LiliaUntila

Vitamina D3

Postări Recomandate

LiliaUntila

Cu ce pot înlocui vitamina D3 din medicamente homeopatice... Fetita are 5 luni... medicul de familia mi la prescris dar pediatru mi-a spus să nu-i dau pentru ca fata avea 4.5 luni si deja îi ieşea 4 dintişori (2 de jos i s-a spart iar cei de sus sunt înflaţi), şi în plus fontanela practic e închisă... Nuştiu ce să fac... în internet am citit că e important ca copilul să primească această vitamină... Daţi-mi vă rog un sfat

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Savciuc Tatiana

Buna ziua!

In homeopatie nu este substituent a vitaminelor!

Este foarte important aportul lor, daca ezitati in administrarea vit D3 medicamentos, atunci includetzi in rationul D-stra alimentar( daca alaptatzi) alimente bogate in vitamina D, precum shi expunerea la soare a copilului. Dupa diversificarea alimentztiei copilului, introducetzi in ratzion alimentele bogate in vitamine D, din ele fac parte: in cantitate mai mare se găsesc în uleiul de peşte, ficat, unt, ouă, lapte, piele, drojdie de bere etc. Cele mai mari cantităţi de vitamina D se găsesc în uleiul de ficat de peşte şi în grăsimea subcutanată. Transformarea provitaminelor D în vitamine D se face sub acţiunea energiei solare, a radiaţiilor ultraviolete.

Partajează acest post

Link spre post
LiliaUntila
Buna ziua!

In homeopatie nu este substituent a vitaminelor!

Este foarte important aportul lor, daca ezitati in administrarea vit D3 medicamentos, atunci includetzi in rationul D-stra alimentar( daca alaptatzi) alimente bogate in vitamina D, precum shi expunerea la soare a copilului. Dupa diversificarea alimentztiei copilului, introducetzi in ratzion alimentele bogate in vitamine D, din ele fac parte: in cantitate mai mare se găsesc în uleiul de peşte, ficat, unt, ouă, lapte, piele, drojdie de bere etc. Cele mai mari cantităţi de vitamina D se găsesc în uleiul de ficat de peşte şi în grăsimea subcutanată. Transformarea provitaminelor D în vitamine D se face sub acţiunea energiei solare, a radiaţiilor ultraviolete.

Multumesc mult

Aş dori să vă mai întreb: e foarte agitată, doarme cîte 3-4 ori pe zi cîte 30min, 1 oră... medicul mi-a prescris Traumeel cîte 1/4 de pastilă de 3 ori/zi, Nervoheel - 1/4 de pastilă de 3 ori/zi şi viburcol 1/2 de supozitorie de 3 ori pe zi...Medicul mi-a spus că e din cauza dinţilor dar eu mă tem că ea este agitată din cauza că fontanela s-a închis? Vă rog ajutaţi-mă

Partajează acest post

Link spre post
Savciuc Tatiana
Multumesc mult

Aş dori să vă mai întreb: e foarte agitată, doarme cîte 3-4 ori pe zi cîte 30min, 1 oră... medicul mi-a prescris Traumeel cîte 1/4 de pastilă de 3 ori/zi, Nervoheel - 1/4 de pastilă de 3 ori/zi şi viburcol 1/2 de supozitorie de 3 ori pe zi...Medicul mi-a spus că e din cauza dinţilor dar eu mă tem că ea este agitată din cauza că fontanela s-a închis? Vă rog ajutaţi-mă

nu prea vad ce doritzi sa va ajut....

eu nu lucrez cu preparatele firmei, Hell....

deci nu pot "comenta" aceste indicatzii...

eu practic homeopatia clasica, insa Helll sunt complexisme...

Daca la moment erupe vre-un dinte, shi atzi observart ceva "capricii" in comportamentul copilului, atunci dereglarile de somn sunt mai mult posibil cauzatea de dintzi...

nu cred sa fie din cauza fontanele inchise, dar daca va facetzi griji, nu ezitatzi in a consulta un medic neurolog pentru copii, la indicatzia lui (in caz de necesitate) vetzi face o USG pentru e vedea "indirect" semne de hipertensiune i-craniana...

Partajează acest post

Link spre post
lacocinella

As dori sa va intreb care e diferenta dintre D2 si D3, noua nea prescris D2 caci fetita cu scaunul nu seduce si a spus ca e solutie uleioasa si poate va provoca scaunul.

In instructie la D2 este vorba de rahitism ?

Partajează acest post

Link spre post
LiliaUntila

Multumesc mult pentru raspuns :clapping:

Partajează acest post

Link spre post
Savciuc Tatiana
As dori sa va intreb care e diferenta dintre D2 si D3, noua nea prescris D2

vitamina D2 (ergocalciferol) este predecesorul vitaminei D3 (colecalciferol), adica din vitamina D2, sub actziunea razelor solare (ultraviolete) se formeaza vitamina D3. Mai multa informatzie putetzi citi aici

caci fetita cu scaunul nu seduce si a spus ca e solutie uleioasa si poate va provoca scaunul.

In instructie la D2 este vorba de rahitism ?

Da, ea se administreaza ca profilaxie/tratament in rahitism.

Cit tzine de administrarea ei in constipatzii.... totushi principala ei indicatzie este profilaxia, shi/sau tratamentul rahitismului, daca medicul D-stra, v-a indicat doza ca in profilaxie (nefiind necesara doza pentru tratament), atunci ar putea fi rezolvata shi problema scaunului, dar totushi v-ashi sfatui, daca vedetzi ca nu se obtzine o ameliorare, sa va adresatzi la medic pentru a regula scaunul copilului.

Partajează acest post

Link spre post
lacocinella
vitamina D2 (ergocalciferol) este predecesorul vitaminei D3 (colecalciferol), adica din vitamina D2, sub actziunea razelor solare (ultraviolete) se formeaza vitamina D3. Mai multa informatzie putetzi citi aici

Da, ea se administreaza ca profilaxie/tratament in rahitism.

Cit tzine de administrarea ei in constipatzii.... totushi principala ei indicatzie este profilaxia, shi/sau tratamentul rahitismului, daca medicul D-stra, v-a indicat doza ca in profilaxie (nefiind necesara doza pentru tratament), atunci ar putea fi rezolvata shi problema scaunului, dar totushi v-ashi sfatui, daca vedetzi ca nu se obtzine o ameliorare, sa va adresatzi la medic pentru a regula scaunul copilului.

Va multumesc mult

Partajează acest post

Link spre post
Savciuc Tatiana

Cu placere! Sanatate!!!

Partajează acest post

Link spre post
leto

Spuneti-mi va rog, Vibrucol poate fi folosit pentru copil atunci cind are gitisorul rosu si putin inflamat, dar fara temperatura ?

Partajează acest post

Link spre post
Savciuc Tatiana

Da, se poate. Administratzi conform fishei de insotzire a preparatului.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum