helga

Фестиваль Gustar

Postări Recomandate

helga

Доброго всем вечера! Подруга зовет меня поехать на фестиваль этно-музыки Gustar в Оргееве. А я даже не в курсе, что это такое. Может кто-то просветит? На официальном сайте самая общая информация, не описана ни программа, ни время проведения. Пару фоток с нашими народными танцами и все. Говорят этот фестиваль проводится уже не первый год. Может кто-то уже был? Жду отзывов.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dora Explorer

Очень жаль что только сейчас темку увидела :(((

Давно знала о его планировании.

p.s. да, и это был самый первый фестиваль!

Partajează acest post

Link spre post
Капризка

Я подарила билет нашей форумчанке - Eusa, надеюсь они все таки попали на фестиваль и расскажут что там было.

Partajează acest post

Link spre post
Омежка

О, я тоже хотела поехать, но забыла )))) да и инфы полной не нашла о месте проведения.

Partajează acest post

Link spre post
helga
Я подарила билет нашей форумчанке - Eusa, надеюсь они все таки попали на фестиваль и расскажут что там было.

а мне жаль, что я вашу темку поздно увидела. надеюсь, что хоть кто-то отпишется поподробнее...

Partajează acest post

Link spre post
Eusa

Спасибо большое .

С утра нас немного дождь напугал , мж. всё смотрел на меня и не знал поедем мы или нет , боялся чтоб я не приболела из за дождя , ну оделись мы и даваи искать дорогу так как мы ни разу не были в Старых Оргеев.

Полиция была на каждом шагу , и всё направляли в нужную сторону.

Посмотрели и расказали нам про татарские бани , потом пошли посмотреть что вкусненького наготовили , нашли - конечно же мясо , я и малыш довольные/сытые уже решили посмотреть на все достопримечательности .

Начали мы с ... те большие углубления в скалах , тем временем пили чай , взяла с собой термос, и термо чашку.

Потом пошли дальше , там были таблички куда надо идти, 2- извор медиевал - на руском уж простите не знаю как.

3 - Босье , тоже углубленья в скале, там жили монахи.

Шли мы минут 40 , пока дошли до церкви , ну и потом обратно на самом фестивале, мж. сильно за нас беспокоился типа слишком долго идти пешком , но мы справились , ведь там так красиво, и чистый воздух , даже солнце появлялось , и никакого дождя.

По дороге смеялись , я хотела рыбу/мамлыгу/ муждей а мж. пел "turnati vin si dati galushi" - налеите вина и даите голубцов.

Послушали музыку, етно, г.Филат - открыл фестиваль , потом Корина Фусу поднялась на сцену с пожеланиями и дальше музыка, к 18.20 мы решили пора домой , сам фестиваль длился до 23.00 , но нас уже там небыло.

Было интересно и оч. приятно .

- видели бы вы как работали мусоросборшики , всё было чисто , быстренько меняли контеинеры , вот бы так и в Кишинёве на праздниках.

Partajează acest post

Link spre post
helga
Спасибо большое .

С утра нас немного дождь напугал , мж. всё смотрел на меня и не знал поедем мы или нет , боялся чтоб я не приболела из за дождя , ну оделись мы и даваи искать дорогу так как мы ни разу не были в Старых Оргеев.

Посмотрели и расказали нам про татарские бани , потом пошли посмотреть что вкусненького наготовили , нашли - конечно же мясо , я и малыш довольные/сытые уже решили посмотреть на все достопримечательности .

Начали мы с ... те большие углубления в скалах , тем временем пили чай , взяла с собой термос, и термо чашку.

Потом пошли дальше , там были таблички куда надо идти, 2- извор медиевал - на руском уж простите не знаю как.

Шли мы минут 40 , пока дошли до церкви , ну и потом обратно на самом фестивале, мж. сильно за нас беспокоился типа слишком долго идти пешком , но мы справились , ведь там так красиво, и чистый воздух , даже солнце появлялось , и никакого дождя.

По дороге смеялись , я хотела рыбу/мамлыгу/ муждей а мж. пел "turnati vin si dati galushi" - налеите вина и даите голубцов.

Послушали музыку, етно, г.Филат - открыл фестиваль , потом Корина Фусу поднялась на сцену с пожеланиями и дальше музыка, к 18.20 мы решили пора домой , сам фестиваль длился до 23.00 , но нас уже там небыло.

- видели бы вы как работали мусоросборшики , всё было чисто , быстренько меняли контеинеры , вот бы так и в Кишинёве на праздниках.

а из чего же состоял сам концерт?

Partajează acest post

Link spre post
Dora Explorer

сам концерт состоял из этно-музыки молдавских исполнителей, а так же были гости из италии и германии, они исполнили мелодии на разных старинных и экзотических инструментах.

пару фото:

e1ef1f143ff7.jpg

a86d0d3f84f3.jpg

945ab2d3ea32.jpg

b542c6979e04t.jpg c6280c7f19b8t.jpg

814c591805b5t.jpg9f4873bd75b3t.jpg

Partajează acest post

Link spre post
ViVe

Ой, ой, ой. А что это там? Воздушный шар. А подробнее?

Ааааааааа ... чего же я не узнала про этот фестиваль раньше?!2276c0de22def19f57cc6fa181c4fdaf.gif

Partajează acest post

Link spre post
helga

да, наверное было очень интересно. жалко, никто не откликнулся раньше. :shok:

а народа было много? судя по фотографиям не очень

Partajează acest post

Link spre post
Капризка
Спасибо большое .

Здорово как! Хорошо, что получилось поехать! :shok:

Partajează acest post

Link spre post
ViVe

Apropos, cine stie detalii despre bilete? Unde se procura? :scratch_one-s_head:

Я подарила билет нашей форумчанке...

Аня, откуда брала?

Editat de victoritamd

Partajează acest post

Link spre post
ViVe

Vai! Multumesc! :curtsey: Acolo este si harta drumului. :girl_in_love:

Editat de victoritamd

Partajează acest post

Link spre post
marissa

Nu e nimic specificat despre limita de virsta...

Dar mai bine sunati si intrebati, este nr de tel de la info line. Poate copiii sunt gratis.

Partajează acest post

Link spre post
ViVe

Eu am gasit raspunsul deja pe site, la rubrica regulament.

"Copiii sub 7 ani beneficiază de acces gratuit la festival." :girl_dance:

Partajează acest post

Link spre post
ViVe

Cine stie, la ce ora e mai bine de dus acolo. De dimineata e prea devreme, da? :rolleyes:

Eusa, voi la ce ora ati ajuns?

Partajează acest post

Link spre post
ViVe

Iata ca am ajuns si noi la Festival. :girl_dance:

A fost super, super din toate pdv.

Cînd am procurat bilete, ne-au zis că e mai bine sa fim acolo la 14:00, cînd se vor organiza excursiile. Aşa a şi fost. Noi am venit la 12:30. Ne-am familiarizat cu imprejurimile, ne-am odihnit un pic pe malul Răutului...am acumulat forţe pentru excursii. :girl_crazy:

Acolo erau foarte mulţi cu bebeluşi in cărucioare. Iar eu îmi făceam griji că sunt o mamă aventurieră şi tîrii copchilul hăăăt pe dealuri. :mosking:

Am mîncat frigărui(pe alături nu poţi trece, vă asigur...23 lei suta de grame). Iar apoi, am mers in excursie cu autocarul(excursiile erau gratuite si de două feluri: cu autocarul şi în drumeţie de-a lungul rîului pentru cei mai entuziaşti) Ne-au dus la muzeu, iar apoi prin natură. A durat vreo 2 ore. Cel mai mult m-a bucurat copilul meu. Necătând la soarele puternic şi mersul îndelungat pe jos, ea n-a făcut capricii. Chiar invers, a fost cea mai activă. De toate se interesa, iar la sfîrşit i-a dat doamnei-ghid o pietricică găsita în timpul excursiei, ca să o ducă la muzeu, căci era "foarte interesantă" :girl_haha: Iar în mănăstirea din peşteră a zis că-i foarte mica casa. :girl_haha:

Am revenit la Festival exact la începutul concertului. Ne-am tolănit pe iarba şi eu atunci am realizat că aceasta este cea mai reuşită formă a concertului: picnic pe iarba cu muzică de calitate...o atmosfera relaxanta...faceai ce voiai...unii luau niste gustari, altii citaeu, altii dansau... :party::dans: Era multă lume, insă nu era înghesuiala. Noi faceam cite o dănţuiala pe acolo, nestingheriţi şi nederanjînd pe nimeni. Am gasit şi un moment să meargă Dănuţa cu căruţa.

Muzica era super bună. Artişti moldoveni, din Polonia, Bolivia, Bulgaria. Mai mult muzică instrumentală. Sunet fantastic! Totul PERFECT!!! :girl_in_love:

La ora 23:00 au făcut show de lumini. Am crezut că va fi ceva tehno cu efecte speciale, si mare mi-a fost surprinderea cind acestea au fost foarte puţine, iar ceea ce a impresionat cu adevărat au fost o coloană de oameni ce ieşeau cu foc aprins din stânci. Îmi păru că m-am prăbuşit în trecut şi vad nişte monahi, tainic trecând prin stînci. Iar la sol, lîngă noi, dădeau drumul la felinarele zburătoare. Feeric. Eu am trezit copilul, care adormise pe la vreo 22:00 pe braţele mele acoperit de o pătura, pentru priveliştea asta.

Programul a continuat, iar noi am mers acasa plini de emoţii.

Festivalul merită 100 de procente să fie vizitat.

La anul nu vom putea merge, iar la ediţia a patra...vom face tot posibilul. :whistle3:

Sa va luaţi de acasă gustări, apa, termos. Acolo se vînd frigărui, mămăligă, dar acolo era înghesuială, iar mie asta nu-mi place... nouă ne-au prins bine şi cele de acasă. Sa vă îmbracaţi şi încălţaţi comod. Daca plănuiţi să mergeţi şi în excursii prin mănăstiri şi biserică, ar fi bine să fiţi îmbrăcaţi în fustă lungă şi cu ceva pe cap. Acolo, la intrare sunt batiste si nişte petici în loc de fusta cu care să te echipezi, insa toţi le îmbracă. Eu m'am simţit foarte comod şi fără forfotă, în sarafanul meu lung şi cu pălărie pe cap. :pardon:

Si protecţia solară nu uitaţi. Noi ne-am bronzat bine.

Si desigur, pătură, să va tolăniţi pe jos. Iar daca rămîneţi pînă în noapte, atunci pled mai grosuţ.

Despre organizare...totul a fost la nivel. Indicatoare clare. Poliţie peste tot. Salubritatea şi anul acesta a fost bravo. WC în loc comod. Organizatori drăguţi şi zîmbăreţi. Totul avu loc fara întîrzieiri.

Astăzi programul începe la 10:00. Excursiile la 11:00. Cine reuşeşte, foc la ghete!(bilete se vînd şi pe loc) :crazy:

Partajează acest post

Link spre post
Lo-li-ta

девушки, кто раньше был на этом фестивале, расскажите, где и как вы ночевали и питались?

реально там с детьми тусить?

Partajează acest post

Link spre post
Nastenika

Вот и мне очень интересно, хочу поехать на этот фестиваль и ничего про него не знаю...

Partajează acest post

Link spre post
ViVe

Festivalul Gustar de anul acesta se va desfasura in perioada 23-24 august 2014

:dance4: 

link

Partajează acest post

Link spre post
NataLu

Evenimentul are loc în apropierea sărbătorilor naționale, în perioada 23-25 august 2014.

Program 25 august 2014

14.00 Deschiderea zonei Festivalului
18.00 Adriana Rusu & Band
18.40 Vali Boghean Band
20.30 Goran Bregovic 
22.00 Focuri de artificii
         Încheiere concert scena mare

http://gustar.md/ro/pages/about/programgustar/

Editat de NataLu

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum