crenguta

Infertilitatea

Postări Recomandate

crenguta

Buna ziua, doamna Tatiana!

Ce experienta aveti dvs in privinta problemelor de infertilitate? Ati avut asemenea cazuri? Se pot trata cu ajutorul homeopatiei? In special problemele hormonale si anume sindromul ovarelor polichistice. Deja 4 ani incerc sa obtin o sarcina si nu se primeste. Trei ani ne-am chinuit degeaba, apoi am schimbat medicul si am reusi sa obtin 2 sarcini, dar le-am pierdut pe amblele... Una recent (iulie) la 6 saptamani, iar cealalta in septembrie 2009 la 7 saptamani. Am ajuns deja la capatul rabdarilor, avem si o varsta ambii - peste 30 ani, iar timpul trece.. Ce ma sfatuiti?

Multumesc anticipat!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Savciuc Tatiana

Infertilitatea exista la aproximativ 17-19% din totalul cuplurilor aflate la vârstă fertilă. Factorii ce determina infertilitatea cuplului sunt: femini (legaţi de aparatul genital) sau masculini (calitatea şi cantitatea spermatozoizilor). În aproximativ 10-15 % din cazurile unde se constata sterilitatea nu se pot determina cauzele. Tratamentul homeopatic poate fi o soluţie pentru rezolvarea problemei sterilităţii cuplului, atât primare cât şi secundară. Finalul ideal al unei consultaţii homeopate este prescrierea de către medicul homeopat al remediului constituţional pentru pacient, remediul care acoperă intreaga simptomatologie de la nivel mental, emoţional şi fizic.

Homeopatia are rezultate miraculoase in cazul infertilitatzii.

In cazul D-stra, cred ca problema ar putea fi rezolvata mai ushor, din motivul ca au fost sarcini anterioare.

Va sfatui sa incepetzi cit mai curind un tratament homeopat shi va doresc succese!

Partajează acest post

Link spre post
Fabiana

Buna seara .Am si eu problema cu fertilitatea,mi s-a pus de recent diagnoza,,sindromul ovarelor epuizate''-acest caz se poate trata cu homeopatia,in careva mod se pot stimula ovarele ca sa-si preia functia?Imi doresc enorm de mult un copilas...

Partajează acest post

Link spre post
Savciuc Tatiana

Buna ziua!

In homeopatie sunt remedii care "stimuleaza" formarea foliculelor ovariene, unul din ele ar fi marele remediu Foliculinum.

E greu de zis in cazul D-stra , neshtiind detalii. Este destul de importanta virtsa, shi starea sanatatzii intregului organism.

Dar, shanse sunt!

Partajează acest post

Link spre post
iepurashu

Buna ziua!

As vrea sa stiu daca este posibil de obtinut o sarcina prin ajutorul homeopatiei in tratarea endometriozei. Ne dorim foarte mult un copil si cu parere de rau, nu reusim. Avem peste 30 ani si nici-o sarcina pina in prezent, de 7 ani tot incercam, am facut 3 insamintari artificiale in 2008 si o fertilizare in vitro nereusita in martie 2012.

Multumesc mult

Partajează acest post

Link spre post
Savciuc Tatiana

Homeopatia poate fi o solutzie pentru rezolvarea problemei sterilitatzii cuplului (fie ea secundara sau primara). Din totalul de cupluri sterilitatea se intilneste in 17-19 % (sunt factori femenini si masculini, deci tratamentul ar fi bine sa-l primeasca ambii parteneri). Tratamentul homeopatic este o metoda naturala de tratare a infertilitatii in cuplu. Homeopatia este folosita pentru a trata bolile, afectziunile si dezechilibrele din organismul femeilor si barbatzilor creind mediul shi starea de sanatate favorabile pentru conceperea unui bebelus.Remediile homeopatice pentru tratarea infertilitatzii au rolul de a actiona asupra tuturor factorilor implicati in diagnostic. Scopul lor este sa intareasca sistemul imunitar si sa redea o stare buna de sanatate asupra organismului; sa anuleze efectele negative ale administrarii anticonceptionalelor pe termen lung; sa trateze patologia din spatele infertilitatii ca endometrioza, sindromul ovarelor polichistice, fibroame, probleme ale glandei tiroide etc.); imbunatateasca organele reproducatoare, sa stimuleze ovulatia, cresterea libidoului si echilibreze secretia hormonala; imbunatateasca calitatea, cantitatea si morfologia spermatozoizilor; reglarea ciclurilor menstruale neregulate; precum este shi destul de efectiva in cazurile ce sufera de avorturi spontane recurente.Nu exista un tratament universal, sau careva formule ce functzioneaza pentru totzi, deoarece problema are cauze diferite, shi noi suntetzi cu totzii diferitzi. In urma unui consult homeopatic, medicul prescrie un tratament individualizat, deoarece exista sute de remedii diferite care pot fi indicate in tratamentul infertilitatzii.

Editat de Savciuc Tatiana

Partajează acest post

Link spre post
iepurashu

mersi mult, Tatiana, de informatie!

Partajează acest post

Link spre post
Savciuc Tatiana

Cu placere !!!

Partajează acest post

Link spre post
twins

Buna ziua! Eista si un tratament homeopat pentru deblocarea trompelor uterine?

Partajează acest post

Link spre post
Savciuc Tatiana

Buna ziua!!!!
Impermiabilitatea trompelor uterine, cu parere de rau au un procentaj de reushita destul de mic in tratamentul homeopatic, in caz ca este o inflamatzie acuta rezultate sun mai bune, insa daca este ceva cronic, cu aderente shi blocari cauzate de fibroza atunci deblocarea lor are loc doar prin metode invazive (laparascopie). 

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum