Lullaby

Ce Parere Aveti De Numele Sonia?

Postări Recomandate

Lullaby

Prenumele feminin Sonia este o varianta a numelui Sofia. Etimologic se crede ca Sofia deriva din cuvantul din limba greaca "sofia", care avea semnificatia de "intelepciune" (Sofia era, de altfel, zeita intelepciunii la greci).

In hindi inseamna “iubire”.

Sofia e cam frecvent in zilele noastre (din registru.md "Exista 8904 persoane cu prenumele "SOFIA"), Sonia parca nu.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ксёмпа

Mie imi place acest nume!Bunica mea se numeste Sonia :rolleyes:

Partajează acest post

Link spre post
larisa

Хорошее имя - София . Если вдруг поменяете место жительство , то будет неплохо звучать на любом языке ( французский , английский и т.д.).

У меня племянница Сонечка. Называли 5 лет назад . имя было редким , а сейчас часто встречается.

Partajează acest post

Link spre post
gagulea

La romani in ultimul timp e foarte popular acest nume. Chiar si fetita mea la gradinita are o colega Sonia. Anume Sonia si nu Sofia. Pe langa acest nume au devenit foarte populare si alte nume gen- Tania (anume asa si nu Tatiana), Daria, Katia. Si pronunta ei nu asa cum ne-am obisnuit noi in rusa-Соня, Таня, Катя, dar mai ciudat un pic-Сония, Тания, Катия(Сонья, Танья, Катья).

Mie personal imi place si Sonia si Sofia si Sofi si toate derivatele de la acest nume.

Editat de gagulea

Partajează acest post

Link spre post
Kailan

я мечтаю о доченьке Сонечке,и надеюсь Господь услышит мои просьбы и молитвы

Partajează acest post

Link spre post
delia

Sonia si Sofia este acelasi nume, cum ar fi Liuda si Ludmila sau Lena si Elena, sau Sasha si Alexandra.... Eu bunaoara ma numesc Sofia si pe kind eram copil practic eram unica cu acest nume din generatia mea, acum insa acest nume s-a raspindit ff mult.

Partajează acest post

Link spre post
amalica

Fetita mea poarta numele Sofia (Sofiica), cand eram insarcinata si m-am gandit la acest nume, nici nu banuiam cat va fi de popular, si eu care credeam ca este foarte rar intilnit. Ei ce sa-i faci, am gandit inseamna ca concomitent cu moda. :spiteful: Sonia (anume SonIa) cu accent pe "i" imi place foarte mult, l-am auzit inca cand eram mica in filmele indiene :girl_in_love:

Partajează acest post

Link spre post
flirty
Sofia e cam frecvent in zilele noastre (din registru.md "Exista 8904 persoane cu prenumele "SOFIA"), Sonia parca nu.

София - это полное имя, а Соня - это краткое имя. Зарегистрированных Сонь нет, потому что обычно в документах указывается полное имя. А имя одно и тоже.

Partajează acest post

Link spre post
larisa

Для нас это сокращенное имя , но в некоторых странах встречается именно в таком варианте и звучит , как написали выше - Сонья, Надья и так далее.

Partajează acest post

Link spre post
СкорпиОлька

Я замечательно отношусь к любым вариантам этого имени, так как сама счастливая мама Сонечки! А может подумать о таком варианте как Sonya, на мой взгляд очень интернационально получается. :curtsey:

Partajează acest post

Link spre post
Lullaby

Da, noi de gandeam la varianta cu "i", de genul Sonya, si nu ca prescurtat de la Sofia. Dar vad ca sotul din nou da din nas si am ramas din nou fara varianta de nume :pardon:

Partajează acest post

Link spre post
EDiana

ne gindeam si noi la acest nume in timpul sarcinii (mai mult sotului ii placea), dar deja avem in familie acest nume... la un baietel... il cheama Sofian )

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

Fetita noastra se numeste Sophie Michelle, ... pentru cei de la MD ea e Sofia sau Sonya. Foarte si foarte mult imi place cum suna si varianta Sófia.

In Portugalia de exemplu ,numele Sofia si numele Sonya sunt doua nume diferite...cel din urma, ei zic ca vine din Brazilia.

Partajează acest post

Link spre post