GINGA

Nasterea Emiliei :)

Postări Recomandate

GINGA

A trecut doar 2 saptamini de la nasterea Emiliei, dar eu am impresia ca ea a fost cu noi toata viata!!! :D

Dupa nunta noastra din noiembrie 2009, am decis ferm ca vrem un bebe!!! Desi aveam dubii ca nu vom reusi in acest an,(noi am presupus ca va fi nevoie de un an pina organismele noastre se vor adapta si se vor pregati pt. sarcina, plus ne gindeam la analize si tratamente care vor dura...), totusi, barza n-a ezitat mult. Cam peste 2-3 saptamini, am aflat ca sunt insarcinata:).

Stirea despre sarcina i-am facut-o cadou sotului pe 25 decembrie, fericirea era MARE! :D Si mai mare a fost, cind am aflat ca sora mea, este si ea insarcinata cam in acelasi termen ca si mine!!! Nu mai zic de parinti care pur si simplu erau socati si din prima nu ni-au crezut, cind au aflat ca vor avea doi nepoti o data!!! Totul era cum nu se mai poate de PERFECT: doua surori gravide cu practic acelasi termen!!! :D

Sarcina decurgea ca la carte, cum ziceau medicii. Primele 3 luni desigur au fost mai grele, chiar daca nu am avut toxicoza, totusi aveam mare rau in transport, si de la mirosuri diverse. Oricum primul trimestru era iarna, asa ca am stat mai mult acasa la calduts. Cit despre pofte, cred ca sunt de fapt mofturi, aboslut controlabile si de nivel psihologic. Desi, uneori foarte constient, ma alintam si "comandam"sotului vre-o gustoshenie :D, ceia ce el cu mare placere indeplinea.

In fiecare saptamina neaparat citeam despre cum se dezvolta bebelusul in acea perioada, ce se intimpla in organism, citeam totul ce se refera la sarcina, la nastere... Avind un bagaj mare de teorie, totusi, nu eram foarte pregatita pt nastere, asteptam evenimentul cu inima la gura, frica si incercam sa ma montez pe durere, pe faptul ca nasterea este un proces fiziologic, s.a. ... La USG, nu-mi mai amintesc la cite saptamini, am aflat ca vom avea fetita. Asa cum si intuiam eu, iar cu numele noi rapid ne-am decis: Emilia, nume, care apropo ni l-a propus si nasii nostri iubiti: cum s-ar spune nebunii gindesc la fel!!! Da, USG-ul il faceam doar la Domnul Sisnitianu - genial medic, intotdeauna bine dispus, glumet si foarte pozitiv:)

Asa am ajuns in saptamina 35, cind am decis sa nasc in Ialoveni, linga casa. Am ales maternitatea asta pt ca aici nasteri sunt mai putine, si ti se acorda mai multa atentie. In plus eu cunosteam maternitatea din interior,(am fost internata la 13 saptamini cu eminenta), conditiile sun foarte bune, dus cu bolier - scalda-te cind vrei, medicii foaaaarte profi si omanosi. Mai pe scurt, am ales medicul, iar dupa consultatia din saptamina 38, mi-a zis sa ne plimbam cit mai mult, sa pap ciocolata neagra ,sex si toate metodele naturistice de stimulare a nasterii naturale.

emotiile erau foarte mari!!! Periaoda asteptarii eu as numi-o perioada chinurior!!! Picioarele dor foarte mult(sarmanul organism ducea 13 kg in plus), spatele doare, repede oboseam, burta chiar daca nu era mare, oricum iti incomodeaza miscarile, nu mai zic de haine care pur si simplu plesneau daca incercam sa le imbrac, si cel mai chinuitor intrebarile omaneilor care sunau permanent si intrebau: "inca nu ai nascut????? da cind nasti??"...oooo asta cred ca e cel ma greu...:) Asa cum medicii de fiecare data imi spuneau alte date de nastere, noi n-aveam habar cind va avea loc marele eveniment. Eu aveam deja 40 de saptamini, si fetita noastra inca nu vroia sa ne cunoasca :D

In seara de 21 august, pe la 22:00 am simtit primele contractii. mai intii ca pe niste senzatii neplacute, care se repetau....mai apoi cind m-am culcat si am incercat sa adorm: mi-am dat seama ca sunt contractiile despre care citiseram asa mult!!! Eram in culmea fericirii, ca procesul a inceput in sfirsit, si de emotii cu greu am adormit :). contractiile erau suportabile, si erau dureri de tipul celor menstruale, stiti voi de care... iar pe la 5 dimineatsa m-am trezit simtind ca deja nu este o gluma, si ca durerile sunt din ce in ce mai mari si mai puternice, si dureaza mai mult... Erau insa neregulate cu interval de timp diferit, cind 7, cind 5, cind 3 minute.... De asta am decis inca sa nu-mi sun medicul: citiseram ca contractiile pot dura si citeva zile...(fetelor cititi mai putin!!! :D ).

Deja era trecut de 10 dimineatsa, cind eu de dureri nu ma puteam aseza, ci doar faceam cercuri prin casa cu mobilul in mina cronometrind timpul(asta distrage de la dureri), cind sotul totusi a insistat sa sun medicul :). Aceasta ne-a lasat pe noi sa decidem daca vrem sa venim la maternitate sau sa stam acasa pina in ultimul moment. Am decis sa mai asteptam...intre timp eu deja de 2 ore eram in dus, sub apa calda: asa placut!!!! durerile practic nu le simteam!!!... totusi am fost nevoita sa es din dus pt ca se terminasera apa calda in bolier:D.... si in acest moment mi-a esit dopul gelatinos.... am deics sa nu mai astept, am chemat un taxi, am incarcat saculetele care erau gata de la 35 saptamini, si pe la 12;00 eram deja internati, cu deschidere de 4-5 cm!

partea oficiala a decurs rapid si fara probleme, ne-am cazat in palata de 2 persoane, in care eram doar eu :D, am indeplinit cu moasa toate hirtoagele(intre contractii), m-am schimbat in camasa de noapte... Sotul era linga mine, si nu imi pare rau de loc!!! m-a ajutat foarte mult, imi masa spatele la contractii, ma ajuta si sustinea moral in timp ca facema cercuri prin maternitate...chiar a reusit sa imi ridice dispozitia cu bancuri...:P In fine, pe la vre-o 13:00 medicul mi-a rupt apele, si a incepu adevaratul proces!!! Ce a fost pina atunci erau doar floricele!!! Senzatiile erau tari! : uterul a inceput sa impinga si eu, impreuna cu el involuntar impingeam...:d medicul era linga mine si respira odata cu mine tinindu-ma de miini.... oooo.. Slava domnului in sala de nastere era o minge mare, care mi-a dat-o moasa!!! Pur si simplu m-a salvat!!! O data ce am incalecat pe ea ,nu puteam sa cobor!!! moasa ma convingea sa urc pe"tron" sa nastem, iar eu o rugam sa ma lase inca citeva minute...:) ideea este ca pe minge puteam sa imping bebelusul cit mai jos, fara sa simt durerile....foarte comod, sfatui tuturor! Pina la urma, am urcat.... din prima am fost certata ca nu impingeam corect :D... iar la a doua impinsatura moasa a zis: "ian ridica capul si vezi cine a esit aici":D : era ceafa fetitei noastre, cu mult par pe ea :))))... apoi inca o data si din a treia incercare s-a nascut Emilia noastra dulce!!! care a strigat imediat si tinea o gura cit o sura !!! Peste citeva secunde statea la mine pe burtcia iar soara medicala incerca sa-mi arate cum s-o alaptez...))) In acel moment, m-am gindit ca gata! am scapat!...totusi inca nu stiam de partea "cosmetica"cum s-a exprimat medicul meu. Desigur nu se compaar cu proceduri din saloane de frumusete ,dar totusi curatirea si coaserea(am avut o fisura interna), deja era mai putin importanta pentru mine... chiar daca a fost extrem de neplacut si dureros.

Sotul meu a fost cu mine pina in momentu in care am urcat pe masa de nastere. Dupa care au trecut 7 minute(el a cronometrat), si a auzit strigatul Emiliei... mi-a zis mai tirziu ca a tras citeva lacrimi de fericire...:D.. apoi iarasi a intrat si si-a luat odorul in brate.... cita fericire in ochii lui!!! Toate chinurile din lume merita aceasta privire si acele emotiii...

Emy s-a nascut la 14:35, cu 3,065 kg si 49 cm... cu nota 10 la Apgar si laudele personalului medical... Peste o ora deja eram in salon iar peste inca 2, deja mincam lapte cu macaroane pentru ca imi era foame strasnic:)....Nasterea a avut loc duminica, iar marti seara deja eram acasa, tustrei...

Iata asa s-a nascut fetita noastra dulce, multasteptata si dorita. Nasterea totusi nu a fost asa strasnica cum imi imaginam eu, mai strasnic au fost procedurile de dupa. Oricum, chiar si acum peste 2 saptamini, inca niciodata nu m-am gindit ca sunt pregatita pentru al doilea bebe :D

iata o poza cu fetita noastra la citea ore dupa nastere

03165e28d583.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Energia V

Falicitari, aveti o scumpete de fetita.Citind toate cele scrise mai sus mi-am adus aminte de ziua in care am nascut pe baieteii mei cei dragi. La fel si sotul meu a fost tot timpul cu mine pina la asezarea pe masa de nastere vazind chiar si inceputul nasterei putin. Este foarte bine atunci cind cineva apropiat te sustine in aceste momente.

Partajează acest post

Link spre post
GINGA
Falicitari, aveti o scumpete de fetita.Citind toate cele scrise mai sus mi-am adus aminte de ziua in care am nascut pe baieteii mei cei dragi. La fel si sotul meu a fost tot timpul cu mine pina la asezarea pe masa de nastere vazind chiar si inceputul nasterei putin. Este foarte bine atunci cind cineva apropiat te sustine in aceste momente.

daaa...absolut de acord!! eu nu stiu ce as fi facut fara sot:D....in plus, participa si ei asa la proces, :D....

Partajează acest post

Link spre post
dinaz

frumos :)

parca ai povestit despre mine :)

Emilia seamana tare cu Laura :) mai ales in poza asta!

Partajează acest post

Link spre post
tanya_g

Feliiiiiicitari!!!!!!!!!Sa va creasca fetitza mare si sa va aduca doar bucurii!!!

P.S. Dar mingea - daaa, e tare bun lucru, m-a salvat si pe mine la a 2 nastere :girl_haha:

Partajează acest post

Link spre post
GINGA
Feliiiiiicitari!!!!!!!!!Sa va creasca fetitza mare si sa va aduca doar bucurii!!!

P.S. Dar mingea - daaa, e tare bun lucru, m-a salvat si pe mine la a 2 nastere :girl_haha:

sotul mi-a zis ca imi cumpara una s-o am acasa pt a doua nastere :girl_haha:

Partajează acest post

Link spre post
Apostolica
:spiteful: ma bucur ca era o nastere atit de frumoasa si cu atitudine pozitiva :) Cu foarte mult interes am citit povestioara ta Ginga. Sanatate multa multa pt Emy!!!!

Partajează acest post

Link spre post
flirty

Желаю вашей дочке здоровья и счастья!

Partajează acest post

Link spre post
Taка

Felicitari!

Sa creasca Emilia sanatoasa si desteapta, mindria mamei si a lui tata.....!!!!!

PS Cind eram insarcinata cu al doilea copil, sexul lui a ramas sa fie o surpriza , si deaceea aveam 2 nume din timp pregatite pentru bebeu Călin și....Emilia, imi place tare mult acest nume, avem si o poza cu burta mea desenata pe care tati a scris Calin sau Emi??????? Pina la urma s-a născut Călin))))

Partajează acest post

Link spre post
GINGA
Felicitari!

Sa creasca Emilia sanatoasa si desteapta, mindria mamei si a lui tata.....!!!!!

PS Cind eram insarcinata cu al doilea copil, sexul lui a ramas sa fie o surpriza , si deaceea aveam 2 nume din timp pregatite pentru bebeu Călin și....Emilia, imi place tare mult acest nume, avem si o poza cu burta mea desenata pe care tati a scris Calin sau Emi??????? Pina la urma s-a născut Călin))))

Felicitari pentru Calin!!! Sa fie sanatos s isa va aduca bucurii!!! :d Emilia intr-adevar e un nume foarte frumos!!! Si noua ne place tare :)

Partajează acest post

Link spre post
purple

Felicitari Ginga!

Sa va creasca maricica, sanatoasa si sa va aduca doar bucurii!

E o scumpete de fetita, ce sa zici!!

Partajează acest post

Link spre post
olya

Ce frumuseţeeee!! Să vă trăiască şi să vă bucure!!!! Felicitări!!!

Partajează acest post

Link spre post
semiramida

Superb!

eu am nascut pe 23 iulie tot in Ialoveni, mi-a placut foarte mult totul si personalul si salonul de nastere, mai ales ca sotul a putut sta cu mine in salon chiar si in noaptea dupa ce am nascut. Daca o sa mai am un copil tot acolo asi naste. Aprorpo, pe mingea ceea am stat si eu, roza din cite imi amintesc :D La multi ani!

Partajează acest post

Link spre post
GINGA

Superb!

eu am nascut pe 23 iulie tot in Ialoveni, mi-a placut foarte mult totul si personalul si salonul de nastere, mai ales ca sotul a putut sta cu mine in salon chiar si in noaptea dupa ce am nascut. Daca o sa mai am un copil tot acolo asi naste. Aprorpo, pe mingea ceea am stat si eu, roza din cite imi amintesc :D La multi ani!

Multumim pentru felicitare!!! Aprop unde stati? chiar in Ialoveni? poate iesim la o plimbare impreuna cumva?

Partajează acest post

Link spre post
semiramida

Multumim pentru felicitare!!! Aprop unde stati? chiar in Ialoveni? poate iesim la o plimbare impreuna cumva?

Am stat in Milestii Mici, dar ne-am mutat acum la Durlesti, sotului ii este mai aproape de serviciu si eu pot mai comod sa ies prin oras, acolo eram ca in tundra.

Las-ca la vara ne intilnim in parc sa julim impreuna genunchii :D

Partajează acest post

Link spre post
GINGA

Am stat in Milestii Mici, dar ne-am mutat acum la Durlesti, sotului ii este mai aproape de serviciu si eu pot mai comod sa ies prin oras, acolo eram ca in tundra.

Las-ca la vara ne intilnim in parc sa julim impreuna genunchii :D

aham, o.k neaparat!!! Sanatate!!!

Partajează acest post

Link spre post
aeselo02

Felicitari shi crestere ushoara fetitei tale :rolleyes: !! Am citit shi miau dat lacrimile. Ai descris procesul nasterei cu simplitate shi multa, multa caldura :girl_in_love:, Povestioara ta vi fi pentru viitoarele mamici ka un kalmant .

Partajează acest post

Link spre post
Ilenutsa

Felicitari shi crestere ushoara fetitei tale :rolleyes: !! Am citit shi miau dat lacrimile. Ai descris procesul nasterei cu simplitate shi multa, multa caldura :girl_in_love:, Povestioara ta vi fi pentru viitoarele mamici ka un kalmant .

E adevarat! Noi in mai o sa avem o fetita si imi e frica sa ma gindesc la momentul nasterii, dar kd citesc povestirile voatre mi se ia o piatra de pe inima. Plus la asta, scumpetea asta micuta :girl_cry2: iti da sperante maaari-maari!!! Feliccitari si sa cresteti sanatoase!!!

Partajează acest post

Link spre post
GINGA

Intr-adevar nu e asa strasnic cum lumra povesteste, in momente dificile tre sa te gindesti ca si bebelusul munceste mult pe tot parcursul nasteri :). Ilenutsa nastere usoara!!!

Partajează acest post

Link spre post
Natalya

Fetita e o dulceata !!! sanatate !!! :-))))

Partajează acest post

Link spre post
Шоколадка

К сожалению из рассказа очень мало что поняла, но тем ни мение хочется поздравить с рождением дочи и пожелать огромного здоровья.

Это сладкой девочке по имени Эми 92a366737ac077bd8a37d378a0a0c7bd.gif

П.с. на фото Эми просто прелесть!!!

Partajează acest post

Link spre post
GINGA

Multumesc mult fetelor, Emy chiar e o dulceatsa!!! Crestem sanatoase si voinice!..:*

Partajează acest post

Link spre post
Ilenutsa

Merci. A trecut deja acest moment, insa taaaaaaaare greu a mai fost, cu toate ca eram pregatita pozitiv de acest eveniment. Insa, ma uit la Laura si ma topesc de fericire!!!!! :poka1:

Partajează acest post

Link spre post
GINGA

Au trecut 2 ani!!! Imi amintesc de retrairile care le aveam inainte de nastere :D

Acum suntem mari, vorbim totul despre tot, iar peste citiva ani speram sa facem inca o surioara :)

Iata si Emilia mea dulce la 1 an si 8 luni!

11b0a0b1dbe0.jpg

52bb5a41e883.jpg

Editat de GINGA

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum