GINGA

Cit Costa Botezul Si Cumatria?

Postări Recomandate

GINGA

Noi inca n-am nascut , dar deja ne gindim la botez si cumatrie :P Noi ne-am decis sa facem ambele imreuna dupa nastere, cit bebita va fi mica, de aceea vrem din timp totul sa planificam. Povestiti cine si cit a cheltuit, si pe ce.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aurora

Inga, la noi s-a primit ca botezul l-am facut cind fetita noastra avea o luna dar cumatria abia acum o facem in iulie cind fetita va avea 1 an si jumate, din cauza ca nanasii nostri locuiesc in Italia si nu au putut sa vina pina acum.

Asa ca noi avem cheltuieli duble, ei da nu asta conteaza principalu sa fie copilul sanatos.

Cumatra mea care a facut botezul si cumatria in aceeasi zi acum in mai 2010 mi-a zis ca a chletuit in total 3000 de Euro.

Dar asta desigur depinde de localul in care faci, de cadourile care le iai la nanasi si la cumatri. Unii iau cadouri mai ieftine, altii mai scumpe, depinde de posibilitatile fiecaruia.

Eu chiar dintr-o parte ma bucur ca acum facem cumatria ca la o luna cind am botezat fetita era inca micuta si nu intelegea multe, acum in schimb e mare si se va distra pe cinste caci e sarbatoarea ei.

Partajează acest post

Link spre post
GINGA
Inga, la noi s-a primit ca botezul l-am facut cind fetita noastra avea o luna dar cumatria abia acum o facem in iulie cind fetita va avea 1 an si jumate, din cauza ca nanasii nostri locuiesc in Italia si nu au putut sa vina pina acum.

Asa ca noi avem cheltuieli duble, ei da nu asta conteaza principalu sa fie copilul sanatos.

Cumatra mea care a facut botezul si cumatria in aceeasi zi acum in mai 2010 mi-a zis ca a chletuit in total 3000 de Euro.

Dar asta desigur depinde de localul in care faci, de cadourile care le iai la nanasi si la cumatri. Unii iau cadouri mai ieftine, altii mai scumpe, depinde de posibilitatile fiecaruia.

Eu chiar dintr-o parte ma bucur ca acum facem cumatria ca la o luna cind am botezat fetita era inca micuta si nu intelegea multe, acum in schimb e mare si se va distra pe cinste caci e sarbatoarea ei.

aham ,cred s ie uca e mai bine sa faci cumatria cind copilul e ma imare ,dar oricum ,dupa botez faci masa cu rudele si nanii,si vrei nu vrei sunt cheltuieli... de asta noi ne0am gindit sa facem imediat la botez, sa scapam m repejor de traditiile stupide moldovenesti.... :dash1:

Oricum merci mutl Aurora, am ma iauzit si de la altii ca in jur de 3000 se cheltuie.....

Partajează acest post

Link spre post
Amedeia
aham ,cred s ie uca e mai bine sa faci cumatria cind copilul e ma imare ,dar oricum ,dupa botez faci masa cu rudele si nanii,si vrei nu vrei sunt cheltuieli... de asta noi ne0am gindit sa facem imediat la botez, sa scapam m repejor de traditiile stupide moldovenesti.... :curtsey:

Oricum merci mutl Aurora, am ma iauzit si de la altii ca in jur de 3000 se cheltuie.....

am cheltuit 2500euro in medie, pentru 25 persoane......am serbat la La Vista....

Partajează acest post

Link spre post
Zuza

Am botezat fata cand avea ma putin de doua luni, de aceea am hotarat ca nu e momentul potrivit pentru cumetrie. Dupa biserica am mers cu cumetrele acasa unde am facut toate rinduielile, apoi ne-am dus la o cafenea unde ne asteptau cumetrii si bunicii si am sarbatorit timp de cateva ore. Pentru 20 de oameni am platit in jur de 5000 de lei.

Cumetria am facut-o in ziua cand copilul a implinit 1 an pentru ca tocmai era intr-o sambata si se terminase si postul deja. Am serbat la restaurant, cu 50 de persoane. Toata ceremonia, cu colaci, cadouri si tot (foto-video, tamada, dansatori, muzica, baloane) ne-a costat 3020 de euro. :whistle3:

Partajează acest post

Link spre post
Concertino

exact un an in urma am facut cumatria si botezul..undeva 5.000 euro pt. 60 persoane, 8 cumatri

Partajează acest post

Link spre post
Pufulets

Acum cu citi bani se face o cumatrie?

Partajează acest post

Link spre post
andrtion

Acum cu citi bani se face o cumatrie?

Noi in iunie pentru 30 persoane am cheltuit 28000 lei(4 cumatri).

Partajează acest post

Link spre post
Pufulets

Noi in iunie pentru 30 persoane am cheltuit 28000 lei(4 cumatri).

Ati facut-o intr-un local?

Partajează acest post

Link spre post
andrtion

Ati facut-o intr-un local?

Restaurant "Concord" la Ciocana . 550 lei\ pers. ,+DJ, tort, bautura etc.

Partajează acest post

Link spre post
oleastyl

Recomandati-mi , va rog, fotograf si formatie pentru cumatrie!!

Partajează acest post

Link spre post
vova.gribinenco@gmail.com

Buna, ajutati-ma va rog, sunt nasa si degraba am cumatrie la finuta cit pun acuma nasii pe masa si ce cadouri fac pentru copil,multumesc anticipat

Editat de vova.gribinenco@gmail.com

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Artology

Buna, ajutati-ma va rog, sunt nasa si degraba am cumatrie la finuta cit pun acuma nasii pe masa si ce cadouri fac pentru copil,multumesc anticipat

CE TREBUIE SA FACA NASA LA BISERICA?

1. Sa cumpere lumanarea pentru copil, cu funda albastra pentru baiat, roz sau rosie pentru fata, sau alba pentru fata sau baiat.

2. Pentru a primi copilul la botez, dupa ce preotul il baga in cazanul cu apa sfintita, nasa trebuie sa aiba o bucata mare de panza alba, necusuta, nefinisata sau brodata si o beteala/fasa de legat copilul, care nu trebuie sa fie nici prea scurta "se marita/insoara repede", dar nici prea lunga "se marita/insoara tirziu".

3. In biserica nasa poate pune in piept, la cei care asista, cruciulite legate cu fundite de aceeasi culoare ca funda de la lumanare. Serveste uneori ea sau mama copilului bomboane dulci sau prajituri (dupa botez).

4. Nasii trebuie sa-i cumpere copilului un trusou complet de imbracat (scutece, hainute, caciulita, botosei, o plapumioara, incaltaminte etc...nu uitati de servetele umede, pentru orice eventualitate), iar restul: carucior, leagan etc ramane la intelegerea cu parintii.

5. Nasii platesc slujba la biserica si acasa, la petrecerea de botez fac un dar in bani sau in obiecte copilului. În general se obisnuieste sa plateasca pentru botez nasii impreuna cu cumatrii.

6. Nasii aduc vin si ulei la biserica.

7. Nasa e bine sa cumpere o iconita care va fi sfintita de preot.

8. Nasa ii ia cercei fetei sau lantisor baiatului. Dar asta se practica de obicei daca se face si petrecerea de cumtrie.

CE TREBUIE SA FACA NASA LA BAITA A DOUA ZI?

1. Nasa trebuie sa aiba urmatoarele: prosop, ulei pentru bebelus si sampon, costumas, paturica, pernuta, jucarioare, scutece. Dupa ce-l spala trebuie sa-l strige pe nume. Dupa botez si pana il spala nasa nimeni nu are voie sa pupe copilul (se spune ca "ii ia mirul") sau sa-l strige pe nume.

2. Il va unge cu mir (uleiul sfintit de la botez) peste tot, adica pe la incheieturi, calcaie si pe tot corpul; se zice ca daca il unge bine nasa copilul va avea o piele catifelata ca matasea.

3. La baita trebuie sa fie lumanarea de botez aprinsa - in cadita se pune fasa, iar dupa ce termina, apa se arunca la un copac si fasa se pune la uscat la oglinda.

4. Ii descanta copilului inainte de a-l baga in baie cu crenguta de busuioc:

• pe la ochi "sa vada lucruri bune si frumoase", 

• pe la urechi "sa auda numai invataminte si sa ia aminte la ele", 

• pe la gura " sa vorbeasca cuvinte intelepte si sa stie a respecta pe cei din jur", 

• pe la manute "sa fie harnic si priceput", 

• pe piept "sa fie iubitor si cu suflet mare", 

• pe cap "sa fie desteapt si luminat", 

• pe picioare "sa il duca acolo unde trebuie si sa il aduca mereu acasa, langa cei dragi"

CE SE PUNE IN APA LA BAITA DE MIR?

• petale de trandafir, flori de tei 

• uleiuri frumos mirositoare

• un ban de aur sau de argint 

• un fulg, sa fie usor ca fulgul

• un strop de miere sau de zahar sa fie dulci 

• orez pentru bogatie, grau sa fie cinstit

• o verigheta sfintita

• oua sa fie sanatos si plin ca oul (care trebuie sa ramana intreg, mama copilului urmand sa-l puna in apa de baie din a 2-a zi) 

• ulei de la biserica

• banuti sterilizati inainte

• ardei iute

• lapte dulce

• busuioc ca sa fie frumos copilul 

• marar sa fie placut ca mararul in bucate 

• menta si romanita sa creasca usor si sa fie sanatos 

• maciulii de mac ca sa doarma bine 

• seminte de canepa ca sa creasca iute 

• apa sfintita sa fie copilul curat ca aceasta 

• seminte 

• sare

• grau sa fie cinstit

• parfum

In privinta cadourilor... se poate orice ce ar fi util copilului, inafara de hainute si setul pentru igiena si ingrijire. Mai bine intrebati finii. Parintii stu cel mai bine ce le trebuie copilului.

Partajează acest post

Link spre post
vulpita

Botezul ne-a costat 500lei.Cumatria inca nu am facut dar acole deja vor fi sume mult mai mari.

Partajează acest post

Link spre post
ROSSI

Pe noi botezul ne-a costat 500 lei si cumatria in jurul la 30 000 (40 persoane),am fost foarte multumita de bucate..

Partajează acest post

Link spre post
Arianda

Fine I facut cumatrie la Restaurants delius?

Partajează acest post

Link spre post
OceanDrive

Interesant care sunt cheltuielile la ziua de azi pt o cumatrie?

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum