Beatrice

Ангина

Postări Recomandate

Beatrice

Здраствуите доктор.Мне очень нужен ваш совет.Ребенку 2 .10 года на прошлои неделе болели фолекулярнои ангина Лечились в стационаре кололи в\м Чефамед 1гр один раз в день горло обрабатывали фурацилин смешанный с трипсином курс лечения 7 днеи .Ребенок в пятницу уже чувствовал себя хорошо гнойничков на миндалинах уже не было выписали нас домой.В понедельник мы пошли и здали опщии анализ крови.Вот анализ Гемоглобин 128

Эритроциты 0,4

Цветовой показатель 10и над десяткои 94

Лейкоциты 8,1

Палочкаядерные 12

Сегментоядерные 35

Эозинофилы 1

Моноциты 9

Лимфоциты 43

Сое 15

Скажите доктор в чем причина то кого анализа?Может мы поторопились здавать анализ на 3 день после последнего укола антибиотика.Жду ответа .Спасибо

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Losii Oleg
Здраствуите доктор.Мне очень нужен ваш совет.Ребенку 2 .10 года на прошлои неделе болели фолекулярнои ангина Лечились в стационаре кололи в\м Чефамед 1гр один раз в день горло обрабатывали фурацилин смешанный с трипсином курс лечения 7 днеи .Ребенок в пятницу уже чувствовал себя хорошо гнойничков на миндалинах уже не было выписали нас домой.В понедельник мы пошли и здали опщии анализ крови.Вот анализ Гемоглобин 128

Эритроциты 0,4

Цветовой показатель 10и над десяткои 94

Лейкоциты 8,1

Палочкаядерные 12

Сегментоядерные 35

Эозинофилы 1

Моноциты 9

Лимфоциты 43

Сое 15

Скажите доктор в чем причина то кого анализа?Может мы поторопились здавать анализ на 3 день после последнего укола антибиотика.Жду ответа .Спасибо

Да Вы поторопились с анализом, его стоило проводить на 7-й день после приема антибиотика. Ангина это инфекциозное заболевание которое проходит длительно, то есть воспалительный процесс в организме и остаточные явления проходит длительно. Не стоит беспокоится организм скоро восстановит иммунный баланс в организме.

Partajează acest post

Link spre post
Beatrice
Да Вы поторопились с анализом, его стоило проводить на 7-й день после приема антибиотика. Ангина это инфекциозное заболевание которое проходит длительно, то есть воспалительный процесс в организме и остаточные явления проходит длительно. Не стоит беспокоится организм скоро восстановит иммунный баланс в организме.

Спасибо вам огромное доктор вы меня успокоили .С новым годом вас

Partajează acest post

Link spre post
Beatrice

Domnu Oleg buna ziua.Am dat inca odata analiza singelui ,si totul e in norma numa limfocitele 62.Care este pricina la asa limfocite marite.Spunetemi va rog .Astept raspunsul dumneavoastra Mersi

Domnu Oleg buna ziua.Am dat inca odata analiza singelui ,si totul e in norma numa limfocitele 62.Care este pricina la asa limfocite marite.Spunetemi va rog .Astept raspunsul dumneavoastra Mersi

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg

Nu Va faceti griji, limfocitele isi vor reveni la normal. E o deficienta imunologica.

Partajează acest post

Link spre post
Beatrice
Nu Va faceti griji, limfocitele isi vor reveni la normal. E o deficienta imunologica.

Va multumesc mult pentru raspuns.Sanatate si voua :laught1:

Partajează acest post

Link spre post
leto

Buna ziua,

am nevoie de un sfat, copilul meu are 11 luni, 9,500 kg, e predispus spre alergii, saptamina trecuta am mers la cintar si medicul de familie s-a uitat la gitisor si a spus ca e putin rosu, mi-a prescris tantum verde si nazivin (nasucul nu curgea), trei zile am urmat indicatiile, la a 4-a zi copilului ia aparut febra 39 C, am chemat medicul de familie s-a uitat la git imi spune ca e viroza tipica, gitisorul rosu (nasucul nu curgea), mi-a precris urmatorul tratament :

- tantum verde ori - (4 ori - 3 zile)

- interferon - (in ficare 2 ore)

- augmentin bis suspenzie- 2,5 ml de 2 ori pe zi - 5 zile

- zirtec - 4 pic*2 ori

- nazivin - 3 ori

- subtil - 1 capsula 2 ori pe zi

La a treia zi de tratament am picurat, intimplator, tantum pe barbia copilului, imediat, in citeva sec, a aparut iritatie cu niste bubite mici rosii. In acest moment eu am inteles ca angina noastra nu e provocata de raceala ci de alergiea la tantum verde, m-am uita la gitisor ,este rosu, pe membrana care acopera amigdalele sint multe bubite rosii similare ca cele ce aparusera pe barbie.

Eu am intrerupt tratamentul (a durat 3 zile) si la moment ii dau copilului ,,,, subtil si bifiform, zirtec si apa calda ( la *ссылка* are alergie). La moment temperatura e 36.6 C

Intrebare:

1) Cum as putea sa ajut copilul sa isi revina mai usor ? Ce trebuie sa fac ?

2) Conform tratamentului, medicul a administrat o doza de 3 ori mai mare decit este indicata in instructie, este normal asa ceva ? daca da ,,,atunci de ce se prescrie astfel ?

VA multumesc.

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg
Buna ziua,

am nevoie de un sfat, copilul meu are 11 luni, 9,500 kg, e predispus spre alergii, saptamina trecuta am mers la cintar si medicul de familie s-a uitat la gitisor si a spus ca e putin rosu, mi-a prescris tantum verde si nazivin (nasucul nu curgea), trei zile am urmat indicatiile, la a 4-a zi copilului ia aparut febra 39 C, am chemat medicul de familie s-a uitat la git imi spune ca e viroza tipica, gitisorul rosu (nasucul nu curgea), mi-a precris urmatorul tratament :

- tantum verde ori - (4 ori - 3 zile)

- interferon - (in ficare 2 ore)

- augmentin bis suspenzie- 2,5 ml de 2 ori pe zi - 5 zile

- zirtec - 4 pic*2 ori

- nazivin - 3 ori

- subtil - 1 capsula 2 ori pe zi

La a treia zi de tratament am picurat, intimplator, tantum pe barbia copilului, imediat, in citeva sec, a aparut iritatie cu niste bubite mici rosii. In acest moment eu am inteles ca angina noastra nu e provocata de raceala ci de alergiea la tantum verde, m-am uita la gitisor ,este rosu, pe membrana care acopera amigdalele sint multe bubite rosii similare ca cele ce aparusera pe barbie.

Eu am intrerupt tratamentul (a durat 3 zile) si la moment ii dau copilului ,,,, subtil si bifiform, zirtec si apa calda ( la *ссылка* are alergie). La moment temperatura e 36.6 C

Intrebare:

1) Cum as putea sa ajut copilul sa isi revina mai usor ? Ce trebuie sa fac ?

2) Conform tratamentului, medicul a administrat o doza de 3 ori mai mare decit este indicata in instructie, este normal asa ceva ? daca da ,,,atunci de ce se prescrie astfel ?

VA multumesc.

Copilul isi va reveni in urma tratamentului dat. Doza a fost cam mare dar nu stiu de ce medicul a procedat asa. Zirtecul la varsta copilului dra se utilizeaza 6-8 picaturi o data pe zi.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Meg

Buna ziua D-l Oleg am dori si noi o consultarea asupra tratamentului cel efectuam la momentul actual. Un baietel de 2 ani si 8 luni care din septembrie se tot imbolnaveste a 4 oara de Angina purulenta, bronsita acuta - Primul tratament a fost cu Flemoxin, Tantum verde, Ventolin,Rolinos, Viferon. Peste o saptamina am fost indreptati in spital cu acelas diagnostic, unde ni s-a injectata Cefazolin si siropul Secrol, Ingalipt(7 zile de spitalizare). Dupa o saptamina de recuperare si 2 zile de gradinita iar am avut rosu in git si tusa care a fost tratat cu Flemoxin, Tantum verde, Rolinos, Ventolin - dupa 4 zile de bine totul s-a intors iar in - angina purulenta si tusa acuta.

De doua zile avem urmatorul tratamen: Fromilid, Groprinosin si avem si o conjuctivita acuta care o tratam cu Tobrex si rolinoz, iar pentru tusa sirop Stoptusin fito. Am Facut un frotiu din gitisor cu rezultatul De Gr+bacil 10 la puterea 5 ufc.

Spunetine: este normal ca sa fie tratat de patu ori cu antibiotic si sa nu treaca acesta angina?

Ce parere aveti de ultimul tratament?

Am auzi pentru ca sa nu mai apara aceasta angina, copilului i se face o injectie de Bicilina la sfirsitul tratamentului - ne recomandati?

Ce ne propuneti pentru intarire imunitatii dupa atitea antibiotice?

Va multumim anticipat!!! asteptam raspuns

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg

Daca copilul face des angini inseamna ca amigdalele nu mai pot lupta cu infectia. E nevoie de o consultatie la medicul imunolog. Bicilina se da cu scop de a evita complicatii asa ca reumatismul de exemplu. Tratamentele sunt corecte. e necesar urgent consultatia imunologului. Daca in urma tratamentului imunologului mai apar angini atunci amigdalele se inlatura.

Partajează acest post

Link spre post
MARGO2011

Здравствуйте доктор, моему малышу 10 мес., несколько дней назад начался насморк, капала СОЛИНОМ и Отривит, сегодня уже к вечеру кашель сильный, и когда спит сильно сапит и хрипит, а завтра должны были начать курс массажа... отказаться? посоветуйте и что нам дальше принимать, Есть СЕКРОЛ (с прошлого раза) или все же на прием к доктору?

Спасибо.

Editat de MARGO2011

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg

Лучше к врачу. Чтобы не пропустить пневмонию.

Partajează acest post

Link spre post
MARGO2011

Были у врача, подозрения на пневмонию отпали. Спасибо за ответ!

Partajează acest post

Link spre post
duselu

Buna ziua dle Doctor, fetita mea are febra 38,5 de ieri de la amiaza, ii dau ibufen pentru a o cobori, dar fix peste 5 ore incepe iar sa se ridice temperatura, copilul nu tuseste, nui curge nasul, astazi am fost la policlinica si miai spus ca are anghina purulenta ( in deosebi pe partea stinga) , medicul de sector mia indicat - zimaks 3ml de 2 ori, tantum verde de 4 ori, ibufen 10ml (a spus ca la virsta ei se poate si atita) la fiecare 5 ore pina la normalizarea temperuturii si subtil 1 caps. de 2 ori. Copilul are virsta de 1 an si 9 luni. Ce parere aveti despre tratament.

Va multumesc anticipat pentru raspuns!!!

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg

Buna ziua dle Doctor, fetita mea are febra 38,5 de ieri de la amiaza, ii dau ibufen pentru a o cobori, dar fix peste 5 ore incepe iar sa se ridice temperatura, copilul nu tuseste, nui curge nasul, astazi am fost la policlinica si miai spus ca are anghina purulenta ( in deosebi pe partea stinga) , medicul de sector mia indicat - zimaks 3ml de 2 ori, tantum verde de 4 ori, ibufen 10ml (a spus ca la virsta ei se poate si atita) la fiecare 5 ore pina la normalizarea temperuturii si subtil 1 caps. de 2 ori. Copilul are virsta de 1 an si 9 luni. Ce parere aveti despre tratament.

Va multumesc anticipat pentru raspuns!!!

Cer scuze pru raspuns intarziat. Tratamentul e cam complicat. In special Ibufen de 10 ml care ataca mucoasa gastrica frecvent. Oricum sper ca acum sunteti bine si sanatosi.

Partajează acest post

Link spre post
Melissa_77

Buna ziua dl Oleg, nu stiu cum sa incep.... noi, adica baietelul nostru are 2 ani si 9 luni, noi de la 1 an si 8 opt luni exact din momentul cind am terminat alaptarea la sin ambii am facut angina si eu si copilul ........ deci eu de atunci angini nu am mai facut, insa baietelul la fiecare 3 saptamini facem angina iata asa avem 1 an de zile ......... sorry dar sunt foarte disperata....... toata toamna adica 3 luni la rind in spital am stat pentru ca ne speriam foarte tare febra 39 si 8, desigur salvarea s.a... deci am dat o sumedenii de analizi din gitisor si nas, cardiolog, medici peste medici ORL , deci din gitisor de fiecare data era diferit, stf. aureus, strept. pneumo.... asta a fost prima data, apoi stafilacok nu a mai avut, dar streptokok veredans, apoi alta analiza strep. ceva cu litera H nu mai tin minte stiu ca se vaccineaza impotriva la ceea ce era peste hotare dar am inteles ca este si la noi in farmacii, dar ok desigur ca si aceea a disparut, ultima analiza este str si se incepe cu Fle nu stiu exact analizele sunt in cartela si nu este la moment la mine.... si ok peste 11 luni, unii medici au zis: dar poate el are de tine?! am dat si eu analize desigur ca da, am citeva, dar nu grave de gr I, in fine am urmat si eu tratament (nu stiam ca sunt insarcinata si am baut antibiotice Klamox 1000 si o bicilina de 5mln) dar ok pina ce suntem bine adica eu si cel din burta........ dupa ce am urmat eu tratamentul nu a facut angina o luna jumate, "ce de mult timp a trecut?!" nu ca de obicei la 3 saptamini dar..... si iarasi angina iarasi febra mare, voma.......

Am fost si la un domn Rodion sau ceva de genul acesta, dumnealui vaccineaza contra ce ai in gitisor face un fel de antidot pe baza analizelor pe care le ia din git, am dat noi iarasi ambii analize la bogdi am zis strep, "fle" a zis ca el cam e acelasi ca si Veredans, eu la fel am acela cu fl si inca unul nu tin mine dar cit in nas si in faringe am de acelasi fel 2 si 2 dar de gr I, si a zis ca copilului sa nu facem vaccinari ca nu face, dar iata mie da! bine ca am aflat ca sunt insarcinata si nu am facut.... am vrut mai intii trament apoi vaccinari dar in fine......

Acum cu sotul ne certam eu doresc sa tai glandele ca sunt satula de amigdalita purulenta se termina amigdalita se incep mucii se termina mucii trece max 3 saptamini si din nou...... deci, analizele la probe reumatice sunt bune, inima la fel, medicul pediatru zice ca toate anginele nu fac parte din gama reumatesmelor si macar pentru asta ii MULTUMESC LUI DUMNEZEU!!!

Nu l-am vaccinat la 2 ani, ce ne sfatuiti sa il vaccinam? sa le taiem glandele la 2 ani si 9 luni? apropo imunologul nea indicat asa un tratament: Polioxidani 6mm 10 zile, licopid 1mg, imunal picaturi, sincer licopid iam dat, dar injectii nu iam facut mi se rupe sufletul aproape de fiecare data cu injectii si nu vreau ..........

Va rog mult DL OLEG de ati sti cit avem nevoie de un medic bun ORL si din citi am fost mai bun ca DVS nu am gasit!!!!!!!!

Daca ati putea sa ne dati o adresa sa va scrim in privat....

P.S. cu respect, Victor si Mariana.

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg

Va felicit cu sarcina a 2-a, bravo!!!!! Imi este greu sa dau o apreciere copilasului caci e bine sa vad gatisorul. Imunologul a efectuat imunograma? Daca da ce rezultate sunt? Daca nu- rugati sa o efectuieze. Daca copilul face atat de multe angine e necesar de inlaturat amigdalele, nu e o problema varsta. Important sa nu dea complicatie angina la alte organe. Adresati-va la consultatia medicului ORL pediatru - dnl Cabac Vasile. La spitalul 3 acolo unde ai stat si tu.

Partajează acest post

Link spre post
Melissa_77

[Mersi mult dl Oleg ai pwntru felicitare si pentru sfaturi!!! Iata de dl Vasile am mai auzit dar inca nu am ajuns acolo dar cred ca merg eu si acolo!!! Mersi inca o data!!!

Partajează acest post

Link spre post
gindea

Buna Ziua Domnul Oleg,copilul meu 2.9ani a facut angina foliculara primeste zimax suspenzie,prelucrez gitul cu iodinol la a 2 zi de tratament febra a disparut iar la a 4 zi de tratament in git e doar rosu putin si amigdalele sunt hipertrofiate.Este cazul ca dupa finisarea tratamentului cu zimax sa-i fac bicilina.Copilul imi face cite o angina foliculara pe an.Cu ce imi mai recomandati sa-i prelucrezi gitul ,imi este frica sa nu ramina amigdalele hipertrofiate.

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg

Buna Ziua Domnul Oleg,copilul meu 2.9ani a facut angina foliculara primeste zimax suspenzie,prelucrez gitul cu iodinol la a 2 zi de tratament febra a disparut iar la a 4 zi de tratament in git e doar rosu putin si amigdalele sunt hipertrofiate.Este cazul ca dupa finisarea tratamentului cu zimax sa-i fac bicilina.Copilul imi face cite o angina foliculara pe an.Cu ce imi mai recomandati sa-i prelucrezi gitul ,imi este frica sa nu ramina amigdalele hipertrofiate.

Nu e cazul sa faceti Bicilina. Prelucrati gatisorul cu solutie uleioasa de Hlorofilipt cca 7 zile.

Partajează acest post

Link spre post
neli

buna seara d-le doctor!

iarasi noi cu angina sintem, deja o tratam a treia saptamina si nimic, mai intii am fost la pediatru a indicat antivirale p/u ca copilul nu avea febra, dupa aceia a indicat Ab Medaclor forte, care nu ia ajutat si acum primim Sumamed, orlist a indicat, insa pe migdale apare tot mai mult puroi, stropim cu liugoli si hlorfilit, facem clatituri cu apa cu sare si iod. pina acum febra nu are, dar glasul sa schimbat, cum credeti facem totul corect?

inainte de Ab am facut analiza bacteriologica avea stafilococ 10*4 si candida tropic 10*3, iam dat de 2 ori micosist 50mg

sensibila la doxacilina,tobramicina,chloramfenicol, vancomicina, tetraciclina,ceftazidim,ceftriaxon,ketocanazol

merci mult si scuze de deranj!

Partajează acest post

Link spre post
gindea

Nu e cazul sa faceti Bicilina. Prelucrati gatisorul cu solutie uleioasa de Hlorofilipt cca 7 zile.

Multumesc mult pentru sfat

Partajează acest post

Link spre post
gindea

sa prelucrezi de 3 ori pe zi sau e de ajuns o data

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg

sa prelucrezi de 3 ori pe zi sau e de ajuns o data

De 3-4 ori. Dupa prelucrare nu e voie de luat masa cca o ora.

Partajează acest post

Link spre post
Irinush

Buna ziua d-nul Oleg, va rog mult daca ati putea sa ma ajuta-ti...nu am amigdale le-am scos cind eram mica(acuma am 28 ani)...dar dupa ce am nascut problemele cu gitul s-au agravat...faringita asta cronica nu-mi da pace sa traiesc normal, permanent ma doare gitul si odata la 2-3 saptamini racesc adica ma doare foarte rau gitul si de la asta incep si problemele cu nasul, am avut si sinusita(vroiau sa faca punctie dar s-a trecut doar cu proceduri de deschidere in fiecare zi) acuma iar aceesi problema, gitul parca nu e rosu dar...sunt un fel de punctisoare mici parca cu o gamalie ca de ac...si ma doare tare,dimineata am o senzatie de uscaciune in git, nasul parca ma ustura..., am facut si analiza din faringe(cu vrio citeva zile inainte de a se incepe durerea asta) Streptococ Veridans 10*4 si Candida albicans 10*2, azi am fost la medicul de familie si mi-a dat sa beau micosist de 50 mg 7 zile cite o pastila (le-am cumparat deja), miine vreau sa incerc sa merg la medicul ORL.... (eu am fost si la dumnevoastra la consultatie...mai demult si mi-ati spus ca pe aparatusul cela mic din git sau nu stiu cum se spune corect...sunt niste bubite si ca o varianta ar fi de le ars dar este probabil sa apara din nou...)....ce parerea aveti de cele spuse si ce sfat ati putea sa-mi dati?...

Va multumesc..

Editat de Irinush

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum