zagaziulea

Ринопластика

Postări Recomandate

Luminita2000
4 часа назад, Nika28 сказал:

А были у него? Что сказал. Возможно действительно отек. Удачи, а вообще красиво ) 

Editat de Him

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nori
Acum 8 ore, Leseanea a spus:

Девочки как обещала,  вчера сняли гипс, и чувства очень двоякие. С одной стороны нравится профиль, а вот что до анфаса...очень широкая спинка полусилась,  и нос картошкой и кривит в лево, даже не знаю отек ли это или кость...а еще на самом кончике у меня ямка,  заметила еще на 3 день когда был гипс, спросила Сандул, сказал не рубец, но она все глубже и ращрастается и мне вот это вобще не нравится(( ((

20181023_121915.jpg

20181023_121817.jpg

20181023_121305.jpg

а еще лицо такое опухшие какбудто я с бодуна, вообщем я надеюсь что рассосется...

Cred ca schimbarea e buna, intr-adevar este putin umflat intr-o parte, sper ca o sa fie bine cu timpul.

In general, vreau sa iti zic ca este diferenta "inainte si dupa" ( chiar mare), nu dispera - totul o sa fie bine, daca o sa te stresezi acum nu rezolvi nimic, mai asteapta citeva saptamini si o sa vezi schimbarea.

Multa sanatate si rabdare, asteptam poze peste citeva saptamini cu nas foarte reusit !

Partajează acest post

Link spre post
Nori

Eu deja incep sa ma indoiesc daca se merita sa ma internez pentru rinoplastie, aveam de curind programarea la Sandul, dar vad ca sunt paciente de a Doctorului Sandul care nu sunt multumite de lucrul lui((((((

Partajează acest post

Link spre post
нинэль
22 часа назад, Nori сказал:

Девочки как обещала,  вчера сняли гипс, и чувства очень двоякие. С одной стороны нравится профиль, а вот что до анфаса...очень широкая спинка полусилась,  и нос картошкой и кривит в лево, даже не знаю отек ли это или кость...а еще на самом кончике у меня ямка,  заметила еще на 3 день когда был гипс, спросила Сандул, сказал не рубец, но она все глубже и ращрастается и мне вот это вобще не нравится(( (

Ваш носик изначально был ровным (спинка),я не думаю что в процессе операции вам его искривили,скорее всего это отек. Да и очень рано судить о результате сейчас. У меня к примеру нос был сломан и могу вам сказать что еще примерно 2 года после перелома он выглядел намного хуже чем сейчас. Широкий и с просевшей перегородкой,сейчас он намного уже и того что перегородка проседает, практически не видно,просто я знаю что изначально он был другим,по этому я тоже хочу пластику,хоть и функциональных проблем нет. Буквально вчера с мужем просматривали старые фото b и очень сильно удевились на сколько мой нос раньше выглядел хуже (Боже!как я так вообще на улицу выходила?-говорю я мужу).Похожа была на Тайсона,нос на пол лица, а в профиль-ну утка!!! А доктор на приеме так и вообще подумал что у меня проблемы с горбинкой,а вовсе не с вдавлиной перегородкой. Он как будто со временем немного реконструировался,но не до конца. Мой муж и те кто меня не знал до перелома,вообще говорят что мне операция не нужна и это мои личные комплексы.... Так что наберитесь терпения и не расстраивайтесь заранее,окончательный результат придется подождать)))

Partajează acest post

Link spre post
нинэль
22 часа назад, Nori сказал:

Eu deja incep sa ma indoiesc daca se merita sa ma internez pentru rinoplastie, aveam de curind programarea la Sandul, dar vad ca sunt paciente de a Doctorului Sandul care nu sunt multumite de lucrul lui((((((

Daca nu sunteti sigura pina la urma daca aveti nevoie de operatie,atunci ghinditiva bine din start. Plastica nasului e o operatie serioasa, recuperarea e grea si lunga, si doar o persoana absolut increzuta in ceia ce face este gata sa treaca prin toate greutatile. Nimeni no sa va garanteze un rezultat ideal. Am descris mai sus istoria mea-nasul meu a fost traumat,si inca circa 2 ani dupa trauma nasul arata absolut diferit dechit arata astazi, asa ca nu va nelinistiti fara pricina. Dar si pina la urma-cine daca nu Sandul? Eu nui fac reclama,pur si simplu urmaresc de un timp cine si ce spune despre anumiti medici  aici pe forum,fiind ca tot ma doare si pe mine tema data, si nam vazut mai multe laude despre nici un plastician dechit despre Sandul. El este doctor habilitat si profesor universitar cu o experienta vasta, si principalul pentru mine ca este nu un simplu plastician,dar anume orlist.Dar....voia omului...Eu de exemplu de la noi din Moldova nu mas incredunta nimanui dechit domnului Sandul. Totusi daca as dispune de posibiitati,as cauta vreun medic din afara Moldovei

Partajează acest post

Link spre post
Luminita2000
1 час назад, нинэль сказал:

Daca nu sunteti sigura pina la urma daca aveti nevoie de operatie,atunci ghinditiva bine din start. Plastica nasului e o operatie serioasa, recuperarea e grea si lunga, si doar o persoana absolut increzuta in ceia ce face este gata sa treaca prin toate greutatile. Nimeni no sa va garanteze un rezultat ideal. Am descris mai sus istoria mea-nasul meu a fost traumat,si inca circa 2 ani dupa trauma nasul arata absolut diferit dechit arata astazi, asa ca nu va nelinistiti fara pricina. Dar si pina la urma-cine daca nu Sandul? Eu nui fac reclama,pur si simplu urmaresc de un timp cine si ce spune despre anumiti medici  aici pe forum,fiind ca tot ma doare si pe mine tema data, si nam vazut mai multe laude despre nici un plastician dechit despre Sandul. El este doctor habilitat si profesor universitar cu o experienta vasta, si principalul pentru mine ca este nu un simplu plastician,dar anume orlist.Dar....voia omului...Eu de exemplu de la noi din Moldova nu mas incredunta nimanui dechit domnului Sandul. Totusi daca as dispune de posibiitati,as cauta vreun medic din afara Moldovei

De acord. Sper totuși că e doar o îmflătură. Mai ales că la ambele fete e totuna,.. nu cred chiar așa să făcut de rău la ambele. Vreau și ru să-mi fac.. dar în Ro costă 3500 de euro operatia .. prea scump pentru mine. Nici nu stiu ce sa fac 

Editat de Luminita2000

Partajează acest post

Link spre post
Leseanea

Fetelor, vă recomand să vă gîndiți foarte bine și să conștientizati toate riscurile! Narcoza,  perioada post operație,  recuperarea, o sumedenie de interdicții...dacă nu ar fi problemele cu respirația, rinita și racelele fiecare 2 săptămîni nu cred că m-aș decide. Plus, cînd vă decideți trebuie să aveti incredere in medic 100%, unele fete se duc la mai mulți medici, eu am fost doar la Sandul si am simțit că am incredere, bazativa pe vocea interioara) Astăzi sunt 2 săptămîni,  și pot să zic că pînă cînd sunt mulțumită de nasuc. Respirația s-a normalizat la 70%, sper că va fi mai bine și toate momentele negative îs legate de inflamatie.  

Partajează acest post

Link spre post
Luminita2000
2 часа назад, Leseanea сказал:

Fetelor, vă recomand să vă gîndiți foarte bine și să conștientizati toate riscurile! Narcoza,  perioada post operație,  recuperarea, o sumedenie de interdicții...dacă nu ar fi problemele cu respirația, rinita și racelele fiecare 2 săptămîni nu cred că m-aș decide. Plus, cînd vă decideți trebuie să aveti incredere in medic 100%, unele fete se duc la mai mulți medici, eu am fost doar la Sandul si am simțit că am incredere, bazativa pe vocea interioara) Astăzi sunt 2 săptămîni,  și pot să zic că pînă cînd sunt mulțumită de nasuc. Respirația s-a normalizat la 70%, sper că va fi mai bine și toate momentele negative îs legate de inflamatie.  

Puneti vreo poza. Sa vedem si noi schimbarea )))

Partajează acest post

Link spre post
LaSposa
Acum 37 minute, Luminita2000 a spus:

Puneti vreo poza. Sa vedem si noi schimbarea )))

Vedeti chiar pagina anterioara. Leseanea a postat poze.

Partajează acest post

Link spre post
Nika28

fetelor acum e devreme de vorbit despre rezultatul final , eu am deabia o luna si doua saptamani ,evident ca inca e umflat , am fost la consultatie a zis ca ceea ce imi pare ca gheb cu timpul va trece ,totul e perfect si a zis ca columela se va mai ridica putin ,nasul e edemat ,dar chiar si asa imi place nasul ,nu regret deloc ca mi am facut operatia , eu doar la domnul Sandul am fost si la altcineva nici nu aveam in gand , deodata stiam ca la el voi face si gata , nu va lasati amagite de vorbe frumoase si multe de la alti medici ca de exemplu domnul Poburnii ) am vazut atatea strashnicii facute de el ca tare m am bucurat ca nu l am ales pe el .Domnul Sandul vorbeste putin dar face treaba care trebuie s o faca si la un pret foarte mic ! in comparatie cu alti medici din moldova ,de alte tari nici nu mai vorbesc 

Partajează acest post

Link spre post
Nika28

astazi mi a mai curatat nasul si respiratia e 100% 

Partajează acest post

Link spre post
Luminita2000
10 часов назад, Nika28 сказал:

astazi mi a mai curatat nasul si respiratia e 100% 

CHiar mă bucur mult ))) 

Partajează acest post

Link spre post
Nori

Au trecut 5 zile dupa rinoplastia mea, acum am posibilitate sa scriu citeva momente ce tin de aceasta experienta ,asa deci :

operatia urma sa aiba loc la 2zile dupa ciclul menstrual, dar din cauza stresului asa si nu sa finisat, am incercat sa beau pastile pentru al stopa complet, dar nu am reusit.In ziua interventiei am anuntat anestezistul si medicul despre problema si au zis ca nu e de dorit, dar totusi vor tine situatia sub control, mai ales ca erau scurgeri ft putin. Apropo, dupa interventie ciclul a aparut imediat cu o intensitate si mai mare, chiar imi era frica si nu intelegeam din ce cauza, in doua zile a disparut.

Problema cu ciclul menstrual ma consumat foarte tare pina la operatie, asa ca emotii nu am avut din cauza ei, imi doream foarte mult sa aiba loc operatia. Totusi, in ziua operatiei si imediat dupa aveam indoieli daca se merita sa risc sau nu.De felul meu sunt o persoana increzuta, care decide dupa ce analizeaza totul, singura m am mirat, dar indoieli au fost si inca mari. Imediat dupa operatie aveam o stare psihologica .. deja imi era dor de nasul meu vechi, chiar daca nu ma aranja, simteam un disconfort ca va fi altul. Este ceva negativ, dar astfel de stari intr-adevar sunt, la mine a fost acut primele 2zile atit timp cit ma simteam rau si nu ma obisnuisem cu ideea ca e altul. La moment a diaparut acest disconfort psihologic, chiar am vrut sa scriu despre asta aici, EL ESTE SI ESTE FOARTE PUTERNIC , MAI ALES IN PRIMELE 48ORE !

Operatia a inceput la 10:30 si eu abia la 17:40 mi am revenit in palata, am dormit mult si strins :) in prima seara am vomitat mult singe(cer scuze de detalii), dureri de cap nu am avut, fata o simteam umflata, ochii practic nu ii puteam deschide, erau plini de singe. A fost cea mai grea noapte din toata perioada, respiram pe gura, buzele uscate, imi era foame, dar nu puteam minca.

Bine ca am fost plasata in palata de 2persoane, majoritatea zilelor in care am stat internata am stat singura, asta mult  a contat pentru mine:liniste si iar liniste.Urma sa fiu externata simbata, dar mai aveam febra si slabiciune si imi era frica sa merg acasa, am rugat sa ramin pina luni, cind chiar ma simteam bine si apta sa merg acasa.

per ansamblu primele 3zile sunt grele, a doua zi fata era si mai uflata, ochii si in jurul lor si mai colorati, dar treptat si repede incepusem sa imi revin, la moment am putine locuri vinete, in special pleoapele, in rest totul e galben deja, abia azi planific sa incep sa folosesc lioton. 

Este complicata partea cu respiratia pe gura, nu ca imi era frica, multi ani la rind am respirat in somn pe gura, dar buzele erau intr-un hal, nici ruj igienic nu ajuta;treptat am inceput sa maninc normal dar mult a durat pina m-am obisnuit, lichid beau si acum cu pai.

Inca ceva, dupa rinoplastie am observat ca ma dor dintii de sus si gingiile, la inceput mai tare, acum tot mai simt dar nu atit de acut.

Antibiotice am facut 5zile, cit am stat internata, doarece aveam febra, cele pentru durere doar 4 zile pentru ca in ultima zi chiar nu ma durea nimic

Eliminarile din nas sunt o catastrofa, nu le putem controla, intr-una curgea si ma deranja mult, de respirat nu puteam respira decit a 10 parte pe nas, chiar si dupa ce il curatam. Abia aseara, dupa 4 zile m -am trezit din somn cu gura inchisa si speriata, respiram complet pe nas, acum iarasi pe gura. Il curat de min 3ori pe zi si oricum simt ca nu este curat, dar tot mai bine ca la inceput, treptat volumul eliminarilor se micsoreaza.

Acum ce tine de nas si schimarile ce au fost facute: in general nasul meu era lung, la virf mare si cu narile mari, (mai tirziu o sa postez foto cu inainte si dupa)+deviere de sept si rinita cronica. Urma sa inlature problemele interioare, sa micsoreze lungimea nasului si sa subtieze narile . Din start medicul a zis ca nu poate modifica radical nasul, deoarece trebuie sa fie o armonie cu celelalte parti ale fetei, totusi am stabilit ca la maxim scurtam nasul si deja narile dupa posibilitate le subtiem.Acum cind ma uit la nas in ghips imi dau seama ca are o forma ascutita la virf si columela e cam lasata in jos. Faza cu columela ma afecteaza foarte tare, am vrut sa nu fie chiat atit de lasata, sper ca e de la inflamatie. In momentul schimbarii ghipsului am avut ocazia sa vad nasul nou, dar sincer nu il tin minte, unica ce am retinut e ca nu prea am fost incintata de ce vad, sau poate impresia data era de la durere, ca aveam ochii plini de lacrimi si nu am mai reusit sa ma uit atent si detailat la el.

Luni urmeaza sa merg sa scoata ghipsul , sper ca va fi reusit si ce e mai important in armonie cu fata mea, dupa atita chin chiar se merita.

Partajează acest post

Link spre post
Nori

referitor la angajatii spitalului si conditiile de acolo nu am nici o obiectie, ca in orice spital din tara,

medicul e ok, detalii despre ingrijire postoperatorie am aflat, acum deja astept cu mare nerabdare rezultatul

Partajează acest post

Link spre post
diusa

Спасибо огромное за такой ответ подробный. Скорейшего выздоровления. И ждём результаты. 

Partajează acest post

Link spre post
Nori
Acum 3 ore, diusa a spus:

Спасибо огромное за такой ответ подробный. Скорейшего выздоровления. И ждём результаты. 

multumesc mult, 

Chiar am vrut sa fac o descriere mai ampla a acestei perioade, sper ca va fi utila pentru cineva

Partajează acest post

Link spre post
Luminita2000
В 21.10.2018 в 12:28, MissVi сказал:

Такая же *уйня и у меня. Тоже непонятно, что это - костная мозоль, или неровная форма носа?.... заметила это сразу после операции на 3й день, но тогда думала, что отёк и всё такое, но а теперь понимаю, что нет. Скорее всего какие-то недоделки врача... не знаю... из-за этого нос выглядит кривым :(

Как у вас дела? Нос стал лучше? 

Partajează acest post

Link spre post
MissVi
В 03.11.2018 в 16:08, Luminita2000 сказал:

Как у вас дела? Нос стал лучше? 

Если бы... уже год и три месяца как была сделана операция, а изменений таковых, чтобы обрадовали меня  - нет. Раньше (до операции) у меня хоть был ровный нос, несмотря на асимметрию ноздрей, а теперь у меня  неровная спинка носа, неровный кончик, и та же асимметрия ноздрей что была и раньше. Так, как у меня могут быть дела по этому поводу? Конечно *реново!! Хоть и пытаюсь скрыть макияжем дефекты, но их заметно по любому. Всё массирую и массирую постоянно нос, в надежде на то, что хоть немного изменится... Нос не ужасный, но и не красивый, как по идее должен был быть после операции. Коррекция безусловно нужна. И поверьте мне, девчонки, это все индивидуально и зависит и от врача и от судьбы что ли, от везения...не знаю. По этому всё это бред, про 100%-ное  доверие врачу и прочая бла бла бла... Я на операцию пошла АБСОЛЮТНО спокойной, настроилась позитивно и не просто ждала, а ВЕРИЛА, что результат будет хорошим, потому что доверила свой нос Побурному на все сто!! Это все зависит какие навыки у врача и конечно же какая у вас структура носа, кожи и прочее. Конечно, не психовать перед операцией это очень важно, но поймите, что посмотрев на врача и послушав его ответы на ваши вопросы - это не гарант успешной операции. Всем удачи и берегите свои носы!! 

Editat de MissVi

Partajează acest post

Link spre post
Luminita2000
20 часов назад, MissVi сказал:

Если бы... уже год и три месяца как была сделана операция, а изменений таковых, чтобы обрадовали меня  - нет. Раньше (до операции) у меня хоть был ровный нос, несмотря на асимметрию ноздрей, а теперь у меня  неровная спинка носа, неровный кончик, и та же асимметрия ноздрей что была и раньше. Так, как у меня могут быть дела по этому поводу? Конечно *реново!! Хоть и пытаюсь скрыть макияжем дефекты, но их заметно по любому. Всё массирую и массирую постоянно нос, в надежде на то, что хоть немного изменится... Нос не ужасный, но и не красивый, как по идее должен был быть после операции. Коррекция безусловно нужна. И поверьте мне, девчонки, это все индивидуально и зависит и от врача и от судьбы что ли, от везения...не знаю. По этому всё это бред, про 100%-ное  доверие врачу и прочая бла бла бла... Я на операцию пошла АБСОЛЮТНО спокойной, настроилась позитивно и не просто ждала, а ВЕРИЛА, что результат будет хорошим, потому что доверила свой нос Побурному на все сто!! Это все зависит какие навыки у врача и конечно же какая у вас структура носа, кожи и прочее. Конечно, не психовать перед операцией это очень важно, но поймите, что посмотрев на врача и послушав его ответы на ваши вопросы - это не гарант успешной операции. Всем удачи и берегите свои носы!! 

Мда, я надеялась что что-то изменилось... удачи вам и много терпения 

Partajează acest post

Link spre post
diusa

Девочки здесь просто кладезь, благодаря искренним ответам, намного проще и спокойнее можно ко всему относится. Прям готова расуеловать всех  кто искренне отписывается

Partajează acest post

Link spre post
lisenok_

Всем привет, девочки прошел месяц с операции , на переносице бугор так сказать костный мозоль, врач сказал что в начальном этапе зарастания это нормально если потом он не уйдет типо что то будут делать, скоро назначеная к нему консультация жду и нервничаю она каменеет и бугор не ушел, у кого была похожая сютуация прошу напишите !!! Много прочитала информации очень страшно так как судя по статьям если вовремя ни делать придется делать повторную рино...

20181105_111255-1-1.jpg

Partajează acest post

Link spre post
MissVi
В 09.11.2018 в 15:43, lisenok_ сказал:

Всем привет, девочки прошел месяц с операции , на переносице бугор так сказать костный мозоль, врач сказал что в начальном этапе зарастания это нормально если потом он не уйдет типо что то будут делать, скоро назначеная к нему консультация жду и нервничаю она каменеет и бугор не ушел, у кого была похожая сютуация прошу напишите !!! Много прочитала информации очень страшно так как судя по статьям если вовремя ни делать придется делать повторную рино...

Я недавно кому-то уже ответила по этому поводу. Цитирую себя: «Такая же *уйня и у меня. Тоже непонятно, что это - костная мозоль, или неровная форма носа?.... заметила это сразу после операции на 3й день, но тогда думала, что отёк и всё такое, но а теперь понимаю, что нет. Скорее всего какие-то недоделки врача... не знаю... из-за этого нос выглядит кривым». Скажу вот ещё что. Я постоянно массирую свой нос и на такие части переносицы где есть такие бугры/мозоли (не знаю как правильно их называть потому что так и не поняла, что это, а их у меня 2), я даже пальцем давлю, сильно нажимаю... увы, не помогает. Они у меня так и есть до сих пор спустя год и 3 мес. уже после операции, по этому, lisenok, не стесняйтесь говорить врачу в лицо, что Вы недовольны и Вас это реально волнует. Я в своё время так и верила, что это отек, отек, отек.... а на самом деле косяки и недоработки хирурга!! 

Editat de MissVi

Partajează acest post

Link spre post
Luminita2000
2 часа назад, MissVi сказал:

Я недавно кому-то уже ответила по этому поводу. Цитирую себя: «Такая же *уйня и у меня. Тоже непонятно, что это - костная мозоль, или неровная форма носа?.... заметила это сразу после операции на 3й день, но тогда думала, что отёк и всё такое, но а теперь понимаю, что нет. Скорее всего какие-то недоделки врача... не знаю... из-за этого нос выглядит кривым». Скажу вот ещё что. Я постоянно массирую свой нос и на такие части переносицы где есть такие бугры/мозоли (не знаю как правильно их называть потому что так и не поняла, что это, а их у меня 2), я даже пальцем давлю, сильно нажимаю... увы, не помогает. Они у меня так и есть до сих пор спустя год и 3 мес. уже после операции, по этому, lisenok, не стесняйтесь говорить врачу в лицо, что Вы недовольны и Вас это реально волнует. Я в своё время так и верила, что это отек, отек, отек.... а на самом деле косяки и недоработки хирурга!! 

Вы у Сандула делали? 

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum