ATI

По чему скучаем?

Postări Recomandate

Vicky

GALLA.

POVESTESTE DESPRE TINE SA NE CUNOASTEM.

CITI ani ai?cu ce te ocupi?vii in elvetia cu traiul permanent sau pe un timp?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator galla
GALLA.

POVESTESTE DESPRE TINE SA NE CUNOASTEM.

CITI ani ai?cu ce te ocupi?vii in elvetia cu traiul permanent sau pe un timp?

Lucrez video-operator si montaj- la o firma care se ocupa de producerea videoclipurilor si reklamelor , am 20 ani.Poate voi locui permanent poate nu, atitea lucruri se schimba pe parcursul vietii,imi place si Moldova poate ma voi intoarce aici.

Partajează acest post

Link spre post
анжела

кроме меня еть кто из Израиля? я живу в Эйлате, на берегу Красного Моря, 5 км от Египта и 18 км от Иордании. Очень скучаю за молдавским климатом, у нас лето круглый год :

в январе-феврале + 18 + 25 а в июле-августе +40 + 50

дожди здесь бывают от силы 3 раза в год и каждый из дождей длится аж 2 часа от силы, даже не успевает смыть всю пыль.

Я очень часто вспоминаю как мы с мужем в первые годы семейной жизни ходили в парк на Долине Роз осенью чтобы любоваться желто-оранжево-красной листвой деревьев а если нас дождь заставал на прогулке забегали в кафе и заказывали что-нибдь горячего или горячительного попить. А здесь даже чай невозможно по людски пить - вечно потеешь, вот и делаем ice tea

оч не хватает моментов соприкосновения с природой: по весне майовки со сбором ландышей, просто сирень и пионы в конце мая, черешня, а потом помню сбор всяких лекарственных растений как липа,зверобой, чистотел, ромашка и т,д, по осени сбор грибов, винограда, яблок, айвы, орехов и желтых листьев для икибан а уж зимой шишки да и просто пройтись по снегу (хрум-хрум) всю дорогу до бани и обратно, щеки красные, изо рта пар идет когда дышишь в полную грудь в общем одна сплошная ностальгия.....

вряу акасэ :girl_haha:

Partajează acest post

Link spre post
inx
вряу акасэ :friends:

poate va planificati sa faceti o vizita in Moldova... :girl_haha:

Partajează acest post

Link spre post
анжела
poate va planificati sa faceti o vizita in Moldova... :friends:

так ведь визит это на определеный период а я говорю НАВСЕГДА!!! но уже после семи с половиной лет наверное тяжеловато будет. Я понимаю что в стране произошли какие-то изменения, (может в лучшую сторону а модет и не в лучшую, мы приезжали полтлра года назад,) но если человек не переживает на себе и на собственном опыте и ошибках эти перемены, то потом очень трудно даются будни. Одно знаю точно не изменилось - ВЗЯТОЧНИЧЕСТВО ТАММОЖЕННИКОВ В АЭРОПОРТУ, мы уже отвыкли от этого и поначалу не могли врубиться чего от нас хотели целых 45 минут :dance3:, пока один, пострше который :dance3:, не сказал в лоб "презент давай" :girl_haha:

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
так ведь визит это на определеный период а я говорю НАВСЕГДА!!! но уже после семи с половиной лет наверное тяжеловато будет. Я понимаю что в стране произошли какие-то изменения, (может в лучшую сторону а модет и не в лучшую, мы приезжали полтлра года назад,) но если человек не переживает на себе и на собственном опыте и ошибках эти перемены, то потом очень трудно даются будни. Одно знаю точно не изменилось - ВЗЯТОЧНИЧЕСТВО ТАММОЖЕННИКОВ В АЭРОПОРТУ, мы уже отвыкли от этого и поначалу не могли врубиться чего от нас хотели целых 45 минут :dance3:, пока один, пострше который :dance3:, не сказал в лоб "презент давай" :girl_haha:

Могу порадовать,изменилос

ь,я очень часто приежаю в Кишинёв,года 1-1,5 взяток никто не берёт.На каждом углу написанно крупными буквами телефон,в случаи взяточнества,или некорректного обслуживания.Сейчас даже не открывают багаж как раньше,всё через сканер только как в Европе. :friends:

Partajează acest post

Link spre post
анжела

Сейчас даже не открывают багаж как раньше,всё через сканер только как в Европе. :pardon:

если это так на самом деле я даже очень рада а то мы с мужем были в марте 2005 и по приезду у нас и паспорта (и израильский и молдавский) и визы были в порядке но все равно придрались к чему-то, уже не помню к чему именно, короче отделались 50 баксами- это у пограничника, затем в ход пошла таможня, которая тоже после долгого осмотра багажа намекнул на блок сигарет и бутылку шеридана, которые мы купили для себя еще в Тель Авиве в дьюти фри. Обратно ехали и опять прошли такой шмон что даже разуться заставили и пройтись босиком через сканер в момент когда на улице еще стоял снег!!! Ужас, нас так не шмонали даже когда на постоянку уезжали в 2000 г

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

Сейчас именно так как написала.Даже тележки появились :yes: раньше их не-было=,и грузчики,если мама сама с ребёнком путешествует то они помогают довезти багаж до машины.

Насчёт босиком через сканер,в связи с терактами ,сейчас везде в Европе могут попросить.Я в Вене,Мадриде,Будапеш

те и Цюрихе прошла босиком.)то-есть не только за ,но большинство. :pardon:

Partajează acest post

Link spre post
Sveta25

Da mie cel mai tare mii dor de mincarea de acasa. Smintina in Italia e imposibil de mincat,si in genere lactatele nu-mi plac aici.

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
Da mie cel mai tare mii dor de mincarea de acasa. Smintina in Italia e imposibil de mincat,si in genere lactatele nu-mi plac aici.

Dar magazine rusesti nu aveti ep acolo?La noi sunt,si poti gasi absolut totul ce iti e pofta :bye:

Partajează acest post

Link spre post
ATI

Cred ca in Italia sint mai putine magazine rusesti ca in Elvetia, Germania, din cauza ca nu este o asa comunitate mare de rusi.

Cred ca e timpul ca moldovenii din Italia sa deschida ei magazine moldovenesti! :laught::bye:

Partajează acest post

Link spre post
ATI

Apropo, ce nu pot sa gasesc in Elvetia este brinza de oaie sarata (asa cum se face in Moldova). Inainte mama imi aducea cind venea de fiecare data la noi, dar de cind s-au introdus noile reguli ce reglementeaza produsele care pot si nu pot fi importate in Elvetia, nu mai poate sa-mi aduca brinza. Am gasit cei drept o solutie cu ajutorul unei cunostinte din Romania care locuiestein Elvetia. Mi-a spus ca ea cumpara brinza de oi sau de vaca sarate din magazine turcesti sau sirbesti. Simbata am trecut pe la un astfel de magazin si am cumparat brinza de oaie in salamura (origine Turcia) si a fost destul de gustoasa! :bye:

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

ATI,

MIgros are brinza FETA din colectia FINE FOOD se aseamana mult cu cea de oaie.Noi cumparam cind imi vine pofta din magazin grecesc,e exact ca a noastra,cea turceasca imi pare ca e putin cam prea sarata.

Apropo,mi^'am amintit ca fiind in vizita in Verona era un loc unde veneau rutierele din Moldova si aduceau colete ,tot acolo se vindeau foarte multe produse din Moldova.Lactate nu am vazu,dar brinza de oaie da.

Partajează acest post

Link spre post
Ламаска

да природа и воздух тут ,что надо ) а брынза с помидорками ммм..

Partajează acest post

Link spre post
ATI
ATI,

MIgros are brinza FETA din colectia FINE FOOD se aseamana mult cu cea de oaie.Noi cumparam cind imi vine pofta din magazin grecesc,e exact ca a noastra,cea turceasca imi pare ca e putin cam prea sarata.

Da, stiu, si la COOP si la MIGROS, dar nu-mi place deloc! Ultima data am cumoarat ca sa mincam cu mamaliga si am ramas dezamagiti (era cam acrie si nu se lipea deloc cu ursii din mamaliga). Data viitoare vrem sa incercam deja brinza de oi bulgara, caci mama spune ca ea trebuie sa fie foarte buna.

да природа и воздух тут ,что надо ) а брынза с помидорками ммм..

Я не совсем поняла :bye: , ты тоже заграницей находишься?

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
Da, stiu, si la COOP si la MIGROS, dar nu-mi place deloc! Ultima data am cumoarat ca sa mincam cu mamaliga si am ramas dezamagiti (era cam acrie si nu se lipea deloc cu ursii din mamaliga). Data viitoare vrem sa incercam deja brinza de oi bulgara, caci mama spune ca ea trebuie sa fie foarte buna.

Я не совсем поняла :laught: , ты тоже заграницей находишься?

Esti sigura ca ai luat din seria FINE FOOD MIGROS?Pentru ca au mai multe feluri,care unele sunt acre.Mie anume aceasta de la Migros imi pare cea mai apropiata de brinza noastra,si se lipeste bine cu mamaliga :bye:

Partajează acest post

Link spre post
Sveta25
Dar magazine rusesti nu aveti ep acolo?La noi sunt,si poti gasi absolut totul ce iti e pofta :pardon:

vicky , este un magazin ucrainesc , dar asortimentul lasa de dorit. Nu prea aduc lactate.Mai mult din semifabricate,conser

ve, cirnaturi care se pastreaza mai mult.

Partajează acest post

Link spre post
TES

Si noua ne era pofta de brinza de vaca de casa si de oi.Ne mai trimit parintii de acasa.Este aici si un magazin ucrainesc, unde poti gasi cite ceva de al nostru, scrumbie sau pilimeni.Dar ce nu am gasit nici pina in ziua de azi e chefirul si halvaua.De asta le mai dam comanda de la MOLDOVA, avem norocul ca circula rutiera si ne mai alinta dorintele.

Partajează acest post

Link spre post
Kleo

Хотелось бы селедочки,копченной и кровяной колбаски,нашего настоящего творога и сметанки,редиски рыбки речной,сгущенку я у нас вообще не видела,а еще хочется наших ирисок и зефира

а еще нет простокваши и ряженки....

Partajează acest post

Link spre post
lareeska
Хотелось бы селедочки,копченной и кровяной колбаски,нашего настоящего творога и сметанки,редиски рыбки речной,сгущенку я у нас вообще не видела,а еще хочется наших ирисок и зефира

а еще нет простокваши и ряженки....

Кошмарррррррр!! Ты где живёшь?

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Гость_ATI_*

А мы сегодня были в русском магазине в Германии, взяли и селедку (очень вкусную), и печенье, и пряники, бублики, кефир, творог, сосиски молочные, огурчики малосольные, горошек зеленый (написано "вкус знакомый с детства"), халву (для моей мамы, так как она ее любит).

Вот так, магазин небольшой, но зато там есть все что угодно. И качество хорошее, так как все практически сделано в Германии (по русским рецептам). :girl_in_love:

Partajează acest post

Link spre post
Kleo

lareeska,живу в Стамбуле

селедочку я нашла на днях в Мигросе,очищенная,бе

з костей и шкурки,300 грамм 20.80 долларов...мда ,не всегда купишь.да и за четыре года я ее первый раз увидела,мне свекор посолил,но ето совсем не то...

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
lareeska,живу в Стамбуле

селедочку я нашла на днях в Мигросе,очищенная,бе

з костей и шкурки,300 грамм 20.80 долларов...мда ,не всегда купишь.да и за четыре года я ее первый раз увидела,мне свекор посолил,но ето совсем не то...

In borcane de sticla? Daca da la noi in Elvetia in Migros, e mai ieftena .

Partajează acest post

Link spre post
Kleo

Vicky,nu,nu e ın borcane de sticla,e ın kutiute rotunde de plastik,jumatati de felii aranjate ıntr'un strat,se gaseşte rar şi ıntradevar e foarte scumpa...La noi Migrosul ın comparatie cu alte markete e mai scump.

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
Vicky,nu,nu e ın borcane de sticla,e ın kutiute rotunde de plastik,jumatati de felii aranjate ıntr'un strat,se gaseşte rar şi ıntradevar e foarte scumpa...La noi Migrosul ın comparatie cu alte markete e mai scump.

ah ok am inteles de care la noi este si in borcane de sticla aduse din Scandinavia unoeri infasurate si inauntru cu morcov sau castravete, e mai ieften.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum