MysteryGirl

Прием витаминов во время грудного кормления?

Postări Recomandate

MysteryGirl

Dragi mamici!! Cineva din voi a consumat vitamine, complexe de vitamine in timpul alaptarii? daca da, de care? care sunt mai eficiente? este rost pentru a le intrebuinta sau nu?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
SuperMama

rost are, in special primavara... cand imi alaptam feciorul beam 'elevit pronatal', pe care l-am baut si in timpul sarcinii, sorbifer si iodomarin. dar pe parcurs am inteles ca vitaminele acestea care iei o pastila pe zi, sunt sintetice si in cel mai bun caz degeaba le iei, ca oricum nu se absorb. acum, in sarcina beau preparate naturale, separat - spirulina, vit. C, kelp, untura de peste, lecitina... si in timpul alaptarii cred ca voi continua sa le iau, am observat efect dupa ele (concret - mi-a crescut hemoglobina, care scazuse brusc la un moment dat) si! un preparat natural de care sunt super incantata - pastura (in rusa перга), produs apicol. este o adevarata bomba cu vitamine, aminoacizi, minerale, fermenti etc. am scris despre ea aici - http://mama.md/index.php?s=&showtopic=...st&p=401896

Editat de SuperMama

Partajează acest post

Link spre post
Marelea

SuperMama dar puteti sa scrieti mai exact care preparate ati consumat in timpul alaptarii?

Pentru ca acum fiind insarcinata nu beau complexe de vitamine, sunt cam sceptica in privinta lor, dar am baut aparte la inceput acid foloc, vitamina E, apoi calciu, acum fier (am insuficienta mare de hemoglobina - nivel 91) si pe tot parcursul sarcinii iodomarin.

Dupa nastere vreau sa iau careva preparate care sa ma tina in forma, sa nu fiu fara energie etc...

Iodomarin cu siguranta voi continua sa iau. Ma gandesc ca tre sa iau si fier... dar altceva, poate calciu? nu stiu.... ma gandeam si la preparate homeopatice...

Partajează acest post

Link spre post
Jozefina

Am citit si eu ca Prenatal si inca nu mai stiu care vit.sunt sintetice si nu se absorb de organizm.de spirulina stiam ca e un preparat extras din Mare si ca e foarte bun,dar iata ca uitasem si nu am baut in timpul sarcinii din pacate.Am baut Prenatal,Iodamarin si Sorbifer.Acum alaptez si tot am nevoie de vitamine.Am sa i-au pastura.Se vinde la noi in farmacii?SuprMama mersi ca mi-ai amintit de spirulina.Ce-i aia "KELP"?

Partajează acest post

Link spre post
SuperMama
SuperMama dar puteti sa scrieti mai exact care preparate ati consumat in timpul alaptarii?

Pentru ca acum fiind insarcinata nu beau complexe de vitamine, sunt cam sceptica in privinta lor, dar am baut aparte la inceput acid foloc, vitamina E, apoi calciu, acum fier (am insuficienta mare de hemoglobina - nivel 91) si pe tot parcursul sarcinii iodomarin.

Dupa nastere vreau sa iau careva preparate care sa ma tina in forma, sa nu fiu fara energie etc...

Iodomarin cu siguranta voi continua sa iau. Ma gandesc ca tre sa iau si fier... dar altceva, poate calciu? nu stiu.... ma gandeam si la preparate homeopatice...

Marelea, pai, ele asa si se numesc - "Spirulina", "Kelp", "Lecitina" (imbunatateste oxigenarea creierului), "Exta-Cee" (vit. C), "Omega 3/60" (untura de peste), iau si 'Lucerna' (planta lucerna contine multa clorofila, care stimuleaza producerea eritrocitelor) - toate sunt suplimente alimentare (БАД - биологически активные добавки) - extrase din plante si insashi planta macinata si presata, comprimata. pot fi procurate si in farmacii, dar eu folosesc de la 'coral-club'. am inteles ca ele sunt mai concentrate si iei mai putine pastile ca sa acoperi doza zilnica necesara. de ex. рыбный жир de la farmacie ar trebui sa beau cate 5 pe zi ca sa acopar doza zilnica, si la prets ar iesi cam tot acolo... eu pana nu demult eram foarte sceptica in privinta acestor preparate. dar m-au ajutat sa-mi ridic hemoglobina.

dre hg pot sa-ti spun ca la mine scazuse pana la 89 (eu de la inceputul sarcinii n-am luat nimic) si in 2-3 saptamani a crescut pana la 105 cu aceste suplimente, plus pastura, plus cate o rodie pe zi (din pacate s-a terminat sezonul lor) si hrishka pe apa peste o zi. baiatului ii fac cure cu oua crude de prepelitsa - 2 saptamani, apoi pauza vreo 2-3 si iar, si am vazut si la el imbunatatire, tot avea hg scazuta. el tot manca rodii, hrishka, ii place sa rontsaie pastilele de kelp, lucerna si untura de peste (in loc de vit.D). pastura nu-i placea, dar de cand nu-s rodii, a inceput sa ceara cand ma vede si ii dau si lui cate o linguritsa rasa dimineatsa, pe stomacul gol.

dre fier - nu intotdeauna insuficienta de fier este cauza anemiei. daca de ex. este vreo disfunctie intestinala si el nu se absoarbe sau sunt paraziti in organism, care mananca substantele ce i se cuvin 'stapanului', apoi poti sa bei cu ulciorul fier, ca sit. n-o sa se imbunatatseasca, ci dimpotriva... parerea mea este ca preparatele sintetice gen fier, vit.D, calciu nu sunt bune pt noi, ele sunt de natura neorganica si nu se absorb, dar se depun pe dif. organe si fac rau... homeopatie poti incerca, eu cu baiatul in primavara anului trecut i-am ridicat hg cu preparate homeopatice, dar iarna asta a scazut iar... i-am facut un curs antiparazitar (tot de la coral - un preparat cu plante antiparazitare si bacterii, care imbunatatesc tractul intestinal) si apoi ceea ce am descris mai sus, si a crescut hg.

Bubulica, kelp si spirulina inlocuiesc foarte bine iodomarinul, pt ca sunt alge de mare comprimate, care contin multe microelemente, aminoacizi si muuuult iod, desi iodomarinul stiu ca este un preparat destul de bunicel...

pastura se vinde la persoanele care vand miere si alte produse de albini. la farmacie nu se vand. daca doresti, iti pot da coordonatele oamenilor de la care iau eu - sunt parintii unei prietene, care au prisaca in s. condritsa

Partajează acest post

Link spre post
Marelea

SuperMama, mersi frumos pentru raspuns!

Dar mi-a aparut o alta intrebare, toate aceste preparate le poti lua impreuna, iese ca tre sa iei mai multe pastile odata?

Dar Kelp ce este, ca nu prea am inteles? Un analog al iodomarinului?

Pentru ca vine sotul la mine intr-o saptamana, ca nu sunt in Moldova acum, si ma gandesc sa-i dau lista de preparate care sa-mi aduca si sa-mi ajunga pentru vreo luna jumatate de alaptare, ca apoi venim acasa in Chisinau.

Si am tot citit ca dupa nastere incepe sa iti cada parul, starea unghiilor se inrautateste, ma gandeam sa iau la calciu... daca iau de la coral-club care este denumirea lui, daca stiti?

Si care anume preparat l-ati luat nemijlocit ca ridicarea hemoglobinei? Sorry ca sunt prea multe intrebari, dar in capul meu este un amestec de informatie pe care tre s-o asez la locul sau :cry:

Partajează acest post

Link spre post
SuperMama

cu placere, Marelea, ma bucur sa te ajut.

da, toate aceste suplimente sunt compatibile. mai mult decat atat, de ex. vit. C stimuleaza absorbtia fierului. de aceea eu iau 'spirulina' (alga de mare, pe langa faptul ca este f bogata in iod si alte microelemente contine fier de 4 ori mai mult decat carnea) impreuna cu 'exta-cee' (poti lua si acid ascorbic (vit.C), dar o sa tre sa bei vreo 10 odata, ca sa-ti asiguri doza). unele se iau cu 20 min. pana la masa, altele in timpul mesei, iar altele dupa masa... sincer, eu prea respect, ci le beau toate inainte de masa (dimineata), iar seara cand si cum... nemijlocit pt ridicarea hemoglobinei mi-a fost indicata 'spirulina' impreuna cu 'exta-cee' dar si 'lucerna' tot stimuleaza cresterea ei

kelp este tot alga de mare, ca si spirulina, din familia laminariei, bogata in aminoacizi, si in iod de asemenea. si la fel poate fi gasita in farmacii obisnuite. dar cine mi-a recomandat mie produsele de la coral (medicul homeopat) mi-a spus ca la 'coral' sunt de o calitate mai buna. nu stiu, poate este o 'fishka' de-a lor, ca sa atraga cumparatorii, ca ei sunt un fel de piramida... dar la prets nu iese foarte diferit, doar ca in farmacii obisnuite sunt dozele mai mici si ambalajul iti ajunge pentru mai putin timp.

eu le beau dimineatsa si seara, de 2 ori pe zi. de toate care le-am descris in mesajul precedent iau cate 1, numai spirulina iau cate 4. o cutie are 200 de comprimate, deci imi ajunge pe 25 de zile. alte preparate - diferit. de ex. 'lucerna' - 700 de comprimate, cate 2 pe zi - ai pe un an intreg

cat despre caderea parului, a unghiilor etc. eu stiu ca in timpul sarcinii parul nu prea cade, de aceea tot cel care n-a cazut in timpul sarcinii, dar care avea sa cada in mod normal, cade dupa, si ai impresia gresita ca dupa nastere cade mult par... calciu de la coral n-am luat niciodata. la ei se numeste ceva de genul 'жевательный кальций'. eu acum si in timpul alaptarii beam in fiecare zi lapte de susan. susanul este foooarte bogat in calciu, 30g de susan asigura doza zilnica de calciu. aici poti vedea cum se prepara http://mama.md/index.php?showtopic=16348&hl=

Editat de SuperMama

Partajează acest post

Link spre post
Jozefina

SuperMama,in primul rind iti multumesc ca explici in amanunte totul,in al doilea,hai,sa clarificam nitel cu Vitamina C.Stiu ca doza recomandata de Vita.C zilnica este de 1 gr.In farmacii se vinde Vit.C(efervescent)cu doza de 1 gr.Cred ca se poate lua si din farmacii acesta Vitamina si nu-i necesar sa ei in pastile acid ascorbic si sa le bei cite 10 pastile pe zi.Acum despre spirulina.Spirulina la fel se vinde in farmacii si e produsa de diferite firme,eventual si cantitatea e diferita, ambalajul si pretul.De mult cind am baut spirulina,imi amintesc ca citisem ca se bea(nu stiu acum care e doza zilnica)iar apoi se face pauza(1 luna daca nu gresesc)apoi iar se administreaza.Acum inca un preparat care contine Vit.C,B1,B2,B5,B6,B8

,B12,N,acid folic,inozitol)+macr

oelemente :(K,Na,Ca,Mg,Fe,P)+m

icroelemente:(Zn,Mn,C

u,Co,S,Si,Ni,Cr,As,Bi

)+23 de diferiti aminoacizi si mai sunt inca niste componenti activi.Acest preparat se numeste APILAC e produs din("порошок нативного маточного молочка пчел)"si e la un pret rezonabil in farmacii.Pastura la ce pret e ?Ok.cam asta e informatia.Tie un grand mersi pt.sfaturi si retete utile.

Partajează acest post

Link spre post
SuperMama

da, Bubulica, sunt de acord - le poti lua si din farmacii obisnuite, nu se discuta.... doar ca, asa cum ziceam inainte, opinia mea este ca o substanta (vitamina, minerala etc.) se absoarbe mai bine de organismul nostru daca vine din ceva creste sa spun 'in gradina' (a se citi - nu este sintetizat artificial). or, imi pare mie, toate vit. c din farmacii sunt artificiale. ceea ce iau eu este o combinatie de vitamina C, spirulina, bioflavonoizi si nanoclusteri (o fishka care tipa imbunatatseshte absorbtia, pe baza de cremniu s.a. - dar este sau nu este asa cum o reclameaza, nu pot spune...). in afara de aceasta, beau pe zi (si eu, si copilul) limonada - apa, miere si suc de lamaie - aceasta cred ca se absoarbe cel mai bine :)))), dar din pacate cred ca nu e suficient pt a aduna 1g de vit C pe zi...

spirulina stiu ca este si in farmacii, dar n-am verificat pretsuri, cantitati... iau de acolo ca mi-i comod sa iau totul dintr-un singur loc. in mod normal nu stiu cum se bea, dar eu am luat asa doza mare pt ca am hg scazuta, plus necesitatile de substante in sarcina sunt marite

mersi pt info dre APILAC, nu stiam de el... dar stiu ca dupa 'bogatia' in substante pastura este intrecuta numai de 'laptisorul de matca'. eu iau pastura cu 125 de lei un borcanas (vreo 300-400 g) care ajunge pe vreo luna jumate, doua

Partajează acest post

Link spre post
Marelea

SuperMama, am vrut sa spun merci pentru sfaturi! Eu deja mi-am luat spirulina si lucerna, intr-adevar despre spirulina numai lucruri de lauda am citit... pot sa iau aceste preparate un timp indelungat?

Si mai am o intrebare... la ce ne ajuta Omega 3¨60... stiu ca se contine in peste, dar daca mananc suficient peste, mai tre sa iau si omega? ca aici in farmacii am vazut super multe cutiute de Omega, de diferite firme... dar nu stiu daca sa iau sa nu. Si tare multe cutii de bacterii de iaurt, pe care lumea le ia... tot nu prea inteleg pentru ce..

Partajează acest post

Link spre post
SuperMama

Marelea, cu placere. :girl_haha: cred ca spirulina poti s-o bei pe toata perioada sarcinii si alaptarii. dar imi pare ca in mod normal nu este necesar, adica o persoana obisnuita poate sa faca cure primavara de ex, sau o luna sa ia, una nu.... eu am luat spirulina si in tinerete, ca sa aplanez insuficienta de iod (aveam hipotiroidie)

pe scurt, omega-3 "Grasimile nesaturate Omega 3 sunt din ce in ce mai cunoscute pentru rolul lor eficient in prevenirea bolilor de inima.

Sunt foarte importante in dezvoltarea creierului si recent s-a descoperit ca imbunatateste functia cognitiva la persoanele in varsta. In plus, ajuta la tratarea artritelor reumatice si a altor boli autoimune." mai multe citeste aici sursa si aici (habar nu am ce e cu firma asta producatoare, doar ca informatie). iarasi, pe durata sarcinii si alaptarii eu as bea permanent, iar apoi - cure 1 de 2 ori pe an pt intretinere (in special iarna, pt ca untura de peste contribuie la formarea vit. D in organism)

dre bacterii de iaurt sau altele (lacto, bifido) - sunt bacterii 'bune', care imbunatatesc tractul intestinal, digestia si asimilarea substantelor... baiatului i-am dat, ca avea probleme cu disbacterioza si am simtit imbunatatiri, drept ca nu imediate...

Partajează acest post

Link spre post
Lemurka

Много статей написано о пользе молока для ребенка. А вот о том, что мама должна делать , чтобы после завершения ГВ не потерять свою красоту, написано маловато.

Меня интересует не питание во время ГВ, а прием витаминов и кальция. Мы на ГВ уже 1,3 месяца. Столкнулось с тем, что начали ныть зубы, стали сильно ломаться нокти ( стараюсь правильно питаться).

Можно ли пить дополнительно кальций? И какие витамины принимать, чтобы после завершения ГВ остаться при своих зубах, ноктях, волосах.

Editat de Lemurka

Partajează acest post

Link spre post
MNG
Много статей написано о пользе молока для ребенка. А вот о том, что мама должна делать , чтобы после завершения ГВ не потерять свою красоту, написано маловато.

Меня интересует не питание во время ГВ, а прием витаминов и кальция. Мы на ГВ уже 1,3 месяца. Столкнулось с тем, что начали ныть зубы, стали сильно ломаться нокти ( стараюсь правильно питаться).

Можно ли пить дополнительно кальций? И какие витамины принимать, чтобы после завершения ГВ остаться при своих зубах, ноктях, волосах.

У меня такая же проблема!! Мы тоже пока на ГВ, и беда с моими ногтями, хотя творог кушаю почти каждый день. Начала принимать комплекс витаминов для кормящих, надеюсь как-то улучшится состояние. Также думаю начать принимать кальций (доверяю Тьянши). У ребенка также слоятся ноготки, и все-же думаю что есть недостаток витаминов не только в организме, но и в молоке.

Partajează acest post

Link spre post
oxanuha

Девочки, конечно же можно и нужно принимать витамины дополнительно, если ваш рацион не может обеспечить организм нужным количеством. Я бы рекомендовала натуральные витамины. Поливитамины принимать скорее всего нет нужды. Чаще всего организму не хватает не всех витаминов сразу (тем более , если питание ваше приближенно к здоровому). В вашем случае ногти, кожа , зубы. У меня по весне всегда такая проблема, и решается она витамином А, Е, кальций, группа В. В поливитаминах куда больший ассортимент. К тому же , все это изобилие попадает и в молоко, а детю уж точно столько не надо.

Все таки хочу вас чуть расслабить, не вините ГВ в истощении организма. В какой-то мере это может и так, но мысли такие во время кормления вам ни к чему )

Еще не надо забывать, что с возрастом и обмен веществ ухудшается, и зубы не крепче становятся. Надо внимательней относиться к себе и в очередной раз пересмотреть свой образ жизни и рацион. Сходить к стоматологу, сменить зубную пасту.

Как долгокормящая мама, хочу вам сказать, что по весне у меня частенько бывали проблемы вами описанные. Я дополнительно принимала витамины. Этой весной, когда у меня осталось 1 кормление в 1-3 дня, у меня был самый жуткий авитаминоз. Причина, мое питание. И в первый раз я вышла из этого состояния без помощи добавок, а исключительно за счет корректировок в еде.

Partajează acest post

Link spre post
Lemurka

Во время беремености, мне наблюдающий врач говорил, что пить какльций нельзя, тк у ребеночка могут возникнуть проблемы с родничком.

Сейчас когда малый бегает уже можно пить? Я купила Никомед, в инструкции противоречивая инфо : рекомендуется принимать при локтации и в тоже время соблюдайте осторожность. Непонятно.....

Partajează acest post

Link spre post
oxanuha

Не могу сейчас дать ссылку, но читала на сайте педиатра Яковлева, что препараты кальция в сочетании с витамином Д принимать не следует. Как правило, в них дозировка витамина Д превышена.

Partajează acest post

Link spre post
Ania

Существуют различные витамины для беременных и кормящих матерей. В связи с этим мой вопрос: каким образом надо принимать витамины кормящей матери - постоянно или курсами? Насколько вообще необходим прием витаминов?

Partajează acest post

Link spre post
daniella

mie medicul mi-a interzis sa iau vitamine deoarece acestea contin calciu...si din acest motiv se inchide prea repede fontanela la copil care si asa ii micuta...

am observat ca de cind nu le mai iau, fontanela nu se mai inchide asa repede..

dar cred ca depinde de la caz la caz:)

Partajează acest post

Link spre post
Olli

Существуют различные витамины для беременных и кормящих матерей. В связи с этим мой вопрос: каким образом надо принимать витамины кормящей матери - постоянно или курсами? Насколько вообще необходим прием витаминов?

Меня тоже очень заботит этот вопрос

Partajează acest post

Link spre post
Нежность

Вообще кормящей матери нужно принимать в профилактической дозе йодомарин, и кажется (не уверена) - железо. Все остальное - по показаниям. Комплексы считаю разводом на бабки.

Partajează acest post

Link spre post
elenka

Nici in timpul sarcinii, nici in timp ce am alaptat n-am baut nimic vitamine, cu exceptia Iodomarinului in timpul sarcinii. In rest, o alimentatie bogata in vitamine( fructe si legume), fibre(cereale), calciu(lactate si ovas) si fier(multa carnita). Probleme de sanatate n-am avut si fetita avea hemoglobina ridicata tot timpul. Pur si simplu n-am incredere in vitaminele si suplimentele sintetice din farmacii :pardon:

Partajează acest post

Link spre post
tayshka

пробовала витамины пить и не одни мне не подошли, было от них плохо.

Partajează acest post

Link spre post
ZanoZa

Я уже 3 курса пропила, сразу после родов начала пить, потом зимой месяц и сейчас пью. Сначала пила комплевит мама,а сейчас пью какие-то американские (мужу друг из штатов прислал).

Partajează acest post

Link spre post
kotea motea

Вообщем-то витамины - те же таблетки. И пить их нужно действительно по показаниями, а не всем подряд. Ну и за назначением - желательно к специалисту.

Partajează acest post

Link spre post
Katiu6ka

пью поливитамины для берем и кормящих .но думаю тоже сменить на отдельные витамины ..во время бер они мне здорово помогали даже чувствовала разницу когда заканчивались и я пару дней не пила :girl_impossible:

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum