Caliostro

Valfen

Postări Recomandate

Caliostro

Buna seara. Fetita mea are 9 luni. Vaccina DTP nu am facut pina acum. Si acum ne-am hotarit sa o punem. Madicul de familia ne-a prescris Valfen 1/4 capsula timp de 10 zile,ca pregatire pentru vaccina. Ma pune in garda fenobarbitalul si contraindicatii la copii pina la 16 ani...Probleme am avut cu somnul,noaptea si acum se trezeste des,chiar daca nu-i problema dintilor... Nu stiu ce sa fac. Dati-mi un sfat, va rog. Multumesc anticipat.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Neurolog

Buna ziua!

Din ce cauza nu ati pus vaccina pinala 9 luni?

Da, vAlfenul are fenobarbital, dar nu e o alegerebuna pentru un copil mic, fiindca are un gust foarte neplacut.

Asa se recomanda, inainte de vaccina, mai ales prima vaccina de DTP de pregatit copilul, ca in caz de febra sa nu faca convulsii febrile, care sunt foarte periculoase. Mai ales e nevoie de pregatire daca faceti vaccina la policlinica unde deseori sunt vaccine indiene, care cel mai des dau stari febrile. Daca faceti vaccina la Imuno plus, acolo vaccinele sunt acelulare si nu dau asa reactii complicate.

Insa astept raspunsul cauza care a aminat vaccina.

Editat de Neurolog

Partajează acest post

Link spre post
iriwa90

здравствуйте,можно ли при гв принимать валфен?(мне прописал врач,у меня гепатит С)

Partajează acest post

Link spre post
Neurolog

Валфен противопоказан во время беременности и кормления грудью.

Partajează acest post

Link spre post
asolli

Bună ziua.Am fost la medicul neurolog si ne-a prescris Valfen 1/2 capsulă de 2 ori pe zi,copilul are 7ani jumate dar am citit căci nu este indicat pers.sub 16 ani.Spunetu-mi vă rog părerea dv.Multumesc.

Partajează acest post

Link spre post
Neurolog

Bună ziua.Am fost la medicul neurolog si ne-a prescris Valfen 1/2 capsulă de 2 ori pe zi,copilul are 7ani jumate dar am citit căci nu este indicat pers.sub 16 ani.Spunetu-mi vă rog părerea dv.Multumesc.

Buna ziua!

Pina la 16 ani nu se da o capsula intreaga.

La 7 ani, jumatate este permis.( doza dupa virsta)

Cu ce scop primiti valfen?

Partajează acest post

Link spre post
asolli

Buna ziua!

Pina la 16 ani nu se da o capsula intreaga.

La 7 ani, jumatate este permis.( doza dupa virsta)

Cu ce scop primiti valfen?

Copilul este hiperactiv,nu se poate concentra la lectii,mai bine zis nu poate sta locului plus la toate si tensiunia intracraniana putin marita.

Partajează acest post

Link spre post
Neurolog

Copilul este hiperactiv,nu se poate concentra la lectii,mai bine zis nu poate sta locului plus la toate si tensiunia intracraniana putin marita.

Buna ziua! Deci dvstra ati mai primit valfen sau nu? Ce tratament ati mai administrat copilului?

Ce investigatii ati efectuat?

Partajează acest post

Link spre post
timciuc95

Buna ziua, as vrea daca puteti sa ma ajutati cu careva info. Fetita mea are 6 luni si de mai mult de o saptamina doarme foarte rau naoptea, se trezeste des, e prea activa. Asta este ceva ce poate se va regla sau trebuie sa mergem la neurolog?

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum