HasK

Мой Дом

Postări Recomandate

lina

De acord! Sunt foarte multe blocuri noi construite necalitativ, la repezeala si motivul e simplu ) Fiecare e cointeresat in propriul cistig si mai putin se gindesc la locatarii care vor locui in aceste case. Vad zeci de crapaturi mari in blocurile proaspat construite, locatarii se jaluie de peretii subtiri, termopanele necalitative.... Nu am optat niciodata pt apartament in bloc nou, de asta si am ales apartament spatios, cu reparatie calitativa dar in bloc cu 9 etaje. Si suntem tare multumiti!!

pai iata cind scrii si ii privini, se supara si se aprind

si iata peste o perioada, singuri scriu despre asta)))

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ingrid

pai iata cind scrii si ii privini, se supara si se aprind

si iata peste o perioada, singuri scriu despre asta)))

Lina,depinde si in ce casa,sunt bune si noi si sunt rele si vechi,cum ai spus,poti sa stii numai cind traiesti,uneori ca e data in exploatare tot nu se vad minusurile ,treb sa traiesti.

Ma gindesc ca daca pina acuma mai construia cineva si calitativ ,de acum inainte ,nu stiu...bani oamenii nu prea au,cei care construiesc vor bani,asa ca ramine doar sa foloseasca materiale mai ieftine si respectiv si calitate(((

Daca pin acum stiam citeva firme bune,acuma nu stiu de la cine as mai cumpara in bloc nou.)

Si ap mai este un moment,nu demult mi-a spus cineva ca unde sta rau controlul intern ap,bossu nici nu stie ca se fura sau se inlocuiesc materialele si daca are mai multe obiecte el personal nu reuseste sa controleze si...respectiv sufera calitatea constructiei,cvonducerea insa poate sa se bata cu pumnul in piept ca el pune asa si asa materiale.)

Partajează acest post

Link spre post
lina

Lina,depinde si in ce casa,sunt bune si noi si sunt rele si vechi,cum ai spus,poti sa stii numai cind traiesti,uneori ca e data in exploatare tot nu se vad minusurile ,treb sa traiesti.

Ma gindesc ca daca pina acuma mai construia cineva si calitativ ,de acum inainte ,nu stiu...bani oamenii nu prea au,cei care construiesc vor bani,asa ca ramine doar sa foloseasca materiale mai ieftine si respectiv si calitate(((

Daca pin acum stiam citeva firme bune,acuma nu stiu de la cine as mai cumpara in bloc nou.)

Si ap mai este un moment,nu demult mi-a spus cineva ca unde sta rau controlul intern ap,bossu nici nu stie ca se fura sau se inlocuiesc materialele si daca are mai multe obiecte el personal nu reuseste sa controleze si...respectiv sufera calitatea constructiei,cvonducerea insa poate sa se bata cu pumnul in piept ca el pune asa si asa materiale.)

la constuctii se fura de cind ma tin minte))

refeitor la apartamente, eu in acest domeniu nu sunt spet, nu sunt om al blocului ( cred ca nici nu voi fi)))

insa referitor la casa de linga mine, adica blocurile cu apartamente cunosc perfect!

iata despre dansiconul (daca nu gresesc prima casa e de la noi) doar de laude

locuitorii de pe loc, nu cumpara in casele cele cu 16 etc, cunosc f bine situatia

insa aici tot se rezulta la bani, vrei ieftin - taci si rabda

Partajează acest post

Link spre post
МамаLeki

Кто недавно строил дом, скажите у вас проводку до штукатурки проводили или после штробили в специальную коробочку все провода прятали. Одни говорят так другие так, не знаем как быть.

Partajează acest post

Link spre post
lina

Кто недавно строил дом, скажите у вас проводку до штукатурки проводили или после штробили в специальную коробочку все провода прятали. Одни говорят так другие так, не знаем как быть.

la mine a fost asa si asa

nui problema

desigur cel mai bine pina la tencuiala, ca daca cu perforatorul faci mult praf se face

insa pe parcurs mai apar schimbari

depinde de situatii

Partajează acest post

Link spre post
olsina

Я думаю до штукатурки,провода все равно идут в спец.трубках.Мы в квартире переделывали и штробили ,так потом надо было восстанавливать штукатурку.Только не забудьте все сфоткать,потом не вспомните.

Partajează acest post

Link spre post
Катя

Кончно до штукатурки прокладываются вся проводка по схеме.

Продумайте за ранее где будут выключатели, розетки, что бы потом не штробить стены и не портить штукатурку

Partajează acest post

Link spre post
МамаLeki

Просто сейчас после кладки можно все провода в такие вроде трубок что ли засунуть, а потом штукатурить. Что будет пыль после штробления меня не волнует, все ровно шпаклевать я потом буду.

Partajează acest post

Link spre post
МамаLeki

Вопрос в том в каком порядке делать все.1. Как раньше - кладка, проводка, штукатурка.

2. Кладка, штукатурка, штробление и провода в трубках.

Хотелось бы узнать мнение, кто строил дом или кап ремонт делал, действительно в трубки провода загоняют сейчас или нет

Partajează acest post

Link spre post
olsina

Вопрос в том в каком порядке делать все.1. Как раньше - кладка, проводка, штукатурка.

Хотелось бы узнать мнение, кто строил дом или кап ремонт делал, действительно в трубки провода загоняют сейчас или нет

нужно чтоб в трубках,удобнее потом по трубкам перетянуть если что нужно

Partajează acest post

Link spre post
lina

1. se face la etapa initiala cind construiesti

2.deobicei la reparatie

logic- cum sa tencuiesti ca apoi, sa strici

numaidecit

si alegeti corect firele

Partajează acest post

Link spre post
svetiren

Муж, купил пистолет . А для его хранения нужен обязательно сейф от 70кг , что бы его нельзя было просо унести

Купили вот такое чудо . Теперь ищем куда его поставить . Может в шкаф в низ ?

8dedfcd48eae12a8e8a1e357eddfdeb7.jpg

Editat de Фунтик

Partajează acest post

Link spre post
lina

Муж, купил пистолет . А для его хранения нужен обязательно сейф от 70кг , что бы его нельзя было просо унести

Купили вот такое чудо . Теперь ищем куда его поставить . Может в шкаф в низ ?

da cel mai bine in dulap

dar uitativa ce zic ei, ei vin cu controlul))

Partajează acest post

Link spre post
Garumna1

Девочки кто живет в Бубуечь, или кто не живет, но может посоветовать... правда, что там постоянно воняет очистными? есть какие-то еще минусы и плюсы: дороги, школы, садики?

Partajează acest post

Link spre post
olsina

Один плюс- цены низкие на жилье и участки.Поэтому сразу исключила это  место,находится за  промзоной и очистные в добавку,подумайте какой там воздух.

Partajează acest post

Link spre post
Nina777

mai bine un sector rau din oras decit de plecat in suburbie

Partajează acest post

Link spre post
Ohra_08

Девочки кто живет в Бубуечь, или кто не живет, но может посоветовать... правда, что там постоянно воняет очистными? есть какие-то еще минусы и плюсы: дороги, школы, садики?

Не правда живем в Бубуечь, запах к нам не доходит Бубуечь расположен выше чем отчисные и запах идет весь в сторону ботаники, на мосту рядом с отчисными ужасный запах, по дороге в сторону Бубуечь, тоже, но в самом селе нету. Конечно не спорю когда весь город воняет отчисными то доходит и до нас.

Насчет садов и школ своих детей не отведу туда, уровень образования и контингента ниже.

Editat de Ohra_08

Partajează acest post

Link spre post
lina

si ce sector rau e in chisinau?

Partajează acest post

Link spre post
Garumna1

в городе воздух загазован, и это самый большой минус

Partajează acest post

Link spre post
Mara33

Noi am trait 10 ani in suburbie la parinti, gramadeam bani de apartament. Eu tare mari plusuri nu vad acolo decit aer curat. cind iesti singura da e bine dar cu copil e greu . Ambii noi lucram in chisinau plus copilul tot aici il aduceam la gradinita. In fiecare dimineata circulam cu masina asa 8 ani de zile, cheltuielile pu benzine erau de 2500 de lei pe luna, nemaivorbind ca pe luna  daca ma retineam la serviciu sau ieseam cu fetele in oras achitam 100 de lei taxiul. nu se intimpla des dar era. In suburbie gradinita nu ma aranja, contingentul era vesel de tot. cind ieseam cu fata la terenul de joaca, mama mia ce auzeam eu pe acolo. Plus glod pina la urechi cind ploua chiar daca aveam masina se intimpla uneori s a ma duc la magazin si ep jos, pu ca foparte multe strazi nu au fost asfaltate si nu vor fi degraba. Plus ca vroiam s a dau fata la dansuri in oras trebuia toata familia s a stam s a asteptam fata pina la ora 8 apoi mergeam acasa flaminzi si obositi. Da am niste cumatri in Cricova care fata e clasa intai in oras pai e chinul lui Dumnezeu. Ei masina nu au, fata termina lectiile la ora 1 ei acasa nu au cu ce o duce ca muncesc si asa o futbolesc la unul la lucru ba la altul, sta copuilul pina la 6 si asteapta s a se duca acasaetc. Acuma am trecut in oras sunt foarte multamita, in toata sinbata ma duc la parinti si respir aer curat si atat. Tot nu am avut bani de super puper apartament dar am cautat si am gasit de bugetul care l aveam.  Sincer eu vad in oras doar plusuri. dupa ce copii vor creste mari poate am s a ma gindesc la o casa in suburbie dar pina atunci nu

Partajează acest post

Link spre post
Garumna1

Noi am trait 10 ani in suburbie la parinti, gramadeam bani de apartament. Eu tare mari plusuri nu vad acolo decit aer curat. cind iesti singura da e bine dar cu copil e greu . Ambii noi lucram in chisinau plus copilul tot aici il aduceam la gradinita. In fiecare dimineata circulam cu masina asa 8 ani de zile, cheltuielile pu benzine erau de 2500 de lei pe luna, nemaivorbind ca pe luna  daca ma retineam la serviciu sau ieseam cu fetele in oras achitam 100 de lei taxiul. nu se intimpla des dar era. In suburbie gradinita nu ma aranja, contingentul era vesel de tot. cind ieseam cu fata la terenul de joaca, mama mia ce auzeam eu pe acolo. Plus glod pina la urechi cind ploua chiar daca aveam masina se intimpla uneori s a ma duc la magazin si ep jos, pu ca foparte multe strazi nu au fost asfaltate si nu vor fi degraba. Plus ca vroiam s a dau fata la dansuri in oras trebuia toata familia s a stam s a asteptam fata pina la ora 8 apoi mergeam acasa flaminzi si obositi. Da am niste cumatri in Cricova care fata e clasa intai in oras pai e chinul lui Dumnezeu. Ei masina nu au, fata termina lectiile la ora 1 ei acasa nu au cu ce o duce ca muncesc si asa o futbolesc la unul la lucru ba la altul, sta copuilul pina la 6 si asteapta s a se duca acasaetc. Acuma am trecut in oras sunt foarte multamita, in toata sinbata ma duc la parinti si respir aer curat si atat. Tot nu am avut bani de super puper apartament dar am cautat si am gasit de bugetul care l aveam.  Sincer eu vad in oras doar plusuri. dupa ce copii vor creste mari poate am s a ma gindesc la o casa in suburbie dar pina atunci nu

а в каком пригороде вы жили, если не секрет?

Partajează acest post

Link spre post
Mara33

Ciorecu

а в каком пригороде вы жили, если не секрет?

Ciorescu. Si scoala tot acolo am frecventato cind am invatat. Pu mine a mers si am terminat eminenta,  ca parintii mei nu au avut masina sau posibilitatea s a ma plimbe toata ziua in oras. Dar pu copii mei eu nu vreau asa ceva. Minusul de acolo ca la scoala si la gradinita umbla copii din Fauresti si Goian. Stiti ce contingent e acolo. Nu degeaba gradinitele si scolile de pe sectorul Riscanovca sunt pline de copii din Ciorescu, Magdacesti si Gratiesti. Parintii care oleaca sunt mai instariti si cu masina toti ii aduc in oras.

Partajează acest post

Link spre post
Garumna1

Ciorecu

Ciorescu. Si scoala tot acolo am frecventato cind am invatat. Pu mine a mers si am terminat eminenta,  ca parintii mei nu au avut masina sau posibilitatea s a ma plimbe toata ziua in oras. Dar pu copii mei eu nu vreau asa ceva. Minusul de acolo ca la scoala si la gradinita umbla copii din Fauresti si Goian. Stiti ce contingent e acolo. Nu degeaba gradinitele si scolile de pe sectorul Riscanovca sunt pline de copii din Ciorescu, Magdacesti si Gratiesti. Parintii care oleaca sunt mai instariti si cu masina toti ii aduc in oras.

мы тоже так думали - куить дом в пригороде и катать детей в город, если будут в селе плохие сады и школы

Partajează acest post

Link spre post
Mara33

мы тоже так думали - куить дом в пригороде и катать детей в город, если будут в селе плохие сады и школы

Da asta e bine numai ca cataitul asta si costa cind ai un copil la scoala si unul la gradi  obosesti tare fiecare cu program diferit etc. Sau cum iera la noi sotul incepea lucrul la 8 iar eu la 8.30 pai fata mea era prima in grupa.  Credeti ma eu dupa 10 ani de catait is satula. Dar asta e parerea mea nu vreau sa influentez pe cineva. Eu acuma ma simt mai odihnita cu mult decit cu casa pe pamint. Alta chestie e cind iti permiti o casa noua gata reparata cu tot mobilata si mai ai si servitoare  care face curat si te duci dupa serviciu si doar mincare s a faci si s a te dai huta in scrinciob.

Partajează acest post

Link spre post
lina

Mara

un plus care iil aveti comparativ cu altii autobusul vine la timp

asa si la voi-ciorescu, cricova

eu nu mai zic de rutiere

suburbia este diferita

nu poti pune toate la un nivel

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum