Vizitator Гость_Angelika_*

Mi-e Frica

Postări Recomandate

Buna Seara. Va rog foarte mult sa ma ajutati, sau cel putin sa ma intelegeti. Am o situatie in viata kind absolut toi se intorc de la mine. Cu parintii am relatii destul de rele. Ei ma iubesk, dar ne intelegem rau. Prietenul, de fapt viitorul sots ultimul timp imi da mereu de inteles k vrea sa skape kumva de mine. Prietenele intr-un moment au disparut toate, care plecate peste hotare, care din invidie si-au intors spatele. Chiar nu inteleg ce poti sa invidiezi la mine. Mi-e foarte frica de singuratate. Mereu in fatsa la toti ma tin puternica, vesela, si la toti li se pare ca sunt fericita. Cu cit ma stradui sa fak la toti din jur bine, la toti sa le ajut, pe toti sa-i inteleg, ku atit mai singura simt ca sunt. Mi-e foarte frica cind conshtientizez ca in fond afara de parinti la nimeni nu trebuiesc. Daca a trecut prin asa momente cineva va rog sa imi spuneti cum ati iesit? Am citit carti de psihologie, mi-am cautat hobby si alte ocupatii, nu pot sa scap de gindul ca atunci cind am nevoie de un umar... nu il gasesc. Multumesc anticipat.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Five

Scrieti ca atunci cand faceti bine, va simtiti si mai singura si pustie...Eu cred ca din cauza ca nu o faceti cu dragoste. Deci atunci cand faci un bine cat de mic din toata inima si cu multa dragoste, fara sa astepti ceva in schimb, deci o faci neconditionat, atunci tu primesti placere de la aceasta si devii fericita. Parintii ii iubiti dupa cate observ, dar nu va intelegeti bine din anumite momente sau lucruri nerezolvate din trecut...ar fi bine sa o faceti si sa ii iertati si ei sa va ierte si sa incepeti o foaie noua, daca iertati nu va mai aduceti aminte de trecut. Prietenul poate nici nu va da de inteles, dar dvs fiind intr-o perioada deficila, posibil ca vedeti ceva ce de fapt nu este. Incercati sa vedeti pozitivul din tot, orice lucru aparent rau si negativ in viata dvs icnercati sa il faceti ceva bun pt viata dvs. Si evident daca sunteti o femeie credincioasa, duce-ti-va in cameruta dvs, fata in fata cu Domnul, si spuneti-i tot ce aveti pe suflet, pocaiti-va si lasati ca El sa lucreze in viata dvs, dupa Voia Lui, nu il fortati sa va faca ce doriti dvs. Sper ca ceva ati inteles si va e de ajutor. Numai bine :)

Partajează acest post

Link spre post
contessa
Mi-e foarte frica de singuratate. Mereu in fatsa la toti ma tin puternica, vesela, si la toti li se pare ca sunt fericita. Cu cit ma stradui sa fak la toti din jur bine, la toti sa le ajut, pe toti sa-i inteleg, ku atit mai singura simt ca sunt. Mi-e foarte frica cind conshtientizez ca in fond afara de parinti la nimeni nu trebuiesc.

poate e timpul

de vorbit deskis cu parintii cu sotul?

despre probleme care le aveti ??

poate ei nu inteleg ca va jignesk si va supara in unele situatii,

dumneavoastra doar TACETI si NU SPUNETI NIMIK !!!!!!

si plus la aceasta pareti vesela, fericita si fara de probleme????

de unde ei pot afla ca vii greu pe suflet ??

sfatul meu e DIALOG DIALOG SI iarasi DIALOG

intr-o forma calma , fara pretentii reciproce

referitor la prieteni

prieteni nu pot sa fie multi !!!!!!!

pe parcursul vietii

pot fi o persoana doua

poate inka nu le-ati intilnit ??????????????????/

Editat de contessa

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator laoma
poate e timpul

de vorbit deskis cu parintii cu sotul?

despre probleme care le aveti ??

poate ei nu inteleg ca va jignesk si va supara in unele situatii,

dumneavoastra doar TACETI si NU SPUNETI NIMIK !!!!!!

si plus la aceasta pareti vesela, fericita si fara de probleme????

de unde ei pot afla ca vii greu pe suflet ??

sfatul meu e DIALOG DIALOG SI iarasi DIALOG

intr-o forma calma , fara pretentii reciproce

referitor la prieteni

prieteni nu pot sa fie multi !!!!!!!

pe parcursul vietii

pot fi o persoana doua

poate inka nu le-ati intilnit ??????????????????/

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator laoma

nu va suparati dar eu cred ca problema e in dumneavoastra incercati sa va schimbati comportamentul

Partajează acest post

Link spre post
domnicadi

sa fii singura nu e atit de strasnic, cit sa te simti singuratica. fara ajutor. pentru aceasta trebue sa intelegi de ce fel deajutor ai nevoe, si apoi vei intelege ca te poti descurca singura fara ajutorul cuiva. eu cind mam simtit singuratica, cei drept eram fata mare, mam urcat in autocar si am plecar la Brasov fara ca sa stiu pe nimeni, din timp am cautat pe net unde sa ma cazez pe 2 nopti, am fost mam recreat, am iesit in PUB si in restul timpului ma plimbam singura.

ar mai fi o metoda, dute sa vezi cum traesc copii in internate si vei intelege ca sa fii singura nu este cea mai mare problema.

punti un scop in viata si mergi catre dinsul, poate ca nu ti se va implini curind, dar vei sti ca faci ceva.

stii cintecul? mie frica, mie frica sa dorm singurica. aceasta nu este o prblema....

Partajează acest post

Link spre post
Life

Orice situatie in viata nu apare degeaba...totul are un sens...decit sa te stresezi...de singuratate, mai bine foloseste-te de acest moment din viata p-u a:

- intelege unele lucruri: ce vreai de la viata, ce reprezinti tu de fapt...ce scopuri ai....

- cit de fapt de pretios e p-u tine acel prieten...sau...daca merita el sa fie linga tine in genere (nu s-a terminat lumea barbatilor...cu doar acel prieten...

- cit de priete sunt de fapt acele prietene daca in momentele cele mai importante sau dificile p-u tine te lasa balta? Merita oare sa tii linga tine asa numitele prietene?!?

- foloseste singuratatea in sens pozitiv p-u a-ti da unele intrebari singura tie.....si a primi la ele raspunsuri

(asta e doar o parere....vreai, o iai in consideratie, nu vreai, nu o iai ...simplu..ca buna ziua)

(Soarele nu are nevoie de admiratori p-u a-si evidentia frumusetea si puterea, scilipirea, el e unic si irepetabil in sinea lui)

Editat de Life

Partajează acest post

Link spre post

In primul rind multumesk mult pentru sfaturi. Stau deja asa singurica o perioada destul de lunga de timp. Deja am reusit sa ma gidesc la multe, sa analizez multe. Din pacate asta nu m-a adus la ceva mai pozitiv. Cu cit mai mult analizez ce reprezint eu si ce vreau de la viata... mai tare ma complexez... deoarece constientizez ca nu am reusit sa capat prietena de suflet, sa pot sa ma inteleg cu parintii ca ei sa nu zika mereu... "Off ce fata mi-a mai dat Dumnezeu"... nu am reusit sa capat acea desteptaciune femeiasca ca sa pot sa cladesc o relatie normala cu barbatul cu care vreau sa fiu. Toate aceste situatii ma inhiba si mai mult.

Nu neg ca ma tin din rasputeri sa nu arata complexarea pe care mereu mi-o baga in cap si mama si iubitul... dar simt ca mi se termina resursele. Scriu cam poetic poate. Dar mereu am fost o fire care a tins spre ideal, spre a ma face maximal de buna pentru toti, parinti, sot, "prieteni".

Partajează acest post

Link spre post

Ceea ce tine de dialog, au fost nenumarate. Pe parinti nu-i mai schimbi, cu caracter format... iubitul e taaare incapatinat, daca el considera k e asha... eu pot sa ma desfak in 7... e asha si gata, el are dreptate, si eu "n-am ce face si ma gindesc la prostii"....n-m ce face cu 2 universitati si lucru....

Partajează acest post

Link spre post
Mariancik

Stii, sunt de acord cu Olga Life. E chiar o perioada potrivita ca sa intelegi ce vrei mai departe. Incearca sa te debarasezi de tot ce e in plus in capul tau. Si sa-ti pui anumite prioritati. Ce este cu adevarat important, pentru care merita sa te jertfesti si ce nu chiar.

Da-mi voie sa te incurajez si sa-ti scriu ca citind posturile astea, eu imi inchipui o persoana desteapta, care stie sa se descurce in viata, care este buna la suflet si vrea ca toti din jur sa se simta bine. Si face tot posibilul pentru asta. Imi inchipui ca esti responsabila si nu prea stii sa te certi :acute: si nici nu prea vrei acest lucru.

Parintii.... Iao mai usor, accepta-i asa cum sunt ei si nu incerca sa-i schimbi. Degeaba... Intelege-i ca ei nu prea te inteleg, din cauza ca sunt din alta categorie de virsta si au si ei anumite stereotipuri pe care nu le pot depasi. Asculta-i pe ei si fa asa cum doresti. Vrei sustinere.... Te inteleg... Lasa un pic de timp sa treaca si o sa vezi ca o sa fie altfel... Tu trebuie sa te mai "coci", ca sa zic asa....

Iubitul.... Uite-te bine si vezi daca vrei sa-ti petreci viata cu el... Uite-te la neajunsuri si dubleaza-tripleaza-le. Esti de acord cu imaginea lor? Dar cu consecintele? Uite-te la plusuri si micsoreaza-le.... Acesta este cursul vietei...

Prietenii... Nu-ti fa griji... O sa fie totul asa cum trebuie sa fie. Inchipuie-ti ca ai doar amici, amice. O sa-ti fie mai usor. Cine e prieten cu adevarat, o sa-ti fie alaturi mereu. Cred ca doar inca nu a venit timpul sa va intilniti.

Eu te inteleg foarte bine, caci am avut si eu momente si perioade din viata cind m-am simtit ca tine, cu exceptia ca sotul a fost si este mereu alaturi de mine.

Inca un sfat micut. Creaza-ti un cont aici si incearca sa te simti bine comunicind usor si fara obligatii.

Succese mari! O sa treaca si asta, te asigur! :curtsey:

Partajează acest post

Link spre post
domnicadi

Angelika, dar tu singura? ce crezi ca ar trebui sa faci sau altcineva ca sa iesi din situatia aceasta. si totusi problema este ca trebue sa te mariti dar el nu vrea????

Partajează acest post

Link spre post
Life
constientizez ca nu am reusit sa capat prietena de suflet, sa pot sa ma inteleg cu parintii

Nu poti capata Dragostea cuiva...si nu poti impune ca cineva sa te iubeasca...Dragostea e libera in a ei alegere...

Lasa un pic de timp sa treaca...intre tine si parintii tai....si axeaza-te pe tine, incepe cu :

- imbunatatirea imaginii pe care o ai despre sine insasi :) Nu te prea stimezi pe sine insasi precum vad eu :)

"Atunci cind nu mai putem schimba o situatie,

Suntem provocati sa ne schimbam noi. (Viktor E. Frankl )

Fii tu insati, cea adevarata...si mai lasa cochilia fricii deoparte:), doar nu vreai sa traiesti toata viata cu ea in spate...sa duci aceasta greutate fara rost....plina de inhibari, complexe - gindeste-te singura logic, la ce i-ti ajuta...aceste lucruri???? Singura le formezi in capul tau si chiar singura ele iti sunt inamice pina la urma!

Nu cauta aprobarea cuiva, incearca sa te bucuri de propria persoana ...oare aparenta e mai importanta decit esenta??? Lasa-i pe ceilalti sa te vada asa cum esti cu adevarat, ....ceva crezi ca nu e bine la tine? - Schimba! Lucreaza asupra ta, dar fa-o de dragul tau, nu de dragul cuiva!

Partajează acest post

Link spre post
Life

+

Atunci cind ne judecam mereu pe sine insasi...e ca si cum ne-am paraliza...nu mai mergem inainte...nu ne dezvoltam....

trebuie sa invatam sa avem incredere in sine..si sa mergem inainte...la urmea urmei intodeauna poti sa vorbesti la modul deschis cu parintii tai...ca pina la urma parintii sunt parinti...sunt sigura ca oricum tin la tine chiar daca nu arata la modul deschis....nu stiu de fapt de ce parintii tai cred asa cum cred despre tine...ce i-a facut asa sa creada....probabil careva actiuni de ale tale....analizeaza...

Ei cam asta e....nu stiu de ce am raspuns in tema asta...ceva m-a atras...ca de obicei ma starui sa nu ma prea bag in teme mai personale....p-u ca nu cred ca face...fiecare isi merita destinul...cum n-ar parea de straniu aceasta exprimare....in dependenta de gindire, nivel de dezvoltare....lectiile care trebuie sa le trecem in viata...dar mereu exista o alta cale.....ea mereu exista.....odata ce apare dorinta sincera interioara a persoanei de a face un pas inainte...de a se schimba spre bine...de a vrea sa inteleaga unele lucruri....

Actiunile oamenilor sunt mereu ghidate de 2 forte majore: Dragoste si Frica, eu de ceva ani incoace am ales Dragostea....si vreau sa spun ca asa e cu folos nu numai p-u mine dar si p-u cei din anturajul meu....:)

Bafta! si nu uita.....cum spune Mrak Twain - Secretul de a merge inainte este de a incepe:)

Partajează acest post

Link spre post

Ultimele citeva zile am stat foarte mult singura si m-am gindit la viata. La general ce doresc, ce astept. Nu stiu sigur dar mi se pare ca am constientizat adevarata cauza a stresului permanent. E prietenul meu. Suntem impreuna de mai bine de 3 ani, deja nu imi imaginez viata alaturi de altcineva. Cu toate acestea relatie de vre-o 2 luni a devenit foarte tensionata. Nu il mai trage la mine, nu ne mai intelegem ca inainte. Fiecare vorba de a mea se reproseaza, fiecare incercare de a discuta se termina cu "nu ma satura"... numai intr-un mod mai dur, cind vreau foarte atent sa arat asupra unor chestii pe care le consider gresite, se interpreteaza ca pretenzii. In toate sferele ne-am departat. Eu sunt adepta stabilitatii, ma stradui din rasputeri sa mentin relatia. Dar pe zi ce trece tot mai putine puteri imi ramit sa trag de una singura ptr relatie. El imi zice ca totul e bine, ca e la fel ca inainte, dar eu vad ca minte. Nu stiu de ce dar nu cred ca are pe altcineva, cel putin stiu mereu ce face si unde e.

In fine cam asta sunt concluziile la care am ajuns. De aici capata radacini si certurile cu parintii, inainte eram mai ingaduitoare, acum sunt mereu nervoasa, pentru ca nu imi ajunge dragoste, sa ma simt dorita, nici nu am crezut ca e asa de greu sa intelegi ca cineva nu mai tine la tine.

Plus ca toate prietenele din jur sunt deja casatorite, unele si cu bebelusi, iar eu tot stau , si ma rog sa ma inteleaga cineva. Nu e invidie, sunt mereu bucuroasa pentru ele, doar ca asa as fi vrut si eu putina fericire, momente in care sa vreau si eu sa zimbesc.

Sa nu credeti ca sunt o plingacioasa si vreau la moment cineva sa imi zica.. off sarmana de tine. NU. Doar ca nu pot lupta cu indiferenta, e ca si cum as lupta cu morile de vint. Multumesc tuturor pentru sfaturi.

Olga Life, simt o sustinere mare din partea DVS. Multumesc.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum