici macar de scutece nu-ti ajung?!

Ce sa faci cu pensia de citeva sute de lei daca ai patit un accident si ai ramas invalid si nu mai trebuiesti nimanui?!

Nimeni nu are treaba de problemele noastre, poti sa ceri ajutor cu anii si sa stai cu lunile sa faci greva foamei sau sa "traiesti" intr-un cort improvizat in fata guvernului!

Nu mai vreau sa continui, ca mi se strica dispozitia de tot... :girl_cry2:

Si acum sa raspund la intrebarea de mai sus: Ce ma "opreste" in Moldova? unicul lucru drag care am aici - parintii!

Da ce te face sa crezi ca esti stapina aici?! :girl_haha: :girl_haha: :girl_haha:

Suntem doar niste marionete! Suntem condusi asa cum vor cei de mai sus, nimeni nu are treaba cu ce probleme sau doleantze avem!!!

Partajează acest post

Link spre post
Noela

eu de exemplu de la o bucata de vreme (si cu trecerea timpului aceasta boala se acutuzeza) am frica de schibari. Eu sunt aporape convinsa ca as putea sa ma descurc, cunosc mai multe limbi, dar evident nu stiu daca as putea avea tot un job ca aici - in sensul pozitiei. Adesori ma conving ca banii nu am miros, vorba rusilor, si ca e mai bine cu bani in buzunar decat cu pozitie si fara ei. Chiar am si cunoscuti straini care nu stiu daca m-ar ajuta dar totusi e un plus. Sotul doreste sa plece. De copil nu-mi fac griji pentru ca ei sunt cei care se adapteaza bine important e sa aiba unde dormi ce manca si sa aiba parintii care ii iubesc aleturea, copii nu-si fac griji ca noi maturii pentru ziua de maine. Mai sunt mamele care nu as dori sa le las singure la batrinete, dar evident e mai bine sa ai cu ce le ajuta de la distanta decat sa nu ai posibilitati financiare sa le ajuti de aici de e loc. Si totusi ma opreste ceva - nesiguranta, mi-as dori enorm sa am o siguranta financiara in ziua de maine aici in Moldova chiar daca acolo e mai frumos sunt mai multe locuri de vizitat etc totusi mi-as dori mult sa am posibilitatea sa ramin aici.

Partajează acest post

Link spre post
viorelia23

eu as pleca nu mi-e frica de schimbari dar sotul nu vrea el a lucrat 3 ani in Germania si zica ca cel mai bine e acasa

Partajează acest post

Link spre post
Roca

хорошая тема...

я пока отношу себя к категории неопределившихся. Первое, что меня останавливает - мысль о детях: кем они будут в чужой стране? Никому ж не хочется, чтобы ребенка считали "человеком второго сорта". Пугает меня и мысль о том, что там будет тяжелее, чем тут... боюсь, что не приспособимся. Страшно находиться в чужой стране и не иметь своей крыши над головой... Не хочется менять работу, а я точно знаю, что там я по специальности работать не буду...

Много всяких НО...

vo vo... parca sunt eu

aceleas temeri am si eu...

mmm..in privintsa persoanelor de categoria a doua... cred ca deja tine de trecut... toate Europa este invadata de imigranti...dar oricum depinde de tsara in care pleaca... moldovenii sunt foarte repspectati in ceea ce fac...in cazul cind lucreaza pe profesie, copiii nostri sunt mai talentati ;u deshtepti...din toate punctele de vedere...

Partajează acest post

Link spre post
lorena

"stapina la mine acasa" - nu este spusa in sensul direct al cuvintului, cum s-a tradus mai sus "hozeaika v dome", ci cu sens figurat. Adica: esti la tine acasa, in tara ta, in locul unde te-ai nascut, unde iti sunt datinile, unde sunt obiceiurile, unde sunt parintii...

Eu am fost peste hotare, la inceput intotdeauna apare o euforie: da! e totul foarte frumos, superb, minunat... insa dupa ce trece acest sentiment euforic, incepi sa te simti altfel...

sint sigura ca sunt multi care au simtit exact ca mine... nu pot sa redau starea, insa lumea de acolo te priveste pe tine altfel - nu ca pe un al lor....

si niciodata n-o sa-si schimbe parerea, chiar de esti destept, ai studii, posezi multe cu ce poti sa te mindresti...

in FINAL vreai ACASA, ca sa te simti in largul tau si "SA FII STAPIN IN CASA TA"...

Partajează acest post

Link spre post
Roca

...stiu ca e o prbolema...e o discutie dureroasa pentru multi dintre noi...

de asta si am deschis tema... sa vad daca mai gindeshte cineva asha ca mine...

Zuza...

sunt de acord cu ceea ce ai spus..prieteni desigur iti faci... plus la asta...majoritatea prietenilor mei sunt peste hotare...si daca m-as duce in oricare din tsati...as merge la unii din ei...

In privintsa limbii tot ai dreptate...

parca nu sunt proasta... si atunci cind aveam ideea fixa de a pleca...imi spuneam... adica...unii care deloc nu au studii au invatsat limba si eu n-am sa pot s-o invats...am sa pot...dar...oricum...ceva ma tine in suspans...poate totusi frica de noi...care vine cu virsta...

sunt de acord cu privire la viitorul copiilor...

ma doare sufletul si imblu cite jumatate de luna bolnava cind vad ce nedreptati se fac prin gradinitse si scoli, spitale si....alte organe de stat...

fac parte din categoria persoanelor care...la moment sunt independenta financiar...dar nu am nici o garantie ca am sa am o batrinete asigurata material... dar...ma gindesc ca daca ash pelca... totul ttebuie s-o iau de la capat...si cred ca la virsta mea deja e tirziu...

de multe ori imi pare rau ca nu am plecat pe la 20 de ani... si de multe ori imi zic ca sunt proasta ca am invatsat atita... am inghetsat prin biblioteci... si ma incurajeaza doar prietenii care imi spun ca am un statut bun in societate...

am colegi si cunoscuti care de ani buni lucreaza acolo, am prieteni care au terminat facultatea de drept cu nota 10 si fac menaj in Italia avind un salariu de 500 de euro :girl_impossible: ...e strigator la cer daca sincer... si toti imi spun ca vor acasa...ca fac bani si cumpara imobile aici...pentru ca nu vor sa stea acolo la batrinetse...

ce sa zic de prieteni, fratele meu este de 10 ani peste hotare... si munceshte ca un nebun, nu zic, are un salariu bun... dar oricum sta cu chirie... intotdeauna vrea acasa...chiar daca a incercat sa se stabileasca aici..dupa citiva ani... deja nu mai poate sta aici... unica ce apreciaza cu adevarat aici este medicina accesibila, paradoxal suna dar asta e...si oamenii...

hmm... prea mult vorbesc...

Editat de Roca

Partajează acest post

Link spre post
zuzu-md

O înterebare extraordinar de filozofică chiar m-a pus pe gînduri rău de tot, eu tare vreau sa plec dar nu pot:

- pentru că trebuie acte oriunde te-ai duce iar pasaport român nu avem

- nustiu nici o limbă străină la perfecţie

- soţul are deja 37 de ani şi are o profesie bună aici, nustiu ce o să fie peste hotare şi multe altelea

şi cu cît mai mult mă gîndesc înţeleg că vreauuu :girl_cry2: dar nu cred că cîndva o să putem........doar de o minune, vorba ceea speranţa moare ultima :smile:

Partajează acest post

Link spre post
mamaSoni

хорошая тема...

+не уезжают те, кто не хочет оставлять родителей-стариков в одиночестве, я лично именно этого боюсь - у меня мама одна, без мужа, ну как я ее оставлю одну, да еще и со стариками-родителями. Кто ей поможет, если вдруг что случится? То же самое и у мужа - его мать очень сильно и неизлечимо больна и оставить ее было бы очень эгоистично.

Ну и страх перед переменами, перед тем, чтобы начинать всё с нуля, конечно же, есть. Это по-моему каждый здравомыслящий человек испытывает. Ведь понятно, что нигде нас не ждут с распростертыми объятьями.

Partajează acest post

Link spre post
radazavas

vo vo... parca sunt eu

aceleas temeri am si eu...

mmm..in privintsa persoanelor de categoria a doua... cred ca deja tine de trecut... toate Europa este invadata de imigranti...dar oricum depinde de tsara in care pleaca... moldovenii sunt foarte repspectati in ceea ce fac...in cazul cind lucreaza pe profesie, copiii nostri sunt mai talentati ;u deshtepti...din toate punctele de vedere...

мои родители лет 10 как работают в Италии. Говорят, что да, наши дети в разы умнее и способнее.... но это вызывает только зависть!

+не уезжают те, кто не хочет оставлять родителей-стариков в одиночестве, я лично именно этого боюсь - у меня мама одна, без мужа, ну как я ее оставлю одну, да еще и со стариками-родителями. Кто ей поможет, если вдруг что случится? То же самое и у мужа - его мать очень сильно и неизлечимо больна и оставить ее было бы очень эгоистично.

Мне, наверное, проще будет помогать родителям "оттуда". Вот мы на данный момент не то что родителям помогать... мы еле детей поднимаем. (( А сидеть тут и дружно голодать...

Partajează acest post

Link spre post
Zuza

totul trebuie s-o iau de la capat...si cred ca la virsta mea deja e tirziu...

Rodica!!! care tirziu?!! Esti in floarea virstei!!! :curtsey: Viata abia incepe! Ai studii, experienta, ai o minune de copil pentru care merita sa tinzi la ceva mai bun!

Daca plecai la 20 de ani, nu se stie daca erai sa faci pasul cel mai corect. Acum, dupa ce te-ai "copt", poti hotari "la rece" ce e mai bine pentru tine si viitorul copiilor tai!

Apropo, eu sunt cu citeva luni mai mare decit tine si nu ma socot batrina deloc! :girl_haha:

Partajează acest post

Link spre post
LYDKA

Ничего меня не держит. Если и уеду куда то, то с легкостью. Просто пока кроме Германии, других предложений не поступало. А как сказал мой муж (он прожил там достаточно времени), Германия не для моего темперамента и стиля жизни))))). Ну а вообще, конечно же хотелось бы уехать, но только ради нормального будущего наших детей. Так что, все еще впереди. :smile:

Partajează acest post

Link spre post
tayshka

больная темя и для нас, муж почему то не хочет своих родителей оставить, а я должна маму оставить. у мужа мама патриотка такая что пипец... хотя то время вспоминает и не раз.

я не вижу себя тут, и держат меня только его родители. у нас был уговор, когда родителей не станет, мы переезжаем в москву. если он осмелится отступить пусть сам живет, а я уеду с ребенком. я пожертвовала многим.

Partajează acest post

Link spre post
Roca

ah da...

cineva a spus ca poti acolo sa lucrezi pe specialitate...

apu iaka... eu nu stiu cum as face fatsa la asta..si asta este cel mai mare STOP pentru a pleca...

cu studii juridice nu poti lucra in alta tsara...doar daca faci inca odata facultatea...si asta este timp... si finantse...dar nu, asta pentru mine ar fi prea mult

Partajează acest post

Link spre post
lea

Чем дальше, тем больше думаю о иммиграции. Если раньше, это было в шутку, то в свете последних событий - все серьезнее и серьезнее. Муж хоть сейчас встал и поехал бы. А у меня есть НО, родители, я без них и они без меня - трудно себе представить. Вот не могу оторваться от своих корней. Плюс дети, дочка только пошла в школу, начала учиться, а тут в другую среду языковую и все заново... даже не знаю как это.

И люблю как ни банально звучит нашу страну. Хотя минусов...... Но очень хочу, чтобы дети жили в нормальной стране. И видимо, рано или поздно мы таки сделаем это, но очень не хочется. :girl_wacko:

Editat de lea

Partajează acest post

Link spre post
Света

я уже, уехавшая, если можно отпишусь здесь. По вашим пунктам. Правда я сначала бы хотела сказать, я никого не уговариваю уезжать, это деиствительно очень тяжело, морально, я даже не думала, что будетТАК тяжело мне без друзей и родных.

Дети здесь уже не чужие, вот им как раз легче чем нам намного, они очень бистро схватывают язык, без аккцента и в школе действительно хорошо учатся.

Родителей мы планируем забрать, да и всех родствеников каких сможем тоже, а пенсия и старость здесь для них в разы лучше будет. Как раз одна из главных причин уехать у нас была - родители, мы не могли достойно содержать наших детей, нам помогали родители, но ведь приидЁт момент, когда мы долйны будем им помогать, а как? Родители хоть и не плохо живут в КишинЁве, хотят переехать сюда, после того как были здесь.

По специальности работать можно, просто надо подучится и выучить язык. Я приехала и сразу устроилась на хорошую работу, мне конечно повезло, но кто учится и стремится многого может добиться.

Дом мне кажется, намного реальнеы купить здеси, чем дома.

Правда, я бы всЁ таки советовала емигрировать в Америку (США или Кнаду), в Европе больше предрасудков, и здесь есть очень много людей, кот переечали с Европы не смотря на то что там давно жили. У нас друзья в Италии, давно живут там, купили квартиру, но хотят сюда, говорят, что там тяжело пробится на нормальную работу, но обратно в КижинЁв не хотят.

А я не могу пока сказать, что не хочу домой. хочу, очень, но понимаю, что не вернусь. Детям там делать нечего, здесь им намного лучше, и им нравтся очень. Да и я ко многому привикла, того, что в КижинЁве я позволить себе не смогу и в материальном плане и в связи с тем, что там этого просто нет.

Partajează acest post

Link spre post
Walk Jane

Света, абсолютно с тобой согласна.

В первую очередь, родители и дети.

В Молдове далеко не каждый может себя сожеражать, не говрря уже о достойном содержание собственных детей, а уж тем более своих родителей.

В нашем случае - это шанс.Отсюда мы реально можем хоть финансово поддержать родителей.

Есть спец. программы - можно вызвать родителей и они будут тут такими же полноценными резидентами со всеми правами.

А если есть препятствия, то визу открывают на пол года и дальше можно каждые пол года продлевать. Конечно на третий срок или дальше уже могут не продлить, но никто не мешает выехать из страны и сделать гостевое приглашение снова.

По гостевой визе работать нельзя. Но тут полно работы на кэш и многие наши этим пользуються, вызывая родителей как бы на заработки.

Я безмерно рада, что мы слезли с шеи наших родителей и теперь сами можем им помогать.

С детьми - тут уже всё сказано. Им тут лучше хотя бы потмоу что общество в разы лучше относяться к ним. Плюс огромное кол-во организаций, кружков, секций и ведущие учебные заведения мира.

В отличие от Европы - тут почтив се иммигранты, как таковой дискриминации в Северной Америке особо не встречала. Наверное у кого-то бывало, но на той же Родине, если ты не молдаванин - дискриминируют в разы больше.

Partajează acest post

Link spre post
Walk Jane

Что еще хотедлось бы сказать.

Да. Иммиграция - это большой стресс.

В большинстве случаев всё почти с начала.

Хотя стоит сказать, что для большинства молдавских иммигрантов в Канаде, это "начало" лучше в плане качества жизни, чем было на Родине.

Да, первые 3-5 лет тяжеловато, люди пока доучивают язык мотаються по подработкам, потмо идут получают образование: короткие программы колледжа или универа и потмо идут работать. Или добирают курсы по своей спец-ти.

Важно то что тут с начала тяжело, но за то потом нормальная жизнь.

А что ждет в Молдове? Сейчас плохо и дальше будет также.

А даже если сейчас хорошо, то где гарантии, что и потом также будет? Что не разориться бизнес или не заменят на работе на более молодого специалиста? Стабильности нет. Человек не защищен.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum