MNG

Когда закрывается родничок?

Postări Recomandate

MNG

Coplilul meu are 1 an si 2 luni (se afla inca la alaptare la sin) si fontanela este inca destul de mare, 2 degete jumatate. Citisem ca in mediu acesta trebuie sa se inchida la 18 luni, insa urmarind fontanela ultimele 2 luni am observat ca s-a miscorat probabil doar cu jumatate de deget. Inteleg ca este vorba de insuficienta de Calciu sau Vit D. Referitor la Vit D - am cosumat cu pauze, insa stam foarte mult la soare, chiar si copilul este foarte bine bronzat, nu pierdem o zi fara sa iesim la plimbare. Am observat ca si unghiile lui se despica (слоятьса),citeodata apar si pete albe pe unghii. O perioada i-am dat Calciu de la Tianshi, dupa ce am oprit, am inceput sa-i dau zilnic brinza de vaci. Dar facusem USG la abdomen, si sunt modificari la splina, la care medicul mi-a zis ca trebuie mai atent sa-i dam Calciu ca poate duce la calcenizare, si ne-a prescris Calciu Gluconat.

In plus, foarte des observ ca fontanela e coborita sau trasa (nustiu cum sa-i zic). Copilul in linii generale e capricios, a fost mai accentuat pina la 10 luni, apoi s-a mai linistit. Parca se dezvolta binisor. Marimea capului la 1 an a fost norma limita. Copilul a fost nascut prin cezariana.

as vrea sa stiu, care este totusi norma limita de inchidere a fontanelei? Ce trebuie sa fac in acest caz pentru a ajuta inchiderea fontanelei?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Neurolog

Buna ziua!

Intr-adevar , cum scrie peste tot fontanela trebuie sa se inchida pina la 18 luni. Dar sunt cazuri cind se inchide pina la un an si cazuri cind se inchide si la 2 ani si copii sunt absolut normali.

Pina la un an si jumatate mai aveti timp si daca ii dati calciu, trebuie sa-l dati numaidecit impreuna cu vitamina D ca sa fie absorbtia mai buna.

Dar totusi va sfatui sa mergeti la neuropediatru ca sa vada mai bine starea fontanelei si din ce cauza e retrasa in interior.

Partajează acest post

Link spre post
MNG
Buna ziua!

Intr-adevar , cum scrie peste tot fontanela trebuie sa se inchida pina la 18 luni. Dar sunt cazuri cind se inchide pina la un an si cazuri cind se inchide si la 2 ani si copii sunt absolut normali.

Pina la un an si jumatate mai aveti timp si daca ii dati calciu, trebuie sa-l dati numaidecit impreuna cu vitamina D ca sa fie absorbtia mai buna.

Dar totusi va sfatui sa mergeti la neuropediatru ca sa vada mai bine starea fontanelei si din ce cauza e retrasa in interior.

Multumesc pentru raspuns. Pe cel putin ma linisteste ca pina la 2 ani e norma.

Dar as vrea sa stiu, de care Calciu e mai bine de dat copilului, tinind cont de situatia cu splina? Vit D i-o dat oricum, chiar daca afara e vara? O picatura ar fi suficient?

Cam pe la 9 luni am facut USG la cap si avea tensiune intracraniara nesemnificativa, medicul de la policlinica mi-a prescris o gramada de medicamente, cred ca destul de puternice, si asa si nu i-am mai dat nimic.

Va multumesc!

Partajează acest post

Link spre post
Neurolog

Buna ziua!

Doza de Vit D stabileste pediatru.

Daca calciul vi se depune in splina, cred ca nu are importanta de care ii administrati, cacai frmula e aceeasi.

Dar mai asteptati, mai aveti timp pentru inchiderea fontanelei. Cit mai multe plimbari afara!!! Si un aer de mare si soare nu ar strica.

Partajează acest post

Link spre post
MNG
Buna ziua!

Doza de Vit D stabileste pediatru.

Daca calciul vi se depune in splina, cred ca nu are importanta de care ii administrati, cacai frmula e aceeasi.

Dar mai asteptati, mai aveti timp pentru inchiderea fontanelei. Cit mai multe plimbari afara!!! Si un aer de mare si soare nu ar strica.

Va multumesc pentru recomandari. Vit D nu ii mai dau, ca stam doar afara. Calciu la fel nu ii dau, doar brinzica de la Bucataria de Lactate - ei zic ca pun si calciu in brinzica. La mare plecam in curind. Mi se pare ca totusi fontanela se ingusteaza un pic.

E nevoie de facut vre-o USG atita timp cit e deschisa fontanela? Am facut-o imi pare ca la vre-o 4-5 luni.

Multumesc!

Partajează acest post

Link spre post
Scanya

у моего ребенка тоже слишком большой родничок, для ее возраста. вит Д даю с рождения и сейчас не прекращаю. гуляем каждый день. врачи ругают но кальций не назначают. кормлю грудью и пью сама кальций, что бы попало через молоко. ребенок получает каждый день кефир и творожок. так же бывает что родничок западает или пульсирует. УЗИ головного мозга делали на этой неделе. внутричерепного давления нет. все в принципе в пределах нормы. есть 2 микрокисточки но по сравнению с 5-ти месячной давностью уже рассасываются. в общем патологий не обнаружили. от чего может родничок себя так вести?

Partajează acest post

Link spre post
Neurolog
у моего ребенка тоже слишком большой родничок, для ее возраста. вит Д даю с рождения и сейчас не прекращаю. гуляем каждый день. врачи ругают но кальций не назначают. кормлю грудью и пью сама кальций, что бы попало через молоко. ребенок получает каждый день кефир и творожок. так же бывает что родничок западает или пульсирует. УЗИ головного мозга делали на этой неделе. внутричерепного давления нет. все в принципе в пределах нормы. есть 2 микрокисточки но по сравнению с 5-ти месячной давностью уже рассасываются. в общем патологий не обнаружили. от чего может родничок себя так вести?

Родничок закрывается до полутора лет( среднестатистически), но если закроется чуть позже это еще не патология.

До полутора лет у вас еще есть время. Сейчас лето, ребенок получит вит Д от солнца и ближе к осени вы уже заметите результат.

Partajează acest post

Link spre post
Scanya
Родничок закрывается до полутора лет( среднестатистически), но если закроется чуть позже это еще не патология.

До полутора лет у вас еще есть время. Сейчас лето, ребенок получит вит Д от солнца и ближе к осени вы уже заметите результат.

спасибо большое за то что успокоили. просто врачи все делают страшные глаза и так осуждающе качают головой, будто я специально не даю ему закрыться...

Partajează acest post

Link spre post
MNG
спасибо большое за то что успокоили. просто врачи все делают страшные глаза и так осуждающе качают головой, будто я специально не даю ему закрыться...

Наш невропатолог тоже говорил что может закрыться и в 2 годика и это норма, но для Молдовы. :girl_wacko:

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum