layla

Laringita?

Postări Recomandate

layla

Am rosu in gat si o durere arzatoare,presupun ca e laringita,caci amigdalele sant bine.Spuneti-mi va rog ce-as putea face ,caci durerea persista de mult timp.Multumesc mult.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Losii Oleg
Am rosu in gat si o durere arzatoare,presupun ca e laringita,caci amigdalele sant bine.Spuneti-mi va rog ce-as putea face ,caci durerea persista de mult timp.Multumesc mult.

Laringita are semne de raguseala. Dupa descrierea facuta de dra este vorba de o faringita. Evitati rece fierbinte citrusuri si apa gazata. Pastile Efisol de supt una de 6 ori pe zi timp de 5 zile. Gargare cu tinctura Musetel.

Partajează acest post

Link spre post
layla

da,sant ragusita putin,chiar mi s-a schimbat si vocea.Fac gargare cu Betadin,romanita,sare,dispare pe un timp ,apoi iar apare...

Editat de layla

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg
da,sant ragusita putin,chiar mi s-a schimbat si vocea.Fac gargare cu Betadin,romanita,sare,dispare pe un timp ,apoi iar apare...

Repaos vocal.Si tratamentul pe care il faceti e corect.

Partajează acest post

Link spre post
Lilia02

Buna ziua! Fetita mea are 6 luni si e rosu ghitul parca vrea sa tuseasca si nu poate, stropim in ghit cu tantum verde, dar deja e a 6-a zi si nu ne ajuta. Am fost la pediatru mi-a spus ca e laringita si sa continuam cu tantum verde ca altceva nu-i pentru copii pina la 1 an. Nu bea rece, totul incalzesc si ff des se inroseste ghitul. Ce as putea face???

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg

Buna ziua! Fetita mea are 6 luni si e rosu ghitul parca vrea sa tuseasca si nu poate, stropim in ghit cu tantum verde, dar deja e a 6-a zi si nu ne ajuta. Am fost la pediatru mi-a spus ca e laringita si sa continuam cu tantum verde ca altceva nu-i pentru copii pina la 1 an. Nu bea rece, totul incalzesc si ff des se inroseste ghitul. Ce as putea face???

Laringita nu se trateaza cu Tantum verde. Laringita o poate diagnosticata doar cu o oglinda speciala si aceasta procedura o face doar medicul ORL. Deaceea consultati medicul ORL.

Partajează acest post

Link spre post
Lilia02

Laringita nu se trateaza cu Tantum verde. Laringita o poate diagnosticata doar cu o oglinda speciala si aceasta procedura o face doar medicul ORL. Deaceea consultati medicul ORL.

mersi mult

Partajează acest post

Link spre post
atitasiki

Скажите пожалуйста, можно ли обойтись при ларингите без антибиотиков?

Категорически не хочется, ребенку почти 4 - только пошли в садик. Врач нам прописала Имупрет (мы заменим его на Афлубин), сироп Вентолин и Флудитек, а так же Супрастин и Люголь.

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg

Скажите пожалуйста, можно ли обойтись при ларингите без антибиотиков?

Категорически не хочется, ребенку почти 4 - только пошли в садик. Врач нам прописала Имупрет (мы заменим его на Афлубин), сироп Вентолин и Флудитек, а так же Супрастин и Люголь.

Если нет температуры можно без антибиотика. Главное соблюдать голосовой покой-не кричать.

Partajează acest post

Link spre post
atitasiki

спасибо, в первый вечер было 37,7, сегодня тем-ты нет, постараемся вытянуть так

Partajează acest post

Link spre post
iira

здравствуйте! у нас похоже ларингит- голос осип, горло не болит, воспаления нет, гланды чуть увеличены. как нам лечится, что принимать или чем полоскать горло?(мы полоскаем хлорфилиптом , трахесаном , сосем хлорфилипин, исламус)ребенку 5лет, спасибо

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg

Самое важное в лечение это голосовой покой. Не кричать. Разговаривать шёпотом. И полоскания. Желательно 1/2 таб. Супрастина на ноч.

Partajează acest post

Link spre post
iira

спасибо большое, так и делаем , голос уже прорезается, но пока еще прошу болтать шепотом

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum