Vizitator Prietena

Prietena Mea Isi Inseala Sotul

Postări Recomandate

Vizitator Prietena

Prietena mea,cea mai buna,de altfel,isi inseala sotul... Eu stiu ca n-ar trebui sa scriu acesta aici,fiindu-i prietena,dar vreau sa aud niste sfaturi de la voi,cum sa ma comport cu ea,cum sa vorbesc,ce sa vorbesc... S-a inceput totul cind a stat la mine acasa o luna,ea a venit de peste hotare cu copilul si se lecuia aici la un medic,seara lua laptopul la ea in camera (la noi e ap. cu 2 camere) si se juca in carti,pe internet cu un barbat si iata asa din joaca,din discutii s-a ajuns la intilnire,ei s-au intilnit in alta tara,acolo unde ea lucreaza peste hotare cu sotul,iar amantul traieste,s-au intilnit,au discutat si... s-au culcat! si gata,s-a inceput... de vreo jumate de an se intilnesc,se iubesc,el e cu familie,cu 2 copii,ea cu familie,sotul ei este un om de aur,o iubeste ca pe ochii din cap,eu stiu asta 100%,el niciodata nu i-a dat motive,nu are vicii,lucreaza,ii intretine,mai in scurt mai rar asa barbati,dar iata ca ea a hotarit altfel,cind o intreb ce are de gind sa faca mai departe,ea se gindeste la divort!!! Doamne.... acesta e secretul nostru,nimeni nu stie,eu stiu sigur ca ea nu intra pe acesta forum,si de aceea stau mai linistita,dar vreau sa aud niste sfaturi de la voi,daca pot spune asa.. eu sint o fire credincioasa,si cred ca mai mare pacat ca acesta si abortul nu exista pe fata pamintului. Cind ea ma suna si-mi povesteste cit ii este de bine,cum decurge relatia,cum se ascund,unde se ascund,cum isi amageste sotul ca se duce la lucru,dar ea in realitate pleaca la amant,ma apuca fiorii. nicioadata nu i-am reprosat,intr-un fel o sustin,daca pot spune asa,o sustin cu faptul ca n-o sa spun nimanui,ea singura spune ca o data si-o data o sa iasa totul la iveala,sau poate ca singura o sa-i spuna sotului... nu stiu... Mie mi-i mila de sotul ei,el tine mult si la mine si ma tem ca daca o sa afle de sotia lui,o sa ma urasca si pe mine,asta e sigur! ea nu e mica de ani,are oleaca de ani in spate,adica nu-i o adolescenta prostuta care nu stie ce face,ea stie ce face,dar in detrimentul familiei. In curind vine acasa,o sa ne vedem,o sa ne intilnim,vine impreuna cu familia,cum sa ma uit in ochii ei,ce sa vorbesc,ea asteapta sustinerea mea in situatia aceasta,eu tin mult la ea si nu vreau sa sufere familia ei,copilul ei... acum ii este bine,dar adevarul iese tot timpul la suprafata si nu vreau sa sufere,mai in scurt ma macina gindurile acestea de multa vreme... nimanui nu-i pot spune despre acesta,doar aici,daca-mi permiteti...

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
purple

Parerea me e ca nu ar trebui sa intreprindeti nimic,traiti-va viata!

Nu cred ca prietena Dvs are nevoie de sfat ce sa faca,ati spus e persoana matura!si o face constient!

Este problema de familie-a ei cu sotul ei!Nu se stie niciodata care e situatia din interior si cum vor decurge evenimentele, iar dvs din intentii bune sa-i ajutati,veti ramine persoana cea rea-doar asa se intampla intotdeuna,nu?

Lasati sa faca ce vrea cu viata ei!Iar dmv nu va irositi energia,doar in caz ca va va cere ajutor/sfat,desigur veti incerca cumva sa-i intendeti acea "mana de ajutor"

Bafta!

Unicul lucru care ati putea sa faceti e sa va spuneti pozitia dvs in situatia data,ii spuneti "pe shleau".

Deja ea singura va intelege ce e bine si ce nu.

Asta ca sa nu va mustre constiinta ca nu ati facut nimic.

Partajează acest post

Link spre post
Viorichika

Totusi mai bine sa nu va implicati in rezolvarea problemei lor, caci veti ramine vinovata, si de la sfaturi sa va abtine-ti caci in final sa nu fie care-va reprosuri in directia dumneavoastra, reese stati intr-o parte - timpul le va rezolva pe toate

Partajează acest post

Link spre post
ViVe

+1

Cred ca fiecare are dreptul la greseli si consecintele acestora. Numai asa vom intelege unde am gresit si vom invata lectia.

E ca si cum i-ai explica unui copil ca nu se poate sa se atinga de ceva fierbinte, iar el nu intelege pina cind nu pune mina si nu se frige, si doar dupa aceea intelege ca cu mina goala in foc nu se poate.

Prietena dvs. pina nu se va frige nu va intelege toata seriozitatea problemei.

Dar sa- i spuneti ce credeti, simplu, ca pe o parere, fara reprosuri si fara rugaminti, ar trebui, ca sa nu fie neintelegeri pe urma. Ma rog, cu prietenii trebuie sa fim deschisi. De asta si ne numim prieteni.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Prietena

Multumesc. Mi-i frica sa nu ramina insarcinata (am citit ceea ce e postat de mai sus) ca ei nu se protejeaza... Eu inteleg sa recurgi la asa pas atunci cind sotul e o belea,cind te bate,sau trebuie sa-l stringi diminetile de sub colturi,asta da,dar cind sotul e piine de mincat oare se merita? imi pare rau ca unele femei procedeaza astfel printre care si prietena mea.

Partajează acest post

Link spre post
calatoarea
Multumesc. Mi-i frica sa nu ramina insarcinata (am citit ceea ce e postat de mai sus) ca ei nu se protejeaza... Eu inteleg sa recurgi la asa pas atunci cind sotul e o belea,cind te bate,sau trebuie sa-l stringi diminetile de sub colturi,asta da,dar cind sotul e piine de mincat oare se merita? imi pare rau ca unele femei procedeaza astfel printre care si prietena mea.

asa din exterior totul poate sa para frumos ca in poveste, barbatul poate sa para ideal..insa in realitate numai sotia stie cum e... si ce probleme au... si apoi cauza infidelitatii nu e intotdeauna in faptu ca sotul o bate, sau e rau sau altceva...

eu tot v-as sfatui sa nu va amestecati in relatia lor... doar un sfat sau parerea dvs sa-i spuneti si gata...fara a avea pretentia ca ea sa va asculte 100%...e dureros sa vezi ca prietna greseste asa, dar cum s-a mai zis fiecare are dreptul la greselile lui...nustiu daca as fi eu in asa situatie ca prietena dvs daca as astepta alt ajutor...

Partajează acest post

Link spre post
TashaRu

Nu stiu de ce uneori si unele femei, dar si unii barbati cauta pe naiba. Ea spune ca vrea sa divorteze, dar amantul va divorta de sotie? Nu cred. Atunci care e rezonul? Si stiti, intr-adevar sunt uneori cazuri cind sotului/tiei nu ai ce-i reprosa, de ce atunci oamenii fac asa pasi, distrugindu-si casnicia proprie si pe cea a amantului/tei.

Cred ca nu tre sa va implicati, dar doar sa-i spuneti prietenei parerea Dtra despre situatia ei. Cred ca aici tot merge vorba de doar o pasiune, deoarece ea poate s-a saturat de rutina vetii ei de familie si vrea ceva deosebit. In cazul ei, eu pur si simplu nu inteleg la ce ea se asteapta, ce vrea ea de la aceasta relatie? Chiar daca va divorta, iar amantul nu, atunci nu cred ca-i va placea rolul de amanta, cu sarbatori petrecute in singuratate si cu regrete.

Eu cred ca Dzeu nu bate cu batul si le vede pe toate si stiti cum suna proverbul rus: На чужом горе счастье не построишь, si aici chiar ca vor avea de suferit multe persoane- si sotul si sotia inselati, dar si copii, care au nevoie de un camin unit.

Partajează acest post

Link spre post
solnysko

знаете, что лично меня поражает?

почему то некоторые знакомые, и даже друзья считают возможным разгружаться в своих "грехопадениях "в нас..

как будто мы их отмоем что ли..

в итоге, лично у меня возникает ощущение очень неприятное..

Особенно в подобной ситуации-когда знаешь супруга(у0, хорошего человека, твоего же друга

Но при этом не можешь сказать ему о той свинье, что ему подложили,связанная обязательствами перед подругой или другом.

А ведь любишь их по-дружески одинаково, и по идее обязанности перед ними, как перед друзьями равны, а принимать приходится одну из сторон,что очень неприятно, тем более если не поддерживаешь ее выбор по своим моральным принципам.

Да еще нередко вынуждены покрывать подобные истории-говоря, да он (она) только что от меня ушел (ла), хотя на деле у тебя их не было..

Покрываешь, потому что попросили, потому что не хочешь,чтобы тот другой человек страдал из-за глупых выходок, которые может потом заставят человека одуматься..

чувство гадкое и мерзкое

ну хотят грешить-пусть делают,что хотят, если им совесть позволяет

мы как друзья можем посоветовать одуматься, и в принципе всё.

но зачем потом нам все это рассказывать , да еще и в подробностях?

чтобы мы одобрили?

знают,что не одобрим

тогда для чего?

лично мне потом очень стыдно смотреть обманутой второй половинке в глаза.

Partajează acest post

Link spre post
Roxolana

sunt de acord cu ceea ce-au scris fetele mai sus si vreau sa adaug ca intr-adevar daca va sunt neplacute discutiile cu amanunte ale relatiei ei extraconjugale puteti sa-i spuneti direct ca va deranjeaza si sa n-o mai faca p/u ca ...si sotul ei va este la fel de prieten si la fel de scump.in genere de ce nu vorbiti deschis cu ea ceea ce va framinta.de ce va temeti?doar sunteti prietene...

Partajează acest post

Link spre post
nika87

poate ca o sa am parte acuma de comentarii nu chiar placute dupa ce o sami expun parerea, dar asta este :)))

Stimata Prietena, inteleg ca tineti la ambii, dar ziceti ca persoana despre care ati scris va este cea mai buna prietena. Din ceea ce ati relatat, eu am inteles numai ca: ea e rea, nu stie ce face, dar sotul e "piine de mincat". IMHO: nu as dori niciodata sa am asa prietene ca Dvs.

Oare chiar nu vati gindit ca daca sar fi simtit atit de bine (precum spuneti dvs.) cu sotul ei, ar mai fi cautat in alta parte ceva??? Sa stiti ca ce e intre doua persoane in familie, nu stie decit el si ea si cel de sus.Si cit de bun si grijuliu nu arata sotul, in realitate poate fi cu totul altfel. Nu admiteti citusi de putin faptul ca se simte poate fericita??? Sau poate dvs. o invidiati??? Pt ca dupa parerea mea, de miar spune asa lucruri prietena mea, se termina toata relatia cu ea.

In general mi sa facut o impresie ca mai mult va faceti griji nu pt ea, dar pentrul sotul ei....chiar mai mult decit griji...

Si inca una, in ce masura va afectat ma rog asa tare faptul ca prietena dvs are un amant???? Aveti viata dvs, asa ca traitivo, si nu va implicati in problemele altora daca nu vau rugat.

Sorry, poate am fost un pic brutala, dar asta e parerea mea...

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Nici intr-un caz nu tre sa-i spui nimic sotului, uneori se intimpla ca sotiei/sotului care a umblat brambura ii vine mintea la loc si isi da seama ce a facut.

Sa fi fost prietena mea in asa situatie, eu desigur n-aveam s-o invinuesc, caci oricum ceva la mijloc este de a procedat asa, dar cu siguranta aveam sa vorbesc cu ea intre patru ochi si sa-i explic ce consecinte pot urma dupa asa aventura.

Cred ca prietenia adevarata, suporta sa-i spiu dreptatea in ochi si daca esti prietena adevarata, vei vorbi cu ea, iar daca ea e prietena adevarata - te va asculta. Pina la urma, ea oricum va decide singura ca nu-i copil, iar tu nu te vei manca cu gandul ca n-ai facut nimic. Vorbeste cu ea si aminteste-i de valorile familiei, de copil de sot si de clipele frumoase de la inceput. Sunt oameni care au memorie de scurta durata si trebuie de reamintit cate ceva si des cei care cad in aventuri amoroase de asa gen- plutesc cu capul in nori si uneori le trebuie un imbold.

Partajează acest post

Link spre post
SkazkaNaNoci

не вмешивайтесь!

Partajează acest post

Link spre post
solnysko
не вмешивайтесь!

+много

и желательно попросить избавить себя от выслушивания подробностей

дабы потом не страдать от чувства вины перед другом-мужем подруги

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Prietena

Mie sa-mi fi fost indiferent de ea si de familia ei,demult poate ma scapam cu vorba"intentionat" la toti prietenii comuni ai nostri,sotului,parintilor ei,caci sintem oleaca de neamuri,dar nu... eu o sustin,nu-i refuz sunetele,mesajele,o ascult pt ca nu are altcuiva sa-i spuna. Indiferent de ce decizie n-ar lua,eu oricum o sa tin la ea la fel de mult,pt ca ceea ce face ea cu viata ei,e problema ei,important e sa ramina acelasi om bun la inima si saritor la nevoie precum o stiu eu. Eu nu ma amestec,sotului ei desigur ca nici intr-un caz n-o sa-i spun nimic,chiar daca ea o sa recunoasa,nu stiu nimic si gata! Cit despre mine,eu sint casatorita,am un copil si sint fericita si nici in ruptul capului n-o sa-mi insel sotul,dar vedeti ca nu fiecare gindeste asa! Oricum multumesc pt raspunsuri.

Partajează acest post

Link spre post
kre

не утверждайте что ее муж золотце, вы с ним не жили, и что у них в семье творится знают только он и она. не вмешивайтес, останетесь крайней. попросите ее вам не рассказывать о своих походах к любовнику и все. в остальном не ваше дело

Partajează acest post

Link spre post
vero_veronika

Prietena ta te pune in lumina proasta si pe tine...

Stii cum e proverbul ' Spune-mi cine ti-e prieten si am sa iti spun cine esti tu...'

Partajează acest post

Link spre post
Amedeia
Prietena ta te pune in lumina proasta si pe tine...

Stii cum e proverbul ' Spune-mi cine ti-e prieten si am sa iti spun cine esti tu...

nu sunt de acord cu afirmatia aceasta....si eu am o prietena cu care ma sfatui, ne impacam destul de bine, dar oricum cu anumite lucruri pe care le face nu sunt deacord, pur si simplu avem o relatie deschisa si ce am de zis ii zic.....nu-i numaidecit sa fii exact ca ea, ca sa te impaci bine cu ea.......

eu cred ca daca sunteti asa de bune prietene, trebuie sa-i zici ei c e ai de zis in aceasta privinta, ca sa inteleaga care este parerea ta, dupa....faca ce o vrea...daca nu intelege....si va ve-ti simti mai bine, ca a-ti prevenit-o!

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Гость

Eu am fost exact in asa situatie vreo 5-6 ani in urma, si vreau sa va spun ca indiferent care va fi comportamentul dumneavoastra, in cazul in care totul va iesi la iveala, nimic bun din toata istoria asta nu se va alege, e valabil si pentru prietena, si pentru sot si pentru dumneavoastra la fel.

Sotul prietenei mele a aflat singur, sau l-a ajutat cineva, nu am de unde sa stiu, dar dupa ce s-a aflat - ei de mai multe ori s-au certat apoi iar sau impacat, ca intr-un final sa divorteze si sa se desparta deja definitiv, inspre usurarea tuturor celor apropiati (a durat procesul vreo 3-4 ani).

Sigur ca toate prietenele (... dar eu in special) erau persoane non-grata in casa lor (cel putin cind era stapinul acasa). Puteti sa-l intelegeti: au urmarit rusinea lui din primul rind. Pacat, era o persoana draguta si-mi placea sa petrecem timpul impreuna, cred ca si cu sotul meu s-ar fi impacat de minune ulterior. Sigur ca in perioadele lor mai calde, noi cu prietena mea nu ne prea intilneam - ceia ce pina la urma a dus si la racirea relatiilor dintre noi. Intelegeti ca e greu sa ai alaturi o peroana care-ti cunoaste amanunte nu prea magulitoare din trecut, mai ales daca vreai sa incepi totul de la inceput.

Cel putin asta e istoria din viata mea ...

P.S. Pentru cei interesati pot sa spun, ca acum toata lumea este fericita, prietena are o familie noua, fostul ei sot ... e bine si el, si prietenia noastra inca mai respira :)

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum