Noela

Salinele Din Romania

Postări Recomandate

Noela

bronsitele noastre dese ma fac sa ma gandesc tot mai des la un tratament in saline, stiu ca sunt si camere, dar asta e alta tema (care exista) acum ar fi posibilitate in viitoarele luni sa mergem in Romania si as vrea sa profit pentru a merge cu fata la vreo salina.

Am cautat in net, vad ca sunt mai multe, cele mai cuniscute fiind Sovata-Praid si Slanic-Prahova, mai sunt Ocna Dej, am ami auzit de Turda. Din pacate informatie este atit de multa ca am ramas derutata si vreau ajutorul celor care au fost la saline.

ma intereseaza totusi care e diferenta intre saline, care sunt preferabile, care e perioada anului optima (eu totusi as vrea acum in februarie poate martie), e nevoie de consultul medicului sau nu, care sunt preturile relative, daca aveti adrese de cazare care v-au placut, deci orice informatie si parere cred ca ar fi utila, sper nu numai mie

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
KRISTY
bronsitele noastre dese ma fac sa ma gandesc tot mai des la un tratament in saline, stiu ca sunt si camere, dar asta e alta tema (care exista) acum ar fi posibilitate in viitoarele luni sa mergem in Romania si as vrea sa profit pentru a merge cu fata la vreo salina.

Am cautat in net, vad ca sunt mai multe, cele mai cuniscute fiind Sovata-Praid si Slanic-Prahova, mai sunt Ocna Dej, am ami auzit de Turda. Din pacate informatie este atit de multa ca am ramas derutata si vreau ajutorul celor care au fost la saline.

ma intereseaza totusi care e diferenta intre saline, care sunt preferabile, care e perioada anului optima (eu totusi as vrea acum in februarie poate martie), e nevoie de consultul medicului sau nu, care sunt preturile relative, daca aveti adrese de cazare care v-au placut, deci orice informatie si parere cred ca ar fi utila, sper nu numai mie

am fost de 2 ori la Sovata , cel mai recent vara aceasta feciorul mai mare a fost cu bunica la Sovata...descrierea şi pozele sunt în această temă....

http://mama.md/index.php?showtopic=57691&a...p;#entry1001671

dar anul trecut am fost în trecere prin Cîmpia turzii la rude şi am fost la salina Turda - este categoric mai impresionant decît Sovata --au şi la salin în şahtă........dar din păcate condiţiile, preţurile + nu sunt la curent....

succes vouă şi sănătate....nouă salinele cu marea ne+au facut minuni!!! la fel am fost bolnăvicioşi şi cu o tusă cu component alergic groaznic...dar totul s-a rezolvat între timp-poate că a crescut.....nu ştiu + dar ferm pot confirma că în decurs de 2+3 luni după revenirea de la salina+marea nu ştiam ce este tusă!!

Partajează acest post

Link spre post
Laura

Cat am stat in Cluj, noi mergean deseori la salina Turda, pe atunci era nerenovata.

Am inteles ca s-a renovat si au reconstruit ceva acolo.

Uite aici gasesti mai multe informatii, inclusiv preturile.

Partajează acest post

Link spre post
KRISTY
Cat am stat in Cluj, noi mergean deseori la salina Turda, pe atunci era nerenovata.

Am inteles ca s-a renovat si au reconstruit ceva acolo.

Uite aici gasesti mai multe informatii, inclusiv preturile.

da - am fost după renovare + deaceea şi m-au impresionat!!! Numai ascensorul cît face!!!

Partajează acest post

Link spre post
Silver

Ridic tema. Cine a fost in ultimul timp la salinele din Romania??

sunt 5 saline naturale

Tirgu Ocna 112 lei /7 zile

Ocnele Mari 84 lei / 7 zile

Praid 70 lei / 7 zile

Turda 105 lei / 7 zile

Slanic Prahova / 100 lei / 7 zile

Unde v-ati cazat?

Partajează acest post

Link spre post
Irinka

Natalia, citeste aici, chiar in acest an am fost si unele fete au scris si impresiile. Noi plecam in octombrie in Praid.

http://mama.md/topic/62747/

Partajează acest post

Link spre post
Silver

Natalia, citeste aici, chiar in acest an am fost si unele fete au scris si impresiile. Noi plecam in octombrie in Praid.

http://mama.md/topic/62747/

Msc. Eu am vrut sa aleg intre Praid si Prahova. Acum ca am citit tema ma gindesc totusi sa aleg Praidul.

Iertata sa-mi fie impertinenta, dar poti sa-mi scrii in privat nr. tau de tel. As vrea sa te intreb unele detalii. Ma duc singura cu bebe al meu de aproape un an jumate si imi fac mari griji.

Partajează acest post

Link spre post
Irinka

Nataly, nici o problema cu telefonul, insa daca nu ma insel, nu este recomandat copiilor sub 3 ani sa intre in salina.

Partajează acest post

Link spre post
Silver

Nataly, nici o problema cu telefonul, insa daca nu ma insel, nu este recomandat copiilor sub 3 ani sa intre in salina.

Irina eu am intrat pe saiturile la toate salinele si nicaieri nu este mentionat faptul. Este indicat doar ca pina la 3 ani e gratis intrarea.

Oricum o sa ma consult cu medicul.

Astept tel in privat.

Editat de 8infinity8

Partajează acest post

Link spre post
diunik

Prostii. Am mers si noi prima data la salina in ianuarie 2013. Am ales Salina Praid. Ne-am cazat la Sovata la Danubius Hotel.Am mers cu doi copii de 3,5 ani si 1 an si 2 luni. Si inca asta mic avea febra, ii curgea nasucul iar asta mare avea o tusa nebuna.Uite asa am riscat sa merg cu ei la drum cu speranta ca muntii si salina le vor prinde bine copiilor mei. Si rezultatul nu ne-a lasat sa asteptam mult. In doua zile asta mic nu mai facea febra, nasucul s-a curatat de la sine, noi am uitat sa-i luam picaturile de nas, si la asta mare tusa nici ca a fost. In salina venea mame tot cu copii pina la 3 ani si chiar bebe de 5 luni am vazut si toate intr-un unison spuneau ca sunt mega-satisfacute de urmarile si influenta sarii din saline. Noi am stat acolo 7 zile si am venit acasa cu o dispozitie si un rezultat uluitor. Copiii mei care faceau sau sinusita, rinita, tuse, bronsite la fiecare 3 saptamini, din ianuarie pina in august nici nu au scintit odata...Super!!! Abia in august asta mare a avut o tusa slaba de tot...Acum am zis ca va fi ca un ritual obligatoriu pentru familia noastra sa mergem anual in ianuarie in salina. Anul asta,2014...mergem iarasi in acelasi loc..Ne-a placut la maxim!!!

Partajează acest post

Link spre post
Irinka

Prostii. 

prostii sau nu prostii deja treaba fiecaruia, eu zic ce am citit pe cartile alea care sunt in salina. Insa fiecare face cum doreste. Si noi suntem adeptii salinei, avem o luna de cind ne-am intors din Praid. Insa organizmul meu are alergie de la sare, cum intru cum ma apuca o tusa nebuna, apoi in jumatate de ora trece. 

Partajează acest post

Link spre post
Kitana

нам тоже уже знакомы бронхиты, пневмонии и сопли, хотя всего год и 3 мес

отзывы вдохновляют

хотелось бы узнать у ездивших, в какую сумму, если не секрет выходит вся поездка, с дорогой и питанием и долгая ли дорога?

Partajează acest post

Link spre post
Irinka

Дорога на машине у нас длится 7-8 часов. Это с таможней. Весной на двоих у меня ушло 500 евро, это и дорога, и питание, и сувенирчики и хотелки для малой. Сейчас мы были всей семьей (4 чел.), справляли ДР дочери там, ездили в близлежащие города, были на рыбалке, зоопарк, магазины. Потратили 900 Е. это на 14 дней. Более расчетливо все тратили. Но не отказывали себе в самом нужном.  

Partajează acest post

Link spre post
Bamby

нам тоже уже знакомы бронхиты, пневмонии и сопли, хотя всего год и 3 мес

отзывы вдохновляют

хотелось бы узнать у ездивших, в какую сумму, если не секрет выходит вся поездка, с дорогой и питанием и долгая ли дорога?

Аленка, я у свекрови вечером спрошу цены и проч

они в прошлом году с Леркой ездили

Partajează acest post

Link spre post
KRISTY

питание цены как у нас...в магазинах на продукты ...в кафешках - так же...

дорога на бензин 100  евро...зелённая карта на 2 недели 50 евро...

вход в шахты - если брать абонимент - 5 дней на взрослого 55 рон...

проживание цены разные зависит какие условия...

есть темка про Прайд, Совата - почитайте там...там и я летом отписывалась как отдохнули и девочки...

Partajează acest post

Link spre post
Irinka

Cristina, mie mi s-a parut ca mincarea e cu mult mai scumpa. Lactatele, pîinea, cam de 2 ori mai scumpe, carnea și legumele cam e la acelasi pret doar un pic mai scump. Fructele exotice mai ieftine un pic. 

Partajează acest post

Link spre post
lucaroxana25

si eu as vrea sa merg cu piciu la salina dar nu stiu unde e mai bn

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum