Noela

Ceramica

Postări Recomandate

Noela

Buna ziua stimati doctori

sunt intr-o dilema si mi-ar prinde bine un sfat. Vreo 8 ani in urma un medic foarte bun mi-a restaurat 4 dinti din fata de sus, totul e ok dar unul practic nu se tinea pe nimic si int-o buna zi s-a rupt si a cazut, asta a fost acu un an, de atunci medicul mi l-a lipit (acum povestea s-a repetat) evident trebuie de facut ceva in sensul asta, medicul imi propune sa-mi pun pivot de circoniu si dinte curat de ceramica. eu totusi am dubii referitor la diferentierea de ceilalti dinti, evident medicul zice ca ideal ar fi de schimbat toti 4, ceea ce bate bine la buzunar, dar evident e varianta ideala.

Intrebarile mele sunt: totusi daca ma decid la un singur dinte va fi vizibila diferenta?

cat de trainici sunt dintii de ceramica si este asta unica varianta posibila? ca o idee cat de urat s-ar privi metalo-ceramica? medicul zice ca totusi n-ar vrea sa-mi propuna varianta asta

care sunt preturile de orientare pentru un dinte de ceramica? si respectiv diferenta cu alte variante

Eu am incredere in medicul asta 100% dar as mai vrea o parere

mersi anticipat

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Taisafinscaia
Buna ziua stimati doctori

sunt intr-o dilema si mi-ar prinde bine un sfat. Vreo 8 ani in urma un medic foarte bun mi-a restaurat 4 dinti din fata de sus, totul e ok dar unul practic nu se tinea pe nimic si int-o buna zi s-a rupt si a cazut, asta a fost acu un an, de atunci medicul mi l-a lipit (acum povestea s-a repetat) evident trebuie de facut ceva in sensul asta, medicul imi propune sa-mi pun pivot de circoniu si dinte curat de ceramica. eu totusi am dubii referitor la diferentierea de ceilalti dinti, evident medicul zice ca ideal ar fi de schimbat toti 4, ceea ce bate bine la buzunar, dar evident e varianta ideala.

Intrebarile mele sunt: totusi daca ma decid la un singur dinte va fi vizibila diferenta?

cat de trainici sunt dintii de ceramica si este asta unica varianta posibila? ca o idee cat de urat s-ar privi metalo-ceramica? medicul zice ca totusi n-ar vrea sa-mi propuna varianta asta

care sunt preturile de orientare pentru un dinte de ceramica? si respectiv diferenta cu alte variante

Eu am incredere in medicul asta 100% dar as mai vrea o parere

mersi anticipat

Buna ziua,stimata Doamna!Cea ce Va propune medicul D-ra este una din cele mai noua variante a stomatologiei moderne la moment.Este simpatic,si nu se deosebeste de dintele D-ra nici sa fie doar unul.Ceramica fara carcas,adica fara metal,este ceva trainic si foarte estetetic,mai ales ca se face cu incrustatie din circoniu,ba se mai face si cu incrustatie din aur.Faceti liber si nu aveti dubii.Ce tine de preturi,aici politica difera de la caz la caz,si este de la 250-450 euro per una unitate.Asa ca vedeti,dar costa.Cre ca restaurarea dintelui D-ra sia traiti traiul,caci restaurarrile,sunt inca un pas de indepartare a protezarii,dar 8 ani este foarte bine,socotiti ca ti prelungit viata dintilor pe o perioada.Protezare e pe o perioada mai mare.Dar ,cu parere de rau,doar mama natura e data pe viata,asa ca pastrati dintii ,pe care ii aveti.

Ca comparati metaloceramica pe diferite aliage,costa 75-150 euro,in diferite clinici si diferite lucrari.

In ce priveste diferenta,un tehnician bun,face asa minuni cu culorile,ca numeni nu va cunoste diferenta,doar medicul si D-ra.Succese si curaj!

Partajează acest post

Link spre post
Noela

dna Ludmila, mersi de sfat si raspuns, ma conving inca o data cat de bun e medicul meu, acum ramaine de facut pasul cel mare

p/s de restaurare sunt si eu extrem de multumita, 8 ani si nicio schimbare

Partajează acest post

Link spre post
strekoza007

Людмила Григорьевна, у меня тоже назрел вопросик зуб надо покрывать металлокерамической коронкой, ск-ко стоит? можно в личку, и еще есть один зуб запломбированый, но между этим зубом и здоровым есть щель, куда постоянно попадает пища, меня это беспокоит, да и сам зуб...., трогая его языком вызывает дискомфорт, НЕ БОЛЬ, что можно сделать? щель можно уменьшить?

Partajează acest post

Link spre post
Taisafinscaia
Людмила Григорьевна, у меня тоже назрел вопросик зуб надо покрывать металлокерамической коронкой, ск-ко стоит? можно в личку, и еще есть один зуб запломбированый, но между этим зубом и здоровым есть щель, куда постоянно попадает пища, меня это беспокоит, да и сам зуб...., трогая его языком вызывает дискомфорт, НЕ БОЛЬ, что можно сделать? щель можно уменьшить?

Добрый Вам вечер!Начнем с того кто решил что зуб надо покрывать-Вы или врач?Какой зуб,т.е какой группы-передней,боковой,жевательной?Стоимость металлокерамики-70 евро за единицу,посл е 10 единиц делается скидка,если передняя группа -рекомендуется безкаркасная керамика или керамические виниры.это уже другие цены,но все относительно.все определяется и обговаривается при личном осмотре и консультации.

Для ответа на второй вопрос буду банальной но скажу что без снимка ответить не смогу конкретно.По Вашему описанию похоже на нарушение контактного пункта между зубами.В этом случае необходимо переделать стенки между двумя зубами,потому что данная проблема ведет к постоянному воспалению десневого сосочка,что в свою очередь ведет к образованию патологического десневого кармана.далее констного кармана,локальному парадонтиту,не буду нагнетать страхи и описывать все что может быть дальше.Повторюсь-для конкретного граммотного ответа необходим снимок.

Успехов!

Partajează acest post

Link spre post
strekoza007
Добрый Вам вечер!Начнем с того кто решил что зуб надо покрывать-Вы или врач?Какой зуб,т.е какой группы-передней,боковой,жевательной?Стоимость металлокерамики-70 евро за единицу,посл е 10 единиц делается скидка,если передняя группа -рекомендуется безкаркасная керамика или керамические виниры.это уже другие цены,но все относительно.все определяется и обговаривается при личном осмотре и консультации.

Для ответа на второй вопрос буду банальной но скажу что без снимка ответить не смогу конкретно.По Вашему описанию похоже на нарушение контактного пункта между зубами.В этом случае необходимо переделать стенки между двумя зубами,потому что данная проблема ведет к постоянному воспалению десневого сосочка,что в свою очередь ведет к образованию патологического десневого кармана.далее констного кармана,локальному парадонтиту,не буду нагнетать страхи и описывать все что может быть дальше.Повторюсь-для конкретного граммотного ответа необходим снимок.

Успехов!

тот, что надо покрывать, так сказал доктор, верхний жевательный, там пломба стоит уже лет 10, но ни капельки не беспокоит меня, по сравнению с тем что был запломбирован 7-8 месяцев назад, Людмила Григорьевна, что значит ...переделать стенки между двумя зубами...,( по моему, это самое то, что надо делать) это похоже на пломбирование? или сложнее? будьте добры скажите пожалуйста, сколько примерно это будет стоить?, рентген делается у вас на месте, то есть в клинике, где вы работаете? ск-ко стоит рентген? спасибо огромное, что уделили внимание

Partajează acest post

Link spre post
Taisafinscaia
тот, что надо покрывать, так сказал доктор, верхний жевательный, там пломба стоит уже лет 10, но ни капельки не беспокоит меня, по сравнению с тем что был запломбирован 7-8 месяцев назад, Людмила Григорьевна, что значит ...переделать стенки между двумя зубами...,( по моему, это самое то, что надо делать) это похоже на пломбирование? или сложнее? будьте добры скажите пожалуйста, сколько примерно это будет стоить?, рентген делается у вас на месте, то есть в клинике, где вы работаете? ск-ко стоит рентген? спасибо огромное, что уделили внимание

Добрый вечер!Восстановление или коррекция контактного пункта выполняется либо пломбированием либо коронкой,но это решается после снмка.В нвшей клинике панорамный снимок не делается,так что на консультацию надо прийти со снимоком.А цена зависит от объема работы,и обговаривается на личном приеме при консультации.Успехов!

Partajează acest post

Link spre post
strekoza007

что значит понорамный снимок? и куда вы направляете делать снимки?

Partajează acest post

Link spre post
Taisafinscaia

Добрый вечер!Панорамный снимок,это снимок всех зубов нижней и верхней челюсти.Направляем мы всх по разному,т.е каждый делает там где ему удобно,в Больнице скорой помощи,на Негруцци во взрослую,в частный кабинет ортокласс на Индепенденцей 34,на Ботанике,в частный на Щусева 89 в Центре.Так что каждый вибирает то что ему больше подходит,мне важно качес тво снимка.Удачи!

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.