Irinica

Călătorie în România Cu Paşaportul Românesc

Postări Recomandate

Irinica

Buna ziua, deţin paşaport românesc şi eu şi copilul cu reşedinţa în Republica Moldova. Avem şi cetăţenie moldovenească. Vrem să plecăm în vizită la fratele meu. Am luat un document oficial legalizat la notar despre faptul, că tatăl copilului care este numai cetăţean al Republicii Moldova îmi permite să duc copilul în turism în România. Care documente mai trebuiesc, trebuiesc şi bani pe cont, şi câţi dacă suntem şi eu şi fetiţa. VĂ ROG SA-MI RÎSPUNDEŢI URGENT, PLECĂM MARŢI!!!!!!!!!!!!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Irinica
Buna ziua, deţin paşaport românesc şi eu şi copilul cu reşedinţa în Republica Moldova. Avem şi cetăţenie moldovenească. Vrem să plecăm în vizită la fratele meu. Am luat un document oficial legalizat la notar despre faptul, că tatăl copilului care este numai cetăţean al Republicii Moldova îmi permite să duc copilul în turism în România. Care documente mai trebuiesc, trebuiesc şi bani pe cont, şi câţi dacă suntem şi eu şi fetiţa. VĂ ROG SA-MI RÎSPUNDEŢI URGENT, PLECĂM MARŢI!!!!!!!!!!!!

fratele e la Cluj

Partajează acest post

Link spre post
Five
fratele e la Cluj

va sfatuiesc sa sunati la consulatul Romaniei in Chisinau. http://chisinau.mae.ro/

acolo gasiti nr de tel. :)

Partajează acest post

Link spre post
Irinica
va sfatuiesc sa sunati la consulatul Romaniei in Chisinau. http://chisinau.mae.ro/

acolo gasiti nr de tel. :)

La consulat nu raspunde nimeni, sunt zile de odihna. Dar am fost la gara de sud si am vorbit cu soferul care transporta pasagerii la Cluj, el a zis ca pot merge doar cu pasapoartele si cu permisiunea sotului. Voi incerca sa merg luni la consulat, daca nu reusesc, am sa incerc asa cum a spus soferul.

Editat de Irinica

Partajează acest post

Link spre post
bonnyblue

odata ce detineti pasaportul, nu e nici un obstacol pentru a traversa hotarul.

De bani pe cont e nevoie cind depui actele pentru viza

Partajează acest post

Link spre post
lina

[

odata ce detineti pasaportul, nu e nici un obstacol pentru a traversa hotarul.

De bani pe cont e nevoie cind depui actele pentru viza

+1

nimic nu tr doar pasaportul romanesc si moldovenesc-pt dvs, si desigur procura si actele pe copil.

daca nu e tirziu

Partajează acest post

Link spre post
Irinica
[

+1

nimic nu tr doar pasaportul romanesc si moldovenesc-pt dvs, si desigur procura si actele pe copil.

daca nu e tirziu

Multumesc, chiar azi am fost la consulat dar era lume foarte multa si nu am reusit sa intru, dar mi-au spus niste soferi exact acelasi lucru.

Partajează acest post

Link spre post
lina
Multumesc, chiar azi am fost la consulat dar era lume foarte multa si nu am reusit sa intru, dar mi-au spus niste soferi exact acelasi lucru.

va doresc un drum bun si fara napasta

Partajează acest post

Link spre post
Irinica
va doresc un drum bun si fara napasta

Cu toate ca toti soferii mi-au spus ca nu trebuieste procura, cand am trecut in Romania nu mi-au cerut-o, iar cand am venit mi-au cerut-o. Cam toate persoanele mi-au spus ca nu trebuieste procura, dar uite ca n-a fost asa.

Partajează acest post

Link spre post
lina
Cu toate ca toti soferii mi-au spus ca nu trebuieste procura, cand am trecut in Romania nu mi-au cerut-o, iar cand am venit mi-au cerut-o. Cam toate persoanele mi-au spus ca nu trebuieste procura, dar uite ca n-a fost asa.

care procura? pt copil?

Partajează acest post

Link spre post
strekoza007

а кто просил? молдоване или румыны,мне просто надо будет ехать в Бухарест с ребенком, у меня пермис де резиденце у ребенка рум св-во о рождении, интересно надо будет разрешение от отца?

Partajează acest post

Link spre post
Irinica
а кто просил? молдоване или румыны,мне просто надо будет ехать в Бухарест с ребенком, у меня пермис де резиденце у ребенка рум св-во о рождении, интересно надо будет разрешение от отца?

Просили на румынской таможне разрешение от отца на вывоз ребенка (то есть доверенность). У меня был молдавский и румынский паспорт, у ребенка румынский паспорт. На всякий случай брала с собой и другие документы, но они не понадобились.

Editat de Irinica

Partajează acest post

Link spre post
yasmina

un caz similar: doar k plecam toti trei eu sotul si bebe, eu cu acte romanesti, iar bebelushul nu, voi putea iesi cu el din tara ?

Partajează acest post

Link spre post
Roca

daca copilul nu are cet rom...terebuie sa+i faceti viza...sau daca copilul este inclus in certificatul dvs pentru cetatenie, luati acest certificat.... n+o sa va permita sa treceti cu copilul hotarul..pt ca nu este cet. rom. si daca nu are viza.

Partajează acest post

Link spre post
yasmina

daca copilul nu are cet rom...terebuie sa+i faceti viza...sau daca copilul este inclus in certificatul dvs pentru cetatenie, luati acest certificat.... n+o sa va permita sa treceti cu copilul hotarul..pt ca nu este cet. rom. si daca nu are viza.

merci

salutare, daca in timp ce se analiza dosarul pt cetatenie, s-a nascut copilul,pot trimite la o adresa anume certificatul lui de nastere,adica copia intarita la notar presupun, sau a certificatului de casatorie?ca mai apoi sa ma pot deplasa cu copilul in romania pt ai face si lui actele necesare

Partajează acest post

Link spre post
LadyMaryAnn

Deja nu mai faceti nimic ( in orice caz asa stiu eu)asteptati pina iesiti in ordin si dupa ce o sa dati juramintul si mai apoi o sa va transcrieti certificatul de nastere si o sa-l dati si a copilului deja la transcriere

Editat de LadyMaryAnn

Partajează acest post

Link spre post
yasmina

Deja nu mai faceti nimic ( in orice caz asa stiu eu)asteptati pina iesiti in ordin si dupa ce o sa dati juramintul si mai apoi o sa va transcrieti certificatul de nastere si o sa-l dati si a copilului deja la transcriere

merci mult

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum