radutza

Dormitoare Separate

Postări Recomandate

radutza

ce parere aveti despre dormitoare separate intr-o familie?

eu am gindul asta de mai demult... de cand am observat ca nu prea-mi place sa-mi sufle cineva la ureche cand dorm si nu vreau sa impart patul cu nimeni :rolleyes:

acu am citit-o pe Radulova: http://www.vz.ru/columns/2010/8/27/428276.html care spune si ea despre aceasta "idee nastrusnica" desigur ca din alte motive- salvarea casniciei, ceasuri biologice diferite...

as vrea sa stiu daca mai e cineva care sustine asa idei, sau numai eu una stranie m-am gasit pe forum? :girl_wacko:

p.s. a-ti avut nevoie de vre-un termen de acomodare cu ideea ca nu dormiti singura?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Diana

Eu sunt contra. M-am deprins deja :)) Desi la inceputul casatoriei erau lucruri care ma deranjau :)

Partajează acest post

Link spre post
radutza

cand n-ai incotro (mai ales cu problema locuintei in MD) desigur ca te deprinzi pina la urma :girl_wacko: interesant cat timp ti-a luat?

Partajează acest post

Link spre post
ElenaMD

De la inceput era greu, dimineata ma trezeam obosita. A trecut vreo luna si m-am deprins sa dorm cu cineva. Cind sotul nu e acasa imi lipseste, m-am deprins sa ma lipesc de el. Mai ales iarna, cind e frig, fara el nici nu ma culc in pat. Eu sint contra sa dormim in paturi diferite, cred ca asta ne-ar instraina putin (sau cel putin pe mine).

Partajează acest post

Link spre post
solnysko

если конкретно данной семье это комфортно, то почему бы нет?

есть семьи, где муж и жена живут в разных городах (Питер-Москва)и встречаются на выходные

и дети есть

и любовь долгие годы

если людей устраивает-почему бы нет?

Partajează acest post

Link spre post
radutza
De la inceput era greu, dimineata ma trezeam obosita. A trecut vreo luna si m-am deprins sa dorm cu cineva. Cind sotul nu e acasa imi lipseste, m-am deprins sa ma lipesc de el. Mai ales iarna, cind e frig, fara el nici nu ma culc in pat. Eu sint contra sa dormim in paturi diferite, cred ca asta ne-ar instraina putin (sau cel putin pe mine).

si eu simt senzatia de oboseala, plus ca somnul e pt mine ceva tare intim... nu vreau sa ma deranjeze nimeni :girl_crazy:

ce nu-mi place e ca se incurca aceasta senzatie cu lipsa dragostei...

Partajează acest post

Link spre post
IRISIRIS777

noi dormim in odai diferite,eu cu fetele,el singur,asa se odihneste mai bine...

Partajează acest post

Link spre post
Irinush

De la inceput cind am inceput sa dormim impreuna,ma enervam la culme nu puteam dormi, nici nu prea dormeam..., ba foraia, ba rasufla prea tare... :tease: ,luam si valeriana ca sa pot dormi.... :sad: , dar pe urma m-am deprins si acum daca dorm fara el parca nu-mi ajunge ceva, poate sa foraie cind e supraobosit dar eu ii mai dau cite un ghiont si parca se linisteste :cry: ,dar daca sincer nu-mi prea place ideea de a dormi in camere separate...

Partajează acest post

Link spre post
radazavas

У каждого по-разному, это да... но я считаю это ненормальным. В семье, где есть любовь и уважение, супруги не станут спать в разных комнатах. Конечно, если человек тебя раздражает своим нахождением рядом..... но тогда стоит задуматься, а что это за проявления такие, что это за отношение к своей половинке??

Я, например, не мыслю себе такой ситуации...

Набегаешься за день, устанешь... к вечеру только и мечтаешь под любимое крылышко... )))

Partajează acest post

Link spre post
Пеппа

Не, тут не в раздражении дело.

Мне тоже нравится спать самой. Я во сне говорю. И могу выдать какую-то хрень непонятную :) не секреты - у меня их нет :) но что-то не то :)) Так что мы все - муж, я и сын - спим раздельно.

Как-то удобно так. И плюс - можно ночью..... вязать, если приспичило, не спать, фильм смотреть и рыдааааать, потому что он тетинско - сопливый (а меня иногда пробивает), или еще чего-то там делать.

Можно сидеть с тетрадкой и книжкой Вронского об астрологии, в которой е шаришь ничего - зато вид умный делаешь :) для себя самой ))))

короче - ночь - это таинство )))

Мы обычно лежим вместе, телек смотрим, обсуждаем то, что посмотрели- а потом можно проводить время по-разному. Это не потому, что раздражает что-то - просто хочется "своим" заняться чем-то.

Partajează acest post

Link spre post
Капризка

Не представляю себе такого.. разве что , если маленький ребенок, давать мужу выспаться , а самой ночевать с малышом.. А по-другому не понимаю...

Partajează acest post

Link spre post
radazavas

Всё равно мой мозг это не приемлет... И когда ребёнок маленький - муж тем более должен находиться рядом, помогать... такие вот у меня странные представления о браке. )))

Пеппа, тебе профессия позволяет всякую чушь нести во сне. ))) И потом: моему лично пофигу, работает телевизор (илия рядом рыдаю :-)))))))) ) - он спит по-любому...

Partajează acest post

Link spre post
Delicious

Само супружество предполагает некое единение, в том числе и в постели, в совместном сне. Но все люди разные.......может кому-то действительно лучше раздельно спать.

Partajează acest post

Link spre post
PbICb

у нас практически так и получается.. я сплю ночью, муж спит днем - тоесть вроде как и раздельно.. хотя, конечно, за те несколько лет, когда он не работал ночью - сильно привыкли спать вместе.. поэтому сейчас строго в обнимку с подушками - я с его, он с моей... и главное каждый пускает слюни на подушку другого.. сори за подробности... но смотреть на это - просто умора.. :dance4:

если честно, я гдето читала, что мол СПАТЬ люди должны отдельно, чтобы, мол, не притуплялись чувства и желания, а вот любвёй занимацца это уж, конечно, вместе.. :smile: ну.. както так вроде было написано...

Partajează acest post

Link spre post
radutza
Не, тут не в раздражении дело. Мне тоже нравится спать самой.

короче - ночь - это таинство )))

+1, Пеппа faptu ca dormiti separat va face sa simtiti mai putina dragoste din partea sotului sau a contribuit cumva la distantarea dvs? interesant a cui a fost propunerea?

nustiu daca m-am exprimat corect dorinta de a dormi separat nu vine din lipsa de dragoste sau nervozitate, pur si simplu e una cand dormi singur te intinzi pe tot patul... te simti foarte confortabil iar cand doarme cineva alaturi parca-ti intra in intimitatea ta, iti limiteaza spatiul... fie ea persoana iubita sau nu...

oricum cred ca faptu sa dormi impreuna necesita o perioada de acomodare... dar daca pina la urma nu te acomodezi? inseamna asta ca nu iubesti persoana de linga tine?

desigur ca aici toti cand vorbesc de dormit impreuna au in fata ochilor imaginea a 2 indragostiti care dorm imbratisati toata noaptea, in realitate cand cineva sforaie linga tine sau chiar te limiteaza cumva la perete sau la marginea patului...nui prea placut...sau poate sunt asa oameni sensibili ca mine :smile:

eu de ex. vad somnul in pat separat ca si faptul ca ai un birou sau o masa de lucru a ta...

ca idee pt totdeauna vad ca nimeni nu accepta dar pentru o perioada a anului de ex un serviciu nou, o schimbare de dispozitie etc ar accepta cineva?

Partajează acest post

Link spre post
Пеппа

Nu, deloc......... deloc nu ma simt lipsita de dragoste, abandonata sau asa ceva. Ma simt liber ) mai liber, daca dorm aparte.

Не знаю...... Вот для меня принципиально кушать вместе, когда на это время есть ) Потому что когда я прихожу с работы в 8 - 9 вечера, я жить не хочу, не то, чтобы кушать. Ну, это конечно метафора - драйв всегда есть....

Наверное, отдельный сон - это результат желания каких-то своих личных действий, чего-то, что я не хотела бы показывать мужу. Не скрыть - а просто не делать явным. Например, вечером может прийти в голову (как говорит один чел s-a dus capul intr-o parte) - сделать порядок в вещах. Я так долго могу это делать (редко, но метко), что потом муж уже спит, а я не хочу его будить.....

Иногда хочется дооооолго читать. Или долго размышлять о чем-то. Мне кажется, это может казаться странным такому практичному человеку, как мой муж. Поэтому я делаю это в одиночестве.

И есть еще один фактор. Два этажа в доме. На втором - жарко. Внизу - тот холод, особенно сейчас, который я обожаю просто. Легкий такой дубак :) Поэтому предпочитаю мерзнуть :)

Как-то нормально это воспринимается. Интимного, и "духовной" близости тоже - меньше не становится от этого. ПРИСУТСТВИЯ меньше не становится.

Это вот такой мой личный комфорт. Я люблю быть одна. Хотя люблю мужа. И он тоже любит побыть один. Это никого из нас не обижает никак.

Partajează acest post

Link spre post
radutza

Пеппа, e super ca va intelegeti si dragoste nu-i mai putina :girl_devil: ,

eu citesc si ma minunez ca mai sunt persoane ca mine, inseamna ca nu-i totul pierdut :friends: glumesc desigur :))

interesant e ca eu tot uneori vin de la servici si sunt asa de obosita ca nu vreau parca pe nimeni sa vad, dar in acelasi timp pot sa fac tot curatenie in dulap...sa pun fiecare lucrusor mic la locul său... sau să-mi dau cu oja unghiile incercand vreo 3-4 culori... sau incep sa citesc o carte si nu ma las pina n-o termin... si asta pina noaptea tirziu :val18:

hmm dar poate intr-adevar aici e vorba de faptul ca nu ti-e frica sa ramai singur cu tine? mai ales noaptea...

Editat de radutza

Partajează acest post

Link spre post
Пеппа

Nu, este o alta chestie ascunsa aici :)

Cind nu poti sa rezolvi (la moment) o situatie majora, o problema "mare", care dureeeaaaaaza :) ca de exemplu, o intrebare la seviciu, tu inconstient vei gasi (sau vei initia, vei inventa) niste "situatii mici", cum ar fi...... ordinea in dulap, manichiura, crosetarea, sau altceva.

Noi permanent efectuam asa ceva pentru a obtine REZULTAT = PLACEREA, care la moment nu poate sa fie obtinuta, fiinda multe situatii ramin "suspendate".

Este un mecanism psihologic, pe care putem sa-l folosim si in mod constient, bine gindit, daca ne simtim lipsite de puteri.

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga

Если бы позволяли жилищные условия я бы выбрала каждому по спальне!

В гости ходить друг к другу 2 спальни не мешают :friends: и даже оставаться ночевать можно :girl_devil:

Но в принципе у каждого человека должно быть свое личное место где душа и тело отдыхают

Partajează acest post

Link spre post
radutza
Если бы позволяли жилищные условия я бы выбрала каждому по спальне!

В гости ходить друг к другу 2 спальни не мешают :acute: и даже оставаться ночевать можно :friends:

..

desigur ca poti si in vizita sa vii , asta-i o parte destul de interesanta :val18: ai si intimitate si totodata nu esti singur))

Nu, este o alta chestie ascunsa aici :)

intr-adevar asa este :mail1:

daca ma gindesc mai bine in asa situatii daca nu-mi gasesc linistea undeva in intimitate pot deveni destul de nervoasa :girl_devil:

eu am un ritual inainte de somn in fiecare seara pot sta sa ma gindesc la tot ce-a fost bun in ziua ceea, ce am facut bine, ce n-am reusit dar am sa fac maine... si asta poate dura o bucata de noapte :yahoo:

Partajează acest post

Link spre post
mama

desigur ca poti si in vizita sa vii , asta-i o parte destul de interesanta :laught1: ai si intimitate si totodata nu esti singur))

intr-adevar asa este :mail1:

daca ma gindesc mai bine in asa situatii daca nu-mi gasesc linistea undeva in intimitate pot deveni destul de nervoasa :spiteful:

eu am un ritual inainte de somn in fiecare seara pot sta sa ma gindesc la tot ce-a fost bun in ziua ceea, ce am facut bine, ce n-am reusit dar am sa fac maine... si asta poate dura o bucata de noapte :laught1:

[/quot

+1 eu tot iubesc foarte mult sa petrec noptile in "singuratate" sa fac ceea ce vreau stau pe net, citesc, privesc filme, nustiu orice si mie de multe ori imi vine la o bucata de noapte dorul sa fac curat, sa gatesc pentru a doua zi si asta nu ca as fi tare ocupata ziua dar pur si simplu pentru ca noaptea nu ma deranjeaza nimeni la sigur nu suna telefonu, nu ma deranjeaza copilul, nu cere numeni mincare, nu trebuie sa ies nicaieri, si in genere iubesc noptile sa petrec timpul pentru mine ca ziua pentru mine personal nu pot sa fac practic nimic tot timpul trebuie acordat copilului care e un terorist mare numi da nici o clipa de ragaz, chiar si la wc bate intruna in usa "mama cind vii" de aceea noptile eu ma incarc cu energie pentru a doua zi. de obicei rar cine ma crede dar eu aproape in fiecare noapte ma culc la 4.30~5.00 nu special dar cam pe atunci eu imi termin toate ocupatiile si parca ma simt mai bine. copilul se scoala in jur de 8 dar sotul la 8 trebuie sa fie la serviciu si ma trezeste pe la 7.20 sai dau de mincare si in general el la noi are alta problema nu poate sta singur nici chear acea jumate de ora cit se inbraca dimineata, daca vine acasa fara sa sune, si eu nus, sta in masina pina vin dar in casa nu intra, sa moara de foame sau iarna de frig, sta si asteapta afara dar singur in casa nu sta. eu am regimul acesta de 6 ani de cind sa nascut copilul si mam deprins in asa masura ca parca asa trebuie, pentru mine e ceva normal, si ma simt bine nu sunt deloc obosita a doua zi, din cind in cind daca numi gasesc nimic pe plac de facut sau nu am dispozitie ma culc mai devreme in jur de 12.00 si am observat ca dimineata imi este mai greu sa ma scol, si capul ma doare pina la amiaza.

deci timpul meu numi place sal impart cu nimeni, dar in ceea ce priveste patul noi avem un pat de dormitor destul de lat asa incat incapem ambii liber nu icomodam unul pe celalalt, dar pe timp de vara cind e foarte cald nu suport sa ma atinga nimeni nici cu un deget,deaceea dormim separat , dar iarna dormim inpreuna dar plapumele aparte obligatoriu pentru ca eu iubesc sami invelesc si capul, dar sotul practic da plapuma jos

Partajează acest post

Link spre post
Victorovna

Все зависит от пары, от их темперамента, характера. Есть пары, которым просто необходимо свое личное пространство, им нужно время побыть одним, им необходимо иметь свою территорию. А есть те, которые ревностно отностяся к таким потребностям другого - и конечно, не приемлют спать в разных комнатах. Здесь главное, чтоб люди сошлись в необходимости спать вместе, или наоборот, понимали друг друга в желании иметь отдельную комнату.

Если кто-то читал Чернышевского "Что делать?"...там очень прикольно описана супружеская жизнь в разных комнатах. И у него она насыщенна разумностью, романтикой и допустимостью такого жития-бытия ))

Partajează acest post

Link spre post
twingirls

Dormitoare separate...ca la japonezi? Cand te cheama sotul in dormitor, te duci; apoi pleaci?

Da, intr-adevar depinde de temperamentele, caracterele si obisnuintele cuplului; caci altfel..ce fel de spatiu intim iti mai trebuie? Dimpotriva, dupa o zi de servici, cu mare drag o sotie ar dormi toata noaptea in bratele sotului...

Eu consider ca daca dormitoarele-s diferite, atunci si: ocupatii total diferite, interese diferite, planuri diferite, ''vise'' diferite, vieti diferite!!!

Se mai intampla ca din cauza copilului, sotul/tatal e nevoit sa doarma in alta odaie; dar asta nu e o permanenta in viata lor...

Plus la toate se mai adauga egoismul; cred ca majoritatea persoanelor care n-au avut frati/surori si-au impartit aceeasi odaie, ba chiar si dormitor, au nevoie de asa ceva...

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum