ATI

По чему скучаем?

Postări Recomandate

mamikutza

Daaaaaa... am citit mesajele anterioare si de-acum nu mai pot, mi s-a facut gura apa, EU SUNT O MARE POFTICIOASA !!! :blush:

Mie imi este dor de pirjoalele care le facea mama. Cind veneam de la scoala, tin minte ca le simteam mirosul de la o posta, si erau asa gustoase,parca si acum le vad cum sfiraie pe tigaie, neam-neam...

Mi-e dor placintele coapte in cuptor, mie tare imi placeau acele cu visini, anume cind posteam, mama facea placinte cu visini ( Visini in sucul lor). Da, iata, ,mi-e dor de tot tipul de conserve care le au parintii mei in beci. Muraturi, in special harbujeii; ghiveciuri, dulceturi ; da de ciupercute marinate cit imi e de dor , sunt preferatele mele, imi place sa le culeg, sa le pregatesc si, SA LE MANINC.

In general mi-e dor de mincarea pregatita de mama, din tot ce e mai natural si proaspat. Da, toate acestea in Lisabona nu gasesti chiar si sa cauti. Zic ei ca e ´de casa´ dar nu e aceia ca ACASA.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
lina

Daaaaaa... am citit mesajele anterioare si de-acum nu mai pot, mi s-a facut gura apa, EU SUNT O MARE POFTICIOASA !!! :blush:

Mie imi este dor de pirjoalele care le facea mama. Cind veneam de la scoala, tin minte ca le simteam mirosul de la o posta, si erau asa gustoase,parca si acum le vad cum sfiraie pe tigaie, neam-neam...

Mi-e dor placintele coapte in cuptor, mie tare imi placeau acele cu visini, anume cind posteam, mama facea placinte cu visini ( Visini in sucul lor). Da, iata, ,mi-e dor de tot tipul de conserve care le au parintii mei in beci. Muraturi, in special harbujeii; ghiveciuri, dulceturi ; da de ciupercute marinate cit imi e de dor , sunt preferatele mele, imi place sa le culeg, sa le pregatesc si, SA LE MANINC.

In general mi-e dor de mincarea pregatita de mama, din tot ce e mai natural si proaspat. Da, toate acestea in Lisabona nu gasesti chiar si sa cauti. Zic ei ca e ´de casa´ dar nu e aceia ca ACASA.

pe mine putin ma mira ce scrii)))

toate acestea le primesc md)) si pirjoale si sarmale si brinza, placinte etc)))

pai in lisabona nu sint ai ns cu restaurante, cafenele traditionale- parca erau

Partajează acest post

Link spre post
September

lina, cred si eu ca sunt, dar chiar crezi ca "sunt ca la mama acasa"? Cred ca la mijloc e mai mult dorul de cei dragi, decat chiar pofta :))

Partajează acest post

Link spre post
lina

Rena

eu nu zic de dor, ca e clar, ca e asa, nici vb

dar anume zic de produse- pai fiind la rutele respective, am vazut si stiu ce se transmit

sigur, zic de ruta nu de avion

ian, la pasti sau creciun sa vedeti

Partajează acest post

Link spre post
Roca

oi fetelor...imi cer scuze desigur...nu fac parte din cercul vostru, in sesn ca sunt acasa, in MD...dar la mine invers...mie imi este dor de mincarea din strainatate... cind am fost in Amsterdam... am mincat cele mai gustase mango din viatsa mea.... cele mai gustoase croasane copate chiar in magazin... dulceatsa lor... mmmmm..... au trecut deja 3 ani de atunci dar oricum duc dorul la aceste produse.... si proshciuto Italiam....mmmm...ce vreaaaaau...si cafeaua ...si pastele carbonara.....;i cum fara panetone...o adoooor......mmmmm....asha ca....nu numai voi duceti lipsa ))))

Partajează acest post

Link spre post
lina

oi fetelor...imi cer scuze desigur...nu fac parte din cercul vostru, in sesn ca sunt acasa, in MD...dar la mine invers...mie imi este dor de mincarea din strainatate... cind am fost in Amsterdam... am mincat cele mai gustase mango din viatsa mea.... cele mai gustoase croasane copate chiar in magazin... dulceatsa lor... mmmmm..... au trecut deja 3 ani de atunci dar oricum duc dorul la aceste produse.... si proshciuto Italiam....mmmm...ce vreaaaaau...si cafeaua ...si pastele carbonara.....;i cum fara panetone...o adoooor......mmmmm....asha ca....nu numai voi duceti lipsa ))))

eu nu sint gurman, si imi este indiferent la mancare

insa, in privinta fructelor absolut deacord, pai si asta duc dorul cind ma duc si iau portocalele rodiile din gradina, si deloc nu seamana cu ale ns

cafea deosebita, in special de cea de la milano

in general, de parfumul care persista peste tot oceanic, si condimente etc- nici nu stiu cum sa explic

la mine pina acum scurta asa miroase))))

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

pe mine putin ma mira ce scrii)))

toate acestea le primesc md)) si pirjoale si sarmale si brinza, placinte etc)))

Da ´lina´, primim si noi colete de la Moldova dar stii nu prea se primeste sa le nimeresiti , cind te-apuca dorul nu faci cu degetul si coletul iti apare in fata cu tot si cu de toate (cu masa cea mare si cu parinti , frati si sorori alaturi ), ca sa-ti potolesti poftele culinare si in special pe cele sufletesti ...

Dar cit despre restaurant sau cafenea traditional MD, presupun ca ar fi undeva prin Lisabona doar ca eu nu cunosc nici unul.

Partajează acest post

Link spre post
lina

Da ´lina´, primim si noi colete de la Moldova dar stii nu prea se primeste sa le nimeresiti , cind te-apuca dorul nu faci cu degetul si coletul iti apare in fata cu tot si cu de toate (cu masa cea mare si cu parinti , frati si sorori alaturi ), ca sa-ti potolesti poftele culinare si in special pe cele sufletesti ...

Dar cit despre restaurant sau cafenea traditional MD, presupun ca ar fi undeva prin Lisabona doar ca eu nu cunosc nici unul.

asta eu cred ca e primordial

ref la restaurant, daca aflu anumite iti spun

stiu ca era

mie imi place mult lisboa- si sper mult sa ma intorc inca odata so vad

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

Si mie imi place acest oras , Lisabona... Ne simtim foarte bine aici, mai ales ca toamna aceasta pina cind ,ne alinta numai cu zile insorite si senine, asa ca mergem cu fetita in fiecare zi la plaja, ne scaldam in ocean, facem poze ca mai apoi seara cind ne intoarcem acasa sa avem ce le povesti si arata bunicilor care sunt la Moldova. De ei noua tot ne este foarte, foarte , foarte dor :val08:

Doamne , asa mi-as face-un vint pina la Moldova , sa-i vad , sa-i cuprind si ...sa-i iau cu mine .

Partajează acest post

Link spre post
lina

eu am fost exact in perioada asta acolo si la faro, da e cald, dar pt mine e si frig, sigur la ocean nu mam scaldat))

acum, nu e problema cu venitul dusul- daca ai documente

apropo, este si diaspora moldovencelor- tipa asa ceva

Partajează acest post

Link spre post
yanayana015

Ерунда всё это! В Европе, а Германии особенно, есть ВСЁ. И колбаса, и творог, и селёдка. А уж тем более, семечки.

Мясо, правда, другой вкус имеет.

С овощами и фруктами похуже. Я огурцы "родничок" ем 1-2 раза в год, и то, только в солёном виде дома, в Молдавии. Почти все фрукты и овощи красивые на вид, но невкусные. Ананасы стоят 99 центов (15.50-16 лей) это самые вкусные ананасы в моей жизни (Коста Рика), манго пакистанские не ела никогда раньше, черника и другие ягоды есть круглый год.

Обобщённо - мне нравится всё, кроме огурцов, помидор, перца и некоторых фруктов.

А что скажут другие жители Европы?

А мне в Бельгии мало, что из еды нравится, кроме шоколада, конечно...Мясо какое-то как -будто не настоящее...все на гармонах,фрукты почти безвкусные и без запаха....Огурцы, помидоры и перцы -как-будто не натуральные. Хожу в русский магазин и покупаю ряженку и кефир.Может это пройдет и я адаптируюсь....но пока еда особо не радует

Partajează acest post

Link spre post
Симошка

мы живем в Африке Нигерия. Ну что сказать русских магазинов тут точно нет.

А тем более молочной продукции. Молоко натуральное один раз всего видела и то не вкусное.

Помидоры и огурцы ужасные. Похожы на наши зимние из парников.

За два года уже чуть адаптировались с местное продукции. Заменять какие то продукты чем то другим.

Просто когда едим из дому, то чемоданы не одеждой набиты, а семечками рыбкой сущеной мясом копченым и кльаской в вакуме ))))

Partajează acest post

Link spre post
lina

А тем более молочной продукции. Молоко натуральное один раз всего видела и то не вкусное.

За два года уже чуть адаптировались с местное продукции. Заменять какие то продукты чем то другим.

Просто когда едим из дому, то чемоданы не одеждой набиты, а семечками рыбкой сущеной мясом копченым и кльаской в вакуме ))))

ooo Gelena

scrieti mai des

de cind sunteti acolo? dece anume Nigeria ?cu traiul sau serviciul?

povestiti!!!

Partajează acest post

Link spre post
Diana

Wow, 24 ani in urma parintii mei au lucrat in Nigeria :girl_crazy:

Daca la tema, mii pofta de muraturi, ciocolata de la Bucuria, Torturi si pelemeni.

Plus ca am o pofta nebuna de a dansa o hora. Anume departe de casa, mi-a aparut dragostea pentru cintecele populare.

Partajează acest post

Link spre post
Mitsiu

А что скажут другие жители Европы?

Купить можно почти все! Согласна, что у мяса другой запах, а может мы к нормальным продуктам только привыкаем??? Хотя некоторые овощи поражают. Но заметьте, что если вы зимой болгарский перец или помидор- огурец захотели, пошли в супермаркет и купили, только заплатили кучу леев. Вкуса мало. Здесь ( Лондон) вкуса больше, и они круглогодичные и по очень разумной цене:)

Недавно мне приснились трубочки с безе, эх как же я жду возможности приехать в Кишинев и налопаться ими:)))))

Partajează acest post

Link spre post
jenika86

Трубочки с безе в одном супермаркете на Рышкановке по 6 лей есть! Каждый день покупаем!

Partajează acest post

Link spre post
AnastasiaG

Живу в России уже 7 лет, на Родину, в Молдавию, тянет со страшной силой)))

Бываем там раз в год, фрукты-овощи на Родине вкуснее., с этим не поспоришь. Но еда едой, человек ко всему привыкает.

А вот люди, точнее менталитет русских людей, меня удивил, хотя казалось бы, выросли мы все в СССР, все примерно похоже должно быть, но нет...

У меня двое сыновей, 5 и 2 годика, обычно ездим на своем авто, но иногда получается на общественном транспорте. Ни места не уступят, да и злит всех, что малыш долго по ступенькам поднимается (((

Этой весной и летом были продолжительной время в Кишиневе, так моих мальчишек на руках из троллейбуса выносили )))

На детской площадке например, все мамаши следят за своим чадом, не дай Боже их ребетенок заговорит с чужим мальчишкой или девчонкой, как коршуны кружат, защищают. А в Кишиневе мы и знакомились, и дружили)))

В серьез рассматриваю переезд обратно

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum