Coria

Circumferinta Capului la nou nascuti.

circumferinta capului copilului la nastere  

67 membri au votat

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Coria

Deschid aceasta tema cu scopul de a face o statistica personala in ceea ce priveste circumferinta capusorului copilasului la nastere, caci in esenta cel mai greu in procesul nasterii este iesirea capusorului si pe urma procesul decurge mult mai usor.

Un alt motiv ar fi sa aflu daca circumferenta capului la copil depinde genetic de cea a partintilor .

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
olya

34 cm.

Dacă are vreo legătură genetică cu cea a părinţilor - nu-ţi pot spune din practică (teoretic ar trebui) - pe a noastră nu o cunosc, dar însuşi faptul că eu şi soţul ne-am născut cu greutatea mai mare de 4 kg, iar ambii copii în jur de 3 kg - infirmă multe. Foarte mulţi factori înconjurători influenţează asupra dezvoltării embrionare, ca să poţi trasa legături cu părinţii în această privinţă.

Partajează acest post

Link spre post
Scanya

33 см. с собой и мужем не могу сравнить, т.к. оба родились недоношенными...

Partajează acest post

Link spre post
evenness

37 cm :spiteful:

eu precis ca am avut-o mai mica, greutatea tot

p.s. demult ma gindeam la asa o tema

pe linga circumferinta capusorului pe mine m-ar interesa si rupturile, taieturile in timpul nasterii

visez ca a doua nastere sa fie fara epiziotomie :cry:

Partajează acest post

Link spre post
elenka

34 cm, desi sunt ingusta in bazin rupturi nu am avut, un pic epizotomie care a trecut foarte repede.

Partajează acest post

Link spre post
Coria
37 cm :laught1:

p.s.

pe linga circumferinta capusorului pe mine m-ar interesa si rupturile, taieturile in timpul nasterii

visez ca a doua nastere sa fie fara epiziotomie :mail1:

si la noi s-a lasat cu rupturi interne si epiziotomie, si sa stii albinuts@ ne uneste acelasi vis :ok: .

Desi e logic daca capusorul e mai mare nu trece fara rupturi si taieturi, insa am inteles ca mult mai depinde de maiestria medicului.

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

Ambele fete au avut 34 cm

Partajează acest post

Link spre post
Coria
la a doua nastere precis tot cu epiziotomie vei naste. O spun din experiente

Iata un raspuns obiectiv.

Victoria s-a nascut cu PC de 35cm, si pima in prezent PC capului este mai mare in comparatie cu alti copii de varsta ei.

Partajează acest post

Link spre post
Ianna

Bianca- 33cm.

Bogdan- 34cm.

La nasterea fetitei a fost nevoie de o mica-mica taietura(epiziotomie), la baietel insa nu, cu toate ca sunt foarte mica in bazin

Editat de Ianna

Partajează acest post

Link spre post
danyela

Bogdan 34cm..ruptura interna...

Cezar 34 cm...nimic...am nascut mai usor,fara careva consecinte...

Editat de danyela

Partajează acest post

Link spre post
Laura

Daniel a avut 37 cm., despre mine si sot nu stiu care si cat a avut.

Partajează acest post

Link spre post
Ксёмпа

Prima fetita-34cm, rupturi interne si extern.A doua fetita tot 34cm,insa fara rupturi.

Partajează acest post

Link spre post
mamusea

У меня все трое головастики по 35 см.А младшая ещи и щекастая была, скулы не проходили.Естественно, подрезали чуть-чуть.Но мои все на 41-42 неделе рождались и вес соответственно девочки по 3700, мужичок 3900.А рост небольшой был 52-53см.А моя племянница родилась на 38 неделе с головкой 37 см, хотя рости вес небольшие.Действительно есть наследственная предрасположенность, потому что и потом головки не маленькие, и родничок у всех только к 2 годам закрывался.И внутричерепного нет повышенного.

Partajează acest post

Link spre post
olya

Epiziotomia nu are legătura cu diametrele bazinului. Depinde de elasticitatea ţesuturilor, diametrul cranian şi colaborarea medic- parturientă.

La prima naştere am avut rupturi, a 2 nu.

Partajează acest post

Link spre post
Луковка
У меня все трое головастики по 35 см.А младшая ещи и щекастая была, скулы не проходили.Естественно, подрезали чуть-чуть.Но мои все на 41-42 неделе рождались и вес соответственно девочки по 3700, мужичок 3900.А рост небольшой был 52-53см.А моя племянница родилась на 38 неделе с головкой 37 см, хотя рости вес небольшие.Действительно есть наследственная предрасположенность, потому что и потом головки не маленькие, и родничок у всех только к 2 годам закрывался.И внутричерепного нет повышенного.

у нас тоже родничок большой(на 42 неделе родилась малышка 3800)

голова 32 см. Ничего страшного, что родничок к 2 годам закроется? А то мне кальций пить прописали, а дочка витамин D пьет

Partajează acest post

Link spre post
CrisB

Baiatul a avut 35 cm, am avut rupturi externe.

Partajează acest post

Link spre post
пузиk

у нас 34 см

Partajează acest post

Link spre post
tigriusea
у нас 34 см

Fetita mea tot avea circumferinta capului 34 cm, am nascut-o usor, fara rupturi.

Partajează acest post

Link spre post
yana13

35 см

Мой Артём родился в 41 неделю весом 4200, рост 53см, у меня был маленький косметический шовчик

Partajează acest post

Link spre post
evenness

37 cm :spiteful:

eu precis ca am avut-o mai mica, greutatea tot

p.s. demult ma gindeam la asa o tema

visez ca a doua nastere sa fie fara epiziotomie :cry:

:)

circumferinta la a 2 fetita 36cm

fara rupturi/taieturi :bye:

URA!

Partajează acest post

Link spre post
Ericika

Primul copil nu tin minte cu ce circumferinta a capusorului s-a nascut, dar al doilea avea 37 cm si n-am nici o ruptura, nici interna si nici externa, tttt ...

Partajează acest post

Link spre post
GNadejda

34:)

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum