NataliC

Piele De Culoarea Teracotei

Postări Recomandate

NataliC

La prima consultatie neurologul (la 1 luna) a remarcat ca pe pielea bebelusului apar pete vinetii (culoarea teracotei, asa a numit-o). Mi-a prescris Dibasoli 0,001 praf o data in zi timp de 30 de zile. Farmacista mi-a zis ca acest preparat se prescrie doar in cazurile de tensiune intercraniana. M-a pus pe ganduri ceea ce m-a facut sa ezit cu administrarea medicamentului. M-am consultat cu un pediatru intreband la ce se foloseste preparatul si mi-a confirmat ca este pentru tens. intercraniana. Ajutati-ma va rog sa inteleg ca sunt confuza la culme.

PS. Concretizare: Fetitsa mea nu are tensiune intercraniana.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Neurolog

Buna ziua!

Poate medicul a avut in vedere piele marmurata?

Posibil medicul s-a gindit la un spasm al veselor sangvine, de aceea pielea capata acest aspect. Dibazolul produce dilatarea vaselor si permite singele sa circule mai bine.

Copilil nu are anemie?

Partajează acest post

Link spre post
NataliC
Buna ziua!

Poate medicul a avut in vedere piele marmurata?

Posibil medicul s-a gindit la un spasm al veselor sangvine, de aceea pielea capata acest aspect. Dibazolul produce dilatarea vaselor si permite singele sa circule mai bine.

Copilil nu are anemie?

Copilul are o luna jumate. Daca are sau nu anemie nu stiu, dar parca nu ar trebui eu in timpul sarcinii pana IN ULTIMUL MOMENT am avut hemoglbina131.

S-ar putea di cauza circulatiei sa aiba permanent manutele si piciorusele reci?

Partajează acest post

Link spre post
Neurolog
Copilul are o luna jumate. Daca are sau nu anemie nu stiu, dar parca nu ar trebui eu in timpul sarcinii pana IN ULTIMUL MOMENT am avut hemoglbina131.

S-ar putea di cauza circulatiei sa aiba permanent manutele si piciorusele reci?

Incercati sa dati analiya de singe.

Da, din cauya spasmului vaselor, adica dereglarea circulatiei periferice, poate vea minutele reci.

Cauya acestei dereglari de circulatii poate fi vreo poblema din sistemul nervos, probabil survenita in timpul nasterii sau legat de virsta frageda. Dar o data cu cresterea copilului aceasta ar trebui sa dispara. Cam spre virsta de 3-4 luni.

Partajează acest post

Link spre post
NataliC
Incercati sa dati analiya de singe.

Da, din cauya spasmului vaselor, adica dereglarea circulatiei periferice, poate vea minutele reci.

Cauya acestei dereglari de circulatii poate fi vreo poblema din sistemul nervos, probabil survenita in timpul nasterii sau legat de virsta frageda. Dar o data cu cresterea copilului aceasta ar trebui sa dispara. Cam spre virsta de 3-4 luni.

Multumesc mult pentru raspuns.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum