Vizitator BDV

Мне Предстоит Развод...

Postări Recomandate

Vizitator BDV

Кто бы сказал об этом мне пару месяцев назад-расмеялась бы в лицо! Но это случилось, вчера позвонил муж и попросил развода.

Никаких материальных претензий у нас к друг другу нет, но есть несовершеннолетний ребенок. Какова, вообще, процедура развода в данном случае?

Я разводиться не хочу. Уж очень всё быстро и не совсем понятно (для меня во всяком случае) происходит. Сколько я могу тянуть время? и вообще... какие законы почитать?

кто имел такой печальный опыт-поделитесь подводными камнями и нюансами.

Девченки, если можно не отсылайте меня сейчас в тему "Развод", не могу её сейчас читать. Пару сообщений-и всё заканчивается слезами.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator kids

Девочки, ане знаете где продаются кроватки для кукол? А в этом магазине есть? Если да, назовита плиз примерную стоймость. Спс

poti sa nu dai in genere la divort, dar sa tragi de timp si mai mult, poti sa nu te duci sau sa te duci si sa zici ca nu stii sigur care este cauza divortului, daca refuzi prima data vi se da termen de impacare de la o luna la jumatate de an. la mine divortul a avut loc peste o luna de la depunerea cererii. daca totusi presupui ca va fi divort trebue neaparat sa mergi la avocat ca el sati intocmeasca cererea. pret de la 300lei in sus.

un sfat din propria experienta, sa ajungi la un consensus inainte de proces, si sa nu arunci cu nervi in public. mai bine plingi in perna sa nu te vada nimeni, iar dupa divort sa te comporti foarte bine cu exsotul.

ce am facut eu: pentru ca ii trebuia foarte repede divort, asa cit era fierbinte la tel lam anuntat ce conditii am eu:

1. am cerut custodia copilului

2. plata alimentara pentru intretinerea copilului in suma decisa de mine, desi acum a ajuns ca nu are nici un ban.

3. sa achite toate cheltuielile judecatii, pentru ca nu lucrez.

reamintesc fii foarte calma in fata lui. iar noi la proces chiar glumeam. la mine data divortului a coincis cu data intilnirii noastre. acum am ramas prieteni.

Partajează acest post

Link spre post
zuzu-md

Eu nu am trecut prin divort dar lucrez cu dosare de acestea in fiecare zi, asa ca va sfatui sa vorbiti cu sotul mai intii de toate, poate el deja a depus cererea de divort iar dvs nici nustiti, daca nu a depus atunci depuneti dvs prima, in cerere numaidecit indicati ca domiciliu copilului minor sa fie stabilit cu mama, suma pentru pensia alimentara si toate taxele legate de divort sa le achite el, daca doriti sa intindeti procesul atunci la prima sedinta de judecata rugati judecatorul sa va de-e termen de impacare maximum posibil adica jumatate de an.

In sedintele de judecata mai bine sa va prezentati pentru ca ignorindule nu inseamna ca judecata se amina, hotarirea poate fi emisa si fara dvs daca nu va prezentati la mai multe sedinte.

Puteti sa cititi din codul familiei despre desfacerea casatoriei de la art.33 pina la 39

Partajează acest post

Link spre post
savo

Кто бы сказал об этом мне пару месяцев назад-расмеялась бы в лицо! Но это случилось, вчера позвонил муж и попросил развода.

Никаких материальных претензий у нас к друг другу нет, но есть несовершеннолетний ребенок. Какова, вообще, процедура развода в данном случае?

Я разводиться не хочу. Уж очень всё быстро и не совсем понятно (для меня во всяком случае) происходит. Сколько я могу тянуть время? и вообще... какие законы почитать?

кто имел такой печальный опыт-поделитесь подводными камнями и нюансами.

Девченки, если можно не отсылайте меня сейчас в тему "Развод", не могу её сейчас читать. Пару сообщений-и всё заканчивается слезами.

привет.

почитай http://www.law-moldova.com/laws/rus/semeiniy_codex_ru.txt

глава 7. прекращение брака.

и в главе 5 ст. 25. это про раздел имущества.

какова процедура в общем...

ну в вашей ситуации - разводить вас будет суд т.к. у вас несовершеннолетний ребенок.

если вы не заинтересованны в разводе, и "уходите" не вы, а от вас, думаю, вам вообще никаких движений в сторону судебных процедур делать не нужно.

кому нужно - пусть пишет исковое заявление и идет с ним в суд и т.д и т.п...

когда вас вызовут в суд (если до этого таки дойдет) на что обратить внимание.

1. с кем остается ребенок. так полагаю, что с мамой. и тут сразу же оговорить момент, как, когда и при каких обстоятельствах ребенка может видеть папа.

2. ну и вопрос с содержанием ребенка (алименты)

3. раздел имущества. даже если вам нечего делить...или ваш папа вам все оставляет, фиксируйте все это по ходу бракоразводного процесса.

ну и. сил вам пройти через это.

Partajează acest post

Link spre post
Катеринка

Разводить вас будут долго. Т.к. есть ребёнок. На суд лучше приходить, но стратеги. луще обсудить с адвокатом. Это будет грамотней. Если деиствительно хотите сохранить брак, то лучше избежать оскорблений и обид (будет трудно). Удачи и сил вам.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Anatol

Buna la toti. As vrea sa stiu cum sa procedez, am trait aproximativ 10 ani inpreuna cu sotia,sau deschis hotarele tarii,si draga mea a plecat in goana banelor,pina acum nam vazuto dar paradox,am primit citatie vrea divort si departajare dar apartamentul este al meu, figureaza in contract-cumparare numai ca sotia mea nici numele ei nu eczista dar acum vrea parte.Spunetimi cum sa procedez cu asa persoana,multumim 

Partajează acest post

Link spre post
ProstoMaria

Buna la toti. As vrea sa stiu cum sa procedez, am trait aproximativ 10 ani inpreuna cu sotia,sau deschis hotarele tarii,si draga mea a plecat in goana banelor,pina acum nam vazuto dar paradox,am primit citatie vrea divort si departajare dar apartamentul este al meu, figureaza in contract-cumparare numai ca sotia mea nici numele ei nu eczista dar acum vrea parte.Spunetimi cum sa procedez cu asa persoana,multumim

Sau ii platiti partea cu bani, sau invers, sau il punteti in vinzare. Alta iesire nu exista

Partajează acest post

Link spre post
Неженка

А причину развода он объяснил? Что случилось? Два месяца назад все хорошо было,и тут бац. Может, это так, эмоции из-за конфликта, тогда есть смысл сесть, поговорить...если окончательно решил, проблема не решаема..не вижу смысла оттягивать процесс..

Процедура такова: он подал на развод, через какое-то время придет извещение, ему и вам, на какой день назначен первый суд. Т.к. у вас есть ребенок, вас не разведут на первом же суде. Дадут срок на примирение, от месяца до полугода. Потом второй суд, если не было примирения, если судья увидит, что нет смысла вас дальше мусолить, увидит, что все решено, разведет. Если вы,например, скажете,что любите,что против, дадут еще срок. На 3 заседание разведут в любом случае, увы( 

Сил вам и терпения. Очень вам сочувствую. Надеюсь, что все у вас наладится.

Partajează acest post

Link spre post
маникЮЛЯ

У меня несовершенолетний ребенок, я подавала на развод, на первом заседании нас развели ( муж не пришел)

Втребования девочки уже перечислили: где, с кем будет жить ребенок, алименты и затраты за дело все на мужчину.

Вам в первую очередь надо узнать, если он подал заявление на развод.

Крепитесь!

Partajează acest post

Link spre post
Lunatca

Девочки, обратите внимание на год! )))

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum