Lyubasha

Preoti Corupti, Localuri "nesimtite".....

Postări Recomandate

Lyubasha

Am deschis aceasta tema ca sa ajutam mamele sa se fereasca de neplaceri in pregatirile de botez. Totusi in primul rind e ceva sufletesc si increstinare si pe urma distractie.

Am fost eu invitata sa botez doua fetite superbe, gemene. Sunt din satul Truseni si mama lor boteaza singura. Are nansa si doi sau trei cumatri. Cind a mers la biserica sa se inscrie i sa dat o lista:

1. 700 lei botezul

2. 200 corul

3. 2 torte mari

4. doua gaini inghetate

5. patru colaci mari mari

6. 60 lei pt nu stiu ce toiag

7. doua sticle de coniac sau sampanie(da de dorit coniac).

Pai ma intrebam eu dupa asta ce fel de botez e si asta? Doamne fereste de asa preot(el a dat lista).Oare Ioan boteztorul tot asta ia cerut lui Isus ca sa-l boteze? Halal de asa slujitori la bisrerica.

Noi am botezat acum 6 luni fetita mea la Sf. Dumitru de la botanica si chiar daca e in Chisinau si e asa mare s-ar parea ca trebuia sa ceara mai mult comparativ cu Truseniul(dupa logica moldovanului), dar nu a fost asa.

Voi ce experiente neplacute ati intilnit?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aries
1. 700 lei botezul

2. 200 corul

3. 2 torte mari

4. doua gaini inghetate

:lol:

я в шоке)))) а зачем 2 (два!) торта и 2 мороженные куры? )) А если 2 жаренные? Не покрестит?

Ну а если серьезно, вот нет у человека этого всего, поп отказался бы крестить? Дык разве проблема устроить ему проблему? (простите за какафонию..)

В итоге все -таки покрестили или нет ребенка?

Partajează acest post

Link spre post
KRISTY
Sunt din satul Truseni si mama lor boteaza singura. Are nansa si doi sau trei cumatri. Cind a mers la biserica sa se inscrie i sa dat o lista:

1. 700 lei botezul

2. 200 corul

3. 2 torte mari

4. doua gaini inghetate

Splendit!!!să ne feriască Domnul de aşa preoţi - au făcut business din credinţă!!!

nu va-ţi gîndit să daţi ştirea pe la ziare+televiziune???? cred că se vor interesa...în deosebi după cazul cela tragic de la botez care sunt taxele.....

Partajează acest post

Link spre post
tolstopuz

я сама оплачивала крестины своего ребенка, потому как это мой ребенок и мы решили его покрестить, и не возлагать проблемы на других

к чему написала, что сама лично обошла много церквей и где мне начинали писать списки, что надо на крестины, разворачивалась и уходила

это крестины, а не едальня с курями, тортами и коньяком

к чему это все??????????????

выбрала церковь где мне назвали точно сумму крестин

Partajează acest post

Link spre post
Natly

Feriti-va de biserica vizavi de Budesti, sectorul Ciocana. ... Preotul Gheorghe... La momentul in care trebuie de trecut baiatul prin altar, mama e "obligata" sa puna cat mai multi bani. La suma mea mica, nerusinatul mi-a zis: "Cat dai, atat sa ai". Am iesit bocind din biserica si mi-a lasat un gust amar. Nu am zis si facut nimic, numai la rugamintea mamei-soacre. am vrut sa scriu o scrisoare la Mitropolie si la Inspectoratul fiscal, sa descriu cazul, multi m-au descurajat si am lasat-o balta.

Partajează acest post

Link spre post
purple

Mda..O nerusinare totala :girl_in_love:

Dumnezeu le este martor!

Partajează acest post

Link spre post
irein

Mii rusine sa spun dar eu am botezat nu copilul dar pe viitorul meu sot la virsta de 26 de ani ..................... si tzin minte ca am platit la biserica 450 de lei shi un prosop micut shi un colac si mai mult nimic

Partajează acest post

Link spre post
Lyubasha

am sunat la vreo 4 biserici din oras, am vrut sa vad daca si aici ne cer ceva. La toate e pretul intre 200 si 400 lei plus un prosob cu doi colacei si atit. Deja cruciulita si iconita e aparte. La Sf. Dumintru mi-au spus sa ma apropii de preot sa-i spun ca mama e singura si sarmana cu gemeni si dumnealui o sa ne boteze mult mai ieftin. 'El e tot om si a lui Dumnezeu, el tot intelege" asa mi-a spus doamna la telefon.

In concluzie: preotii nu toti sunt slujitorii lui Dumnezeu in Moldova. :tease:

Partajează acest post

Link spre post
Tary

M-am ciocnit si eu cu TARIFE la biserica,

dar nu judecaţi, toate păcatele sunt pe seama lor, dacă judecaţi, Vă faceţi doar Dvs păcate.

Mai bine să scriem despre bisericile la care totul este frumos si conform canoanelor bisericesti.

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

Lyubasha,

incearca la biserica din Costiujeni (unde e spitalul psihiatric,se afla in adiacenta cu el ).Parintele Alexei, e un om cu suflet mare.

Partajează acest post

Link spre post
Five
Feriti-va de biserica vizavi de Budesti, sectorul Ciocana. ... Preotul Gheorghe... La momentul in care trebuie de trecut baiatul prin altar, mama e "obligata" sa puna cat mai multi bani. La suma mea mica, nerusinatul mi-a zis: "Cat dai, atat sa ai". Am iesit bocind din biserica si mi-a lasat un gust amar. Nu am zis si facut nimic, numai la rugamintea mamei-soacre. am vrut sa scriu o scrisoare la Mitropolie si la Inspectoratul fiscal, sa descriu cazul, multi m-au descurajat si am lasat-o balta.

Din pacate Biserica nu are nimic cu Inspectoratul fiscal si de aia multi baieti pleaca la facultate la teologie sa devina preoti ca pe viitor sa traiasca pe seama oamenilor neplatind un leu la stat!

Partajează acest post

Link spre post
Lyubasha
M-am ciocnit si eu cu TARIFE la biserica,

dar nu judecaţi, toate păcatele sunt pe seama lor, dacă judecaţi, Vă faceţi doar Dvs păcate.

Mai bine să scriem despre bisericile la care totul este frumos si conform canoanelor bisericesti.

Nu judecam pe nimeni, ajutam pe ceilalti prin a ne impartasi cu experiente neplacute. Eu cred ca nu trebuie de tacut.In toate sunt bune sau rele, de ce sa spunem numai binele? De rau te feresti, cind stii unde sa-l gasesti.

Lyubasha,

incearca la biserica din Costiujeni (unde e spitalul psihiatric,se afla in adiacenta cu el ).Parintele Alexei, e un om cu suflet mare.

Mersi mult, da pt noi e departe. Mamica e cu fetite gemene si din Truseni, cam greu.

Sper sa prinda bine la altcineva.

Partajează acest post

Link spre post
solnysko

если человек пришел служить Богу, пусть и служит ему

как будет себя вести, так люди его и отблагодарят

в Библии нигде не написано про таксы при крещении

знаю,что раньше таксы вообще не было-говорили-дайте,сколько можете

и это правильно решение

ведь есть много поводов заказать тот или иной обряд,так что посетителей у них хватает

налоги они не платят по закону, так что голодными не останутся,

если будут настоящими людьми

Partajează acest post

Link spre post
Счастливица

Нам в 2006 году тоже предоставили прейскурант в церкви по принципу "услуга--цена", хочешь совместное крещение, столько, отдельное дороже. помню, что до 800 лей обошлось нам крещение, но это вместе в серебряной цепочкой и крестиком. Никто ничего не объяснял, просто вручили бумажку в руки и свободен, "там все написано"

В принципе, в наше время и так много утрачено от первоначального сакрального обряда крещения, так что, уже мало чесу удивляешься. Спасибо, что дите не утопили, как у той бедной женщины :girl_haha: , я бы сума сошла точно

Partajează acest post

Link spre post
Taка

Daca mergeti la biserici sau manastiri care se supun Mitropoliei Basarabiei nu se vor cere taxe, acolo se lasa atita cit va lasa inima.

Stiu asta din spusele peietenilor care s-au cununat sau au botezat acolo.

Partajează acest post

Link spre post
Lyubasha
Daca mergeti la biserici sau manastiri care se supun Mitropoliei Basarabiei nu se vor cere taxe, acolo se lasa atita cit va lasa inima.

Stiu asta din spusele peietenilor care s-au cununat sau au botezat acolo.

Nu e adevarat. Am intrebat la biserica Sf. Teodora de la Sihla de pe str. Puschin si au spus 300 impreuna cu cineva si 400 singuri. Ei tin de Mitropolia Basarabiei.

Partajează acest post

Link spre post
Nadikka

Interesant ce taxe sunt pentru cununii?

Partajează acest post

Link spre post
triplets

Noi am botezat fetele la Intimpinarea Domnului in incinta USM, taxe nu au au platit cumatrii de 18 lei de fiecare cumatru si cite 2 colaci de fiecare copil si cite un stergar, in suma de 18 lei intrau si luminarile...

18e498774ace.jpg

Partajează acest post

Link spre post
IRISIRIS777
Nu e adevarat. Am intrebat la biserica Sf. Teodora de la Sihla de pe str. Puschin si au spus 300 impreuna cu cineva si 400 singuri. Ei tin de Mitropolia Basarabiei.

noi am botezat fetita recent la SF.TEODORA am platit 400 lei si inka nu stiu kit (a platit sotul) de cumatri...

Editat de IRISIRIS777

Partajează acest post

Link spre post
amalica
Mii rusine sa spun dar eu am botezat nu copilul dar pe viitorul meu sot la virsta de 26 de ani ..................... si tzin minte ca am platit la biserica 450 de lei shi un prosop micut shi un colac si mai mult nimic

nu-i nimic rusinos, mama mea s-a botezat la 40 de ani

Partajează acest post

Link spre post
Lyubasha

Un an in urma am platit 1400 singuri, daca impreuna cu cineva 700. La Teodora e 700. In alta parte nu stiu.

Partajează acest post

Link spre post
Lyubasha
Un an in urma am platit 1400 singuri, daca impreuna cu cineva 700. La Teodora e 700. In alta parte nu stiu.

Dupa cununie de sotul meu sa apropiat un slujitor din biserica si ia mai cerut o suta apoi am iesit afara. Dupa vreo citeva luni intimplator am vorbit despre asta cu nasul meu si tatal si ei ,surpriza, tot au dat cite o suta si nici nu mai stiu cite sute pt cele doua masini cu care am intrat pe teritoriu. Nu vreau nici sa comentez, daca stiam atunci la cununie sigur spuneam ceva "slujitorilor".Am lasat deci vreo 2300 lei acolo, mai bine dadeam la saraci.

Editat de Lyubasha

Partajează acest post

Link spre post
TeKila

Любаша, а мне интересно вы в трушенах про какого батюшку такое рассказываете? Не про батюшку Андрея ли?

Partajează acest post

Link spre post
Angel-A

noi ne+am cununat la Biserica Schimbaea la Fata a Mintuitorului, ne+au cerut 800 de lei,

peste 2 saptamini urmeaya sa boteyam acolo fetita shi ne+au cerut 570 lei plus 25 de lei de fiecare cumatru- plus vin, faina, colaci, ulei

in fine ........dam atita cit cer

dar......niciodata nu am inteles taxele din Sfinta Biserica, cununia atita, botezul atita, pentru sanatate 5 lei, pentru raposati 10 li inmormintarea inca nu stiu cit, parca ai intra in piatsa.....shi dac omul nu are resurse financiare destul pai ce trebuie sa nu se boteye, sa nu se cunune shi sa fie inmormintat ca un pagin, e o tema destul de dureroasa shi neplacuta pentru mine

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

Biserica familiei nostre este Adormirea maicii Domnului, preotul Mihail Smerea isi stie meseria si niciodata biserica data nu a fost corupta.Chiar am adus prosoape mai mult decit se cerea si ne-au dat inapoi.

La biserica data ne-am cununat, am potezat ambele fetete si preotul Mihail ne-a sfintit si casa.

Liubasha, dar pe mamica Oxana o cheama?

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum