dinchyk

Lapte Praf "maliutka"

Postări Recomandate

dinchyk

De la un timp incoace, Cristi maninca destul de rau. Medicul ne-a recomandat sa schimbam laptele. Pina acum minca NAN 1, iar azi i-am luat Maliutka, cica e made in France... Compozitia e aproape identica. Mai am jumatate de cutie de NAN pentru azi, asa ca nu i-am dat inca Maliutka. A incercat cinva acest lapte? Care este parerea voastra despre el?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lilka
De la un timp incoace, Cristi maninca destul de rau. Medicul ne-a recomandat sa schimbam laptele. Pina acum minca NAN 1, iar azi i-am luat Maliutka, cica e made in France... Compozitia e aproape identica. Mai am jumatate de cutie de NAN pentru azi, asa ca nu i-am dat inca Maliutka. A incercat cinva acest lapte? Care este parerea voastra despre el?

Si eu am incercat acest amestec, dar nu as recomanda la nimeni sa incerce. Copilul meu a avut o diaree strasnica si cind am intrebat medicul, mi-a raspuns ca maliutka nu este un amestec adaptat.

Partajează acest post

Link spre post
dinchyk
Si eu am incercat acest amestec, dar nu as recomanda la nimeni sa incerce. Copilul meu a avut o diaree strasnica si cind am intrebat medicul, mi-a raspuns ca maliutka nu este un amestec adaptat.

Iti multumesc mult pentru raspuns. M-ai ajutat foarte mult, in special cu lista pe care ai prezentat-o. Habar nu aveam ce fel de lapte praf mai exista, de aceea cind am vazut Maliutka am si cumparat. Deja o sa fiu mai atenta. :wink:

Partajează acest post

Link spre post
Lilka
Iti multumesc mult pentru raspuns. M-ai ajutat foarte mult, in special cu lista pe care ai prezentat-o. Habar nu aveam ce fel de lapte praf mai exista, de aceea cind am vazut Maliutka am si cumparat. Deja o sa fiu mai atenta. :wink:

Cu placere! Eu , de ex, folosesc Nestogen, cu toate ca, cind prima data i l-am dat, a avut constipatii si am incetat sa i-l dau, i l-am introdus din nou dupa 5 luni si totul e ok.

Partajează acest post

Link spre post
dinchyk
Cu placere! Eu , de ex, folosesc Nestogen, cu toate ca, cind prima data i l-am dat, a avut constipatii si am incetat sa i-l dau, i l-am introdus din nou dupa 5 luni si totul e ok.

Acum o sa fiu in cautarea laptelui potrivit. Lista din care sa aleg, o am deja :wink:

Partajează acest post

Link spre post
dinchyk
maliutka se produce in Russia. cit maninka copilul D-ra?

De ieri a inceput sa manince 150 ml, pina ieri minca cite 120 ml la o mincare. Inca 30 ii dadeam cam peste o ora si le minca. Degraba implinim 4 luni deja, iar pe cutie la NAN scrie ca de la 3 luni deja tre de dat cite 180 ml. Intervalul de mincare estre de 3,5 ore. Daca il scrurtez maninca si mai rau. Pediatrul a spus ca e posibil sa nu-i placa laptele si sa-l schimb, dar nu mi-a dat vre-un exemplu de alt lapte praf care s-ar potrivi. A mincat o zi Maliutka si a avut constipatie. A doua zi a facut, dar greu si cam grosut. Am trecut iar la NAN.

Cutia este din metal si e desenata cu culori roz, "Maliutka" screrie in romana. Pe ea scrie ca e made in France (probabil dupa tehnologia franceza), dar asta scrie. :pardon:

Partajează acest post

Link spre post
Lilka
в предоставленной вами таблице имеются ошибки и она не полная, кроме того семпер, хумана и фрисо отсутсвуют в РМ

Эти данные я скопировала в интернете на российском сайте и пусть они не совсем верные, и не совем для молдавского рынка, но хоть дают хоть малейшее представление о смесях, для тех кто не знают что делать. Я, на пример, когда перешла на другую смесь, то перепробовала на сввоем ребенке, все смеси(на сколько я знаю и это тоже не хорошо), потому что вврачи не смогли порекомендовать что-то именно. Есть ли вв Кишиневве кто-то или что-то где можно бы было посоветоваться молодым мамам на счет смесей? Я до того как не нашла эту информацию в интернете и понятия не имела что смеси отличаются так радикально...

Partajează acest post

Link spre post
dinchyk

197901

Medicul mi-a a spus ca Maliutca e foarte alergic. Desi inainte de asta am mincat o cutie de Maliutca obisnuita si nu a avut nici o reactie. De citeva zile ii dau "Maliutca" acidolactic. Parca totul e bine si scaunul e mai molicel. Sa ramin tot la el sau sa trec la altceva? In afara de NAN ce ati putea sa-mi recomandati?

Partajează acest post

Link spre post
VarzariAndrei
197901

Medicul mi-a a spus ca Maliutca e foarte alergic. Desi inainte de asta am mincat o cutie de Maliutca obisnuita si nu a avut nici o reactie. De citeva zile ii dau "Maliutca" acidolactic. Parca totul e bine si scaunul e mai molicel. Sa ramin tot la el sau sa trec la altceva? In afara de NAN ce ati putea sa-mi recomandati?

va rog frumos nu schimbati alimentatia asa de des. Eu nu iubesc maliutca, сa am avut copii in sectia mea cu entorocolita ulceroasa. daca copilul maninca 150 si adauga in greutate- nu faceti grija, ТОТ Е ОК. CONSULTATI CU MEDICUL PEDIATOR DE SECTOR. DIN CARE SECTOR AL ORASULUI SUNTETI?

CONSULTATI IN CMF CECANI?

Partajează acest post

Link spre post
Irinka

Am folosit o cutie de maliutca si nu mi-a placut deloc. In primul rind facea boturi care nu se dezolvau si facea copilul constipatie. Noi folosim LaiLac in cutie metalica, scrie Made in France. Copilului ii place desi maninca doar o data pe zi lapte praf.

Partajează acest post

Link spre post
Milaia Mia

oare maliutca numai mie mi/o placut?

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

nici mie nu mi-a placut maliutca, cel mai bine era pe Nan, apoi Hipp

Partajează acest post

Link spre post
carolina08
va rog frumos nu schimbati alimentatia asa de des. Eu nu iubesc maliutca, сa am avut copii in sectia mea cu entorocolita ulceroasa. daca copilul maninca 150 si adauga in greutate- nu faceti grija, ТОТ Е ОК. CONSULTATI CU MEDICUL PEDIATOR DE SECTOR. DIN CARE SECTOR AL ORASULUI SUNTETI?

CONSULTATI IN CMF CECANI?

am cunostinte care hranesc 2 gemeni cu maliutca si nu au patit nimic dumnevoastra daca nu iubiti un produs strain adica nui nestle nu motivati alte raspunsuri daca sunteti platit de nestle sa faceti reclama nu negati alte produse care pot fi mai bune ca reclamele care se fac

Partajează acest post

Link spre post
Mihaela87

Il hranesc pe baietelul meu de la o luna cu Maliutca si nu am avut probleme.Regula de aur a introducerii amestecului nou este ca se introduce cu incetul incepind de la 30 gr la o masa ca organismul sa se adapteze si sa nu apara ulterior constipatii sau diaree.Dar oricum fiecare copil este diferit ,noua de exemplu Nan nu ne-a convenit.Succese!!!

Partajează acest post

Link spre post
Nikusi4ka83

мы "малютку" нямкаем с 3,5 месяцев правда раз в день сейчас а до прикорма в 6 месяцев по 2 раза в сутки(заменяем вечернюю сисю) и не было у нас проблем.

думаю все индивидуально (ни один врач ни разу не сказал нам что эта смесь неадаптированая)

плюс к этому в предыдущем ответе правильно сказано - надо начинать с малого количества1 - так вообще вводится любой продукт в рацион ре!

Partajează acest post

Link spre post
Svetik@

мы тоже перепробовали все смеси почти но Малютка нам вообще не нравится остановились на Nan

Partajează acest post

Link spre post
tantusa

oare maliutca numai mie mi/o placut?

Нам тоже нравится Малютка, и смесь и каши кушаем с удовольствием и никаких проблем не было. Мы покупаем в желтых упаковках российскую. В одной из передач "Контрольная покупка" эту марку признали лучшей.

Partajează acest post

Link spre post
Vikki

De la inceput am fost cu Nan am facut cu el alergie :crazy:

Apoi am trecut la Nestogen aceeasi istorie ca si cu Nan plus aveam constipati,am trecut la maliutka mie nu mia placut se faceau botusoare mereu si nici la guust prea dulce :acute:

Partajează acest post

Link spre post
treue

Mi srighivali ot maliutki, secias na MDmil 1+

Partajează acest post

Link spre post
Alexandria

А мне "Малютка" нравится, только не та, что в желтой коробке ( в ней получались комки при размешивании ), а именно в железной банке, та, что сделана во Франции. Размешивалась легко, вкус не самый противный ( у "Nestogen" попротивнее будет :crazy: ), лично мне напомнила вкус "Малыша" из моего детства :rolleyes:. До недавнего времени ею и питались и были довольны, ребенок хорошо ее принимал, и цена вполне сопоставима с качеством, на мой взгляд. Сейчас перешли на "MD Мил 2+".

Partajează acest post

Link spre post
siving

Я ребенка начала прикармливать с 1 месяца. Попробовали и Нистожен и Нан но сынуля ел не с большим аппетитом. Я решила попробовать Малютку, и к моему удивлению он с таким удовольствием начал ее кушать что я даже удевилась. Я очень довольна и ребенок тоже, каждый месяц по килограмму с лишнем прибавляет. Беру та что в картонных коробках, если хорошо взболтать то никаких комочков нет. У тех у кого они есть значит плохо мешают. Даже в передаче "Контрольная закупка" она победила, по этой ссылки можете сами удостоверится! http://video.mail.ru/list/foxex/125/127.html

Partajează acest post

Link spre post
aza09

мы тоже кушали малютку и все нормально было у нас. и я знаю не мало мамочек каторые кормят малюткой и довольны. все индивидуально

Partajează acest post

Link spre post
joly7

Все хорошо, но мои отказались из-за вкуса. Не понравился.

Partajează acest post

Link spre post
Unde pot sa gasesc acest lapte praf pentru copii pina la 6 luni ? Am intrat in Green Hills si erau doar cashutze pentru copii de la 6 luni.

Mersi.

Partajează acest post

Link spre post
Arisha83

Unde pot sa gasesc acest lapte praf pentru copii pina la 6 luni ? Am intrat in Green Hills si erau doar cashutze pentru copii de la 6 luni.

Mersi.

este Maliutka Nutricia in cutie de carton si este Maliutka frantzuzeasca - in banci, ca Nanul. in Green Hills nu intotdeauna este Maliutka frantzuzeasca, noi cumparam sau din farmacii, sau din magazinul de alimentatie pentru copii de linga Soiuz.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum