Sveta25

Sarbatoarea Castanelor In Italia

Postări Recomandate

Sveta25

Ieri in orasul meu a fost sarbatoarea castanelor. Italia este bogata in castani commestibili si italienii au obiceiul sa coaca castanii pentru tot orasul-gratis. Sunt foarte bune !

Iata citeva foto, veselie mare nu s-a facut pentru ca a plouat,dar castani au mincat toti :X09:

326e7fd2f554.jpg

923d60c89e77.jpg

574ee28816a4.jpg

12b2e18677f8.jpg

c6b0b73bd026.jpg

d97ae19b81e5.jpg

79245a3a0641.jpg

iata in asa paharele se ofereau castanele , gustati si voi cu placere :girl_cry2:

3c37978298c0.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vicky

E sarbatoare anuala??Si e in acelasi oras in fiecare an?Si la noi in anotimpul rece se vind castane coapte pe drum,depinde de gusturi,mie nu pre aimi pla,imi amintesc de cartof dulce copt :girl_cry2:

Partajează acest post

Link spre post
Sveta25
E sarbatoare anuala??Si e in acelasi oras in fiecare an?Si la noi in anotimpul rece se vind castane coapte pe drum,depinde de gusturi,mie nu pre aimi pla,imi amintesc de cartof dulce copt :pardon:

Da Vicky,se face in fiecare an si in fiecare oras dar nu sunt sigura daca in aceiasi zi. Da mie imi plac castanele coapte mult,desigur gusturile is diferite. Eu le coc si acasa ... mmmm.....foarte bun. Dar tu ai gustat dulciuri din castanii?Asortimentul e mare. Este si faina din castanii.

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga

Я в детсве кушала часто и много каштанов. Но не жаренные а сырые. Очень нравились. Моя тетя жила в Азербрайджане, привозила от туда часто килограмами.

Очень бы хотела снова, но у нас их нет.

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
Я в детсве кушала часто и много каштанов. Но не жаренные а сырые. Очень нравились. Моя тетя жила в Азербрайджане, привозила от туда часто килограмами.

Очень бы хотела снова, но у нас их нет.

Pot sa-ti fac o mica surpriza de anul nou :x004: iti trimti imediat dupa cu fratele citeva,avind in vedere ca nu ai voie sa ai pofte neindeplinite acum :pardon:

Da Vicky,se face in fiecare an si in fiecare oras dar nu sunt sigura daca in aceiasi zi. Da mie imi plac castanele coapte mult,desigur gusturile is diferite. Eu le coc si acasa ... mmmm.....foarte bun. Dar tu ai gustat dulciuri din castanii?Asortimentul e mare. Este si faina din castanii.

¨Da si aici sunt,si chiar dulceata din ele,dar nu am gustat ,nu ma atrage..

Dar e bun??

Partajează acest post

Link spre post
Sveta25
ЁDa si aici sunt,si chiar dulceata din ele,dar nu am gustat ,nu ma atrage..

Dar e bun??

Da e foare bun! Si nu nuamai dulciuri se fac ,italienii le utilizeaza peste tot- de ex. curcan sau gaina umpluta cu castanii, sau chiar si spaghetti le fac cu castanii. :pardon:

Partajează acest post

Link spre post
Sveta25

Am facut o poza la tigaia special pentru copt castanii in conditii de casa, adica pe gaz.

b0492159018f.jpg

Partajează acest post

Link spre post
@niri

интересный обычай! спасибо за фотки!

Partajează acest post

Link spre post
ATI

Mie imi plac bomboanele din castani, in franceza se numesc "marrons glaces", e foarte gustos! Sint si in Elvetia, dar preferam sa cumparam de la patisier-chocolatier specializat din Franta. In Franta de obicei mincam asa dulciuri de Craciun. Si plus inca si torta din inghetata de Craciun de obicei o luam cu bucatele de castani! :x20:

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga
Pot sa-ti fac o mica surpriza de anul nou :x004: iti trimti imediat dupa cu fratele citeva,avind in vedere ca nu ai voie sa ai pofte neindeplinite acum :girl_devil:

Merci vicky. Discutam in privat despre asta :kiss4:

Partajează acest post

Link spre post
coffy

Интересные фото :lol: а это такие же каштаны,что и в Молдове растут? Никогда не пробовала :crazy:

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
Интересные фото :da2: а это такие же каштаны,что и в Молдове растут? Никогда не пробовала :cool:

n,astea din moldova sunt amari,cei comestibili sunt dulci,snt din aceiasi familie,dar altoiti.

Partajează acest post

Link spre post
coffy
n,astea din moldova sunt amari,cei comestibili sunt dulci,snt din aceiasi familie,dar altoiti.

clar :cool: de atit si am intrebat_ca n+am vazut ca cineva le maninca :da2:

Partajează acest post

Link spre post
coffy
uite asa arata ne curatate,sunt putin mai ghimpoase ca cele obisnite.

http://www.marroni.ch/imagesp/13.jpg

aha, a nostrii s diferiti. Da la noi nici dulciuri din castane n-am vazut in vinzare :cool: chiar trebuie sa ne vizitam Europa....мечты,мечт

ы...

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
aha, a nostrii s diferiti. Da la noi nici dulciuri din castane n-am vazut in vinzare :cool: chiar trebuie sa ne vizitam Europa....мечты,мечт

ы...

Din cauza ca n cresc cred,e prea frig iarna.Dar de vizitat trebuie trebie :da2: Pina atunci macar pe foto savureaza-in Calatorii am pus mai multe astazi;)

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum