Lyubasha

Preoti Corupti, Localuri "nesimtite".....

Postări Recomandate

Lyubasha
Biserica familiei nostre este Adormirea maicii Domnului, preotul Mihail Smerea isi stie meseria si niciodata biserica data nu a fost corupta.Chiar am adus prosoape mai mult decit se cerea si ne-au dat inapoi.

La biserica data ne-am cununat, am potezat ambele fetete si preotul Mihail ne-a sfintit si casa.

Liubasha, dar pe mamica Oxana o cheama?

Da, da Oxana din tema cu ajutor, maine e botezul, dar cred ca se va amina fiindca fetele sunt iarasi in spital, tot de atunci de chinuie.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Amanda
Da, da Oxana din tema cu ajutor, maine e botezul, dar cred ca se va amina fiindca fetele sunt iarasi in spital, tot de atunci de chinuie.

Sarmanele fete!

O voi telefona numaidecit.

Partajează acest post

Link spre post
Emerald

Dar preotul care ne-a botezat noua copilul (si ne-a sfintit si casa) a zis ca imi dati atit cit puteti!

Cum pot eu sa va cer 500, daca poate aveti doar 200 la suflet...si invers, a zis ca sunt oameni care i-au dat fara sa ceara si o mie de lei pt botez si alte trebuinte, deci daca ceream 500, zice el, pagubeam, nu?!

Vreau sa zic, ca nu toti preotii sunt la fel...

iar cei de la Truseni, m-au lasat cu gura cascata...:((( din cauza la asa fel de slujitori ai bisericii, oamenii se indeparteaza de credinta!

Partajează acest post

Link spre post
Lyubasha

Gata fetelor a avu loc botezul, sa va spun ca sunt idignata pina la maximum si ma duc la Metropolie numaidecit.

Am mers la biserica vineri la ora 5 cu doi copii gemeni in brate, fetitele plingeau acolo era cununie. Desi era inteles ca la 5 fix suntem noi. Nu e asta cel mai rau. Am intrat la domna care vinde luminari mama copiilor s spus ca va plati ea si dupa noi vom imparti intre cumatre banii.

A palatit asa: 700 lei botezul, 300 lei corul care era format din trei babe (cite o sute de lei de baba, nu-i rau daca ne gindim ca evenimente sunt mai multe nu numai un botez pe zi), 15lei buc luminarile, la doua fetite si 5 cumatri ies 10 luminari adica 150 lei plus preotul a spus sa nu le tinem in mina sa le punem in candelabru care era pus linga scaldatoare. Dupa ce a inceput sa citeasca preotul doamna care il ajuta a spus ca trebuie sa arda ceva in mina la noi si a pus nasa sa mai cumpere opt luminari inca 84 lei. La urma mama fetelor nu stia rinduiala si cei de la biserica a indrumat-o "tu ce, cind parintele iti da copilul trebuie sa ii dai ceva bani in mina" spuneti-mi si mie ce obicei e asta? Mama a dat, eu nu stiu cit. Pina la urma a iesit 1235 lei plus cruciulitele vreo 40 lei din lemn. Deci 1275 lei plus doua gaini, doua sticle de sampanie, doi colaci mari ca pentru cumatri, doua torturi mari, doua prosoape mari. Am uitat sa va spun ca doamna cu "casa" e sotia preotului. Ma mir ca cele 700 lei nu a fost inmultite la doi, cred ca totusi ii era rusine stiind ca mama e saracuta.

Rusine pt preotul din Truseni. Am intrebat de localnici, daca nu aveti bani nu va boteaza au spus NU!!!!!!!! Cei care nu au bani merg la manastire sau la alte biserici care nu percep taxe.

Editat de Lyubasha

Partajează acest post

Link spre post
andry0304
Pina la urma a iesit 1235 lei plus cruciulitele vreo 40 lei din lemn. Deci 1275 lei plus doua gaini, doua sticle de sampanie, doi colaci mari ca pentru cumatri, doua torturi mari, doua prosoape mari.

E strasnic ce se face! Unde s-a mai auzit asa ceva, gaini si torturi...Sigur trebuie de anuntat pe cineva!

Partajează acest post

Link spre post
TeKila

Я удивлена от того, что вы рассказываете, я полтора года назад наоборот ехала с Кишинева в Трушены чтобы ребенка крестить, и мне никто таксы не назначал, и крестили как положенно не за 30 минут по быстренькому, а как полагается и батюшка еще очень красивую икону подарил, так как церковь святого Михаила, а моего сына тоже Михаилом зовут.

Может там еще одна церковь другая какаято есть о которой я не знаю????!!!!!

Partajează acest post

Link spre post
Lyubasha
Я удивлена от того, что вы рассказываете, я полтора года назад наоборот ехала с Кишинева в Трушены чтобы ребенка крестить, и мне никто таксы не назначал, и крестили как положенно не за 30 минут по быстренькому, а как полагается и батюшка еще очень красивую икону подарил, так как церковь святого Михаила, а моего сына тоже Михаилом зовут.

Может там еще одна церковь другая какаято есть о которой я не знаю????!!!!!

E o biserica mare din centrul satului, alta eu nu stiu sunt din Chisinau nu din Truseni eu numai am mers acolo la botez. Poate astea sunt taxele pentru sateni!?

o sa fac o investigatie, am sa aflu numarul de telefon de la biserica si am sa sun sa intreb taxele savedem ce spun ei si maine o sa va spun unde-i shiretlicul.

Partajează acest post

Link spre post
olya

mmmdeee.....

Nu vreau să zic nimic de preoţi, dar ştiu un lucru - noi avem un preot "al familiei", la care mergem permanent- cununie, botez, sfinţire... E părintele Pavel Borşevschi de la biserica "Sf. mc. Dumitru". Omul acesta are un dar şi se simte acest lucru când stai lângă el.

Editat de olya

Partajează acest post

Link spre post
Lyubasha
mmmdeee.....

Nu vreau să zic nimic de preoţi, dar ştiu un lucru - noi avem un preot "al familiei", la care mergem permanent- cununie, botez, sfinţire... E părintele Pavel Borşevschi de la biserica "Sf. mc. Dumitru". Omul acesta are un dar şi se simte acest lucru cвnd stai lвngă el.

La el merge si familia mea. Dumnealui mi-a botezat fetita, imi pare tare rau ca nu ne-am cununat acolo la dumnealui.

Editat de Lyubasha

Partajează acest post

Link spre post
Gwen

девочки, надеюсь никого не обижу, но что же это за крещение с шампанским, тортами и свечами за 15 лей за одну штуку

мне конечно жаль что попы ставят вас в такое положение и это на их совести будет

но какое же это крещение с такими сумами и требованиями... всетаки риторический вопрос наверное, каждый сам выбирает для себя

Partajează acest post

Link spre post
Lyubasha
девочки, надеюсь никого не обижу, но что же это за крещение с шампанским, тортами и свечами за 15 лей за одну штуку

мне конечно жаль что попы ставят вас в такое положение и это на их совести будет

но какое же это крещение с такими сумами и требованиями... всетаки риторический вопрос наверное, каждый сам выбирает для себя

Daca era alegerea mea nu mergeam nicodata acolo sa botezam, dar a fost situatia ca nasa si bunika fetelor sunt din Truseni. Bunika zice ca ii era frica ca daca nu merg acolo sa boteze la o inmormintare, Doamne fereste, preotul sa-r putea sa nu vina. OFFTOP sa mai intimplat ca la o inmormintare sa vina preotul acasa la ei si vazind ca se intirzie si nu e adus tot asa cum" trebuia" pt biserica, preotul a plecat inainte la biserica fara ca sa astepte pe nimeni. La tara preotul merge in fata coloanei de inmormintare deobicei.

Partajează acest post

Link spre post
Gwen
Daca era alegerea mea nu mergeam nicodata acolo sa botezam, dar a fost situatia ca nasa si bunika fetelor sunt din Truseni. Bunika zice ca ii era frica ca daca nu merg acolo sa boteze la o inmormintare, Doamne fereste, preotul sa-r putea sa nu vina. OFFTOP sa mai intimplat ca la o inmormintare sa vina preotul acasa la ei si vazind ca se intirzie si nu e adus tot asa cum" trebuia" pt biserica, preotul a plecat inainte la biserica fara ca sa astepte pe nimeni. La tara preotul merge in fata coloanei de inmormintare deobicei.

я все понимаю:(( это так некрасиво с их стороны, теряется весь смысл обряда

Partajează acest post

Link spre post
Vikki

Noi ne pregatim de botezul fetei si ma bukur ka am intrat prin teme sa vad ce spuneti.

Nu ma asteptam sa vad ca botezul sa coste 400 lei :girl_crazy:

Interesant dar cum ramine cu slujitorii domnului?

Partajează acest post

Link spre post
helena

Salut fetelor

eu ft tare mam dezamajit in preoti, nu mai cred in ei, de asta si nu mai merg la biserica,

am un coltior acasa, cu Iconite luminari si duminica aprind o luminare dar la biserica nu mai merg, ca nu mai este el lacas sfint si doar pacate de a preotilor

Partajează acest post

Link spre post
davidut

Noi am cununat finii nostri la biserica Sf Vineri. Am zis ca nu ma mai duc niciodata acolo. Toti cersesc: preotul, dascalul, chiar si babele care cinta.Dupa ce am achitat taxa de cununie, am primit luminarile, care tot le-am platit, dar vazind ca noi avem luminari (de cununie din comert), le-au luat pe cele cumparate de la noi, le-au stis, ca adica nu trebuiesc....mda

cit timp mergea cununia, dascalul s-a apropiat de vreo 3 ori de sotul meu, si ii tot soptea sa nu uite sa-i multumeasca la urma cu ceva...iar cind am iesit din biserica 3 babe ne-au "udat calea" si au zis ca pina nu le platim, nu ne da voie sa iesim din biserica. Cred ca va imaginati ce dispozitie de sarbatoare mai ai dupa asa o cununie. Rusine sa le fie, sint niste tilhari!!!

Partajează acest post

Link spre post
Melisa

Desigur e pacat sa discutam preotii (indiferent de unde). Dar preotul acesta face FIRF la toate. Eu tot am botezat doi copii la el. Nu mai spun de preturi - cerintele sunt cam asa cum a scris Liubasha doar ca am achitat 800 de lei. Intradevar lume din satul truseni se teme sa nu mearga la cununii sau botezuri la el caci el tine minte tot si apoi cind apari la biserica intro duminica te face de nimic fata de toata lume prezenta.

Noi am patit urmatorul lucru. Soacra mea a decedat si s-a intimplat pe neasteptate nu era la pat sau bolnava deci nu eram pregatiti de mort. Noua ni s-a cerut o suma pentru slujba la biserica si aparte o suma pentru ca sa vina sa o ia de acasa sa o duca la biserica si apoi de la biserica la cimitir. Tin minte ca nu aveam suma respectiva (adica nu ne asteptam ca va cere atit). Am dat tot ce aveam si am promis ca ii dam si restul pina seara. El a mers jumatate de drum si spre mirarea noastra se opreste si zice: Gata pina aici mai departe nu merg. Cit s-a platit atit si merg!!!! Si s-a intors la biserica

Deatunci pur si simplu nu mergem la biserica doar cu micile exceptii. Stiu e pacat si stiu ca lumea din sat se teme pina la moarte de acest preot dar daca el inca continue sa slujeasca (cu toate ca foaaaaaaaaaarte multa lume s-a plins pe el chiar si la PROtv era o hohma cu preot care citeste slujba si vorbeste la telefon- asta despre el) inseamna ca el are o sustinere si noi nu putem face nimic din pacate. :cry:

Partajează acest post

Link spre post
delia

El a mers jumatate de drum si spre mirarea noastra se opreste si zice: Gata pina aici mai departe nu merg. Cit s-a platit atit si merg!!!! Si s-a intors la biserica

Doamne fereste, de astea inca nu am auzit....Dumnezeu cu el, pacatul e al lui!

Partajează acest post

Link spre post
Vikki

AM fost la biserica sf.Dumitru si am programat pe 11 august botezul fetei si doamna care era acolo a spus ca este nevoie de certificatul de nastere,cruciulita,2colacei si o sticla de vin si ca ne va costa 400 lei.

Partajează acest post

Link spre post
larisa

AM fost la biserica sf.Dumitru si am programat pe 11 august botezul fetei si doamna care era acolo a spus ca este nevoie de certificatul de nastere,cruciulita,2colacei si o sticla de vin si ca ne va costa 400 lei.

В прошлом году 2 августа крестили там дочку . Я осталась очень довольна . У них практически нет каких-либо требований к крещению. Все обошлось нам в 300-350 лей , в эту сумму вошла иконка, крестик ( простой ) , кажется по 15 лей с каждой пары кумовьев , свидетельство о крещении , свечи , еще что-то ( уже и не помню ).Кроме денег - бутылка вина и пара колачей . Все было очень торжественно , в отдельном помещении , без лишней суеты .

От списков для крещения , в которые входят торты и куры , я просто в шоке .

Editat de larisa

Partajează acest post

Link spre post
Lyubasha

Eu am botezat ambii copii la Sf. Dumintru la parintele Pavel. Prima data am achitat 400 in total cu tot cu kruciulita, data asta 600 da am cumparat de 200 si ceva cruciulita de argint cu lant. Luminarile au intrat in pret.

Partajează acest post

Link spre post
tayshka

вот кое кто будет катить на меня бочку. и опять же про Россию, там мы крестили сына, нам назначили время, сказали чтоб был при нас рубашка для крещение и крестик. все так и сделали. нам крещение обошлось в 150 лей. и без всякого алкогольных напитков и хлебобулочных изделий.

да и вообще Молдавские обычаи уж слишком дорого обходятся.

Partajează acest post

Link spre post
lina

Noi am cununat finii nostri la biserica Sf Vineri. Am zis ca nu ma mai duc niciodata acolo. Toti cersesc: preotul, dascalul, chiar si babele care cinta.Dupa ce am achitat taxa de cununie, am primit luminarile, care tot le-am platit, dar vazind ca noi avem luminari (de cununie din comert), le-au luat pe cele cumparate de la noi, le-au stis, ca adica nu trebuiesc....mda

cit timp mergea cununia, dascalul s-a apropiat de vreo 3 ori de sotul meu, si ii tot soptea sa nu uite sa-i multumeasca la urma cu ceva...iar cind am iesit din biserica 3 babe ne-au "udat calea" si au zis ca pina nu le platim, nu ne da voie sa iesim din biserica. Cred ca va imaginati ce dispozitie de sarbatoare mai ai dupa asa o cununie. Rusine sa le fie, sint niste tilhari!!!

dar la care parinte?

voi, si mai ales babele cele de acolo nu ascultati ca am patito de citeva ori- le vin rindul

direct la preot si gata

exact si noua nea spus la sf vineri

вот кое кто будет катить на меня бочку. и опять же про Россию, там мы крестили сына, нам назначили время, сказали чтоб был при нас рубашка для крещение и крестик. все так и сделали. нам крещение обошлось в 150 лей. и без всякого алкогольных напитков и хлебобулочных изделий.

nici nu stiu

partial undeva aveti dreptate

dar intelegeti, ca daca singur persoana vrea pompezitate :pardon:

Partajează acest post

Link spre post
lina

davidut

si inca ceva

lumanarile intradevar de la ei- cele mici, asa si la noi a fost (nu la mine)

insa spre ex in cazul crucelitei- ei au pus pentru toti copii care erau, eu uitasem so dau cea de aur

in itimpul ceremoniei, iam dat si lea sfintit pe ambele- si ambele lea pus- fara nici o discutie

La 8/11/2011 la 16:13, OLIVIA a spus:

Da, adica singuri fara ca sa mai aiba loc inca un botez impreuna cu al nostru! :rolleyes:

poate ca si ati ales ziua

deobicei simbata, duminika- sunt multi

Partajează acest post

Link spre post
gianina

а разве дело в том молдавские они или нет?

по мне так, это полностью от церкви зависит...

мы крестили в католической церкви(в Кишиневе), нам сказали дать столько сколько можем. Мы дали 100 лей.

Меня всегда коробило, что в церкви существует прайс-лист на услуги, а не добровольное посильное пожертвование...

Partajează acest post

Link spre post
tayshka

150 лей, я сама положила на пожертвование. а так мне никто не называл сумму.

я в общем то говорю, что тут не успеаешь родиться так нужно иметь круглую сумму на крещение, свадьбу и на похороны. как муж говорит, это для молдована самые важные моменты.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum