vkusnaia

Фенилкетонурия (ФКУ, фенилаланин) в Молдове

Postări Recomandate

xalexandra

Bună ziua, sunt o mămică care tot am primit o scrisoare de la Centrul de sănătate a reproducerii și genetica medicală (copilașul împlinea 2 luni), unde scria "a fost depistată o concentrație majoră a fenilalaninei", cu rezultatul 3,0-3,1 mg/dl și respectiv să venim de urgență să dăm la analiza repetată. Am fost foarte stresați după ce am citit despre acest diagnostic. Am primit joi această scrisoare și vineri dimineața am dat analiza, urma a fi gata rezultatul marți sau joi (peste 5 zile). Medicul de acolo a spus că toți care au rezultatul de la 3,0 mg/dl dau analiza repetat. Marți am sunat după orele 14:00 și analiza era gata, rezultatul a fost 0,5 mg/dl din valorile de referință 0,1-3,0 mg/dl, ceia ce a însemnat că copilașul meu nu e bolnav de această boală. Am scris prin ce am trecut pentru a liniști alți părinți care vor primi astfel de scrisoare. Medicul de acolo a spus că transmit atât de tîrziu aceste scrisori deoarece rezultatul precis e făcut după prima lună, la noi e foarte precis e facut după a 2 lună. Primul rezultatul a fost făcut eronat, sau a fost influențat de medicamente așa mi s-a spus. Vă doresc multă sănătate.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Анастасия91

Здравствуйте, хочу выразить благодарность за этот чат.

В пятницу 10.09.21 мне позвонили и сказали, что пришел сомнительный результат на фенилкетонурию, тогда я ещё не понимала, что это такое. После звонка естественно я полезна в интернет узнать что это. Начитавшись подробностей я была в ужасе и по сей момент, пока не нашла это чат нахожусь в жутком стрессе. 

Очень жду понедельника, чтобы поехать сдать анализ и очень молюсь, что это окажется ошибка. 

Наш анализ пришел спустя 2.5 месяца!!!

Почитав ваши истории появилась надежда, что это ошибка.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum