Infinity

Bagajul De Mina In Avion

Postări Recomandate

Infinity

sorry daca mai exista o astfel de tema... am cautat - nu am gasit...

Deci plec in alta tara cu avionul. Sejurul e scurt si nu am nvoie sa iau cu mine o valiza mare. Deci rezonabil ar fi sa iau o valiza de mina cu mine in avion. De aici si intrebarea propriu zisa, ce e voie sa iau cu mine in avion si ce nu. Iata citeva obiecte care-mi sunt necesare si vreau sa stiu daca e voie: penteta de zmuls sprincenele, fier pentru indreptatul parului.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mariancik

Intra pe site-ul companiei cu care vei zbura si acolo este lista cu ce iti trebuie. Insa in bagajul de mina se interzice a avea obiecte ascutite, gen set de manichiura, foarfece, cutite, indiferent de tip, lichide diferite cu limita de volum. Plus, este limita pe volumul de bagaje, nu mai tin minte dimensiunile.

Sau, suna reprezentantii si ii intrebi ce si cum... Sincer, controlul aeroportului nostru nu e asa de strict, sau noi am dat peste oameni de treaba... Oricum, mai bine sa nu incalci regulamentul lor...

Daca biletul presupune si bagajul inclus in pret, de ce sa nu-l dai la bagaje? Si sa tii ce e de valoare cu tine.

Sper ca am fost de ajutor :sad:

Partajează acest post

Link spre post
Счастливица

Bagajul de mina nu trebuiuesa depasasca 8 kg,daca aveti bilet econom, si 12 kg (2 locuri) daca bilet de biznes clas. penceta de zmuls sprincenele daca este ascutita NU se permite in bagajul de mina. toate lichidele, inclusiv crema pentru corp, shampon, gel pentru dus trebuie sa fie in recipiente cu maxim 100 de ml fiecare, ce nu e chiar comod daca totusi trebuie de luat mai mult.

Partajează acest post

Link spre post
Allissa

+volumul total al recipientelor de 100ml nu trebuie sa depaseasca 1l! exceptie fac DOAR in cazul in care aveti un bebelus cu dvstr si asta e hrana lui, in restul cazurilor totul se arunca!

la unele companii nu se permite sa ai la tine brichete (in caz ca sunteti fumatoare)

Partajează acest post

Link spre post
Infinity

multumesc tuturor pentru informatii. am sa incerc sa ma informez ce si cum pe situl companiei cu care zbor.

Partajează acest post

Link spre post
oxanika

stiu ca parfumuri, deodorante, brichete, medikamente, apa, etc-nu se da voie in avion(in bagajul de mina).Dar cum sa facem , sa picuram Navizin in nas, sa nu le doara urechile la copii, si cum sai dau Rodavan, sa nu aiba greturi in avion(care se da cu 30 min. inainte de zbor)?

Partajează acest post

Link spre post
fluturash

stiu ca parfumuri, deodorante, brichete, medikamente, apa, etc-nu se da voie in avion(in bagajul de mina).Dar cum sa facem , sa picuram Navizin in nas, sa nu le doara urechile la copii, si cum sai dau Rodavan, sa nu aiba greturi in avion(care se da cu 30 min. inainte de zbor)?

si de ce credeti ca 15 ml de Nazivin si cateva pastile anti-voma sunt interzise?? Pana si serigni se permite daca e nevoie sa iei medicament vital (ex insulina etc) , ma rog ar trebui un act ceva, dar nu e cazul vostru...

Editat de fluturash

Partajează acest post

Link spre post
oxanika

si de ce credeti ca 15 ml de Nazivin si cateva pastile anti-voma sunt interzise?? Pana si serigni se permite daca e nevoie sa iei medicament vital (ex insulina etc) , ma rog ar trebui un act ceva, dar nu e cazul vostru...

De asta si intreb, sa fiu sigura. Poate exista o lista cu medicamente care sunt interzise in bagajul de mina. Pina la urma, chiar si APA simpla-se da voie doar cite 100 ml 

Partajează acest post

Link spre post
fluturash

De asta si intreb, sa fiu sigura. Poate exista o lista cu medicamente care sunt interzise in bagajul de mina. Pina la urma, chiar si APA simpla-se da voie doar cite 100 ml 

Eu zic sa nu va consumati degeaba.. nu e cazul pur si simplu...

Partajează acest post

Link spre post
Anastasia

Девочки а вообще можно перевозить лекарства в багажном отделении? Просто я всегда с собой таскаю на всякий случай кучу лекарств (от кашля, темпер., зелёнку обязательно и перекись, от горла, диареи, аллергии). У нас может случиться всё :girl_impossible:

Editat de Anastasia

Partajează acest post

Link spre post
Омежка

Девочки а вообще можно перевозить лекарства в багажном отделении? Просто я всегда с собой таскаю на всякий случай кучу лекарств (от кашля, темпер., зелёнку обязательно и перекись, от горла, диареи, аллергии). У нас может случиться всё :girl_impossible:

Я тоже задаваоась этим вопросом. В принципе это зависит от страны. Некоторые препараты типа карвалола и валокардина (может неправильно написала) нельзя ввозить в ряд стран из-за содержащихся в них веществ.

Partajează acest post

Link spre post
lino4ka

Я думаю что можно. В Турцию оба раза возили чуть ли не полчемодана лекарств на всякий случай. Все было хорошо. В любом случае ваш чемодан будут сканировать уже без вас. Не думаю, что его будут без вас открывать и вытаскивать содержимое. В Москву летала тоже с таблетками в сумке. Все было хорошо. Более того, настоятельно рекомендую иметь те же таблетки от головной боли в ручной клади. По своему опыту знаю, что без них после перелета было очень плохо. А искать их в чемодане в аэропорту напряжно. А еще у меня при последнем перелете потек нос за пару часов до посадки. И в нашем аэропорту невозможно найти медпункт. А аптеки просто нет. Ну вот как так? Хорошо, что вылет отложили и папа успел привезти лекарства.

Partajează acest post

Link spre post
Nyusha

Можно не только в багажном, но и в ручной клади. Раньше все складывала в багаж, в этом году ездили только с ручной и я рискнула. Было 3 бутылочки детского парацетамола и нуроыена по 80-100 мл каждый, даже не спросили. И это в Лондоне, где самая самая проверка из всех стран где были в этом году, так что проблем не должно быть. Главное если в ручной, то до 100 мл. Насчёт перекиси разве что не знаю, с ней ничего не будет в самолёте?

Partajează acest post

Link spre post
fluturash

Apa copilului dau voie si la  sticla de 500 ml, transit OTP, si la Bucuresti mi s-a parut exigenta vama comparativ cu Chisinau.. aruncau fara multa vorba.

Partajează acest post

Link spre post
Nyusha

В Малаге и полторалитровую бутылку оставили, увидев, что мы переливаеем в бутылку и хотим выкинуть.

Partajează acest post

Link spre post
MARMELADCA

Fetele Spune-ți va rog dacă in valiza se permite de a lua Șampanie , Menționez nu bagajul de mina, in valiza!!! Mersi.

Partajează acest post

Link spre post
lino4ka

Fetele Spune-ți va rog dacă in valiza se permite de a lua Șampanie , Menționez nu bagajul de mina, in valiza!!! Mersi.

В багаже можно согласно нормам ввоза в страну спиртное провозить...но я б боялась , что оно не взорвалось и не залито вещи..

Partajează acest post

Link spre post
MARMELADCA

De acest lucru mii frica si mie, ca voi zbura si eu cu tot cu valiza si cu șampania

Partajează acest post

Link spre post
lino4ka

De acest lucru mii frica si mie, ca voi zbura si eu cu tot cu valiza si cu șampania

Если вы хотите Криковское , например, купить, то его можно в дьютифри взять и они там вам упакуют...

Partajează acest post

Link spre post
MARMELADCA

Eu sunt la Italia si am primit in dar o sticla cu vin frizante= cu șampania noastră si m-a gindeam sa o deschid acasă

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum