ninive

Crina Sau Mirela, Care E Mai Frumos?

Postări Recomandate

ninive

Vom avea o fetitsa dar nu ne putem decide cum sa o numim. Sotul vrea Crina, eu Mirela. Voua care va place mai mult?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Xiqy
Vom avea o fetitsa dar nu ne putem decide cum sa o numim. Sotul vrea Crina, eu Mirela. Voua care va place mai mult?

Crina: de la "christiana", nume latin ce inseamna "urmasul lui Christos".

Crina: crin (greaca)

Numele Crina

Numele Crina sugereaza o persoana cu multa incredere in sine, mandra, putin orgolioasa. O persoana cu numele Crina este deosebit de autocritica si isi doreste foarte mult sa fie cea mai buna in numeroase domenii. Aceasta persoana are standarde deosebit de inalte si este in general foarte puternica.

Purtatoarea acestui prenume tinde sa se considere superioara celorlalti, este bagacioasa si crede ca le stie pe toate. Prenumele ii confera o fire responsabila, rezervata si demna. E capabila sa atinga succesul in orice activitate intreprinde. Ii plac lucrurile rafinate si e pasionata de aspectele profunde ale vietii. Studioasa din fire, se apleaca cu curiozitate de cercetator asupra artei, a literaturii, a filosofiei, a teatrului si a muzicii. Are intrebari metafizice legate de teoriile religioase si credintele oculte. Indiferent de trasaturile fizice si de modificarile aparute la acest nivel datorita varstei, persoana care poarta acest nume va avea un aer princiar, o atitudine nobila in miscari, manifestata poate prin mers, prin gesturi sau prin felul de a vorbi.

Este o persoana mai degraba sfioasa si introvertita, chiar daca, pentru a-si disimula timiditatea are un comportament exuberant. Are multa imaginatie si, posedand inclinatii artistice, poate chiar urma o cariera muzicala sau in teatru, avand un bun potential negativ.

si

Mirela

De la frantuzescul Mireille, provenit de la verbul latin mirari, avand semnificatia de "minunata, deosebita".

Mirela - prenumele cel mai melodios din cate exista este considerat a fi MI-RE-LA, un prenume imprumutat din onomastica occidentala. Mirela, alaturi de Mirel, a patruns in spatiul romanesc pe cale culta, sub influenta directa a literaturii. Mirel(a) si-a desavarsit recunoasterea internationala printr-un celebru poem de dragoste francez, scris in limba provensala, o limba romanica vorbita in regiunea Provence, din sudul Frantei. Acesta se numeste "Mireille" si este scris de poetul Frederic Mistral. Se pare ca acesta a imprumutat numele de Mireille dintr-o legenda, unde avea semnificatia de "minunat" si era inrudit cu numele latin Mira (regasit in onomastica actuala alaturi de derivatul sau italian Mirella). Poetul francez Mistral a dat, insa, si un alt sens numelui. Cuvantul provensal "mirar" se traduce prin "a admira". Impreuna cu numele de Mirel sau Mirela, mai circula astazi si nume ca: Mirabela, Miranda sau Mirandolina.

Dumneavoastra pina la urma decideti care va place mai mult!

Partajează acest post

Link spre post
Ксёмпа

Mie mai mult imi place numele Crina! :thank_you2:

Partajează acest post

Link spre post
Таська

Говорят имя влияет на будущее человека, на то каким он будет.

Крина - имя звучит очень уверенно!Соответственно и девочка будет"придерживаться" своего имени.

Мирела - более мягкое имя, и больше романтизма слышится.

Вам выбирать, но мы за Крину.

Partajează acest post

Link spre post
tanya_g

Crina, e mai deosebit!!!

Mirela imi aminteste de tigani, la ei e destul de des intilnit acest nume.

Partajează acest post

Link spre post
ViVe

Mirela

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga
Crina: de la "christiana", nume latin ce inseamna "urmasul lui Christos".

Crina: crin (greaca)

Мне казалось что румынское Крина происходит от названия цветка - Крин - Лилия.

Даже не предполагала что его можно "привязать" к Кристине

Оба имени нравятся. Но выбрала бы Мирелу.

Partajează acest post

Link spre post
evenness

mie Crina mii greu sa pronunt

Mirela imi place mai mult

Partajează acest post

Link spre post
Marinicaa

Mirela e mai melodios si mai usor se pronunta

dar Crina e un nume la fel destul de dragut

oricum decizia va apartine dvs.

Partajează acest post

Link spre post
bambino

ambele, dar mirela e mai gingas

Partajează acest post

Link spre post
m'amy

Mirela mai mult imi place, dar shi Crina e frumos,

ca shi Lena, cred ca provine de la floarea Crin...

Partajează acest post

Link spre post
cassandra

Eu i-as da numele Mirela. Suna mai dulce nu stiu cum

De Crina, intotdeauna credeam ca vine de la floarea de crin. La noi in Moldova inca nu am intalnit fete cu asa nume

Partajează acest post

Link spre post
cristirbu

Mie îmi place mai mult Crina. Şi la mine fetiţa va avea nume de floare... dar altul, şi, la moment, e secret. çi Mirela este un nume frumos, dar daca ar fi să aleg pentru fetiţa mea, aş alege Crina.

Мне казалось что румынское Крина происходит от названия цветка - Крин - Лилия.

Даже не предполагала что его можно "привязать" к Кристине.

+1

Partajează acest post

Link spre post
KRISTY

ambele nume sunt deosebit de frumoase şi rar întîlnite...

dar aşi opta pentru Crina :girl_haha: ....probabil din cauza originei de la numele meu.... :girl_in_love:

Partajează acest post

Link spre post
Noela

sunt pentru Crina, desi si Mirela e frumos dar ultimul timp a devenit foarte raspindit

si eu zic ca Crina s-ar potrivi unei persoane ferme, increzute

Mirela e mai gingas

Partajează acest post

Link spre post
September
sunt pentru Crina, desi si Mirela e frumos dar ultimul timp a devenit foarte raspindit

+1

Cunosc 2 fetite (varsta lor e 2-3ani) cu acest nume, plus inca doua, care sunt deja domnisoare in toata firea. Asa ca nu e chiar asa de rar intalnit numele Mirela.

Nici o Crina nu cunosc :), in schimb stiu o Camelia :whistle3:

Partajează acest post

Link spre post
m'amy
Nici o Crina nu cunosc :), in schimb stiu o Camelia :whistle3:

sorry off top:

shi eu cunosc o fetitza Camelia :curtsey:

Partajează acest post

Link spre post
KateaM

Crina e un nume increzut, Mirela e mai gingas...ginditi-va si cum o s-o alintati...Mirela - Mirelus(a), Crina-nu-mi vine nimic in cap...

P.S. Cind va hotariti ne spuneti si noua ce decizie ati luat. :whistle3:

Partajează acest post

Link spre post
Noela
Crina e un nume increzut, Mirela e mai gingas...ginditi-va si cum o s-o alintati...Mirela - Mirelus(a), Crina-nu-mi vine nimic in cap...

P.S. Cind va hotariti ne spuneti si noua ce decizie ati luat. :whistle3:

nu cred ca asta e problema cea mare - Crinutsa, Crinella (nu va aminteste de nimic?) de ce nu Crinusha, Cricri...ei sa vrei gasesti variante...important e sa-ti placa numele

numele fetei mele e Deniza - tot ar parea ca nu ai cum s-o dezmierzi, dar niciodata nu m-am gantit la asta, iar acum cate variante avem - Denizuka, Zuta, Zizu, Deni, Zizuka

in plus exista pur si simplu cuvinte de dezmierdare - puisor, iepuras, etc

Partajează acest post

Link spre post
Фунтик

Наверное потому что я русскоязычная, но больше по душе Мирела, нежное, красивое. Крина как то грубее, на русском произносится трудно.

Partajează acest post

Link spre post
RomanSonya

Мою одногрупницу звали Крина. Очень энергичная, веселая, озорная и оптимистичная девушка, сейчас уже мама прекрасной девочки- Есении. Имя мне не очень, честно говоря, это название цветка, по моему лилии, если не ошибаюсь, а вот характер девушки- просто клад! Мирелла мне кажется женственней и нежнее. С таким именем знакомых нет.

Partajează acest post

Link spre post
didi

Ambele nume sint frumoase ,alegeti cel ce se potriveste mai bine cu numele de familie.

Partajează acest post

Link spre post
Noela
Наверное потому что я русскоязычная, но больше по душе Мирела, нежное, красивое. Крина как то грубее, на русском произносится трудно.

а мне кажеться что именно на русском имя Мирела будет искажаться - оно будет скорей Мирэла, а вот с Криной не вижу таких проблем

stimate autor dar combinatia Crina-Mirela tot suna frumos, daca n va puteti hotari optati pentru varianta asta, iar cand se va naste fetita veti alege cu care din cele 2 nume s-o numiti mai des

Partajează acest post

Link spre post
KateaM
nu cred ca asta e problema cea mare - Crinutsa, Crinella (nu va aminteste de nimic?) de ce nu Crinusha, Cricri...ei sa vrei gasesti variante...important e sa-ti placa numele

numele fetei mele e Deniza - tot ar parea ca nu ai cum s-o dezmierzi, dar niciodata nu m-am gantit la asta, iar acum cate variante avem - Denizuka, Zuta, Zizu, Deni, Zizuka

in plus exista pur si simplu cuvinte de dezmierdare - puisor, iepuras, etc

N-am spus ca e o problema...daca vrei sigur ca gasesti...pur si simplu atunci la moment nu-mi venea nimic in cap...

Partajează acest post

Link spre post
AaNGEL
stimate autor dar combinatia Crina-Mirela tot suna frumos, daca n va puteti hotari optati pentru varianta asta, iar cand se va naste fetita veti alege cu care din cele 2 nume s-o numiti mai des

Sau de ales un al treilea nume care sa le placa la ambii. :girl_in_love:

Partajează acest post

Link spre post