ihtus

Протестанты на форуме

Postări Recomandate

Five

Imi cer scuze Dianchik, dar eu cred ca Lina nici acum nu a inteles :) Daca imi dai voie ii explic eu mai jos.

Lina, prin muzica crestina se are in vedere muzica prin care se lauda si slaveste pe Dumnezeu, adica daca canta de exemplu: M'am indragostit, dar el m'a parasit etc. - asta evident nu e crestina. :)

Despre salvare Domnul ne spune in Biblie, iti dau versete si cred ca vei intelege:

Petru a spus despre Domnul Isus:

În nimeni altul nu este mântuire: căci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor, în care trebuie să fim mântuiţi.” (Faptele Apostolilor 4:12)

Isus a spus: „Eu sunt calea, adevărul şi viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine.” (Ev. Ioan 14:6)

Isus ne-a poruncit să propovăduim norodului, şi să mărturisim că El a fost rânduit de Dumnezeu Judecătorul celor vii şi al celor morţi. Toţi proorocii mărturisesc despre El că oricine crede în El, capătă, prin Numele Lui, iertarea păcatelor. (Fapte 10:42-43)

Căci este un singur Dumnezeu, şi este un singur mijlocitor între Dumnezeu şi oameni: Omul Isus Hristos, care S-a dat pe Sine însuşi, ca preţ de răscumpărare pentru toţi…(1 Timotei 2:5-6)

Botezul este o porunca de la Domnul Isus:

Duceţi-vă în toată lumea şi propovăduiţi Evanghelia la orice făptură. Cine va crede şi se va boteza va fi mântuit; dar cine nu va crede va fi osândit. (Marcu 16:15-16)

Deci, mantuire inseamna salvare de la pierzarea vesnica. A fi salvat insaemna a te elibera de pedeapsa pacatelor. Iar Domnul Isus este unica persoana prin care putem fi mantuiti.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Diancik

multumesc ca mai ajutat sa raspund caci intelegeam care e faza

Partajează acest post

Link spre post
lina

Mary

merci :curtsey:

Partajează acest post

Link spre post
ihtus
Крещен в баптистской церкви. Сейчас — в Объединенной методистской церкви Великого Поручения (еле выговоришь и напечатаешь :) )

Божий дизайн и КБЦ — как же, как же, знаем :)

ооо

мне нравилось ходить в вашу церковь, когда была ещё студенткой

эх, молодость...

даже не подозревала, что нас тут так много

потому, как по всем моим подсчётам получалось 5-6 человек со мной ))))

оказывается, просто хорошо маскировались :curtsey:

Partajează acest post

Link spre post
мама Анечки

Всем привет, мы с мужем тоже из Божьего Дизайна :)

Partajează acest post

Link spre post
@pple

Привет всем!

Я тоже в ваши ряды.....

2fe67d973efae77c816386e621e7f16f.gif

С Богом Уже 18 лет....

Муж у меня тоже верующий.....Вместе ходим на собрание....

Partajează acest post

Link spre post
Света

Здорово как, оказывается нас так много!

Partajează acest post

Link spre post
Diancik

vai, ce minunat ca astazi noi toti neam adunat aici , nici nu ma gindeam ca asha de multi crestini sint pe sait

slavit sa fie Domnul

Partajează acest post

Link spre post
Diancik

fetelor voi vati gindit la ce scoala o sa dati pe copilashi cind vor creshte mai mari ,la o scoala simpla sau la o scoala crestina?

eu am discutat cu niste mame pe tema aceasta si sint pareri diferite unii spun ca mai bine la necreshtina pentru ca acolo sa fie limina si ca prin marturia lui si alti copii sa vina la Hristos , altii invers vor sa separe mai mult copii dela lume si vor sa dea copii la o scoala crestina.

dar voi cum credeti?

Partajează acest post

Link spre post
ihtus

Diana, fetita mea va merge la scoala obisnuirta

pt ca eu cred ca copii nu trebuie izolati de lume, ca sa nu creasca intr-o lume separata, ireala, ideala intr-un fel

ca intr-o buna zi cunostinta cu realitatea sa nu fie prea dura pt ei

Partajează acest post

Link spre post
chelga

Я тоже согласна с ihtus.Мне предлагали детей отдать в христианский садик, но мы с мужем отказались, дети должны научиться жить в реальном мире и уметь справляться с соблазнами.

Partajează acest post

Link spre post
Diancik
Я тоже согласна с ihtus.Мне предлагали детей отдать в христианский садик, но мы с мужем отказались, дети должны научиться жить в реальном мире и уметь справляться с соблазнами.

eu am vrut sa te intreb tu fregventezi bis filadelfia de la sculeanca?sau este o alta bis?

Partajează acest post

Link spre post
Света

Наш сын ходит в обычную школу, я бы может и отдала его в христианскую, если бы была хорошая, которая не изолирует детей, а даёт хорошее образование и в которой придерживаются христианским принципам, у нас таких нет.

Partajează acest post

Link spre post
Diancik

eu cunosc doar o scoala crstina ea se afla in cadrul bis filadelfia de la sculeanca

dar nu stiu cum stau lucrurile acolo

Partajează acest post

Link spre post
Five
eu cunosc doar o scoala crstina ea se afla in cadrul bis filadelfia de la sculeanca

dar nu stiu cum stau lucrurile acolo

Sora mea un an a invatat acolo, clasa a 9... nu vreau sa comentez, caci muulte nuante sunt acolo, sora a plecat cu gust amar in gura. Eu evident nu o sa imi dau copiii anume acolo. Sa zic la general, nu e practic nici o diferenta intre scoala data si una necrestina.

Partajează acest post

Link spre post
chelga
eu am vrut sa te intreb tu fregventezi bis filadelfia de la sculeanca?sau este o alta bis?

Скулянка))))

Partajează acest post

Link spre post
JulB
Ой, ты что, я наоборот очень рада буду если приедете, так переживаю, что нам там не с кем общаться будет. Правда, мы только в конце июня приедем, но ничего, будет повод ещё раз приехать!!!! А у вас в самом Сиэтле или в пригороде?

Спасибо, теперь точно приедем))). У нас друзья в Seatac.

А про садики/школы-вопрос спорный, и уберечь хочется и заколить. Пока сын ходит в самую обычную школу, дальше посмотрим.

Partajează acest post

Link spre post
Света

Юля, а вы в русскую церковь ходите?

Partajează acest post

Link spre post
JulB
Юля, а вы в русскую церковь ходите?

Не, как ни странно, но стараемся не примыкать ни к руским, ни к кому-либо еще, адоптация труднее проходит, если только со своими тусуешься.

Partajează acest post

Link spre post
Света

Вот мы тоже собираемся в американскую, но переживаю как мы сможем без общения, так хочется хорошую церковь найти.

Partajează acest post

Link spre post
JulB
Вот мы тоже собираемся в американскую, но переживаю как мы сможем без общения, так хочется хорошую церковь найти.

Хорошая церковь-это очень важно. Просто как воздух. Мы нашли и слава Богу за это.

Partajează acest post

Link spre post
Diancik

noi tot acuma sintem in cautare a unei bis . bune incare sa ne simtim ca acasa si sa ne stabilim ca membri

vom fi bucuroshi sa venim ca oaspeti la cineva in bis acolo si ne vom cunoaste daca doriti))))))))))))))))

Partajează acest post

Link spre post
JulB

Девочки, я с просьбой. Поддержите, пожалуйста, в молитве. В нашей семье очень серьезные трудности с родными и близкими. Ситуация крайне сложная. Речь об отношениях.

Partajează acest post

Link spre post
Diancik

numai decit ne vom ruga pentru tine fii tare

Isus te iubeste

Partajează acest post

Link spre post
ihtus

Юленька, я тоже с тобой

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum