LiliaUntila

Fontanela La Copil

Postări Recomandate

LiliaUntila

Doamna Tatiana spuneti-mi va rog, pot eu cumva cu preparate homeopatica sa stopez inchiderea fontanelei

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Savciuc Tatiana

Nu, copilul se dezvolta individual, shi in a stopa nu putem. Nu ar fi cazul sa va facetzi mari griji, caci daca fontanela se inchide, suturile osoase mai ramin "mobile" shi capul va creshte proportzional. Daca fontanela se inchide la timp, sau mai devreme, in asha caz se exclude insuficientza Ca, shi nu se recomanda aportul lui medicamentos, shi exagerarea cu alimente bogate in Ca.

Partajează acest post

Link spre post
LiliaUntila
Nu, copilul se dezvolta individual, shi in a stopa nu putem. Nu ar fi cazul sa va facetzi mari griji, caci daca fontanela se inchide, suturile osoase mai ramin "mobile" shi capul va creshte proportzional. Daca fontanela se inchide la timp, sau mai devreme, in asha caz se exclude insuficientza Ca, shi nu se recomanda aportul lui medicamentos, shi exagerarea cu alimente bogate in Ca.

Multumesc mult de raspuns...

Partajează acest post

Link spre post
Savciuc Tatiana

Cu placere!

Sanatate!

Partajează acest post

Link spre post
lacocinella

Dna Tatiana, la copilul meu dimineata am observat ca fontanela sa umflat, pe cind seara era totul in regula, desi este un pic mai capricioasa.Ce ar putea fi?

administrez 2pic de 2 ori pe zi vit D3(avem o luna de cind ii administram), asa pediatrul mi a recomandat precum ca transpira talpile.

Ar putea fi un exces?

merci anticipat.

Partajează acest post

Link spre post
Savciuc Tatiana

Buna ziua! Fontanela "umflata" ar fi un semn de hipertensiune i-craniana. E necesar consultul unui medic neurolog-pediatru.

Partajează acest post

Link spre post
lacocinella

Buna ziua! Fontanela "umflata" ar fi un semn de hipertensiune i-craniana. E necesar consultul unui medic neurolog-pediatru.

buna ziua,am fost la consultare si am trecut uziul si este tot in regula.

cine stie ar putea fi si o schimare de timp;

va multumesc mult.

Editat de lacocinella

Partajează acest post

Link spre post
Savciuc Tatiana

Urmaritzi in dinamica!

Sanatate!

Editat de Savciuc Tatiana

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum