Auritzza

Un Mic Ajutor Celor Care Au Mare Nevoie

Postări Recomandate

Auritzza

Buna ziua . Fetelor am hotarit sa deschid acest topic in speranta ca de la maina la maina si de la inima la inima vom putea face fericiti niste copii care au cu adevarat nevoie. Eu cunosc din pacate multe persoane nevoiase,pentru care incercam sa luptam si sa ii ajutam,dar de curind,la tara, am cunoscut doua familii,una cu doi baietei,unul de 3 si altul de 5 anisori si alta mamica(caci taticul de cind a aflat ca va fi tatic,a parasit-o) cu fetite gemene de o lunisoara,care se descurca foarte greu.Baieteii din primul caz,(Ionel si Vladut) nu pot nici sa fregventeze gradinita,din pricina faptului ca parintii lor nu au cu ce ii imbraca,tatal a suferit un accident de munca si acum e spitalizat,astfel ca familia a ramas fara nici un venit,salvarea lor este ca locuiesc la tara si au doua capre,lapticul carora constituie principala masa a copiilor. Necesitatea de hainute,imbracaminte,detergent

i este foarte mare la ei.In al doilea caz,va vorbesc dre o mamica tinara,de 18 ani,care a ramas insarcinata cu baiatul cu care se intilnea,acela cind a aflat ca ea este gravida a impus-o sa faca avort,cind fata a mers la policlinica din raion(Edinet) la usg i sa spus ca asteapta doi copii,ei i sa facut mila sa devina criminala a tocmai doua suflete si a hotarit sa pastreze sarcina,tipul a parasit-o si a plecat la Moscova.Pe 22 septembrie ,ea a dat nastere la 2 fetite,Ana si Maria,cu care abia acum a iesit din spital,fiindca copilele sau nascut cu insuficienta de greutate.Cit a stat in spital a fost ajutata de mamici de acolo cu pampersi si unele hainute,acum venita acasa,spune ca nu are in ce sa scoata fetele nici macar pina la ambulatorul din sat la un control de rutina.

Din acest considerent,dragi mamici,am hotarit sa apelez la bunatatea voastra,cele care aveti posibilitatea sa incercam sa ajutam acesti 4 copilasi .Sper ca prin casa voastra sa se mai gaseasca lucrusoare de ale copiilor ,hainute si incaltaminte care li-au ramas mici sau jucarii de care picii vostri sunt deja plictisiti.Eu ma ofer sa merg la fiecare mamica dispusa sa ofere ceva cu masina proprie si mai apoi cind plec la tara la parintii mei,sa trec si pe la acesti bieti copii sa le impart din bucuria oferita de voi. Multumiri anticipate pt atentie si astept mesajele voastra in privat!

Editat de Auritzza

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Auritzza

Delia am incercat acolo,insa din nefericire nu imi reuseste sa deschid toppic nou,daca vre-o una din voi reuseste cest lucru,puteti sa ma ajutati,deschideti in acea rubrica tema si dati linkul acestei teme,astfel cine va intra acolo si va accesa adresa oricum va citit aceasta descriere.Deja am rugat o mamica sa plasese astfel anunt si in rubrica cu lucrurile oferite in dar,fiindca eu nu am inca 250 mesaje publicate aici pe forum ca sa o pot face

Partajează acest post

Link spre post
Auritzza

Ridic tema,pina cind avem pt micuti doar un paket de pampersi marimea 3...

Partajează acest post

Link spre post
delia

Am sa caut ceva ce a ramas de la fetitza mea, dar mai bine sa rugati modreratorii sa schimbe tema in rubrica "de la inima la inima", poate se mai alatura cineva.

Partajează acest post

Link spre post
VictoriaCh

Eu am hainute pentru baietel pina la un. La limita, ar putea merge si pentru fetite unele, as putea sa selectez...Daca se accepta, spuneti-mi va rog cum sa fac sa le transmit. :)

Partajează acest post

Link spre post
Auritzza
Eu am hainute pentru baietel pina la un. La limita, ar putea merge si pentru fetite unele, as putea sa selectez...Daca se accepta, spuneti-mi va rog cum sa fac sa le transmit. :)

Se accepta Victoria desigur,la greutate nu mai cauti daca si pt baietel sau fetita.iti scriu in privat nr meu

Partajează acest post

Link spre post
Akmaya

Auritzza am si eu niste hainute si jucarii pt fetita, cu mare placere vi le dau, numai sa veniti sa le luati ca eu nu sunt mobila cu copilul...

Partajează acest post

Link spre post
Auritzza
Auritzza am si eu niste hainute si jucarii pt fetita, cu mare placere vi le dau, numai sa veniti sa le luati ca eu nu sunt mobila cu copilul...

Venim,desigur,astept contactele in privat.

Fetelor eu colectez pina pe 21 noiembrie,atunci voi merge la tara si voi duce copilasilor cea ce o sa am.Pina acum avem doar o cutie de pampersi,sper ca fetele care au scris ca mai pot oferi ceva pina pe 21 vor reusi sa stringa lucrusoarele.Pe urma pur si simplu va fi mai dificil sa le transmit.

Partajează acest post

Link spre post
Alinushka

Я обязательно поищу, тел. скину вам в личку.

Partajează acest post

Link spre post
TipTop

am si eu ceva hainute si jucarii si as vrea sa le dau daca e posibil saptamina viitoare sa veniti sa le luati ca simbata si duminica nu voi fi in oras

Partajează acest post

Link spre post
Auritzza

Fetelor merci pt receptivitate.Luni seara noi vom merge prin oras sa colectam de la mamicile care pina atunci imi vor scrie in privat adresele lor.Deci cele care sunteti atit de bune si puteti oferi din dragostea voastra cit de putin pt acesti copii,scrieti-mi datele in privat si neaparat luni va facem o vizita ca mai apoi sa bucuram pe cei mai tristi decit noi.

Pina cind nu mi-a reusit sa plasez tema in subforumul "de la inima la inima" :(

Partajează acest post

Link spre post
tanya_g

Auritza, si eu voi gasi cite ceva pt copilasi...din hainutele pinal a 1 anisor n-am mai ramas practic nimic, dar mai marisoare sunt :clapping:

Totodata ne vom cunoaste "live", ca virtual ne stim de-atitia ani :girl_in_love:

Partajează acest post

Link spre post
Пятница

Auritzza, rasfoiesc si eu maine prin hainutele ramase si iti scriu adresa in privat.

Referitor la plasare in rubrica cu caritatea, scrie la moderator sau administratori in privat.

Poate vei reusi sa schimbi tema.

Si inca ceva, nu te supara pe ceia ce o sa scriu acum, dar probabil multe fete evita sa propuna ajutor din cauza ca nu sunt siguri ca va ajunge anume la acei care au nevoie. Am mai avut in trecut cazuri pe forum chind unele persoane "nevoiase" au profitat de receptivitatea si inima buna a mamelor, iar apoi s-a dovedit ca persoanele date au fost niste escroci. Nu te cunoastem personal si nu stim cine sta dupa nicul tau. Deaceia, cred eu, si tema nu a primit multe raspunsuri pozitive.

PS inca un tip, rasfoieste tema dau in dar, poate gasesti si acolo niste hainute pentru copilasi.

http://mama.md/index.php?showforum=90

Partajează acest post

Link spre post
Auritzza

Irina,la mine copii is mari deacum,iar pt micutul care e pe drum am mai mult decit e necesar cred eu.eu singurica de la copii mei am oferit cite ceva acestor copii,si daca pina la urma urmei,nu e mare caz din asta,pot sa va dau contactele mamelor si sa va convingeti singurele de adevar.Initial ma gindeam ca cind voi duce hainutele sa pozez familiile primindu-le si sa postez aici pozele,dar cum fac atunci cind trimit pe rutiera paketele,fotografiez numerul rutei ? La tema cu dau in dar in genere a fost postata de o prietena de aici de pe forum,care ma cunoaste personal,linck-ul acestei teme,si a doua zi acea tema a fost stearsa.(eu nu am putut scrie la subforumurile cu anunturi din motivul ca nu am peste 250 mesaje postate aici,caci de urmarit va urmaresc de muuulta vreme,cred ca mai bine de 3 ani,dar din motiv ca se vb in limba rusa mai mult imi este mai dificil sa si scriu) Nu ma supar eu de loc de mesajul tau,poate intradevar ai dreptate undeva,eu insa de cite ori am vazut ca cineva apeleaza la ajutor pt sine sau pt alt cineva,uita ca nu mi-a dat in cap asa ceva,ci am oferit cea ce am putut,ce poate cineva face cu lucrusoare pt micuti si inca folosite?Poate doar sa le vinda la second hand,dai aici intradevar trebuie sa fii fara frica de Dumnezeu,ca cineva sa ofere din inima si gratuit ceva,sperind ca va aduce bucurie in sufletul celor nevoiasi,si cind colo lucrurile sa ajunga in cu totul alta directie...

Tanyusa abia acum ti-am vazut mesajul :D intradevar chiar sunt ani buni de cind ne stim noi,deja nu stiu pe al citalea site ne regasim :d

Partajează acest post

Link spre post
tanya_g
Si inca ceva, nu te supara pe ceia ce o sa scriu acum, dar probabil multe fete evita sa propuna ajutor din cauza ca nu sunt siguri ca va ajunge anume la acei care au nevoie. Am mai avut in trecut cazuri pe forum chind unele persoane "nevoiase" au profitat de receptivitatea si inima buna a mamelor, iar apoi s-a dovedit ca persoanele date au fost niste escroci. Nu te cunoastem personal si nu stim cine sta dupa nicul tau. Deaceia, cred eu, si tema nu a primit multe raspunsuri pozitive.

sorry pt off-top...

dar eu o cunosc pe auritzza on-line de multi ani, pot "sa bag mina-n foc pt ea", este cu o inima mare, fff saritoare la nevoie, are 2 baietei minunati si-l asteapta pe-al 3 bebe.

Sigur ca nu e persoana care sa profite de bunatatea maicilor de pe forum.

am scris in acelasi timp :laught1:

Partajează acest post

Link spre post
Пятница

Auritzza, nu am avut intentia sa te ofensezi pe tine personal sau sa te invinuesc in ceva.

Am presupus ca asta poate fi cauza ca nu sunt prea multe raspunsuri in tema data.

Poate doar sa le vinda la second hand,dai aici intradevar trebuie sa fii fara frica de Dumnezeu,ca cineva sa ofere din inima si gratuit ceva,sperind ca va aduce bucurie in sufletul celor nevoiasi,si cind colo lucrurile sa ajunga in cu totul alta directie...

Ai dreptate, insa sunt asa situatii. Am patit-o si eu, chind am cadonat o multime de hainute si jucarele unei mamici cu care am stat la spital, ca dupa asta sa le vad la vinzare in 999.

Iti scriu maine in privat contactele mele si sper din toata inima ca toti impreuna vom putea aduce putina bucurie acestor doua familii.

Partajează acest post

Link spre post
Allissa

nu prea am mare lucru din hainute pina cind, dar cred ca string si eu cite ceva din ce s-ar putea sa aiba nevoie, va scriu in privat

Partajează acest post

Link spre post
neovox

Auritzza, am strins deja cite ceva si eu cum si am promis, dar nu mi-ai raspuna referitor la cu ce formula hraneste mamica bebelusele.

Dar de iarna are ceva, v-a avea cu ce scoate fetele la plimbare? Si in privinta caruciorului, il are?

Fetelor aceste lucruri sunt scumpe in ziua de azi, daca acea mamica tinara nu le are poate punem mina la mina si le procuram. Ce ziceti, deoarece iarna v-a fi aspra. sa fi fost fetitta mea mai maricica cu mare placere dadeam si acel combinezon. Am strins hainute groase dar nu sunt de scos afara pe ger.

Auritzza, ce greutate au fetitele si ce lungime? Apropo, daca ai putea sa ne spui ce inaltime si greutate are mama fetelor poate si p-u ea stringem ceva. Am niste scurte, blanita de iarna pe care cu mare placere i le-as oferi. A da si marimea la incaltamintea pe care o poarta.

Partajează acest post

Link spre post
irinaG

Auritzza, scrietimi va rog nr de mobil in privat

Partajează acest post

Link spre post
neovox

Auritzza pot sa le dau fetelr di tema Primavara 2010 ca sa te contacteze p-u a va intelege cum luati ceea ce v-or satransmita?

Partajează acest post

Link spre post
Auritzza

Buna fetelor,revin mai tirziu cu detaliile cerute,voi trimite pe cineva la mama fetelor acasa sa o intrebe ce masura poarta la incaltaminte si hainute,precum si greutatea copilelor.Stiu ca cu o luna in urma cind sau nascut una cintarea 1800g si a doua 2000g,acum insa nu sunt la curent,va zic mai tirziu

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator ella2609
Auritzza pot sa le dau fetelr di tema Primavara 2010 ca sa te contacteze p-u a va intelege cum luati ceea ce v-or satransmita?

Auritzza ,puteti sa ma contactati la mob069939655 ma numesc Cristina sau datimi un bip am carucior si niste hainute ,am citit ca ajutati si alte familii asa ca cred ca o sa aveti cui da

Partajează acest post

Link spre post
Auritzza

Buna seara fetele.deci eu revin cum am promis cu noutati.Fetele sunt in continuare hranite mixt,fiindca lapticul mamei nu le ajunge,din formula le da Nan,fiindca asa iau dat in maternitate si asa le da si ea acasa,a zis ca a primit alocatia pt nastere si din bani a luat pampersi si formula.Azi a botezat fetele.Mamica a zis ca la haine nu stie ce marime poarta fiindca sa ingrasat mult,persoana care a vazut-o mi-a zis ca undeva crede ca cam 48,50,desi eu de cind o stiu nu a fost foarte salbuta ea,e relativ naltuta,cred ca are peste 165cm si la incaltmaine poarta marimea 40. Fetitele au cite 2650g si 2900g. Fetelor,eu tot hainute de baietei li-am dus de la copii mei,un plic din asta grosut,un pledut,o cadita pt baie si acum tot hainute de la baietei li-am pregatit,li-am mai dus ambelor familii cite un sac de prosoape,de tot tipul de la mai mici pina la de baie,asa ca cred ca de asta acum nu au necesitate.Din pruduse alimentare eu am putut sa le duc faina si ulei si dulciuri.

Cristina neaparat maine te voi contacta,acum cred ca e deja tirziu.Intradevar noi mai ajutam si familii de aici din oras,la mine sotul e preot si la biserica multi se adreseaza,dar acum mie mi sau pus tare la inima acesti copii si incerc prin toate sursele posibile sa ii ajut.Am inteles ca una din fetite are trauma post natala.daca mamica ei va dori,eu cind voi merge la tara le voi propune sa le aduc in oras sa le duc la un neurolog aici,asa as putea sa va organizez si voua o intilnire cu ele,dar asta nu va promit fiindca deabia acum seara am aflat de la persoana pe care am trimis-o in vizita la ele sa afle detaliile care mi li-ati cerut,si cum nu am vb eu personal cu mama fetelor nu stiu daca gindul meu va da roade.

Partajează acest post

Link spre post
Auritzza

Aliona fara nici o problema,eu va zic ca zilele astea vom mai colecta cea ce vor putea fetele sa transmita,si va zic ca cred sincer ca vom aduce o imensa bucurie in sufletul acestor micuti!

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.