Walk Jane

Иммиграция в Австрию

Postări Recomandate

Walk Jane

С 1 июля 2011 г. Австрия вводит балльную систему выдачи рабочих виз для лиц, не являющихся гражданами стран Евросоюза. Эти визы через несколько лет перетекают в ПМЖ.

24.02.2011 г. на сайте Wirtschaftskammer был опубликован краткий обзор нового закона об иностранцах. Оригинальный документ на немецком можно прочесть здесь http://portal.wko.at/wk/dok_detail_file.wk?angid=1&docid=1546303&conid=540385 .

На русском об этом можно прочесть здесь: http://rwr-card.net/2011/02/24/osnovnye-polozheniya-rot-weiss-rot-card/ ,

http://rwr-card.net/2011/02/12/o-programme-rot-weiss-rot-card/#more-23 .

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
SuperWoman

mersi pentru info) cu parere de rau nu am gasit enumerate profesiile...

Partajează acest post

Link spre post
Mariancik

Sunt curioasa daca programul dat se aplica si celor care deja se afla pe teritoriu si in ce mod. Asta cred ca o vom afla cind vom reinnoi permisele de sedere....

Partajează acest post

Link spre post
Lia

sunt foarte curioasa....

Partajează acest post

Link spre post
Шармэль

А у нас есть посольство Австрии?

Partajează acest post

Link spre post
Mariancik

Vine consulul Austriei din Romania, la noi in Chisinau, in cadrul la Centrul Comun de Vize, la un anumit interval de timp, pentru intrebari mai serioase. Pentru intrebari, gen imigrare, viza de lunga durata, trebuie de dus in Bucuresti. In Kiev deja nu mai e posibil de dus, noi ne atribuim consulatului de la Bucuresti.

Editat de Mariancik

Partajează acest post

Link spre post
Lia

Mariancik ppovesteste-mi care este procedura de obtinere a contractului de munca, cit costa traiul, esti multumita. Cum e cu copil mic, vorbesti germana sau engleza. Imi spui mai multe. Mersi mult

Partajează acest post

Link spre post
Mariancik

Lia, e tare mult de scris si mai ales in privinta contractului, la fiecare om e o poveste aparte, de care depinde soarta lui si traiul in aceasta tara. Aici nu intru in detalii, caci e specific....

Cheltuielile..... cea mai mare parte o inghite chiria. Cam de la 10 euro m2, in dependenta de zona, de virsta cladirii, comoditati, plus, cheltuielile de bloc, plus comunalele.

Iata aici se poate de uitat cam ce preturi sunt in Viena... Mai este un moment. Cind inchiriezi un apartament, sunt anumite plati obligatorii. Se achita din start 3 chirii ca garantie, care se intorc, cind eliberezi apartamentul, in caz ca l-ai lasat in ordine si inca 3 chirii pentru serviciile imobiliare, bani pe care nu-i mai vezi. Asta ar fi varianta cea mai raspindita pentru inceput. Insa mai sunt si alte posibilitati, ca peste tot..... Bani sa fie :spiteful:

Mincarea... depinde de unde cumperi si ce maninci. Poti trai si cu 50-70 pe saptamina, asa... mai slabut, si deja... suma tot creste si creste. Asta numai mincarea facuta acasa. In oras, am facut o comparatie, e cam de 3-4 ori mai scump ca in Chisinau.

Abonamentul lunar la transportul public - 50 euro

Daca ai masina.... ai cheltuieli cu asigurarea, daca traiesti in zona cu parcare cu plata, mai adaugi si asta in lista, vrei garaj, iarasi vreo 80-100 pe luna. Ca sa-ti vezi masina sub geam, asta ar costa de la 200-xxx pe luna. Plus benzina, si plata pentru autobahn. Noi inca nu am luat masina, asta ar fi din spusele prietenilor si cunoscutilor.

Cam asta ar fi in general, insa fiecare familie isi are lista sa de cheltuieli.

Cu copil mic aici este foarte bine. Cu carutul poti sa te plimbi tot orasul aproape fara probleme. Ascensoare in metrou, tren, tramvaiele multe sunt din astea noi. Parcuri amenajate la tot coltul. Deja muzee, Zoo, distractii in oras, cinema, terenuri de joaca, bazine, totul e facut pentru toata lumea, si mic si mare si invalid si sportiv.

Asta e Austria, o tara care se respecta mult si unde germana isi ocupa locul bine meritat. Pentru inceput, te poti descurca si cu engleza, insa sunt sanse mari sa dai peste austrieci care nu o cunosc. Sau..... iti raspund foarte amabil in germana :spiteful:, deja ramine la discretia ta, cu intelegerea :girl_haha:. Ca sa te poti integra in societate, TREBUIE de stiut germana. Numai daca lucrezi in ONU, CSI si alte organizatii internationale, ti se da crezare si nu prea este nevoie. In rest, Bitte schön, auf Deutsch. Si deja, ce mai ciripeste fiecare. In toate organizatiile publice, de stat, se vorbeste doar germana. Pot sa fac aceeasi analogie cu organizatiile noastre. Incearca si rezolva-ti intrebarile la inspectorat in engleza.... Ramai cu incercarea :spiteful:

Un sfat. Invatati germana in Moldova, macar sa poti cere un pahar cu apa, asa, strict vorbind. E mai ieftin de invatat si ai cu cine lasa copiii. Deja, perfectionarea o poti face pe loc. Insa scapi de depresia si deceptia de la inceput. Eu stiu ce scriu....

A, gradinita. Cintecelul nostru la moment :girl_wacko:... Trebuie sa te inregistrezi din timp.... cu mult... La asta de stat cu greu poti primi un loc. La astea private.... care si cum. Costurile incep de la 57 euro si tot asa mai departe. Daca beneficiezi de subsidii de stat, te costa mai putin. Daca nu... platesti suma toata.... de la 260 in sus.

De scoala nu pot scrie inca nimic, pe la anul sigur voi sti mai multe.

Medicina e bazata pe asigurarea medicala, care este de mai multe feluri si de la diferite case de asigurari. Costurile la fel, variaza, in dependenta de statutul tau aici. Sunt anumite conditii si preturi pentru fiecare. De sistemul medical eu pot sa scriu numai despre bine, din experienta personala.... Desigur, ca nimic nu este perfect, insa as vrea macar 1/10 din ce este aici sa fie in Moldova si ar fi lumea foaaaaaaarte fericita.

Cei rasisti si nationalisti nu au ce cauta aici, ca le va fi greu cind vor vedea coloritul local. Poate undeva in sate, orasele mici nu e asa de amestecata populatia.

Cam asta mi-a venit in cap la moment. Sunt site-uri intregi cu informatie diferita referitor la traiul de aici. Iata citeva..... aici, aici, un site oficial in germana.

Guten Nacht!

Partajează acest post

Link spre post
Lia

mersi foarte mult

Partajează acest post

Link spre post
sacred444
Mariancik, а вы по румынским паспортам уезжали? а как роботу нашли? по интернету?

Partajează acest post

Link spre post
Mariancik

Olga, noi suntem aici inregistrati ca moldoveni si asa vom ramine pentru un timp oarecare. Am plecat din Moldova deja avind contract de munca, adica sotul, de profesie programist. Ei sunt bine cotati pe piata internationala :)))

Partajează acest post

Link spre post
fluturash

Buna fetelor. Cine cunoaste din experienta poate deja, care sunt conditiile de acordare a unui credit pentru locuinta? Adica din moment ce ajungi acolo si te angajezi cit de posibil si cit de rpd se poate obtine un credit?

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum