ATI

По чему скучаем?

Postări Recomandate

ilaria

Da eu as vrea salam doctorskii si mereu mii pofta de prajituri de-a noastre, mmmmm... :girl_crazy:

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
lady_marmalade

sı la noı este MIGROS :)) sı vreau mult scrumbıe ın sos, crabı sı cıupercı marınate ca ın moldova

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
sı la noı este MIGROS :)) sı vreau mult scrumbıe ın sos, crabı sı cıupercı marınate ca ın moldova

crabi? sunteti linga mare, nu aveti crabi? :clapping: sau te referi la bastonase de crab?

Partajează acest post

Link spre post
lady_marmalade
crabi? sunteti linga mare, nu aveti crabi? :girl_wacko: sau te referi la bastonase de crab?

am avut ın vedere batonase de crabı, aıcı sınt dar nu sınt asa gustoase ca ın md sı au pret aoleu ...

Partajează acest post

Link spre post
Laura

Sincer mie mi-e dor numai de parinti, aici gasesc de toate, ma rog aproape de toate.

Partajează acest post

Link spre post
ilaria

si mie mi-i foarte dor de parinti :cry::girl_cry2::girl_devil:

Partajează acest post

Link spre post
Sveta25

Da mie mii dor de mincarea facuta de mama! As minca placintele mamei sau un simplu bors facut de ea mi s-ar parea cel mai gustos lucru din lume!

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
am avut ın vedere batonase de crabı, aıcı sınt dar nu sınt asa gustoase ca ın md sı au pret aoleu ...

uite exact aceiasi spune si cumatra mea din Romania.. cit despre Elvetia gustul e acelasi imi pare, si pretul e bun ( 45 lei cam 250gr).

Partajează acest post

Link spre post
ilaria
Цитата(un_rayon_de-soleil @ 31.3.2008, 13:20) <{POST_SNAPBACK}>am avut ın vedere batonase de crabı, aıcı sınt dar nu sınt asa gustoase ca ın md sı au pret aoleu ...

uite exact aceiasi spune si cumatra mea din Romania.. cit despre Elvetia gustul e acelasi imi pare, si pretul e bun ( 45 lei cam 250gr).

si aici bastonasele de crabi nu sunt asa gustoase ca in RM, chiar as spune ca nu au nici un gust, poate de aceia ca sunt inghetate, pretul e bun as zice 1.5-2 euro 250 gr.

ha, ha Sveta25 da eu chiar ieri am facut placinte cum le face mama coapte in rola :girl_devil:

Partajează acest post

Link spre post
Sveta25
ha, ha Sveta25 da eu chiar ieri am facut placinte cum le face mama coapte in rola :girl_devil:

Trebuie si eu sa incerc, dar nu sunt sigura ca imi vor reusi ca la mama. Tu cu ce le-ai facut Ilaria? Mie imi plac cu brinza de vaci. Aici nu am gasit nimic asemanator, ramine doar ricotta sa pui, dar imi pare ca nu sunt asa de bune!

Partajează acest post

Link spre post
mamalena

Да какая бы вкусная не была здесь еда все равно хочется нашего творога, селедки, скумбрии, колбасы, глазированных сырочков, хлеба нашего черного,особенно во время Б. Кефира тоже не хватало сама делаю сейчас, сгущенку с гречкои мама на днях отправит, ох отведу душу. :girl_devil:

Ну про воздух зеленые деревья и нашу зиму вообсще не буду говорить, к сожалению начинаем все это ценить на расстоянии. (В Кишиневе жила на Рышкановке в 5 минут от парка сеичас смотрю на фотографии любуюсь бывает даже во сне снится). Пора домой. :girl_cry2:

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
Trebuie si eu sa incerc, dar nu sunt sigura ca imi vor reusi ca la mama. Tu cu ce le-ai facut Ilaria? Mie imi plac cu brinza de vaci. Aici nu am gasit nimic asemanator, ramine doar ricotta sa pui, dar imi pare ca nu sunt asa de bune!

eu am incercat sa fac cu cottage cheese- e brinza granule seamana cu GRAUNCORUL moldovenesc, se primesc gustoase.

Partajează acest post

Link spre post
ilaria
Цитата(Sveta25 @ 5.4.2008, 23:43) <{POST_SNAPBACK}>Trebuie si eu sa incerc, dar nu sunt sigura ca imi vor reusi ca la mama. Tu cu ce le-ai facut Ilaria? Mie imi plac cu brinza de vaci. Aici nu am gasit nimic asemanator, ramine doar ricotta sa pui, dar imi pare ca nu sunt asa de bune!

eu am incercat sa fac cu cottage cheese- e brinza granule seamana cu GRAUNCORUL moldovenesc, se primesc gustoase.

De data acesta am avut brinza de vaci de la Moldova(mi-a trimis soacra :duma: ), am mai facut cu cartofi si varza.

Ricota nici mie nu-mi prea place, dar de citeva ori am facut dar am pus multa ceapa verde(codite) si ii schimba putin gustul.

Si la noi tot este brinza granule "fiocchi di latte" e foarte buna si se poate de folosit la placinte, la mine fetita o maninca bine.

Partajează acest post

Link spre post
Sveta25

Trebuie sa incerc numaidecit, ca sa-mi implinesc pofta :duma:

Partajează acest post

Link spre post
Laura

Noi avem in oras cateva magazine rusesti, unde poti gasi aproape tot ce vrei, incepand de la peste sarat(селедка), hrisca, muraturi, inghetata, terminind cu сушки, пряники, сгущенное молоко.

Am gasit in final si branza de vaca,virgula, care seamana perfect cu cea de acasa, frunze de vie si varza murata pentru sarmale , branza de oaie iau de la turci. E pacat sa ma plang.

Totusi mi-e dor si mie de ceva, de atmosfera de sarbatori de la noi, pregatirile de Craciun, Anul Nou, Paste. Intalnirile si serbarile intre prieteni, nu stiu cum se face, dar aici ceva lipseste. Desi ne intalnim cu prietenii, ceva nu e deplin.

Partajează acest post

Link spre post
mamalena

Krabovie palocki esti v Metro i Carrefour

Partajează acest post

Link spre post
lady_marmalade
Krabovie palocki esti v Metro i Carrefour

tabi canim , daje selyodka est' ,no ne to shto u nas ...

Partajează acest post

Link spre post
mamalena
tabi canim , daje selyodka est' ,no ne to shto u nas ...

Seledku ne videla nado posmotreti. Nascet vkusa naşi vkusnee konecno.

Partajează acest post

Link spre post
Laura

A vot mne veziot, seliodka priam kak nasa, daje vkusnee.

Konfeti moldavskie davno perestala prositi chtob prislali, ili oni v retzepture chto to pomeniali, ili u menia vkusi izmenilisi.

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
A vot mne veziot, seliodka priam kak nasa, daje vkusnee.

Konfeti moldavskie davno perestala prositi chtob prislali, ili oni v retzepture chto to pomeniali, ili u menia vkusi izmenilisi.

Si la noi in oras sunt magazine rusesti si la fel gasesti de toate chiar si vinuri si sampanie Cricova si bomboane Bucuria. Iar frunza de vie se vinde in supermakreturi obisnuite COOP , MIGROS . Si mie imi e dor de sarbatoarile moldovenesti si de Pasca mamei :val02:

Partajează acest post

Link spre post
irem
Да какая бы вкусная не была здесь еда все равно хочется нашего творога, селедки, скумбрии, колбасы, глазированных сырочков, хлеба нашего черного,особенно во время Б. Кефира тоже не хватало сама делаю сейчас, сгущенку с гречкои мама на днях отправит, ох отведу душу. :smile:

Ну про воздух зеленые деревья и нашу зиму вообсще не буду говорить, к сожалению начинаем все это ценить на расстоянии. (В Кишиневе жила на Рышкановке в 5 минут от парка сеичас смотрю на фотографии любуюсь бывает даже во сне снится). Пора домой. :da1:

Mamalena pro tvorog eto tocno.Mne nasego tvoroga zdesi ne hvataet.Sama delayu no ne to vseo ravno..Nu i cernii hlebusek toje hocetsea(ya kstati v Moldove v osnovnom cernii em-belii oceni redko)Zdesi ih belii hleb kak vata voobse ne priznayu!Kupila hlebopecku i peku doma svoi hlebusek...Ovosi i frukti u nas toje vkusnee i bez gormonov..

Partajează acest post

Link spre post
JulB

Очень соскучилась по сырочкам глазированным и тортам нашим. Нашли в русском магазине селедку-полкило стоит 8 дол., дорого, но взяли побаловаться. Там много чего есть, но тортов нет, прийдется самой печь.

Partajează acest post

Link spre post
tatiana11041
Вот я подумала насчёт темки: чего хотелось бы, чего нехватает, по чему скучаем находясь в другой стране, где другие традиции, другая культура и.т.д.?

Мне например, иногда нехватает поговорить со своими лучшими подругами (даже по телефону не всегда получается, так как они работают, а вечером некогда звонить). :(

Еще мне нехватает молдавское провождение праздников. :( День рожденье здесь какой-то скучный, все сидят, едят за столом, разговаривают, но нет того веселья, того радужья к которому я привыкла еще с тех пор как я была ребенком и мы справляли праздники с семьей и друзьями :D .

Меня радует то что мой муж предпочитает нашу манеру справлять праздники :P и когда мы в Молдове, то стараемся хорошо проводить время с семьей и друзьями. :hang3:

Еще мне нехватало некоторых продуктов, например творога, но сейчас мы нашли один русский магазин в Германии недалеко от нас и ездим туда раз в месяц. Очень нравится селедка которую они привозят, творог хороший, пельмени. :tongue:

Salut!!!!

Si eu ma aflu departe de Moldova si duceam dorul la muraturi , brinza pina am gasit un magazin turcesc si .......aici am gasit fix ca acasa ......de toate...... sigur nu si ciocolate. :man_in_love:

Partajează acest post

Link spre post
galaxy

и для чего я зашла в эту тему.... мне всего и всех не хватает....хочу зимы , хочу замерзнуть, одеть куртку теплую...хочу всю молочку в особенности- ряженку, творог, кефир, сметану.Тут ничего такого нет...еще халву хочуи хлеб бы я сейчас съела без нечего, батон Франзелуца,,,,,и тортик Вис...

Partajează acest post

Link spre post
Kleo
Ну про воздух зеленые деревья и нашу зиму вообсще не буду говорить, к сожалению начинаем все это ценить на расстоянии. (В Кишиневе жила на Рышкановке в 5 минут от парка сеичас смотрю на фотографии любуюсь бывает даже во сне снится). Пора домой. :sad:

da uj....a ya sverhu na çekanah jila,çerez dorogu ot parka,na rışkanovku çerez park spuskalis.....

skoro domoy!!!!!!naemsya!!!!!

maminogo borşa toje,nu i v etot raz naberu vsyakoy vsyaçinı,çto v stambule nayti nevozmojno....

mamalena,a gde vı jivete?

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum