ViVe

Povesti Personalizate

Postări Recomandate

ViVe

M-a coplesit ideea de a face niste carti cu povesti cu copilul meu in rol principal. Are perioada cind ma roaga de sute de ori per zi sa-i citesc povesti. Si sunt convinsa ca-i vor placea mult povestile despre ea.

Am gasit pe net citeva firme care fac astfel de povesti la comanda.

http://www.povestepersonalizata.ro/

http://www.povestipersonalizate.com/

http://skazky-pro.ru/ (acestea sunt indeosebi de scumpe :girl_in_love: )

Insa eu as vrea sa le fac singura. Poate voi economisi astfel banii si povestile vor fi inedite. Si-apoi...handmade forever. :tease:

Acum primele ginduri mi-au fost sa aleg linia de subiect si ...principalul... la unde sa le dau la tipar, ca sa semene leit cu o carte din magazin? Numai sa nu fie mai scump decit ca s-o comand de pe vreun site. :whistle3:

Cineva a practicat asa ceva?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ViVe

Iata ce scrie un blogger:

То, что с помощью персонализированных сказок можно воспитать любые качества характера, давно не секрет. Еще в 1982 году педагог-новатор Ш. Амонашвили в книге "Созидая человека" показал это на примере собственного сына.

Сказка "Алиса в стране чудес" изначально писалась Льюисом Кэрроллом как персонализированная, т.е. для конкретной девочки Алисы, дочери знакомого ректора Лидделла. Кэрролл хотел доставить радость этой девочке и даже не думал публиковать сказку.

Sursa

Partajează acest post

Link spre post
Alisha

Год назад моя подруга принесла мне книгу подобных сказок. Автор-иностранный, сказки на разные темы,а начало типа- В одном городке жила семья,похожая на твою. Там жили...(описываешь семью своего малыша,но имя другое),потом разные приключения и в конце-мораль. (к примеру ,у дочки был страх-мы его успешно побороли). Автора не помню,но можно позвонить,поинтересоваться. Вообще-хорошая вещь.

Partajează acest post

Link spre post
ViVe

Multumesc.

Insa eu ma gindeam sa pun chiar numele copilului si ciar fotografii sa le fotomontez.

Principalul sa gasesc o "tipografie" care sa vrea sa tipareasca o carte intr-un singur exemplar... Oare unde o pot gasi?

Fetelor, cine stie unde pot da la tipar o carte? Vreau sa reusesc pina la sarbatoarea de Anul Nou.

Partajează acest post

Link spre post
Taisafinscaia

Victoria,buna seara!Am eu o pacienta cu tipografie,pot so contactez si so intreb,am vazut calendare,placate facute la ei,ba si carti de vizita personalizate,cre ca ar putea,dar tre de contactat.Ideia imi place muult,eu fac asa ceva oral pentru fiecare caz de copil,daca reusesc,iar copilului meu ,ciind era mai mic ,tot oral,ii povesteam in toata seara povestea Printului Petrica si a familiei sale.Si stii cei curios,intro zi recent,ma intrebat ce mai face Printul Petrica acum ca a crescut mare.Memoria fixeaza aceste momente,dar sa fie o cartulie tiparita e foarte super,dupa parerea mea.

Succese!

Partajează acest post

Link spre post
ViVe

Multumesc. :rolleyes: Daca va fi deacord sa tipareasca asa ceva, atunci dati-mi, va rog, nr. de telefon (in privat) sa o contactez. Sa o intreb de conditii.

Mmmm, ard de nerabdare sa o vad gata. :girl_in_love:

eu fac asa ceva oral pentru fiecare caz de copil

He-he, Dvs aveti un dar la creat povesti si poezii! :girl_haha: M-ati impresionat!

Editat de victoritamd

Partajează acest post

Link spre post
Diana

He-he si noi spunem povesti despre Mihaita si fratiorii lui.... Imi spuneti si mie despre tipografie, va rog.

Partajează acest post

Link spre post
Ollya

Victoria, m-ati molipsit si pe mine cu aceasta idee grozava! Incep sa ma gindesc si eu cam ce si cum sa fac! Apropo ati reusit sa gasiti o tipografie?

Partajează acest post

Link spre post
ViVe
m-ati molipsit si pe mine cu aceasta idee grozava

Imi pare bine. :tease:

Mi-a fost recomandata o firma care ar putea tipari: http://www.primex.md/

Inca nu stiu nimic despre ei. Voi merge sa aflu ce si cum cind voi termina de scris.

Apropo, am vazut o cartulie cu o singura poveste la noi la gradinita, era atirnata pe perete in grupa. Aha, va sa zica la noi in gradinita a avut loc un concurs de povesti despre copilul propriu. Deci cartea, care am vazut-o eu, era una din participantele la concurs. Ea a fost tiparita pur si simplu la ! printer! :shok: Pur si simplu pe foi mai groase decit de obicei. S-a primit foarte dragut, foarte apropiat de o carte adevarata.

Insa eu voi cauta undeva sa mi se faca si cusatura ca la carti, si coperta groasa.

P.S. Nu m-am abtinut si i-am povestit o poveste din celea care vor fi in carte fetitei mele. A ramas impresionata. Ma privea cu niste ochi sclipitori si tintiti la mine. Sunt multumita. Imi inchipui ce reactie va avea cind va vedea o carte intreaga cu ea in rolul principal, cu fotografii, desene pentru colorat si eroi din desene animate pe care ii adora. :pardon:

Editat de victoritamd

Partajează acest post

Link spre post
Sandra

Am vrut sa fac asa o carte anul trecut unui finut, dar mamica a intuit ceva si nu mi-a dat poza :girl_in_love: , care era obligatorie. Hehe, mamica e pe aici undeva, ma citeste, poate :dash1: , sa fiu atenta ce scriu :girl_in_love: .

Apoi idea a fost urmatoarea, sa comand cartea in PDF, deoarece imi ramanea putin timp si s-o tiparesc aici. In coperta groasa si sa fie ca o carte adavarata. Chiar prima tipografie intalnita mi-a spus ca in 2-3 zile fac asa ceva. Cu regret, pretul nu mi-l amintesc, ceva intre 150 si 200 lei. Unica conditie era ca nu o cos dar o incleie, au zis ca cusuta e mult mai scumpa. Pretul era pentru A4 pana la 100 pag.

Cred ca se poate de tiparit pe foi A3 in regim brosura, si foia de titlu in culori si pe hartie fotografica. Apoi de cusut si taiat frumos marginile. S-ar primi frumos si "ca la magazin".

Partajează acest post

Link spre post
Safali

Da cu design-ul cartii cum faceti? La tipografie trebuie dat cartea machetata. Asta mie acum sotul mi-a taiat elanul :smile: trebuie de stiut de lucrat cu vreun program special de grafica, de pregatit proiectul. Astia care fac carti la comanda doar au sabloane pregatite in care schimba variabilele, ei nu elaboreaza pentru fiecare comanda un design nou. Astfel la ei pretul elaborarii design-ului unei carti se imparte la numarul de carti pe care ei se asteapta sa le vinda. Dar pentru o singura carte ar fi prea scump.

Am sa-i mai intreb pe cumnatii mei, ca-s in domeniu, poate imi dau vreo idee.

Si tema data mi-a adus aminte cum ii spuneam fetei povesti "cu gradinita" :girl_haha: Cind a inceput a frecventa gradinita in fiecare zi ii povesteam cum la gradinita ei vin eroii din povesti, in fiecare zi cite un erou nou, cum ei se imprietenesc cu Pati si trec impreuna peste obstacole sau inving pe cineva rau (vreo fetita obraznica :girl_haha:). Atitea saptamiini a tinut chestia asta ca-mi storceam creierul in cautarea de noi eroi si subiecte.

Eu i-as face asa o carte fiicei, nu numai pentru distractie, dar si pentru educatie, cu morala. Ca ea a hotarit sa fie un exemplu viu al crizei de 7 ani :unsure:

Partajează acest post

Link spre post
Sandra
Da cu design-ul cartii cum faceti? La tipografie trebuie dat cartea machetata.

Daca ai deschis vre-un proiect de carte, ca se dau exemple, apoi cartea inauntru este alb-negru, text plin, dar in unele pagini desene - sub forma de fise de desenat, adica speial ca copilul sa si desene in cartea lui.

Apoi scrii tu povestea si alegi la poveste fise din internet care vin dupa tematica (sau le faci singura, sau pentru o veridicitate mai mare le comanzi unui pictor dupa foto fiiicei tale , am in vedere le faci A4 hartie apoi le scanezi). Iata si tot machetul. Lucrezi in Word si asezi tot, apoi salvezi in PDF si gata.

PS la ce scoala mergeti?

Partajează acest post

Link spre post
Lady
Cineva a practicat asa ceva?

Vedeti aici, sunt povesti personalizate si copilul D-stra o sa apara nu doar pe coperta dar si ca erou principal pe toate paginile. Ei nu pun poza copiluli, ci fac desen dupa poza.

Partajează acest post

Link spre post
Safali

Sandra, am vazut pe unul din site-uri de mai sus, foi simple, doar text si desene de colorat. Eu as vrea pagini full color, cu fundal pictat si pe hirtie lucioasa.

Off, la Prometeu.

Partajează acest post

Link spre post
Lady
. Ea a fost tiparita pur si simplu la ! printer! :curtsey: Pur si simplu pe foi mai groase decit de obicei. S-a primit foarte dragut, foarte apropiat de o carte adevarata.

Cartile se tiparesc pe carton A3 si cand se leaga se privesc ca A4. Puteti sa faceti coperta din carton putin mai gros sau s-o inveliti cu pelicula subtire, asa va avea luciu.

Partajează acest post

Link spre post
ViVe

Vai, fetelor, multumesc pentru idei.

Cartea din linkul de mai sus m-a impresionat. In ce programa se face asa fundal pe toata pagina?

Eu lucrez in Word. Oare la tipar e obligatoriu de dat in PDF? In Word nu merge? c7a1d4c2374098d41e1cc41fbd600fa7.gif

Partajează acest post

Link spre post
Lady
Vai, fetelor, multumesc pentru idei.

Cartea din linkul de mai sus m-a impresionat. In ce programa se face asa fundal pe toata pagina?

Eu lucrez in Word. Oare la tipar e obligatoriu de dat in PDF? In Word nu merge? c7a1d4c2374098d41e1cc41fbd600fa7.gif

Cartea de mai sus este ilustrata de o pictorita profesionala in Photoshop cu Tableta grafica. Dar D-stra puteti sa faceti un colaj cu poze daca stiti sa lucrati cu programele grafice sau vectoriale.

Partajează acest post

Link spre post
Lady

Cu Word n-o sa ajungeti la efectele dorite. Poate incercati sa gasiti sabloane pe internet si sa le prelucrati in Photoshop. :girl_in_love:

Partajează acest post

Link spre post
ViVe

Aaaa, sabloane, ..am mai lucrat cu ele. O sa-ncerc. f0f976954baba82970b5e0d52f06f51d.gif

Partajează acest post

Link spre post
Lady
Aaaa, sabloane, ..am mai lucrat cu ele. O sa-ncerc. f0f976954baba82970b5e0d52f06f51d.gif

Erau pe torent diferite. :girl_in_love:

Partajează acest post

Link spre post
Sandra
Eu as vrea pagini full color, cu fundal pictat si pe hirtie lucioasa.

Off, la Prometeu.

Safali

Cred ca pentru prima pagina hartia foto ar fi ca mai indicata- mai groasa, lucioasa si calitate buna la tiparit. Iar pentru interior se poate pe hartie obistuita dar putin mai groasa, nu densitatea 80 g/m2 dar ceva 100-120gr.

PS in ce clasa? 1 cat?

victoritamd

Am zis de PDF daca o duceti undeva la tiparit, nu o faceti singura. Daca o tipariti tot Dsta- atunci nu importa, dar daca o duceti in alta parte, in Word (sau alte programe similare) textul se "misca" in dependenta de presetarile calculatorului dat, de aia nu-i preferabil. Ca altfel va trebui sa mai platiti pentru redactare- adica rearangarea textului , sa fie frumos.

Cand dati la tipar, alegeri functia "brosura" si atunci nu va trebui sa selectati si rearanjati manual paginile.

Editat de Sandra

Partajează acest post

Link spre post
Safali
PS in ce clasa? 1 cat?

E - la Dna Mariniuc

Partajează acest post

Link spre post
Lady

Ati reusit sa tipariti cartea?

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum