cristinus

Am Nevoie De Ajutorul Vostru....

Postări Recomandate

cristinus

Buna ziua,nu stiu daca am ales corect tema ,daca ceva rog moderatorii sa ma transfere.

Problema este ca sa lasat deja frigul si cu copil mic vreau sa procur ceva de incalzit si nu pot sa ma decid intre prostire electrica si convector...care sufla aer cald (in general avem nevoie numai pe noapte),rog sa ma ajutati care sunt avantajele si dezavantajele la una si la alta.

La prostire imi este frica ce se va intimpla daca o uda?

Convectorul stiu ca usuca tare aerul... :laught1:

Nu am idee care este varianta mai buna :blush:

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
delia
Convectorul stiu ca usuca tare aerul... :crazy:

Nu am idee care este varianta mai buna :duma:

Este convector care nu usuca aierul si nu face zgomot, costa in jur de 1000 de lei si mai mult in dependenta pentru kiti metri patrati luati.

Partajează acest post

Link spre post
KateaM
Buna ziua,nu stiu daca am ales corect tema ,daca ceva rog moderatorii sa ma transfere.

Problema este ca sa lasat deja frigul si cu copil mic vreau sa procur ceva de incalzit si nu pot sa ma decid intre prostire electrica si convector...care sufla aer cald (in general avem nevoie numai pe noapte),rog sa ma ajutati care sunt avantajele si dezavantajele la una si la alta.

La prostire imi este frica ce se va intimpla daca o uda?

Convectorul stiu ca usuca tare aerul... :sad:

Nu am idee care este varianta mai buna :sad:

Numai nu plapuma :shok:....atitea am auzit de ele, cind erau populare plapumele acestea cite cazuri au fost cu curentul electric...suntem in sec. XXI, atitea s'au inventat, apelati la un magazin de electrocasnice...sunt si mai scumpe, dar sunt si accesibile...noi avem un convector, care ne'a costat anul trecut 600 de lei sau asa ceva, este foarte usor in folosinta, incalzeste repede si depinde de m.p. al camerei, asa ca variante sunt...

Partajează acest post

Link spre post
Cosinzeana

nu luati plapuma! deoarece ea mentine caldura doar la fundulet, dar aerul pe care piciul il rasufla tot ramine rece, din experienta proprie cind ma foloseam de plapuma, intotdeauna raceam, deoarece i-mi era cald tare sub plapuma si ma dezvaleam..... si inghetam de frig! :sad:

Partajează acest post

Link spre post
cristinus

Multumesc mult,chiar eram cu gindul la plapuma credeam ca e mai bine.....dar acum.....

Odaia nu este mare,am fost in magazine de electrocasnice si mam interesat,ei propun diferite variante desigur ramine noi sa alegem,dar stiti cind mai este si un sfat e mai bine.

Fetelor dar e adevarat ca trebuie sa-l tii in continuu (ex:toata noaptea) altfel se raceste repede?

Dar are cineva convector cu ceramica in magazin neau asigurat ca-i cel mai bun + pastreaza caldura mai mult timp?

Partajează acest post

Link spre post
delia
Numai nu plapuma :girl_haha:....atitea am auzit de ele,

Apropo da, chiar o cunostintza de a mea si-a pierdut 2 copilasi (unul de 7 luni si altul de 7 ani) din cauza cearsafului electric care a facut scurt circuit si s-a aprins.....

Partajează acest post

Link spre post
Cosinzeana
Apropo da, chiar o cunostintza de a mea si-a pierdut 2 copilasi (unul de 7 luni si altul de 7 ani) din cauza cearsafului electric care a facut scurt circuit si s-a aprins.....

ei... doamne fereste... delia... nu speriati lumea!!!!!!!!!!

nu sunt plapumele chiar atit de rele, doar trebuie de folosit cu atentie!

ps: pacat de copii! :girl_haha:

Partajează acest post

Link spre post
Zliudocica

Mama mea de citiva ani buni se foloseshte de aceasta prostire electrica, shi e tare multumita !

Drept ca nu o tine toata noaptea, ci doar pina adoarme, shi niciodata nu pune la t maxima. Shi ! nu o uda ;)

Este comod shi practic pt noi.

In decembrie tre sa nasc (meteorologii prognozeaza o iarna geroasa), deacea ne gindim sa procuram shi pt bb o prostire-pt a incalzi patucul-sa fie caldut cind o vom culca. Sotul vrea sa luam shi un camin de aceala masleanii. Dupa ce il stingi tine mult timp caldura. La servici am avut un convector-era cald shi bine doar atita timp cit lucra.

Sunt sigura ca veti face alegere corecta.

Partajează acest post

Link spre post
delia
ei... doamne fereste... delia... nu speriati lumea!!!!!!!!!!

nu sunt plapumele chiar atit de rele, doar trebuie de folosit cu atentie!

ps: pacat de copii! :girl_in_love:

Pai nu sperii, spun asa cum a fost, incendiul s-a iscat anume de la plapuma, aceasta nenorocire li s-a intimplat unor persoane ff apropiate mie pe atunci, nu am nici un interes sa exagerez.

Partajează acest post

Link spre post
elenka

numai nu prostire la copiii mici, sunt multe alte metode de a incalzi camera. Eu una n-as risca :girl_in_love:

Partajează acest post

Link spre post
domnicadi

eu folosesc convector pe ulei , este si pe apa. o tin toata noaptea si ziua, nu maninca multa electricitate, pentru ca o pun la mediu, si el periodic se stinge.

Partajează acest post

Link spre post
infinit

si noi am avut incendiu de la cearsaful electric! a luat foc noaptea in patul meu. era asa un fum dens in camera cand ma trezisem... brrrr! bine ca m-am trezit atunci! acum cand merg la parinti si ma invelesc cu pledul caruia i-a ars atunci un colts, de fiecare data imi amintesc de acel incendiu! nici un fel de cearsafuri electrice pentru mine! mai bine inghets!

Partajează acest post

Link spre post
Irinica
si noi am avut incendiu de la cearsaful electric! a luat foc noaptea in patul meu. era asa un fum dens in camera cand ma trezisem... brrrr! bine ca m-am trezit atunci! acum cand merg la parinti si ma invelesc cu pledul caruia i-a ars atunci un colts, de fiecare data imi amintesc de acel incendiu! nici un fel de cearsafuri electrice pentru mine! mai bine inghets!

Eu pun cearsaful electric inainte de a se culca copilul in pat, si cand vrea sa se culce, il sting. Si patul e cald, si nu mi-e frica de curentul electric.

Partajează acest post

Link spre post
ViVe

Vecinei noastre, o doamna in virsta, i s-a aprins. A tras o sperietura.

Asa ca eu sunt contra cearsafurilor electrice. Brrr :dash1:

Partajează acest post

Link spre post
veroni4ca

Noi avem camin maslenii si incalzeste foarte bine si camera ramine calda dupa ce il inchizi. avem si aeroterma insa usuca aerul si cum o inchizi se raceste.

Partajează acest post

Link spre post
Olivia95

Sunt si eu pro reshourilor electrice cu ulei.

Da, poate maninca mai multa energie electrica, dar sunt mai sigure decit plapuma.

Partajează acest post

Link spre post
cristinus

Daaaa,ma-ti convins ,am discutat si cu sotul si vom lua "camin maslenii" mai bine niste bani in plus pe lumina decit doamne fereste o "tragedie".

Va multumesc mult de tot :spiteful::dash1::tease:

Partajează acest post

Link spre post
redtulip

Deja s-a vorbit, ma alatur si eu acelor ce sunt impotriva cearsafurilor electrice... Bunica mea a murit din cauza lui, a facut scurt circuit si a umplut casa de fum. Pana acum ma apuca groaza cand ma gandesc si stiu ca niciodata n-am sa mi-l cumpar.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator OLEG

Eu cred ca trebue un pic de ATENTIE si se poate de folosit si plapuma electrica ,

la drept vorbind se poate aprinde de la orsice pentru ca totul este sub tensiune electrica

asa ca mai ales in timpul friguros ATENTIE ATENTIE ATENTIE :bye: :bye: :bye:

Partajează acest post

Link spre post
SELI

Fetelor sunt si eu contra plapumei electrice si in genere la orice resouri electrice (acum sunt alternative mult mai eficiente si mult mai sigure), mai ales cind sunt la mijloc copii. Insa fiind in Moldova, multi au posibilitati minime si deaceea recurg la procurarea resourilor, plapumelor, ca cel mai accesibil. Si desigur ca poti sa pui resoul, plapuma atunci cind copii sunt sub supraveghere. Oricum dupa cum spune practica, se intimpla nenorociri si tragedii. De aceea eu v-as recomanda pentru binele familiei Dvs sa schimbati intreruptorul automat simplu (care protejeaza reteaua electrica casnica) cu un intreruptor diferential, care actioneaza la orice scurgere cit de mica de curent electric (de la 10 mA) si deconecteaza curentul electric si se preintimpina accidente de asa fel. Asa fel de intreruptoare diferentiale se pot instala atit la intrare, pina la contorul electric sau cei ce benificiaza de panori electrice montate direct in apartament, se instaleaza la intrarea panoului. Se recomanda de instalat aparte si in incaperi umede (baie, bucatarie). Fetelor credeti-ma ca cheltuiele se vor recompensa, o sa fiti sigure de viata familiei voastre.

Editat de natavic

Partajează acest post

Link spre post
larisa

О масляных электрокаминах . Не забывайте , что их нельзя накрывать . Они перегреваются , если их накрыть и может произойти пожар . Ведь многие мамы накрывают эти камины , чтобы ребенок не мог коснуться горячего металла . Многие на них сушат белье . Если сушите трусики , маечки , ничего страшного . А вот тяжелые покрывала - нельзя .

Показывали случай в Калининграде , когда мама в общежитии ушла на кухню готовить , а камин загорелся , так как был накрыт чем-то плотным , чтобы детки не обожглись . Детки выжили , но у них были серьезные ожоги . Младшему пришлось перенести несколько операций .

Не пугаю . Напоминаю , что с электроприборами нужно быть осторожными .

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator petru

eu ma folosesc de plapuma de la inceputul toamnei si simt foarte multumit,nu se mai aprinde,eu uneori chiar dimineata cind ma grabesc la ore o uit pusa in priza la maxim si totu e bine!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum