Postări Recomandate

Innessa

не против?)

45499027cc51.jpg 40e6dde8d1e9.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pescadito

не против?)

unde e facuta poza? foarte frumos

eu cred ca voi fi cea mai rea :) nu am ramas impresionata de Italia, probabil pentru ca aveam asteptari mai mari

e destul de murdar, mergind prin sate, aveam impresia ca sunt in Romania :)

aveti grija mergind cu automobilul, oamenii nu se respecta reciproc, de altfel ca si in Moldova

insa am vazut multe orase frumoase, in special mi-a placut zona la granita cu Elvetia si inspre Franta

preturile sunt destul de acceptabile (pizza 7-8 euro, lasagna 3 euro, inghetata 1,5 euro), necatind faptul ca am stat la mare intr-un orasel aproape de Monaco, unde preturile sunt exagerate

Partajează acest post

Link spre post
evenness

murdar??

intr-o tara in care se stringe kk dupa ciini in pachet? unde ati vazut in Romania asa ceva?

cred ca este diferenta si de la regiune la regiune,

Italia e mare,

insa vizitind o localitate nu poti judeca intreaga tara

Partajează acest post

Link spre post
Pescadito

comparind cu alte tari, da, murdar, sigur nu ca si in Romania, de fapt, vroiam sa scriu ca orasul in general parea ca in Romania, nu doar curatenia

am vazut multe orase si sate, practic nordul si centrul, sudul - nu

Partajează acest post

Link spre post
likusik

marinka 87,sunt total de acoed cu tine. Italia tot m-a dezamagit, e murdara. Noi am fost in Roma,Milano, Venezia, Trieste. Din toate aceste orase, Roma e cea mai murdara, Trieste e cel mai curat oras, poate ca e situat linga Slovenia,o tara foarte curata. In Roma e foarte si foarte greu de gasit loc de parcare, strazile sunt pline de gunoi, trotuarele murdare, mi se incleia talpa balerinilor de pavaj. In Venetia, sunt putine urne pentru gunoi,desi e mult mai curat,dar oricum in Piata San Marco, hirtii zburau prin aer, taxatorul de pe iaht ,a inceput sa urle la mine (nu exagerez), ca am gresit statia; receptionista de la hotel mi-a luat cu 20 euro mai mult pentru camera. Se creeaza o impresie de haos, foarte multi emigranti.

Desi , stramosii le-au lasat o arhitectura exceptional de frumoasa, mareata !

apropo, din toate tarile pe care le-am vizitat vara aceasta,in Italia,benzina e cea mai scumpa, 1.80-1.90 euro

Editat de Натка

Partajează acest post

Link spre post
Innessa

unde e facuta poza? foarte frumos

это Комо..Италия,но на территории Швейцарии уже

север Италии

Partajează acest post

Link spre post
Pescadito

это Комо..Италия,но на территории Швейцарии уже

север Италии

noi tot am trecut pe acolo, dar nu ne-am oprit, regret acum :(

Partajează acest post

Link spre post
hortensia

Fetelor, cine a fost in Italia iarna ????? Noi vrem sa mergem de Craciun..dar imi este frica sa nu fie frig, si sa nu avem posibilitatea sa vizitam totul..

Partajează acest post

Link spre post
evenness

Fetelor, cine a fost in Italia iarna ????? Noi vrem sa mergem de Craciun..dar imi este frica sa nu fie frig, si sa nu avem posibilitatea sa vizitam totul..

iarna aici de obicei e mai blinda

anul trecut a nins, era situatie extremala, nimeni nu se ducea la lucru :girl_crazy: nu-s obisnuiti si pregatiti pentru ierni ca in Md.

poate aveti noroc anul acesta

Partajează acest post

Link spre post
Pescadito

Vara am stat 2 zile in Bologna, mi-a placut acest oras, a fost dragut acolo. Ma gindesc la vara viitoare sa merg cel putin pentru o saptamina. Iata citeva poze :

lpDza.jpg?1

b1WuN.jpg?1

TY7d6.jpg?1

uavPF.jpg?1

eu am scris un mic rezumat despre calatoria mea, poate cuiva ii va fi de folos informatia respectiva - link

Partajează acest post

Link spre post
Pescadito

Roma

4v2L7B5.jpg

UWpfbD7.jpg?1

YAaVkwo.jpg?1

l9n8NFZ.jpg?1

Vatican

RGK3xmu.jpg?1

lFFcnQv.jpg?1

Partajează acest post

Link spre post
MamiDeDarius

fetelor a fost cineva la inceput de aprilie la Roma ? e ok timpul ?

Partajează acest post

Link spre post
Ladymama

fetelor a fost cineva la inceput de aprilie la Roma ? e ok timpul ?

Апрель-май, по-моему, вообще идеальное время для поездки в Рим. Тепло. но еще не жарко, можно гулять, сколько хочешь. сидеть в кафе. мы тоже хотим в Рим, но наверное, ближе к концу апреля.

Partajează acest post

Link spre post
Pescadito

Multumesc mult de raspuns ! :)

Livia, cum a fost? ti-a placut Roma?

vineri plec in Venetia, sper sa fie fara peripetii si sa ma intimpine cu timp frumos :beach:

Partajează acest post

Link spre post
MamiDeDarius

Livia, cum a fost? ti-a placut Roma?

vineri plec in Venetia, sper sa fie fara peripetii si sa ma intimpine cu timp frumos :beach:

Mi-a placut extrem de mult. Pentru mine, pina acum, Parisul era in topul oraselor, insa Roma l-a detronat. E un oras fantastic si probabil nu zadar acolo s-a filmat "la dolce vita", doar in orasul ala atmosfera e exact de dolce vita.

Partajează acest post

Link spre post
Strliia

Fetelor,cine a fost in vacanta in Italia cu copilul.Noi planificam sa plecam cu masina in a doua jum a lui iulie,incepem cu Venetia,Verona,Brescia si in final mergem la parinti la Roma.Poate are cineva asa experienta si ma ajutati cu organizarea,mersi mult

Partajează acest post

Link spre post
MamiDeDarius

Fetelor,cine a fost in vacanta in Italia cu copilul.Noi planificam sa plecam cu masina in a doua jum a lui iulie,incepem cu Venetia,Verona,Brescia si in final mergem la parinti la Roma.Poate are cineva asa experienta si ma ajutati cu organizarea,mersi mult

Eu ma tem ca in iunie, a doua jumatate a lunii, e mult prea cald pentru Italia. Am inteles ca in luna mai deja e insuportabil de cald acolo...

Partajează acest post

Link spre post
Strliia

Noi am fost 2 ani in urma doar ca nu era Mihau pe atunci,in luna august la Roma nu era asa de cald,noi acolo ne cazam chiar la 100 m de la plajă,cam 15 km de la oras.

Partajează acest post

Link spre post
Pescadito

Venetia

bH2XjDt.jpg?1

4vSFvbS.jpg?1

u6h1BpK.jpg?1

CN1MJtQ.jpg?1

restul pozelor si un mic raport am postat aici

Partajează acest post

Link spre post
SuperWoman

Marinka multumesc mult pentru raportul privind calatoria voastra , este atit de detaliat si minutios descris, si pozele sunt extrem de frumoase.In genere am primit o placere enorma sa privesc!:) Nasa mea a fost in februarie in Venetia in zilele carnavalului, a ramas incintata.

Partajează acest post

Link spre post
victorria

mmmm, eu visez la barcelona...

Partajează acest post

Link spre post
Pescadito

insula Burano

Wfk6ohH.jpg?1

T7r9awK.jpg?1

01YDrEj.jpg?1

mai multe poze aici

insula Murano

jQ3YngX.jpg?1

Jm4xpeK.jpg?1

si aici

Partajează acest post

Link spre post
Moretta

Noi am fost 2 ani in urma doar ca nu era Mihau pe atunci,in luna august la Roma nu era asa de cald,noi acolo ne cazam chiar la 100 m de la plajă,cam 15 km de la oras.

Elena,anul acesta primavara e foarte rece aici,nu stim cum va fi vara.In comparatie cu anii trecuti,cind deacum pe 15 mai eram la mare,anul acesta cred ca pe la sfarsitul lui iunie va fi cald. Cu copilul e cam greu in privinta caldurii,e intradevar insuportabila.Sint de 5 ani la It si nu ma pod acomoda cu caldura lor nebuna si umeda. Am fost la Venezia in toate 4 anotimpuri al anului. Cea mai urita pare din noiembrie pina in martie,mai ales daca sint zile fara soare.In iulie si august e foooooaaaarte cald dar si e enorm de frumos.Totul depinde de cpil si plus la toate un sfat-anume pentru a vizita Venezia, sa aveti o incaltaminte comoda.

Preturile in restorante sunt accesibile,unicu lucru ca gondolele s-au scumpit,in jur de 100 euro.

Un plus mare daca viniti in iulie-august,nimiriti la reduceri ( 6.07-31.08).

In deosebi It. e foarte frumosa,orase cu locuri care te atrag, trei mari imprejur-alegeti care vrai, munti frumoshi cit vara cit si iarna, mai ales Dolomiti,in regiunea Bolzzano,Trento,aproape de Austria.

dolomiti.jpg

bild_1n_32.jpg

castelmezz.JPG_200742514569_castelmezz.JPG

52090cc43109.jpg

Or.Padova e renumit cu Prato della valle, cel mai mare din Europa

padova_prato_della_valle.jpg

Prato%202.jpg

Nu departe se afla biserica San Antonio, se zice ca daca piu mina pe patra de pe mormintul lui S. Antonio si te rogi la ceva,numai decit se va impleni :rolleyes:

330px-Veneto_Padova1_tango7174.jpg

Toate orasele in tara asta au ceva frumos...dar si nu prea...de exemplu Roma e cam murdara pe strazi,putin loc pentru a parca masina, dar ce frumusete este acolo....)))))Milano tot nu e departe de Roma. La Napoli daca plecati,fiti atenti- va fura de sub nas lucrurile.

Mai pe scurt sa nu fac multa vorba)))) Daca doriti sa gustati ceeea mai buna pizza din lume, o mare diversitate de cascavaluri, o sumedenie de vinuri intr-adevar natural-gustoase, si aveti sansa de avizita It. NU RATATI !!!

Partajează acest post

Link spre post
maryland

Anul trecut, in august am vizitat Italia, adica Venezia, Lago di Garda (+Gardaland), Riva del Garda.

Italia te cucereste prin frumusetea locurilor, prin mincare si preturi atractive. Este o tara minunata!

Citeva poze:

Venezia in august nu e cea mai placut mirositoare, insa e frumoasa.

51b718cb3ec40_IMG_3460.jpg

51b718fc216c5_IMG_3304.jpg

51b7192c3e98a_IMG_3421.jpg

Lago di Garda

51b719456bb88_IMG_4170.jpg

51b7196526630_IMG_4442.jpg

51b71992336fe_IMG_3650.jpg

51b719a61ffce_IMG_4236.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Pescadito

frumoase poze

voi ati stat cazati la Garda? tata vrea sa mearga acum acolo, dar cu masina e cam departisor

si nu stiu cum va fi cu cazarea, mincarea

dar sigur e foarte frumos acolo

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum