Beatrice

Frotiu De Pe Mucoase

Postări Recomandate

Beatrice

Domnu Oleg as vrea tare mult sa-mi dessifrati analiza .Saptamina trecuta am avut faringita am tratat cu Zinnat 7 zile.Peste doua zile dupa tratament am dat frotiu din faringe si din nas.Copilul are 2,6 ani

Analiza: Denumirea microorganizmelor evidentiate

Stf.pneumonial 10 si 4

Penicilina15 rezistent

Ampicilina18rezistent

Amoxicilina sensibil 23

Cefazolina sensibil 21

Cefuroxima sensibil 21

Cefaperasona sensibil 24

Ghentamicina sensibil 21

Levametocina sensibil 26

Ceftiziolim12 rezistent

Va rog frumos sa-mi dessifrati la toate antibioticele ce inseamna cifrele acestea Si daca avem nevoie de tratament ? Ce ne-ati prescrie dumneavoastra.Va multumesc foarte mult

Editat de Beatrice

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Beatrice
Domnu Oleg as vrea tare mult sa-mi dessifrati analiza .Saptamina trecuta am avut faringita am tratat cu Zinnat 7 zile.Peste doua zile dupa tratament am dat frotiu din faringe si din nas.Copilul are 2,6 ani

Analiza: Denumirea microorganizmelor evidentiate

Stf.pneumonial 10 si 4

Penicilina15 rezistent

Ampicilina18rezistent

Amoxicilina sensibil 23

Cefazolina sensibil 21

Cefuroxima sensibil 21

Cefaperasona sensibil 24

Ghentamicina sensibil 21

Levametocina sensibil 26

Ceftiziolim12 rezistent

Va rog frumos sa-mi dessifrati la toate antibioticele ce inseamna cifrele acestea Si daca avem nevoie de tratament ? Ce ne-ati prescrie dumneavoastra.Va multumesc foarte mult

Domnu Oleg am iutat sa spun ca gitisorul dupa tratamentul cu antibiotic tot este rosu (Миндалины чучуть красные )Cum a spus medicul nostru

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg
Domnu Oleg am iutat sa spun ca gitisorul dupa tratamentul cu antibiotic tot este rosu (Миндалины чучуть красные )Cum a spus medicul nostru

St pneumonie nu este unu mult patologic adica nu este tare virulent si se supune tratamentului. Numai antibiotic nu este de ajuns. Sunt necesare prelucrarea gatisorului cu Iodinola. Fizioproceduri la gatisor : RUF+Ultrasunet 10 proceduri.

Partajează acest post

Link spre post
Beatrice
St pneumonie nu este unu mult patologic adica nu este tare virulent si se supune tratamentului. Numai antibiotic nu este de ajuns. Sunt necesare prelucrarea gatisorului cu Iodinola. Fizioproceduri la gatisor : RUF+Ultrasunet 10 proceduri.

Multumesc de raspuns

Noi avem Nebulaizer cu ajutorul lui putem trata aceasta problema? Si daca da.Ce medicamente si in ce doze si de cite ori pe zi si cite zile? Daca nu vie greu sa ne spuneti

Si ce inseamna RUF?

Partajează acest post

Link spre post
Irishka1507

BUNA ZIUA D.OLEG!VA RUGAM FRUMOS SA NE RASPUNDETI LA INTREBAREA NOASTRA.COPILUL ARE 5 ANI SI 8 LUNI,RACESTE DES,ARE VICIU CARDIAC,PROBLEME CU RINICHII,SINUSITA.AM FACUT FROTIUL DIN GIT SI SA DEPISTTAT STREPTOCOC PYOGENES10-5,STOFILOCOC AUREUS10-3,KLEBSSIELLA PNEUMONIAL10-3,AM FACUT SI ANALIZA BIOCHIMICA A SINGELUI,ALT-20U/L,ALK.P-656,93U/L,PHOS-1,75MMOL/L.DUPA RACELI IL DUREAU PICIORUSELE.MEDICUL NEA SPUS CA TREBUIE INLATURATE GLANDELE SI ADENOIIZII,CARE LA NOI SUNT GRADUL2.TREBUIE INLATURATE GLANDELE SI ADENOIZII?VA MULTUMIM!

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg
Multumesc de raspuns

Noi avem Nebulaizer cu ajutorul lui putem trata aceasta problema? Si daca da.Ce medicamente si in ce doze si de cite ori pe zi si cite zile? Daca nu vie greu sa ne spuneti

Si ce inseamna RUF?

RUF raze ultrafiolete. In inhalator introduceti 0,5 ml Suspensie Hidrocortizona, 0,5 ml Naphtisina 0,05%, Sol. Dioxidina1% 4ml. Recete sunt multiple. Le mai gasiti pe internet.

BUNA ZIUA D.OLEG!VA RUGAM FRUMOS SA NE RASPUNDETI LA INTREBAREA NOASTRA.COPILUL ARE 5 ANI SI 8 LUNI,RACESTE DES,ARE VICIU CARDIAC,PROBLEME CU RINICHII,SINUSITA.AM FACUT FROTIUL DIN GIT SI SA DEPISTTAT STREPTOCOC PYOGENES10-5,STOFILOCOC AUREUS10-3,KLEBSSIELLA PNEUMONIAL10-3,AM FACUT SI ANALIZA BIOCHIMICA A SINGELUI,ALT-20U/L,ALK.P-656,93U/L,PHOS-1,75MMOL/L.DUPA RACELI IL DUREAU PICIORUSELE.MEDICUL NEA SPUS CA TREBUIE INLATURATE GLANDELE SI ADENOIIZII,CARE LA NOI SUNT GRADUL2.TREBUIE INLATURATE GLANDELE SI ADENOIZII?VA MULTUMIM!

Necesita sa dati probele reumatice. Daca macar una din probe va fi pozitiva nici nu se discuta amigdalele necesita inlaturate. Desigur medicul vazand amigdalele poate lua o decizie oarecare in dependenta de starea glandelor.

Partajează acest post

Link spre post
Irishka1507

BUNA ZIUA!D.OLEG VA MULTUMIM MULT DE RASPUN!NOI AM FACUT PROBELE REUMATICE SUNT NEGATIVE!ESTE POSIBIL CA SA INLATURAM NUMAI O PARTE DIN AMIGDALE FIINDCA EL RACESTE TARE DES SI CA TOTUL SA SE OPREASCA LA GIT DAR NU LA BRONHII SI PLAMANI SI DUPA INLATURAREA LOR NOI RAMINEM CU ACELASI FROTIU SAU DISPARE?CAREI PROCEDURA DE INLATURARE?VA MULTUMIM!

MAI AVEM O INTREBARE STREPTOCOC PYOGENES,STAPHILOCOC AUREUS,KLEBSIELLA PNEUMONIALE DE UNDE SE IAU ELE?CE SA FACEM SA SCAPAM PENTRU TOTDEAUNA DE ELE?VA MULTUMIM!

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg
BUNA ZIUA!D.OLEG VA MULTUMIM MULT DE RASPUN!NOI AM FACUT PROBELE REUMATICE SUNT NEGATIVE!ESTE POSIBIL CA SA INLATURAM NUMAI O PARTE DIN AMIGDALE FIINDCA EL RACESTE TARE DES SI CA TOTUL SA SE OPREASCA LA GIT DAR NU LA BRONHII SI PLAMANI SI DUPA INLATURAREA LOR NOI RAMINEM CU ACELASI FROTIU SAU DISPARE?CAREI PROCEDURA DE INLATURARE?VA MULTUMIM!

MAI AVEM O INTREBARE STREPTOCOC PYOGENES,STAPHILOCOC AUREUS,KLEBSIELLA PNEUMONIALE DE UNDE SE IAU ELE?CE SA FACEM SA SCAPAM PENTRU TOTDEAUNA DE ELE?VA MULTUMIM!

Toti microbii enumarati se iau din aer, din apa etc. Nu totdeauna inlaturarea partiala sau totala a amigdalelor duc spre disparitia frecventa a racelii. E necesar si o imunocorectie. Adica va adresati la medicul imunolog pentru ai ridica imunitatea copilului. Interventia chirurgicala nu este complicata se efectuiaza cu anestezie generala.

Partajează acest post

Link spre post
Irishka1507

BUNA ZIUA D.OLEG!ASA INTREBARE AVEM CUM PUTEM NIMERI LA D-STRA LA CONSULTATIE?

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg
BUNA ZIUA D.OLEG!ASA INTREBARE AVEM CUM PUTEM NIMERI LA D-STRA LA CONSULTATIE?

Buna ziua! Inscriere la tel 274877. Ne aflam pe strada Armeneasca 30.

Partajează acest post

Link spre post
irusik

Buna ziua D-l Oleg. Am nevoie de un tratament.Va rog sa ma ajutati.

Am decis cu sotul sa concepem un copil. Dar ma deranjeaza in git niste eliminari. Am dat analize din git si sputa. S-a depistat stafilococ si enterococ, atit in git, cit si in bronhii. Pot cu aceste infectii sa concep un copil? Sotul poate fi afectat si el? Daca e nevoie de tratament, care ar fi acesta?

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg
Buna ziua D-l Oleg. Am nevoie de un tratament.Va rog sa ma ajutati.

Am decis cu sotul sa concepem un copil. Dar ma deranjeaza in git niste eliminari. Am dat analize din git si sputa. S-a depistat stafilococ si enterococ, atit in git, cit si in bronhii. Pot cu aceste infectii sa concep un copil? Sotul poate fi afectat si el? Daca e nevoie de tratament, care ar fi acesta?

Nu e de dorit de a concepe copilul pe fon de o careva infectie. Rugati sotul sa faca si el o analiza ca mai apoi sa faceti ambii tratament.

Partajează acest post

Link spre post
irusik
Nu e de dorit de a concepe copilul pe fon de o careva infectie. Rugati sotul sa faca si el o analiza ca mai apoi sa faceti ambii tratament.

Multumesc, voi reveni cu rezultatele sotului.

Partajează acest post

Link spre post
lapochka

Доктор,Добрый день! Мы вчера тоже взяли результаты анализа бак. посева -а к местному ЛОРу записаны аж через 1,5 недели!И чтото переживаю ну уж очень...Вы не могли бы обьяснить ,что значат эти цифры?Сдавала я и ребенок.

у ребенка: St.pneumonial (3 степень- nas)

rezistent-penicilina-0

ampicilina-15

hipoestezic-lincomicina-16

ceftozidim- 18

sensibil- amoxicilina-21

cefazolina-22

cefuroxima-20

cefaperasona-22

ghentamicina-17

levomicitina-24

St.aureus(3 степень-far.)

rezistent-penicilina-16

hipoestezic-ampicilina-27

levomicitina-16

sensibil-amoxicilina-28

cefazolina-28

cefuroxima-25

cefaperasona-27

ghentamicina-18

lincomicina-25

ceftozidim-25

И мой анализ:St.Aureus(1степень-nas;3степень-far)

rezistent-penicilina-11

ceftozidim-12

hipoestezic-ampicilina-27

cefaperasona-18

sensibil-amoxicilina-26

cefazolina-25

cefuroxima-26

ghentamicina-19

lincomicina-24

levomicitina-25

C.Candida(3-степень-far)

Буду вам очень благодарна,если хоть немного развеете эту картину с результатами,а то начиталась в интернете ужасной информации и аж страшно!!!Долго ли это лечиться и какие способы лечения вы предлагаете?Спасибо.

Editat de lapochka

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg

Обнаруженная инфекция не страшна так как она максимально в 3-й степени а вот у Вас сложнее так как обнаружен грибок (кандида). Лечение не срочное. Лор врач назначит лечение и физпроцедуры.

Partajează acest post

Link spre post
lapochka
Обнаруженная инфекция не страшна так как она максимально в 3-й степени а вот у Вас сложнее так как обнаружен грибок (кандида). Лечение не срочное. Лор врач назначит лечение и физпроцедуры.

Спасибо Вам огромное!Ждем приема к врачу и будем лечиться!

Partajează acest post

Link spre post
lapochka

Добрый вечер,Олег Михайлович.Были мы у нашего врача и вроде она выписала нам лечение (и мне и сыну).И когда пришла домой,возникло пару вопросов...Не могли бы вы помочь?)))

1) Мне и ребенку прописали амоксициллин - 3 р.в день (удивляет ,что ему (4 года )и мне прописали одинаковые дозы? почему?)

2)Мы ходим в сад,и я могу давать ему таблетки утром и вечером ,получается в обед пропускаем.....Может можно эти таблетки принимать как-то в 2 приема?(Как то не хотелось бы пропускать садик)-сын весит 15-16кг.

Partajează acest post

Link spre post
lapochka

а еще добавлю...в интернете нашла инфу про дозировки амоксициллина-так там написано , 2-5 лет — 0,125 г 3 раза в сутки;-нам 4 года ,и врач нам прописывает по 250 мг.3 раза в сутки!!?

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg
Добрый вечер,Олег Михайлович.Были мы у нашего врача и вроде она выписала нам лечение (и мне и сыну).И когда пришла домой,возникло пару вопросов...Не могли бы вы помочь?)))

1) Мне и ребенку прописали амоксициллин - 3 р.в день (удивляет ,что ему (4 года )и мне прописали одинаковые дозы? почему?)

2)Мы ходим в сад,и я могу давать ему таблетки утром и вечером ,получается в обед пропускаем.....Может можно эти таблетки принимать как-то в 2 приема?(Как то не хотелось бы пропускать садик)-сын весит 15-16кг.

Одинаковые дозы не должны быть Надо принимать согласно инструкции. А также согласно антибиотикограме можно выбрать антибиотик с 2-х разовым суточным применением.

Partajează acest post

Link spre post
lapochka
Одинаковые дозы не должны быть Надо принимать согласно инструкции. А также согласно антибиотикограме можно выбрать антибиотик с 2-х разовым суточным применением.

Спасибо за столь быстрый ответ.Скажите,а если принимать с 2-х разовым суточным применением-то по сколько мг. утром и вечером?

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg
Спасибо за столь быстрый ответ.Скажите,а если принимать с 2-х разовым суточным применением-то по сколько мг. утром и вечером?

По 250 мг утром и вечером.

Partajează acest post

Link spre post
camy

Buna ziua dl.Oleg.Am si o intrebare:am dat analiza la frotiu din gat si au depistat Stapfilococ aur. 10 la a7.Analiza am dat-o cand copilul avea gatul rosu, dar nu a avut febra.Ma intereseaza care este tratamentul si daca se poate fara antibiotic..

P.S. copilul are 4 ani.

Va multumesc anticipat.

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg

E necesar de repetat frotiul caci la momentul acutizarii predomina o flora iar acum in remisie va fi alta.

Partajează acest post

Link spre post
camy

E necesar de repetat frotiul caci la momentul acutizarii predomina o flora iar acum in remisie va fi alta.

Peste cat timp dupa raceala, e cel mai bine de repetat analiza frotiului din gat.

Multumesc!

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg

Cel putin 2 saptamini.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum