energiaizer

Proiectul Prima Casa

Postări Recomandate

energiaizer

Salut,

Cunoaste cineva ceva depsre proiectul prima casa inafara de ceea ce este indicat pe saitul lor?

Ma intereseaza proiectul dat, dar din pacate nu am indeajuns informatie pentru a putea lua o decizie. Poate ma ajuta cineva?

Mersi anticipat!!!!!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Perfect_Angel
Salut,

Cunoaste cineva ceva depsre proiectul prima casa inafara de ceea ce este indicat pe saitul lor?

Ma intereseaza proiectul dat, dar din pacate nu am indeajuns informatie pentru a putea lua o decizie. Poate ma ajuta cineva?

Mersi anticipat!!!!!

daca sincer nu v-ash recomanda sa luati asa o decizie de a achizitiona asa apartament, deoarece vi se va da credit pe 20-30 ani cu o dobinda de 9% anual!

ceea ce rezulta ca veti plati aproape triplu decit costul apartamentului, daca costa 35 000 euro ve-ti da pina la urma vreo 100 000 euro (daca pe 30 ani)

in tarile "normale" dobinda maximum poate fi de 2-3%, la noi insa e tripla

iaca aici puteti calcula cam cit o sa va iasa http://www.creditepentrulocuinte.ro/rate.p...bmit=Calculeaza

Partajează acest post

Link spre post
licka_m

Sunt de acord ca in cazul dat la sfirsit se obtine o suma foarte mare, dar ce sa facem in caz ca nu avem posibilitate sa achitam suma de de ex.35000 deodata. Asta e costul banilor care ti-i da la inceput. Alta e problema - pretul consider ca e prea ridicat (cca 500 euro pe m.p.) si nu este accesibil pentru bugetari, etc... desi parca anume pentru paturile vulnerabile se preconizeaza acest program.

Partajează acest post

Link spre post
Perfect_Angel
Alta e problema - pretul consider ca e prea ridicat (cca 500 euro pe m.p.) si nu este accesibil pentru bugetari, etc... desi parca anume pentru paturile vulnerabile se preconizeaza acest program.

asta am avut si eu in vedere, ca programul este facut pentru familiile tinere care nu dispun de suma totala de bani , insa intr-un final iese ca vor plati de 3 ori mai mult

Partajează acest post

Link spre post
domnicadi

si ce familie tinara siar permita sa achite 300 euro lunar? nu e de mirare ca nu se rupe lumea sa se inscrie la acest proiect.

Partajează acest post

Link spre post
dinaz

am inteles ca s-au depus deja peste 20 de dosare...

9% e mult pentru salariile noastre... dar luind in consideratie ca la banca sa mergi direct e si mai scump... e o alternativa...

eu sint mai sceptica fata de termenul de dare in exploatare... 30 de luni maxim pentru constructia unul bloc locativ imi pare foarte putin... sincer nu cred primaria sa faca fata acestui termen

pe site-ul primariei, mai jos la comentarii am citit mai multa informatie utila...

Partajează acest post

Link spre post
kraciunel

fetelor, acolo scie ca cu 9*/* dar impreuna cu comisioane se primesc vro 13*/*, si trebu sa intrunesti tote conditiile de particupare, sa nu ai inregistrat nici un bun pe numele tau si a sotului, sa nu fii participat la vro privatizare, si cu salariile la fel :tease::girl_haha:

doar daca aveti banii vostrii , face sai investiti , fara sai luati de la banca

ca cu 500-600 euro poti sati kumperi apartament unde vrei in kisinau, daca cauti ,desigur

sunt asa proecte sin europa, dar la ei in komparatie cu moldova e la jumate de pret, de ex: daca metru patrat costaa 1000euro, primaria til da cu maxim 500 si inca daca nu ai bani. til akita cu o dobinda de maxim 2*/* anual

Partajează acest post

Link spre post
Him

так а расскажите, кто-то уже подписался на это дело? сильно не выгодно?

Partajează acest post

Link spre post
Zliudocica

так а расскажите, кто-то уже подписался на это дело? сильно не выгодно?

Мы подписались, и прошли первую преселекцию. Теперь вот ждем результатов от банка. Только вот незнаю в какие сроки это будет.

Кто-то еще подавал документы в этот проект?

Partajează acest post

Link spre post
Him

Мы подписались, и прошли первую преселекцию. Теперь вот ждем результатов от банка. Только вот незнаю в какие сроки это будет.

Кто-то еще подавал документы в этот проект?

а не можете подсказать сайт где толково и по русски написано об этом проекте чтобы почитать и покумекать?

Partajează acest post

Link spre post
Zliudocica

а не можете подсказать сайт где толково и по русски написано об этом проекте чтобы почитать и покумекать?

вотт здесь http://chisinau.md/lib.php?l=ro&idc=537

не уверена, если есть на рус.

Partajează acest post

Link spre post
Runedo

am depus noi dosarul la prima casa. deja asteptam ce va urma. este cineva care a fost deja contactat de banca?

Partajează acest post

Link spre post
Zliudocica

am depus noi dosarul la prima casa. deja asteptam ce va urma. este cineva care a fost deja contactat de banca?

Abea ati depus, sau ati trecut prima etapa?

Termenul indicat de 2 saptamini deja a expirat, dar inca nu am fost contactati. Asteptam.

Partajează acest post

Link spre post
Runedo

Abea ati depus, sau ati trecut prima etapa?

Termenul indicat de 2 saptamini deja a expirat, dar inca nu am fost contactati. Asteptam.

am trecut prima etapa. tot nu am fost contactati. asteptam cu nerabdare. interesant e daca va fi nevoie iar de acte suplimentare, confirmari, sau doar vom semna contractul si vom depune prima transa.

Partajează acest post

Link spre post
Zliudocica

am trecut prima etapa.

La fel ca shi noi. Vom fi vecini ;)

Despre acte. Dupa idee nu ar trebui-pt ca am prezentat deja. Dar... cine stie. Depinde cit va mai dura, pt ca certificatele alea au termen, + e un alt fel de dosar deja.

Pe sait scriuu ca e posibil shi procurarea apartamentelor de pe piata secundara. Dvs pina la urma pt ce fel de locuinta optati, ramineti pt "novostroi"?

Partajează acest post

Link spre post
Runedo

Ludmila, abia acum am vazut intrebarea dvs.

noi am ramas pe varianta de la str. Ghioceilor, desi ne+am gindit mult ce sa alegem

insa, deocamdata nu aveam nici o veste de la banca. sper sa fim vecini :)

iata ce am gasit azi:

До конца недели должны быть названы участники первого этапа программы «Первый дом». На этом настаивает мэр столицы. Дорин Киртоакэ потребовал от членов комиссии встречаться чаще и более тесно сотрудничать с представителями банка, который будет финансировать строительство дома.

В настоящее время документы, принятые мэрией, находятся на рассмотрении в банке, который будет финансировать строительство дома. Мэр настаивает на том, чтобы ускорить этот процесс.

Дорин Киртоакэ мэр Кишинева: «Люди звонят то в мэрию, то в банк и спрашивают, что происходит. Это первый подобный проект и его нужно реализовать на высоком уровне».

Тем временем на улице Гиочеилор, где будет построен первый дом начались строительные работы.

Роман Софрони, начальник управления капитального строительства: «Вырыли котлован, провели дренажные работы, некоторые инженерные коммуникации. Проводятся проектные и инженерные работы».

На первом этапе были определены 389 претендентов на получение квартир в этом доме . В эксплуатацию его планируется сдать через два года. www.tv7.md

Partajează acest post

Link spre post
Xoxma

Все хорошо, вот только у кого сейчас официальная зарплата достойная...

Partajează acest post

Link spre post
Zliudocica

iata ce am gasit azi:

До конца недели должны быть названы участники первого этапа программы «Первый дом». На этом настаивает мэр столицы. Дорин Киртоакэ потребовал от членов комиссии встречаться чаще и более тесно сотрудничать с представителями банка, который будет финансировать строительство дома.

В настоящее время документы, принятые мэрией, находятся на рассмотрении в банке, который будет финансировать строительство дома. Мэр настаивает на том, чтобы ускорить этот процесс.

Asteptam atunci.

Partajează acest post

Link spre post
Zliudocica

Astazi am sunat la primarie sa aflu care e situatia. Mi=au zis ca deja toate actele necesare au fost semnate. shi pina la sf lunii tre sa fim contactati de bca.

Vad ca nu prea se scrie in tema data... :whistle3:

Partajează acest post

Link spre post
Runedo

toti asteapta rezultatele, probabil. speram ca se vor tine de cuvint cei de la primarie

Partajează acest post

Link spre post
Irisssa

daca sincer nu v-ash recomanda sa luati asa o decizie de a achizitiona asa apartament, deoarece vi se va da credit pe 20-30 ani cu o dobinda de 9% anual!

ceea ce rezulta ca veti plati aproape triplu decit costul apartamentului, daca costa 35 000 euro ve-ti da pina la urma vreo 100 000 euro (daca pe 30 ani)

in tarile "normale" dobinda maximum poate fi de 2-3%, la noi insa e tripla

iaca aici puteti calcula cam cit o sa va iasa http://www.creditepentrulocuinte.ro/rate.p...bmit=Calculeaza

9% e in lei, nu in euro, e altcevaaa

Partajează acest post

Link spre post
Irisssa

Salut, noi am incercat in a doua tura adica acum recent, inca nustim nimic dar cred ca a fost in zadar timp pierdut p/u ca functionarul mi-a zis ca sunt mai multe cereri acceptate p/u casa de pe Ghioceilor decit apartamente.

si in genere programul curind se incheie voua insa va doresc succes p/u ca deja dosarele sunt la banca.

Fiti atente la comisioane sunt exagerate. Succes!!!

Partajează acest post

Link spre post
Zliudocica

Salut, noi am incercat in a doua tura adica acum recent, inca nustim nimic dar cred ca a fost in zadar timp pierdut p/u ca functionarul mi-a zis ca sunt mai multe cereri acceptate p/u casa de pe Ghioceilor decit apartamente.

si in genere programul curind se incheie voua insa va doresc succes p/u ca deja dosarele sunt la banca.

Fiti atente la comisioane sunt exagerate. Succes!!!

Nu dispera. proiectul prevede shi constructia mansardelor, shi procurarea apartamentelor de pe piata secundara. + se mai refuza cineva...

Shi, parca zic ca e abea startul programului, nu ash crede ca se incheie asha de rapid.

Stii ceva mai multa info? despre comisioane de ex. sau alte conditii. (poti sa-mi scrii in privat).

Daca dosarele sunt la bca, e bine atunci.

Partajează acest post

Link spre post
assa

Мы сдали документы в претуру сектора Чентру 4 марта, но не знаю когда нам ждать результата, сколько будут наше дело изучать... мы хотим квартиру у Еуромансарде, они обещают готовые квартиры уже в июле-августе...Я им уже несколько раз звонила.ю они мне говорят - ждите результата примарии, ждите результата от банка... а сколько ждать - никто не говорит...

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum