Vizitator zercalitze

Puroi In Ureche

Postări Recomandate

Vizitator zercalitze

Stimate Dl. Doctor,

La mine fetita (2.5 ani) de vre-o trei saptamani nu poate scapa de nasul infundat si ii iese puroi din urechea stanga. Asta este a doua oara, adica la 6 luni a mai avut aceeasi chestie. Eu m-am adresat la Diacova S.A. de la catedra ORL (langa 40 de ani) si ea mi-a dat un curs la care fata mea deloc nu poate trata nasul si continua urechea sa curga. Adica am luat KLAMOX 625g cate 1/2 past. 3 ori pe zi, Magamilaza 1/2 de 2 ori/zi, Sinupret2 p./3 ori, ACC 1 pach/3ori/zi si in ureche spalaturi cu apa oxigenatasi sol. fiziologica (1:1), pikaturi complicate si in nas tot un fel de pikaturi coplicate. Parca a trecut urechea sa curga, dar nasul ramanea infundat. Mi s-a parut prea complicat acest curs pentru un copil de 2 ani...Acuma iarasi curge urechea.Am observat ca si prima oara si a doua oara se suprapune cu aparitia dintilor..., poate este doar o suprapunere. Va rog, poate puteti sa-mi spuneti la cine a-si putea apela, fara sa-mi distruga copilul.

Va multumesc anticipat..

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Losii Oleg
Stimate Dl. Doctor,

La mine fetita (2.5 ani) de vre-o trei saptamani nu poate scapa de nasul infundat si ii iese puroi din urechea stanga. Asta este a doua oara, adica la 6 luni a mai avut aceeasi chestie. Eu m-am adresat la Diacova S.A. de la catedra ORL (langa 40 de ani) si ea mi-a dat un curs la care fata mea deloc nu poate trata nasul si continua urechea sa curga. Adica am luat KLAMOX 625g cate 1/2 past. 3 ori pe zi, Magamilaza 1/2 de 2 ori/zi, Sinupret2 p./3 ori, ACC 1 pach/3ori/zi si in ureche spalaturi cu apa oxigenatasi sol. fiziologica (1:1), pikaturi complicate si in nas tot un fel de pikaturi coplicate. Parca a trecut urechea sa curga, dar nasul ramanea infundat. Mi s-a parut prea complicat acest curs pentru un copil de 2 ani...Acuma iarasi curge urechea.Am observat ca si prima oara si a doua oara se suprapune cu aparitia dintilor..., poate este doar o suprapunere. Va rog, poate puteti sa-mi spuneti la cine a-si putea apela, fara sa-mi distruga copilul.

Va multumesc anticipat..

Nu e un proces bun scurgerile auriculare in special la copii. La acelasi spital unde ati fost adresati-va la dl Manic.

Partajează acest post

Link spre post
MoTTaRo

Buna ziua ,va rog mult un sfat, am copilas de 2 luni, ii curge puroi din urechiusa, il doare...am fost la medic si a zis ca urechiusa e un pic inflamata, gitul un pic rosu si mi s-a prescris:

susp. Klamoks Bid 200\28 ;2.5ml x 2 ori/zi,

susp. Ketotifen 1/4 lingurita x 2 ori/zi,

sol. Nazivin 0.01% 2 pic. x 3 ori/zi in nas,

sol. otirelax 3pic. x 3 ori/zi in ureche.

Intrebarea mea, dumneavoastra ce ziceti de tratamentul dat?,

in prospect la Ketotifen nu scrie nimic despre sugari dar KlamoksBid e antibiotic....e bine la asa virsta de daat antibiotic?

Nazivin si otirelax ii dau dar celelalte mau pus pe ginduri?

Partajează acest post

Link spre post
MoTTaRo
Buna ziua ,va rog mult un sfat, am copilas de 2 luni, ii curge puroi din urechiusa, il doare...am fost la medic si a zis ca urechiusa e un pic inflamata, gitul un pic rosu si mi s-a prescris:

susp. Klamoks Bid 200\28 ;2.5ml x 2 ori/zi,

susp. Ketotifen 1/4 lingurita x 2 ori/zi,

sol. Nazivin 0.01% 2 pic. x 3 ori/zi in nas,

sol. otirelax 3pic. x 3 ori/zi in ureche.

Intrebarea mea, dumneavoastra ce ziceti de tratamentul dat?,

in prospect la Ketotifen nu scrie nimic despre sugari dar KlamoksBid e antibiotic....e bine la asa virsta de daat antibiotic?

Nazivin si otirelax ii dau dar celelalte mau pus pe ginduri?

Am uitat sa mentionez ca nu se vede substanta data ca puroi dar e uscat si in interior si ceea ce a curs in exteriorul urechiusei, ma gindesc ca poate e acel dop de ceara,, dar totusi medicul nu mi-a zis nimic de asta

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg
Am uitat sa mentionez ca nu se vede substanta data ca puroi dar e uscat si in interior si ceea ce a curs in exteriorul urechiusei, ma gindesc ca poate e acel dop de ceara,, dar totusi medicul nu mi-a zis nimic de asta

Imi este greu sa scriu ceva nevazand urekiusa. Tratamentul este bun. Fiecare medic isi are un tratament individuAL SPECIFIC. NU AM DREPT MORAL sa-l skimb sau sa-l comentez.

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg

Imi este greu sa scriu ceva nevazand urekiusa. Tratamentul este bun. Fiecare medic isi are un tratament individuAL SPECIFIC. NU AM DREPT MORAL sa-l skimb sau sa-l comentez.

Partajează acest post

Link spre post
MoTTaRo

Multumesc de raspuns,deja ii dau cele prescrise si se simte mai bine.

Partajează acest post

Link spre post
MoTTaRo

Buna ziua,din pacate iarasi am revenit...copilului meu i-am administrat 5 zile tratamentul scris mai sus, acum undeva 2 zile dupa tratament am observat aceeasi problema curge puroi din ambele urechiusi...dureri nu are, parca nu se simte rau, ce ma sfatuiti?

Multumesc.

Partajează acest post

Link spre post
MoTTaRo

Cu primul baiat am avut aceeasi problema doar ca curgea dintr-o uechiusa,d-l cutare mi-a zis sa-i curat cu apa oxigenata si picaturi Floxadex,i-a trecut mult mai usor,poate ii administrez acest tratam.?

Multumesc.

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg
Cu primul baiat am avut aceeasi problema doar ca curgea dintr-o uechiusa,d-l cutare mi-a zis sa-i curat cu apa oxigenata si picaturi Floxadex,i-a trecut mult mai usor,poate ii administrez acest tratam.?

Multumesc.

Da administrati acest tratament, dar oricum ar fi bine medicul sa vada urechiusa.

Partajează acest post

Link spre post
liubic

Buna ziua,

Imi dati si mie un sfat va rog, de o saptamina curge urechea, initial aveam dureri mici si am picurat Otirelax, dar durerile au trecut, doar urechea tot curge. Acum, din cauza programului incarcat, nu am timp sa merg la medic. Ati putea sa'mi recomandati ceva?

Multumesc anticipat.

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg
Buna ziua,

Imi dati si mie un sfat va rog, de o saptamina curge urechea, initial aveam dureri mici si am picurat Otirelax, dar durerile au trecut, doar urechea tot curge. Acum, din cauza programului incarcat, nu am timp sa merg la medic. Ati putea sa'mi recomandati ceva?

Multumesc anticipat.

Daca curge urechiusa nu administrati in nici un caz otirelax. In urechiusa Apa Oxigenata 3%incalzit in manuta 8-10 picaturi de 3 ori pe zi.Dupa 10 min dupa apa oxigenata administrati 4 pic Floximed. Tratament 5-7 zile.

Partajează acest post

Link spre post
liubic
Daca curge urechiusa nu administrati in nici un caz otirelax. In urechiusa Apa Oxigenata 3%incalzit in manuta 8-10 picaturi de 3 ori pe zi.Dupa 10 min dupa apa oxigenata administrati 4 pic Floximed. Tratament 5-7 zile.

Va multumesc mult pentru sfat.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum