Vizitator Гость_Irina_*

Am Si Eu O Problema Care Ma Macina De Mult Timp :(

Postări Recomandate

Vizitator Гость_Irina_*

Deci sa incep de la bun inceput... sper sa nu va plictisesc cu istoria mea... de la bun inceput voi poesti despre copilaria mea... cand eram mai mica, cand aveam vreo 12-13 ani nu prea eram pe placul baietilor. nu stiu din ce cauza dar nu se gasea nici un baiat care sa fie interesat de mine nici macar ca simpla prietena. pe urma cu timpul am inceput sa cresc s-au inceput primele intalniri am simtit atentie din partea baietilor si am inceput sa ma maturizez atat fizic cat si moral. presupun ca din cauza ca nu am simtit atentie din partea baietilor la varsta frageda am simtit nevoia atunci ai am inceput sa prietenesc cu baieti. Primu baiat cu care am legat o prietenie mai stransa a fost un baiat pe nume sa zice G. Atunci la moment imi parea ca intr-adevar avem o prietenie stransa. Dar acum.... nu red ca in genere asta putea fi considerata o prietenie. Ieseam din cand in cand in oras si mai vb putin pe net. Eu eram mai deschisa cu el dar eu din viata lui nu stiam practic nimic. Dupa un timp mi-a parut ca m-am indragostit de el. Dar nu stiam daca intr-adevar ceea ce simt e ceea ce cred ca e. In acel moment eram cam distrusa si am gasit un bun sfatuitor intr-un alt baiat sa zicem pe nume Q. El mi-a sfatuit sa ii zic totusi lui G despre ceea ce simt dar eu ma temeam sa-l pierd si ca prieten. Dar peste vreo saptamana Q m-a invitat la ziua lui unde am intalnit un baiat care mi-a placut foarte mult. Sa zicem W. Lui W de asemenea i-a placut foarte mult si am inceput sa ne intalnim sa ne vedem mai des. G mi-a disparut din minte(sau mai bine zis pasiunea pentru G) caci dupa aceasta eu inca mai tineam la el ca prieten. Peste cateva luni dupa ce l-am cunoscut pe W a fost ziua mea si am invitat prietenii cei mai apropiati inclusiv pe G. L-a inceput s-a purtat foarte urat. Nu m-a felicitat. M-a sunat doar ca sa ma intrebe la ce ora si in ce local tre sa vina. De ziua mea nu a mai venit.... :( Pot sa zic ca practic mi-a distrus ziua.. Eu il sunam si el imi punea receptoru pe urma imi scria ca e la antrenament si vine mai tarziu pana intr-un tarziu cand si-a deconectat telefonul. Eram plina de lacrimi si toti incercau sa ma linisteasca. A trecut o saptamana doua dupa care el mi-a scris niste smsuri tare simple de parka nimik nu a fost si eu nu i-am rsp. el nu s-a obosit sa-mi skrie mai mult ori sa-si ceara iertare. eram foarte suparata pe el. si asta m-a facut sa ma inchid in mine si sa ma izolez. in timp ce la scoala toti se distrau, ieseau in oras, eu stateam si nu vb cu nimeni. veneam la scoala si cum ma asezam in banca tacuta tot asa tacuta si plecam. aceasta depresie a tinut la mine un an. Dupa un an eu mi-am restabilit putin starea si iarasi prieteneam ku Q(am uitat sa mentionez ca Q si W sunt frati). Imi placea mult compania lui caci e taare nostim si vesel si mereu ii placea sa faca ceva distractiv. Dupa vreo 2 luni... stateam o data pe net si vb cu Q cand el mi-a zis ca vrea sa ma sune ca trebuie sa-mi zica ceva. si Am acceptat. M-a sunat si practic mi-a facut o declaratie de dragoste. Eu am ramas socata pentru ca sincer nu ma asteptam. Nu credeam ca ar putea simti ceva mai mult... Si atunci am avut o dilema. Nu stiam daca ar trebui sa ii explic ca eu nu simt asta dar sa-i raman in continuare alaturi ori sa ma indepartez. si atunci la moment am hotarat sa inventez o cearta de la care sa ma supar tare pe el. si asa si a fost. am gasit un motiv care m-am prefacut ca m-a afectat tare mult si nu mai vb ku el. a trecut timp si el a facut cunostinta cu o fata care s-a indragostit si asa mai departe... dar principalul e ca m-a uitat pe mine. eu mi-am restabilit o relatie buna cu el caci e parte din familia iubitului meu. Dar prietenia noastra a disparut. Asa mai stam cateodata la un pahar de bere si mai vb dar nu e asa ca inainte... Dupa aceasta am mai prietenit cu cativa baieti dar ma durea mult faptul ca atunci cand nu aveau iubite imi ziceau ca sunt interesati de mine doar ca prietena,dar cand se indragosteau de cineva de mine uitau momentan. Dupa un timp am facut cunostinta cu un baiat. Cunostinta noastra a fost tare haioasa pentru ca s-a inceput de la o cearta. Dupa asta el imi zicea ca ii este interesanta compania mea. Dar eu sunt asa o persoana... ca eu parca ma hranesc cu atentia oamenilor. si eu cand vad ca cineva e interesat de mine, cand cuiva ii place de mine mie asta imi da energie. si eu sunt gata sa prietenesc cu toti oamenii din lume daca as sti ca ei toti sunt interesati de persoana mea. si deci am inceput sa discutam cu el. Timpul trecea si eu vedeam ca el parca incepea sa fie inebunit dupa mine. El alcatuia cantece la pian si le inregistra pt mine, facea orice il rugam si orice nu-l rugam. Dupa un timp el a disparut nu am mai stiut de el vreo 2 luni. peste 2 luni el a aparut si mi-a zis ca s-a indepartat deoarece era pe cale sa se indragosteasca de mine. Eu iarasi nu am stiut ce sa mai zic dar cu timpul prietenia noastra s-a distrus... Dupa asta din pura intamplare am inceput sa vb cu fostul unei prietene a mele. Sa zicem ca il cheama E. El ma stia dar tare putin dar intr-o zi asa s-a intamplat ca a dat de mine si am inceput sa vb cate putin. ce-i drept prietenia noastra mergea pe net mai mult deoarece el se afla in alta tara. la inceput imi era tare placut sa vb cu el. stateam cu noptile si nu puteam sa imi iau ramas bun pt ka imi era inka interesant. Pe urma el a inceput sa intre mai rar pe net... si l-am intrebat ce s-a intamplat. el mi-a motivat ca el nu ar vrea sa strice prietenia si sa simta ceva mai mult de aceea a decis sa intre "mai rarut dar mai dragut". Atunci m-am cam intristat ca iara apare aceeasi problema dar acum nu sunt sigura ca asta e. Oricum... nu a trecut tare mult(vreo jumate de an) ca el tot a disparut. El isi gasise o iubita. Doar ca la inceput el mi-a zis asta si mi-a zis ca e cam geloasa si de asta nu poate sta asa mult pe net ca inainte. eu l-am inteles si chiar i-am tinut ei apararea zicand ca asta e corect pt ca ei numai incep relatia si ar trebui sa ii deidce mai mult timp ei. dar dupa un timp el a disparut complet. m-a sters din lista de contacte din toate locurile pe net unde ma avea adaugata. eu i-am mai scris vreo 2 smsuri doar pt ka imi faceam griji ka poate ceva s-a intamplat. mai mult de jumate de an nu am stiut nimik despre el. Si cand colo vara am avut 2 surprize : 1. G(primul meu prieten) mi-a scris un sms in care imi cerea sa nu refuz sa ii rsp si ca ii e dor de preitenia noastra si ca ar vrea sa ne vedem. La inceput desigur ka nu am reaktionat in cel mai pozitiv mod chiar daka totul tremura in mine de bucurie. Dar avand in vedere ca eu sunt o persoana care iarta repede am acceptat sa ne vedem. a trecut o zi doua, el tot nu-mi mai skria. atunci i-am skris eu si l-am intrebat kand ne vedem. el zicea ka e okupat ka nu stiu mai ce. a trekut 2 luni si tot nu ne-am mai vazut si m-am enervat si mai mult. akum daka mi-ar skrie nu kred ka as mai accepta sa ne vedem... Nu stiu dc a facut el asa.. A doua surpriza a fost ca l-am gasit pe acel E pe un site(odnoklassniki) si m-am mirat ca el nu numai ka are profil akolo dar inka si il viziteaza in fiekare zi ceaa ce insemna ka el nici nu s-a obosit sa ma caute pe mine, sa imi lamureaska. i-am skris eu si el mi-a rsp intr-un mod foarte simplu de parka nimik nu a fost... Eu am fost asa de enervata ka lui ii era totuna ka i-am skris un mesaj in kare i-am skris kat de mult am suferit din kauza disparitiei lui si kat de multe griji imi faceam. La kare el mi-a skris ceva de genu: Sorry Eu intr-adevar nu am vrut sa fac asa... asa s-a primit ca prietena era geloasa... Hai uitam si iarta-ma. Dar in cazul dat eu nu am putut ierta.. Adica eu cred ca as fi putut sa-l iert daca as vedea din partea lui intr-adevar o dorinta de a fi iertat.. dar eu nu am vazut-o. Si iaka asa 2 surprize super placute s-au transformat iarasi in 2 dureri :(

Si acum revin mai mult la prezent... in toamna am intrat la universitate. Eram foarte entuziasmata dar la inceput mi-a fost cam frica pentru ca toti incepeau deja sa isi faca prietenii dar eu nici nu cunosteam pe nimeni normal inca. Dar avand in vedere faptul ca imi place mult sa organizez, sa planific diferite evenimente, am reusit sa ma imprietenesc cu multi oameni. Primul lucru care l-am organizat a fost Balul Bobocilor. Pe langa perechea de boboci care i-am avut trebuia sa mai avem cateva fete si cativa baieti. De aia eu am propus la cateva persoane sa participe. Unul din baietii carora le-am propus era un anume R. Totul era foarte bine si vesel. Pe urma am inceput sa discut mai des cu R pe net. Imi parea ca se repeta istoria cu E. Si de asta ma cam temeam sa intru in prietenie. Dar nu am putut rezista. Imi era foarte interesant cu el. Cel mai interesant era ca pe net ne simteam foarte liberi. Puteam vb pe diferite teme. Dar la universitate cu greu ne salutam si in rest aveam senzatia ca nici nu ne cunoastem. R mi-a zis ca ar trebui sa vb mai mult si in fata ca nu e normal asa.. si asa si a fost. am inceput sa vb mai mult in fata. dar dupa un timp am ajuns la pasul in care R mi-a zis si el ca e indragostit de mine si inca foarte tare. eu eram foarte socata si nu stiam ce sa fac. I-am zis ca ar fi bine sa nu mai vb asa de mult si el l-a inceput s-a enervat a refuzat dar eu am insistat. dar asta nu a durat mult. peste 2 zile de tacere el mi-a skris ka nu ii pasa daka va suferi din kauza la dragostea lui ka e de akord doar sa prieteneaska ku mine. Si m-a convins ca sa nu ne mai indepartam. Eu am acceptat ca ma gandeam ca poate daca o sa ii fiu alaturi ca prietena o sa il fac makar oleaka mai fericit. Dar nu a fost asa :( Noi cu R am devenit prieteni foarte buni. Eu sunt gata sa-mi dau si viata pentru el si sunt sigura ca el tot ar face-o doar ca diferenta e ca el ar face-o pentru ca ma iubeste dar nu pentru ca ii sunt prietena buna :( In fiecare zi se face tot mai rau si mai rau. Ne certam in fiecare zi. Pentru ca el se enerveaza si imi zice cuvinte foarte dureroase cum ar fi: Eu am suferit pana acum foarte mult din cauza la dragostea pentru tine asa ca nu are rost sa ne indepartam ca deamu mai rau nu poti face. sau: Tu te gandesti numai la tine dar eu vreau tu sa fii a mea si mereu asta am vrut. Mie imi e greu sa joc rol dublu: de fata care cunoaste ca baiatu cela o iubeste si de amica. Sa fi fost el indragostit el in alta fata care sa fi fost situatia fix ka la mine eu aveam sa-i zik ka fata ceea nu face corect si ka nu ar trebui sa fie langa ea. Dar eu nu stiu ce sa fac. Eu vreau sa fiu foarte mult langa el. Eu parca am devenit dependenta de el. Dar din alta parte nu vreau sa mai sufere din kauza mea. Pe langa asta el imi zice ka din kauza ka e indragostit in mine el parka nici nu vede nimik frumos in alte fete si de aceea nu poate sa-si gaseaska o iubita. :(( Dar eu stiu ca pur si simplu sa ma intorc si sa plec eu tot nu pot, pentru ca el nu imi va permite. Ce sa fac? :((

Si alta problema care mi-a venit in cap zilele astea.... eu am acest sentiment... iata daca unui barbat makar un pikuts ii place de mine, chiar poate numa ca persoana sa ii plak, eu parka am ceva in mine kare poate sa-l faka sa fie foarte atras de mine. aproape indragostit. deseori eu asta fak incostient si doar dupa aceea imi dau seama ce am fakut. la mare deseori se gasesk barbati kare dupa kateva priviri din partea mea nu se opresk sa ma priveaska ku saptamanile. multi barbati dupa ce arata un interes katusi de mikuts vad ka dupa oleaka de conversatie ku mine li se aprinde foc in oki si parka devin dependenti de mine. Eu vreau sa am prieteni, vreau sa ma inteleg bine cu toti. Dar este posibil ka eu asa ii blestem sau le fak ceva la barbatii astia? :( ka eu nu vreau asa sa fie.eu m-am saturat toti sa fie pe langa mine doar din kauza ka eu am fakut asa sa fie. Stiu ka poate multe femei ar dori asa sa fie dar eu m-am saturat. eu toata viata sufar pt ka nu pot sa-mi gasesk normal un prieten kare sa imi fie alaturi si sa nu se indragosteaska de mine :(

Eu sper ca cineva va avea rabdarea sa-mi citeasca toata istoria mea si voi fi foarte multumitoare daca cineva imi va rsp ori imi va scrie un sfat si intrebari sunt de asemenea binevenite.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Viorichika

Ce prostii, care e sensul istoriei?mi-a placut unul pe urma altul pe urma nu stiu mai ce, esti prea tinara, traiesteti viata si bucurate de tinerete

Partajează acest post

Link spre post
olishika

Prea multe personaje si intr-adevar nu e clara problema. Nu-ti inventa prostii. O sa gasesti prieteni, dar viata tare des te desparte de ei. Prea putine prietenii adevarate intre un barbat si o femeie si inca care sa dureze. Ma alatur si eu la Viorica, esti tinara si pretuieste tineretea. Traieste liber.

Partajează acest post

Link spre post
vero_veronika

Din cele ce am citit eu am inteles:

1. autoarea e foarte tanara

2. 'iubirile platonice' s-au intamplat cand era si mai tanara

3. ambii baietasi sunt mai mari ca varsta de cat autoare

Iata de ce concluzia nu poate fi de cat urmatoarea: fiind tanara ai nevoie de elan, de tragism, de visare, de romantism.

NU vad unde ai fi vrut sa ajungi cu baietasii cei doi. Pana la urma au fost niste istorii proprii varstei tale, nu?.

Corecteaza-ma daca gresesc.

Partajează acest post

Link spre post
Marianuska

situatiile astea sunt specifice virstei 15-17 ani. totul e innainte .Adevaratele povesti de dragoste abia incep

Partajează acest post

Link spre post
contessa

in lok de

W

E

R

si altii

e si te apuka de carte!

imi aduk aminte primul an cind am intrat la ASEM

eram la contabilitate

deci in marea majoritate fetele.........

am inceput 33 de studenti

au terminat 11 studenti invatatura

foarte multe fete si-au stricat viata din cauza "dragostei"

acuma regreta tare!!!!!!!

si cel mai obijduitor e pentru parinti care platesk bani grei p/u invatatura

Nu vreau sa par o baba Hirka :clapping: cu notatii

dar totul o sa fie

inklusiv si DRAGOSTE !!!!!! :clapping:

sfatul meu e sa obtii studii

mai ales 1 an e foarte greu

dar dragostea ADEVARATA

orikum te va gasi !!!!!!!!

Editat de contessa

Partajează acest post

Link spre post
Svetyk

Am si eu 18 ani, dar kiar e o istorie fara sens! Am fost shi eu asha cev atimp mai in urma, dar mam maturizat datrita unei persoane!! Totushi poate incerci o relatsie ku un baiat kare te place??? E ceva rau in asta? Sau in viatsa asta ai nevoie doar de prieteni? :D

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum