AniLorak

Angina

Postări Recomandate

AniLorak

buna dimineata, D-l Losii, am asa o problema:

citeva zile in urma fiica mea mai mare a facut o angina lacunara(diagnoza medicului ORL) i s-a administrat cefamed, clatituri s.a.m.d. din prima injectie copilul s-a simtit mai bine, iar simbata seara fetita mai mica a facut febra, nu am putut sa-i masor temperatura, dar avea gitul rosu, in acelasi timp pe mine ma durea gitul i partea dreapta,

am sunat un medic ORL care a indicat sa-i administram tot cefamed (pe acesta il aveam in casa), iarasi din prima injectie copilul s-a simtit mai bine

eu am avut toata noaptea febra, o durere groaznica in git, tantum verde nu imi usura din situatie deloc, dureri mari in articulatii, paracetamol am luat doua, dar putin scadea temperatura si iarasi ma lua tremuriciul,

in aprilie am dat frotiu din git si au depistat stafilococ aureus 10 la a 3-a , imi inchipui ca el provoaca toata situatia asta (atunci nu mi s-a dat tratament cu antibiotice fiindca alaptam copilul si acum la fel, doar clatituri, si am facut citeva spalaturi ale gitului si incalzire la policlinica) , sesibilitate la cefalexina, trikakson si levomicetina, rezistenta la canamicin, eritromicin,

la telefon am cosultat acelasi medic care a zis sa iau V-Cef 1g, o data pe zi intramuscular, mi s-a pus una dimineata, dar in timpul zilei febra se mentinea, o scadeam cu injectie dimedrol +analgin, suppozitorii voltaren, care imi luau pe 3 ore durerea din git si articulatii, am mai pus seara inca o doza de V-Cef, in speranta ca ma voi simti mai bine dupa a doua, dar iarasi am febra, ce-i drept nu asa mare 38,2, fac si clatituri cu solutie de furacilina, gitul ma doare insuportabil, este rosu inflamat si mai in fund se vede ceva alb, imi este dificil sa inghit, noaptea ma invirtesc, iata de nesomn am hotarit sa va scriu, poate aveti vreo parere referitor la situatia data

medicul a zis sa merg luni la ea, dar eu presimt ca nu voi fi in stare sa ajung la policlinica

orasept din pacate nu am gasit in doua farmacii, au spus ca nu mai este la depozit de vreo 2 luni, cu ce se mai poate de ameliorat durerea din git?

ajutati-ma va rog :girl_in_love:

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
AniLorak

Nu stiu cind veti citi tema, d-le doktor, dar deja raspunsul nu va fi actual, oricum ma simt mai bine acum, dar v-as ruga sa imi raspundeti la alte intrebari:

e posibil de scapat de stafilococul auriu din git doar cu antibiotice? dar cu ele in combinatie cu clatituri cu solutie alcoolica de chlorfilipt?

dupa angina pe care am avut-o , care masuri profilactice ar fi binevenite ca sa nu ma ajunga din urma din nou, avind in vedere ca vine toamna si in aceasta perioada eu racesc mai des?

ce se intimpla cu albeata de pe glande ? eu fac clatituri ale gitului dar nu sunt sigura ca se ajunge pina acolo, nu as vrea sa o inghit cu mincarea, sau asa si se va intimpla?

multumesc anticipat

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum