Lety

Давление У Беременных. Нормы И Отклонения | Tensiunea Arteriala La Gravide. Norme Si Devieri

Postări Recomandate

Lety

Salutare! S-a mai intimplat la cineva sa scada tensiunea tare. La mine de vreo 5 zile e foarte scazuta de fapt as zice ca variaza

80/60, 90/50, 100/70, 90/60.Am niste dureri de cap uneori insuportabile, mai ales in zona cefei si la timple.Stiu ca nu e nine cu asa tensiune de umblat, nici pentru bebe nu e bine. Medicul mi-a zis sa beau cite un *ссылка*, me-a mai prescris niste medicamente routerocop si inca un fel...dar m-am saturat de atita pastile .... Ce mai luati voi pentru tensiune,astept sfaturi de la voi.Merci si sanatate noua si bebelusilor nostri!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
m'amy

salutare....

shi eu tot sunt cam ca tine cu tensiunea arteriala.... :mosking:

mereu a fost scazuta....

bea *ссылка* verde, el tonizeaza mai bine ca cel negru, uneori potzi sa bei shi cite o cafea....

consuma ciocolata....

poate bei shi ceva vitamine, sau produse apicole(ce tzin de albini)....

eu am baut un curs de Poligen.... vitamine ce mai contzin shi laptishor de matca....

Partajează acest post

Link spre post
ATI

La mine tensiunea e joasa practic in permanenta. De aia dimineata beau o cafea. Citeodata (cind e timpul cu presiunea atmosferica joasa sau spre ploaie mai beau un expresso la amiaza). In rest, daca am dureri de cap, folosesc Dafalgan (paracetamol) care este admisibil in timpul sarcinei.

Partajează acest post

Link spre post
evenness

La noi tensiunea la inceputul sarcinii era 120/80

la ultimul control 2 sapt in urma era 90/60 si medicul ginecolog nu mi a spus nimik... Straniu oare e asa indiferent?sau e normal?

Ce e de facut?

Partajează acest post

Link spre post
Lety

La noi tensiunea la inceputul sarcinii era 120/80

la ultimul control 2 sapt in urma era 90/60 si medicul ginecolog nu mi a spus nimik... Straniu oare e asa indiferent?sau e normal?

Ce e de facut?

[/quot]

Catare asa tensiune se socoate joasa, si nu se e bine mult timp sa ai asa tensiune, mie mia zis medicul de la policlinica ca la copil nu ajunge tot necesarul pentru el in asa caz,insa medicul meu ginecolog zice ca mult inca voi umbla cu asa tensiune ca asa e pe parcursul sarcinii.La inceput de sarcina a fost 110/70.Numai ca nu ar trebui sa fie prea mari variatiile tensiunii, adica sa scada foarte tare si apoi sa se ridice. Daca tu te simti bine, nu ai dureri cu asa tensiune, cred ca nu e strasnic, dar mai bine ar fi sa intrebi medicul sa vezi ce-ti va zice.

Eu cu tensiunea scazuta nu ma simt deloc bine, am o stare de oboseala foarte mare si periodic am dureri de cap, ameteli, si nu e prea bine. Am iceput sa beau cite un *ссылка*, sa maninc ciocolata si am mai baut intr-o zi eleuterococ(acesta reguleaza tesiunea),medicul ginecolog mi l-a prescris. Mari schimbari nu vad,dar nu chiar permanent am dureri. Sanatate!!!

Partajează acest post

Link spre post
evenness
Catare asa tensiune se socoate joasa, si nu se e bine mult timp sa ai asa tensiune, mie mia zis medicul de la policlinica ca la copil nu ajunge tot necesarul pentru el in asa caz,insa medicul meu ginecolog zice ca mult inca voi umbla cu asa tensiune ca asa e pe parcursul sarcinii.La inceput de sarcina a fost 110/70.Numai ca nu ar trebui sa fie prea mari variatiile tensiunii, adica sa scada foarte tare si apoi sa se ridice. Daca tu te simti bine, nu ai dureri cu asa tensiune, cred ca nu e strasnic, dar mai bine ar fi sa intrebi medicul sa vezi ce-ti va zice.

Eu cu tensiunea scazuta nu ma simt deloc bine, am o stare de oboseala foarte mare si periodic am dureri de cap, ameteli, si nu e prea bine. Am iceput sa beau cite un *ссылка*, sa maninc ciocolata si am mai baut intr-o zi eleuterococ(acesta reguleaza tesiunea),medicul ginecolog mi l-a prescris. Mari schimbari nu vad,dar nu chiar permanent am dureri. Sanatate!!!

multumesc de raspuns. Dar despre ce dureri scrii numai de cap sau altele???

Partajează acest post

Link spre post
Natally

Am si eu tensiune foarte joasa. Aveam si dureri de cap foarte puternice si aproape in fiecare zi. Dar de cind am inceput sa beau Sorbifer- mi-au disparut. Dar tensiunea asha si a ramas joasa.

Partajează acest post

Link spre post
m'amy
Am si eu tensiune foarte joasa. Aveam si dureri de cap foarte puternice si aproape in fiecare zi. Dar de cind am inceput sa beau Sorbifer- mi-au disparut. Dar tensiunea asha si a ramas joasa.

cred ca aveai shi anemie, fero-deficitara, odata ce s-a rezolvat cu administrarea Sorbiferului...

iar tensiunea nu are cum sa creasca dupa el... :duma:

Partajează acest post

Link spre post
Laura

Eu am avut toata sarcina tensiune joasa,

la inceputul sarcinii - 110/ 70, dupa aia nu mai mult de 100/ 60 .

N-a zis doctorul sa fac nimic specia, dupa analize cand s-a stabilit o carenta de fier, mi-a prescris preparate cu fier, in rest - nimic, daca eu ma simt bine, atunci e ok.

Partajează acest post

Link spre post
Klera

У меня всю жизнь давление 90/60...

Пока ни кто ни чего не говорил..Сказали нормально вроде..тут зависит о того как себя чувствуешь.)

Partajează acest post

Link spre post
Janine

Si la mine tensiunea a fost de cind ma tin minte joasa, iar in timpul sarcinii a scazut si mai tare dupa care medicii mi-au propus spitalizare. Nu am baut cafea sau *ссылка* fiinca indata imi aparea tonus, insa fiecare organism e individual si pe tine poate sa te ajute. Stiind cum sunt unii medici la noi, ar trebui sa-i intrebi singura ce poti face sa scapi de dureri, ca ei mai uita uneori cite ceva. Incearca sa eviti locurile aglomerate, incaperile cu multa lume si soarele caci caldura si lipsa de oxigen scade si mai mult tensiunea. Sanatate tie si bebelusului tau!

Partajează acest post

Link spre post
Lilicika

Eu tot fac parte din rindurile femeilor cu tensiune joasa, de cind ma shtiu asa si a fost, dar credca mam deprins si nu mai atrageam atentia la durerile de cap si ameteli, de cind sunt insarcinata intradevar am dureri de cap si la ultimul control tensiunea e de 60/80 medicul spune ca e foarte joasa si ma intreaba cum merg eu pe drum si cum vreau sa nasc cu asa tensiune, de parca eu as fi de vina!

Nustiu cum sa rezolv problema asta, ameteli parca nu am, dar ma tem sa nu cad intro zi si mai ales la nastere!

daca cineva shtie vreun remediu, va rog sal lasati aici si pentru mine, pentruca sunt medici foarte indeferenti de problemele altora.

Partajează acest post

Link spre post
amalica

la mine e foarte interesanta situatia cu tensiunea - cand merg la medic tensiunea e 110/70 iar acasa cand o masor e 90/60 :xm_01: in acest caz maninc ciocolata, cafea nu vreau sa consum.

Partajează acest post

Link spre post
licka_m

La mine ajunge chiar si la 80/50, dar sincer nu prea o simt, poate ca era tot timpul joasa si pina la sarcina, sigur ca nu chiar asa. Dar ce am observat - la diferiti medici e diferita, poate aparatele de masurat nu arata corect, deoarece e imposibil la o diferenta de 10 min sa fie la unul 110/70 si la altul 80/50. De aceea nici nu stiu ce sa cred, oricum medicamente pentru aceasta situatie nu iau nimic.

Partajează acest post

Link spre post
Krolik

У меня давление падает и до 60/30.. обычное мое давление при котором я себя чувствую нормально - 90/60. Просто я гипотоник. Проверялась по разным врачам - но мне ничего конкретного не сказали. Здорова вроде))) Лекарств не пью никаких, только крепкий сладкий чай.

Partajează acest post

Link spre post
Lusha

У меня и при первой беременности и сейчас очень часто падает давление. И мой врач-гинеколог меня научила как с этим бороться. Необходимо пить утром натощак 1 стакан холодной воды с добавлением двух ложек сахара и ломтика лимона. Супер! Мне очень помогает!

Partajează acest post

Link spre post
Kit

У меня всю жизнь низкое давление - 90/60 в среднем. Сейчас врачи говорят выше, но слабость чувствую. Поэтому пью черный чай с медом или со сгущенкой по чуть-чуть, на протяжении всего дня.

Насчет холодной воды с лимоном - надо попробовать, если и мне поможет - огромное спасибо за совет!

Partajează acest post

Link spre post
olea11

кто знает какое нормальное давление у беременн??? о чём говорит повышенное давление, т.е. 120/90...120/100 в конце беременности?

Editat de olea11

Partajează acest post

Link spre post
KsiuKS

Мне врач написала что нормальное давление должно быть верхнее 110-120 ,нижнее 60-70-80

Partajează acest post

Link spre post
zagaziulea

повышенное это когда 140 или 150. а вообще повышенное давление рассматривается при условии что вы знали какое у вас давление было до беременности. так что не грузитесь- у вас нормальное давление.

Partajează acest post

Link spre post
Alionka2010

У меня всю беременность было 60 на 90..низкое вроде, но я себя чувствовала хорошо при этом.

Partajează acest post

Link spre post
siurpriz

Я думаю, это индивидуально у каждой беременной есть свое давление.

Partajează acest post

Link spre post
abe

я думала это нормальное давление :))) а оказывается повышеное. лично у меня всю жизнь нормальное давление 90/60, в беременность тоже оно нормальное. а увас какое добеременное нормальное, на него и ориентируйтесь

Partajează acest post

Link spre post
FIyesTA

до беременности моим нормальным было 60 на 90....во время Б 70 на 110, врачи говорили всё ок. :ok:

Partajează acest post

Link spre post
FIyesTA

моё нормальное давление 90 на 60, первые2 триместра оно таким и оставалось, в третьем повысилось до 100-110 на 70 , что тоже являлось нормой.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum