ViVe

Religia In Scoli ca obiect obligatoriu

Postări Recomandate

lina
Православными представителями.

daca tara e ortodoxa, care interesant ar fi tr sa fie? explicati mi va rog?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ihtus

Lina, tara nu este institutie religioasa, ci institutie laica

nu puteti afirma ca este ortodoxa

Partajează acest post

Link spre post
Five
de fapt, acest verset confirma ca nu faptele, ci credinta il face pe om crestin sau nu

chiar daca citeodata faptele nu corespund, dar credinta este

si viceversa: fapte bune nu-l aduc pe om la D-zeu

Sunt de aceeasi parere, de fapt asa scrie in Biblie, acum deja e la discretia fiecaruia sa creda ce scrie in Biblie ori nu :laught1:

Referitor la religia in scoli ca disciplina obligatorie: evident ca nu e bine cand un preot vine in fata picilor si le vorbeste despre credinta lui, facand abstractie la Biblie... acesti preoti deseori nu vorbesc ce e scris in Biblie exclusiv, ci se axeaza pe asa zisa Sfanta traditie mai mult, care nu are legatura cu Biblia.

Ce tine de alte credinte care nu iau ca baza Biblia, atunci bineinteles ca apare oportun sa fie aceasta disciplina optionala, pentru a nu le discrimina. Pana la urma, orice om cand ajunge la maturitate isi alege credinta, fie ca a fost botezat de parinti de mici sau fie ca a asistat la orele de religie in scoala...

Partajează acest post

Link spre post
Diana

Cred ca un studiu al Bibliei ar fi mai binevenit.

Partajează acest post

Link spre post
Aries

Хм.. интересные новости... :cry:

Наверно я против навязывания, против давления, против слишком углубленного изучения религии, НО совсем не против разумного предоставления информации на эту тему.

Почему бы не рассказать деткам о Боге? Почему бы не рассказать красивые истории из Библии? Дать пищу для размышления, учить добру посредством этих уроков, но не навязывать веру :laught1:

Я с удовольствием потом общалась бы с малым на эти темы.

Я верю в Бога, но не хожу в церковь, не держу посты, итд.

Бог в моей душе.

Может действительно не нужно эти уроки делать обязательными? Пусть каждый выбирает для себя ходить или нет..

Partajează acest post

Link spre post
ihtus

Dianushka, si cum ramine cu copiii musulmanilor?

noi de ex avem 2 in grupa

Partajează acest post

Link spre post
lina
Lina, tara nu este institutie religioasa, ci institutie laica

nu puteti afirma ca este ortodoxa

alina, eu asta am zis mai inainte, in alt post, religia in moldova este deoparte de stat, independenta, ca sa zicem, nu stiu cum altfel, sa mai zic, stiu ca mai inteles.

dar nu despre asta so avut in vedere, ci mai degraba de religia dominanta.

doar nu vrei sa ziceti ca e catolica, protestanta..etc asa e?

Partajează acest post

Link spre post
Diana

Eu optez ca aceste lectii sa fie optionale :laught1:

Partajează acest post

Link spre post
didi

У нас в школе преподают Христианство,малый в восторге от уроков.В классе есть двое детей другой веры-они не присутствуют на уроке,это желание их родителей.

Partajează acest post

Link spre post
Света
daca tara e ortodoxa, care interesant ar fi tr sa fie? explicati mi va rog?

Религия не должна быть связанна с государством, и государство должно защищать своих граждан не зависимо от того православный это человек или нет, и не должно навязывать своим гражданам определённую религию. В православии есть много традиций и обрядов, которые по сути не имеют никакого отношения к Библии и к Христианству. Есть Библейские истории адаптированые разными организациями Христианскими, которые излагают только истории без преподавания каких-то отличительных особенностей каждой конфессии. Я, например, бы предпочла, чтобы детям постарше, преподавали историю религии, опять же без пристрастий, так как у нас в гос-ве очень много предрассудков по отношению к другим конфессиям, просто от того, что люди не знают истории.

Partajează acest post

Link spre post
Five

Musulmanii stiu una ca biblia in forma sa originala s-a schimbat in timp si de aceasta ei nu cred in ea. Oricum, eu sunt pentru o asa disciplina, insa sa nu fie un preot in fata copiilor, sa ii intimideze chiar si prin imbracamintea sa. As fi de acord daca ar fi un profesor intr-adevar care are facultate in spate si care i-ar invata sa se roage pe picii care nu stiu inca, sa explice si sa aduca dovezi despre istoria aparitiei diferitor credinte, dar sa nu se adanceasca prea mult, sa le spuna despre ce e scris in Cuvantul lui Dumnezeu si cum vrea Dumnezeu sa fie ei. Lumea are nevoie de toleranta inca din pruncie, iar astfel de profesori care atrag atentia la copii care au alta credinta ar trebui sa fie mustrati si disciplinati. Aceeasi evolutie la biologie esti obligat sa inveti, chiar daca nu crezi in ea.

Partajează acest post

Link spre post
SuperWoman

Eu cred ca religia este ceva intim, si scoala religiei ar trebui sa fie acasa, odata cu cei sapte ani de acasa, este datoria parintilor sa ii educe pe copiii sai in spiritul religiei sale.Si haideti sa respectam toate religiile!!! Eu sunt ortodox, si ii voi da lectii de religie fetitei mele acasa, asa cum au facut-o printii mei.

Editat de SuperWoman

Partajează acest post

Link spre post
ihtus
У нас в школе преподают Христианство,малый в восторге от уроков.В классе есть двое детей другой веры-они не присутствуют на уроке,это желание их родителей.

didi, понимаешь...

выше я писала на рум., что даже при опциональном курсе религии в школе, часть детей отделяются от остального коллектива

в нашей стране это будет около 30% деток, если судить по статистике форума вот результаты

таким образом искусственно создаётся разница между детьми православных родителей и других конфессий

и это в то время, когда всячески стараются внедрить в школы обучение деток, отличающихся от остальных (как например с ограниченными возможностями и т.д.)? стирать границы

а в этом случае выходит всё наоборот

опять же, никто не завтрахован от неадекватных "преподавателей" (как в случае сына наших нанашей, я писала выше)

Зачем?

Partajează acest post

Link spre post
Five

A propos, va fi astfel de disciplina in scoli ori nu, oricum minoritatea va fi mereu discriminata fata de majoritate. Asa ca vrei sau nu, se afla foarte repede printre copii cine si ce credinta are.

Partajează acest post

Link spre post
Света

У нас в классе тоже преподают уроки Библии, и мне очень нравится то как их преподают, но опять же, я знаю, что преподают не представители православия, всё излагается очень просто, просто история и то чему она учит. Вы, конечно, извините, но сколько сталкивалась, православные священики и многие верующие очень не терпимо относятся к любым другим Христианским течениям, именно поэтому я против того, чтобы программу составляли они.

Partajează acest post

Link spre post
ihtus
As fi de acord daca ar fi un profesor intr-adevar care are facultate in spate si care i-ar invata sa se roage pe picii care nu stiu inca, sa explice si sa aduca dovezi despre istoria aparitiei diferitor credinte, dar sa nu se adanceasca prea mult, sa le spuna despre ce e scris in Cuvantul lui Dumnezeu si cum vrea Dumnezeu sa fie ei.

Mary, dar nu te-ai gindit ca scoli sunt multe si... s-ar putea sa fie prea multi profesori partenitori care chiar si la asemenea curs general ar putea sa opteze pentru o confesiune si sa intimideze pe ceilalti copilasi?

Partajează acest post

Link spre post
lina
В православии есть много традиций и обрядов,

va gresiti

si inalte religii, are tangenta cu traditiii, nu va dau exemplu ca stiti

daca tr trecem, alaturi

este datoria parintilor sa ii educe pe copiii sai in spiritul religiei sale.

adica reiese, ca toti din noi, parinti, avem invatatura, experienta etc, ca copiilor, corect sa fie explicat toate momentele din religie.

eu sincer, nu as putea, deoarece la virsta mea, inca invat, ceea ce tine de religie si nu as putea da o explicatie clara.

in cazul dat, doar un profesor, ar putea fi corect si adecvat, in acest domeniu, si sigur cu studii in teologie.

Partajează acest post

Link spre post
didi

Никто не застрахован от неадекватных "преподавателей"- вообще. А если ты поступил в еврейскую школу тебе преподают историю религии этого народа и что?Сам выбрал-учи.Это обязательно.А у нас преподают историю христианства-не ужели не интересно узнать,просто ради информации.

Partajează acest post

Link spre post
Five
Mary, dar nu te-ai gindit ca scoli sunt multe si... s-ar putea sa fie prea multi profesori partenitori care chiar si la asemenea curs general ar putea sa opteze pentru o confesiune si sa intimideze pe ceilalti copilasi?

Sigur ca profesorii au credinta lor :) Eu vorbeam ca este foarte dificil de a pune in practica asa criterii care am expus mai sus, de aceea si decade din start un astfel de curs oricare ar fi el: optional sau obligatoriu. INSA, la fel stiu, copiii in ziua de azi sunt foarte agresivi si intoleranti fata de alte pareri decat majoritatea, sa nu mai vorbim de religie...deci acesti copii nu au nici o baza in familie, marea majoritate au parintii plecati peste hotare sau divortati, ei tanjesc dupa Dumnezeu (cunosc cateva cazuri) si nu au de unde sa ia vreun indemn sau incurajare... :spiteful:

Partajează acest post

Link spre post
didi
Никто не застрахован от неадекватных "преподавателей"- вообще. А если ты поступил в еврейскую школу тебе преподают историю религии этого народа и что?Сам выбрал-учи.Это обязательно.А у нас преподают историю христианства-не ужели не интересно узнать,просто ради информации.

тем более никто не заставляет.Если бы я жила и училась в мусульманском государстве мне лично тоже было бы интересно узнать и о этой религии тоже чтобы понять и внедрится в общество в котором живу.

Partajează acest post

Link spre post
lina

didi :spiteful:

respect

ca imi citesti gindurile

Editat de lina

Partajează acest post

Link spre post
ihtus
in cazul dat, doar un profesor, ar putea fi corect si adecvat, in acest domeniu, si sigur cu studii in teologie.

Lina, pe linga biserici ortodoxe sunt scoli duminicale pt copilasi (esti si o tema pe forum)

si un parinte care vrea sa-si educe copilul ca crestin ortodox, va gasi o ora pe saptamina sa-l duca acolo

plus la aceasta, esti libera sa alegi la ce biserica si ce preot sa-l duci (doar si ei sunt oameni... si diferiti)

si este separat de scoala

вот тут ключевой момент: сам выбрал

или выбрали родители имено еврейскую (католическую и т.д) школу

где изначально подразумевается какое-то религиозное воспитание

а государственные школы должны быть нейтральными в таком щекотливом вопросе, как вероисповедание

Partajează acest post

Link spre post
lina
вот тут ключевой момент: сам выбрал

si daca statul, iti impune, ce tr sa faci? doar te conformezi, la regule impuse de stat, nu?

imi aduce aminte, de o zicala ruseasca, o stiti

Partajează acest post

Link spre post
SuperWoman
va gresiti

si inalte religii, are tangenta cu traditiii, nu va dau exemplu ca stiti

daca tr trecem, alaturi

adica reiese, ca toti din noi, parinti, avem invatatura, experienta etc, ca copiilor, corect sa fie explicat toate momentele din religie.

eu sincer, nu as putea, deoarece la virsta mea, inca invat, ceea ce tine de religie si nu as putea da o explicatie clara.

Oricum sunt impotriva sa fie obiect obligatoriu, fiecare parinte este in drept sa hotarasca pentru copilul sau! Eu personal pot sa-i explic absolut totul despre religia noastra si la urma urmei, sa-i dau Biblia sa citeasca. Obligatoriu tre sa fie Limba de invatat, dar religia deja nu...Ihtus are dreptate, va diviza copii si vor fi conflicte, pentru ca asa-s copii si adolscentii!

Partajează acest post

Link spre post
Five

Ihtus nu ma citesti clar, copiii au nevoie de studierea Bibliei, care da aplicatii practice si relevante la toate problemele cu care se confruntă ei astazi, anume studiind aceasta va aduce cat de mica schimbare in inimile celor care o studiaza. Deci, nu toti parintii cunosc Biblia, cum a scris si lina, si nu toti inteleg de ce parintii lor la randul lor cred sau au crezut in ceea ce cred, multi parinti sunt plecat peste hotare, altii divortati, altii au parinti decedati etc. De unde sa ia ei invataminte tolerante? Din internet? de la tele?

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum