HasK

Мой Дом

Postări Recomandate

lina

dar mie imi pare ca nici din a 3, nu va fi perfecta

nimic nu e perfect

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ingrid

dar mie imi pare ca nici din a 3, nu va fi perfecta

nimic nu e perfect

)))))),da,dar si 3 case tot ma sperie sa fac))chiar daca nu perfecte,Lina))

Partajează acest post

Link spre post
lina

)))))),da,dar si 3 case tot ma sperie sa fac))chiar daca nu perfecte,Lina))

pentru 3

o viata nu iti ajunge

doar de aceste mici-mici

Partajează acest post

Link spre post
Ohra_08

Vorba ceea-casa perfecta o faci din a treia incercare)))

Это верно, мы толком еще не обжились в доме, второй этаж не закончен, но я знаю точно что будем первый перестраивать, хотим из кухни заменить окно на дверь ведущую на террасу. Как-то тяжко оббегать дом с тарелками и едой на террасу.

Editat de Ohra_08

Partajează acest post

Link spre post
Nina777

acuma apartamente in case noi construite, care au incalzire autonoma, cu reparatie si mobilate....... sint o sumedenie de vinzare cu pretul mai mic de mia de Euro pe metru patrat, media este de 850 EURO, da apartament in casa sovietica, care are peste 40 de ani, cu infrastructura veke, care deamu miroasa a mucigai, chiar daca e reparat si are incalzire autonoma nu poate costa aproape mia EURO pe metru patrat asa cum vra doamna pe apartamentul ei sovietic, chiar sa fie el si reparat, eu am avut apartament pe Miron Costin la etajul 3, cu reparatie de 37 metre patrati, si amplasare linga Liceul româno-german, in 2008-2009 puteam sa-l vind cu 31-32 mii EURO, 2010 inca mai puteam spera la aproximativ 29 mii, dar în 2013 l-am scos la vinzare cu 26 mii si nimeni nu suna ca macar sal viziteze, si l-am vindut numai dupa ce am coborit pretul la 25 de mii si au inceput sa sune si doar atuncea am reusit sa-l vind, vecina apartamentul cu 2 odai, reparatie facuta pentru sine a inceput sa vinda de la 42 mii EURO si abia in primavara anului 2014 a reusit sa-l vinda cu 33 mii EURO (cu toate ca avea incalzire autonoma) si cunosc multe asemenea exemple, cei ce stau cu preturile pe care le tin minte de la perioada scumpirilor maximale a aprtamentelor, nici nu-i suna nimeni.  Totul este cauzat de casele noi construite, unde apartamentele sint din star cu incalzire autonoma si varianta alba, apartamentul de cu o odaie de 40 metre patrati puteti procura 24-27 mii depinde de etaj si stadiul constructiei (la Riscanovca spre exemplu linga Maccdonalids -Lagmar, pe Florilor - Horus,  Matei Basarab si Studentilor si Matei Basarab - Dansicons, bd.Moscovei linga Plovdiv - Vasigur Grup), inca plus minus 10 mi deEuro reparatie si cu mobila, totul depinde de posibilitati si cerinte, multi fac reparati singuri, ei mobila din apartamentul veki etc. si costurile pentru a trai intro casa noua se reduc esential si cine va incepe sa locuiasca in bloc nou nu va mai vrea sa traiasca in casele sovietice.......si asta este un exemplu pentru locuri care sint scumpe, insa spre exemplu Lagmar, complexul cu 3 blocuri linga Finosa, apartament cu 2 odai se putea procurat cu 24-30 mii EURO, la Ciocana la fel sint o sumedenie de oferte eftene............reparatia se poate de facut cu tapete de la Numina cu 100-150 lei pe rulon sau de la Lumea Taptelor cu 400-500 lei si sa angajati pe cineva sa le incleie sau sa le incleieti singuri..........asa ca apartamente scumpe, chiar si reparate super, cu incalzire autonoma in case veki la preturi mari este extrem de deficil de vindut......eu urmaresc permanent anunturile pe 999 si vad asemenea apartamente care stau deja citiva ani si nu se vind...........

Partajează acest post

Link spre post
Nina777

In casele vechi cred ca ,unde 3 odai au 50 m2,fetelor,socotiti la m2 pretul, nu total.Multa lume se bucura ca uite costa atit apartamentul ,dar nu fac pret per m2,plus conditii etc,etc.

P.S. Cred ca se mai nimeresc si mai ieftine ,cind lumea urgent pleaca,dar nici la jum de pret .

Olea,nu speria,te rog,lumea)))

eu am avut invede apartamente cu 70 de metre patrati, puneti 999 la cautare pretul intre 36-40 mii suprafata mai mult de 70 metre patrati si veti vedea ce multe oferte veti gasi

https://999.md/ru/list/real-estate/apartments-and-rooms?applied=1&ef=32&o_32_7=12900&ef=33&o_33_1=776&ef=2203&ef=2307&o_2307_852=19109&ef=1074&o_30_241=902&ef=1073&r_1073_244_from=70&r_1073_244_to=75&r_1073_244_unit=m2

Partajează acest post

Link spre post
Ingrid

Inga,multumesc pentru o informatie atit de ampla,nu sunt la curent cu ce se face pe piata cu apartamentele in casele vechi,am mai mult idei despre apartamentele in case noi in varianta alba,drept ati spus,ca pe cei care au avut sansa sa locuiasca in alte conditii,nu mai vor in case vechi,dupa ce in 2003-2004 am pus incalzire autonoma si am facut reparatie in apartamentul din casa veche,am schimbat tevi,tot mai pe scurt ,pina si tencuiala si podurile jos pin la piatra,casele vechi nu ma prea intereseaza si mai ales acuma cind nu am intentie de cumparat ceva.

Partajează acest post

Link spre post
olya

Это верно, мы толком еще не обжились в доме, второй этаж не закончен, но я знаю точно что будем первый перестраивать, хотим из кухни заменить окно на дверь ведущую на террасу. Как-то тяжко оббегать дом с тарелками и едой на террасу.

Uite, momentul acesta noi l-am prevazut. Am facut usa si la bucatarie.

Partajează acest post

Link spre post
lina

dar eu multi aud, ca anume vor in case vechi

iaca

Partajează acest post

Link spre post
Ingrid

dar eu multi aud, ca anume vor in case vechi

iaca

argumente nu dau?

Partajează acest post

Link spre post
lina

diferite

ca sunt mai calitative cel mai principal argument

Partajează acest post

Link spre post
Ingrid

ap iaca depinde in ce casa noua si in ce casa veche cred ca.Si un argument mare e ca in casele noi is mai scumpe si lumea nu prea are bani.

Partajează acest post

Link spre post
lina

ap iaca depinde in ce casa noua si in ce casa veche cred ca.Si un argument mare e ca in casele noi is mai scumpe si lumea nu prea are bani.

argumentul este ca cele vechi se faceau dupa tenhologii mai bune

insa ca ex la apartamentul meu, din centru - mama zice ca e calitatea f rea

exact asa casa la botanica se zice ca e super

eu la capitolul apartament stau prost))

Partajează acest post

Link spre post
olsina

Новострой хорошо когда пару этажей,но для нашего города нереально,земля дорогая,вот и строят небоскребы.Минус новостроя-куча народу,квартплата,обслуживание.Вот и покупают в старых,но надо понимать, кто строил эти старые дома и сколько им лет.Пожили,спасибо,столько вложили в новострой,что дом уже построили бы.Вот и решились после долгих размышлений.

Partajează acest post

Link spre post
olsina

Еще один важный момент,я знаю дома ,коробки голые  стояли по 15 лет,потом заштукатурили и продали,знаю дома которые на этапе строительства вставали из-за проблем.Почвы в Молдове еще те.сваи гуляли.потом вижу на том месте стоят уже домов 6.Поговорила с другом он архитектор так у нас за деньги нарушается расстояние между домами,потому что именно 2-10 метров ему еще нужно.вот и делайте выводы.Архитекторы должны знать все нюансы.Купив какое-то жилье 10 раз распрошу знающих людей

Editat de olsina

Partajează acest post

Link spre post
olya

diferite

ca sunt mai calitative cel mai principal argument

Am auzit si eu versiunea asta, dar e demult depasita. Va zic de blocul, in care locuiesc parintii mei - contruit pe timp sovietic. Nu a trecut testarea seismica, ok, l-au facut cu cateva etaje mai mic. TOATE apartamentele care au acelasi proiect - au un perete foarte tare curbat, absolut la toti - despre ce fel de standarte e vorba? La reparatia capitala, tencuiala veche pur si simplu se transformase in nisip , deci e clar ca au facut candva economie pe ciment. 

Apartament vechi = comunicatii vechi, tevi ruginite, sarme oxidate, lifturi "obosite" .uhh......Nu vreau sa continui ca voi avea prea multe de scris. 

Apropo, alaturi de serviciul mei se construieste un bloc. Va zic sincer- chiar ii admir la cat de bine il ridica.

Sa fi avut intentia de a cumpara apartament, cu siguranta luam intr-un bloc nou.

Partajează acest post

Link spre post
lina

eu de asta si am scris mai sus

ca sunt vechi si tare intraiurea

si invers blocurile noi de linga mine, sunt mai rele, decit cele vechi care le cunosc

un apartament bun, noi poti spune doar cind stii toate nuantele, plus cind e in exploatare

Partajează acest post

Link spre post
lina

si invers blocurile noi -de linga mine, sunt mai rele, decit cele vechi care le cunosc

un apartament bun,  poti spune doar cind stii toate nuantele, plus cind e in exploatare

Partajează acest post

Link spre post
Mara33

Sunt diferite cazuri. De exemplu eu am cumparat apartament luind un credit de la banca, si normal ca banca nu mi da banii daca casa nu este data in exploatare. Am avut asa buget 30000 euro pu apartament si 10000 pu reparatie. Am cautat aproape un an de zile. Am vazut foarte multe variante. Cautam 2 camere pu ca avem copil, pai s a va zic ca de asa bani in casele noi  date in exploatare nu gaseam nimic. pina la urma am luat 2 camere seria 143. Asta e situatia cind ai banii la mana ai de unde alege fara probleme, cind nu stai si te cauti din ce ti permite buzunarul.

Partajează acest post

Link spre post
plaksana

Всем привет! У нас дом, построен с нуля, живем в пригороде. Потихоньку переезжаем, хотя работы еще куча, но жить можно. У меня к вам вопрос, кто нибудь ставил ролеты?

Partajează acest post

Link spre post
olsina

Всем привет! У нас дом, построен с нуля, живем в пригороде. Потихоньку переезжаем, хотя работы еще куча, но жить можно. У меня к вам вопрос, кто нибудь ставил ролеты?

После ограбления наши соседи поставили решетки,смотрится ужас,лучше ролеты.Заказывали у ролете мд,очень довольны.Ребята сделали аккуратно и функционально.

Partajează acest post

Link spre post
plaksana

После ограбления наши соседи поставили решетки,смотрится ужас,лучше ролеты.Заказывали у ролете мд,очень довольны.Ребята сделали аккуратно и функционально.

Спасибо, мы вот искали и пока тоже на них остановились. у меня муж предполагает, что они и тепло сохраняют))

Partajează acest post

Link spre post
olsina

Спасибо, мы вот искали и пока тоже на них остановились. у меня муж предполагает, что они и тепло сохраняют))

Когда сильный зимний ветер,то конечно.И летом от лишнего света.Только заказываете вентилируемые с маленькими отверстиями.нам предложили -остались довольны.Летом слабый свет проникает сквозь них

Partajează acest post

Link spre post
МамаLeki

Девочки, скажите у кого общественные коммуникации, за воду и канализацию сколько вы платите. На квартире вода 9 с чем-то, за канализацию не платим , а  у вас как начисляют.

Partajează acest post

Link spre post
Olga2014

si invers blocurile noi -de linga mine, sunt mai rele, decit cele vechi care le cunosc

un apartament bun,  poti spune doar cind stii toate nuantele, plus cind e in exploatare

De acord! Sunt foarte multe blocuri noi construite necalitativ, la repezeala si motivul e simplu ) Fiecare e cointeresat in propriul cistig si mai putin se gindesc la locatarii care vor locui in aceste case. Vad zeci de crapaturi mari in blocurile proaspat construite, locatarii se jaluie de peretii subtiri, termopanele necalitative.... Nu am optat niciodata pt apartament in bloc nou, de asta si am ales apartament spatios, cu reparatie calitativa dar in bloc cu 9 etaje. Si suntem tare multumiti!!

Editat de Olga2014

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum