ViVe

Religia In Scoli ca obiect obligatoriu

Postări Recomandate

Танюсик

Eu tot sunt contra OBLIGATORIU.

Acest obiect tre sa fie optional... fiecare e in drept sa aleaga doreste sa asculte aceste ore sau nu.

Tin minte eram prin clasa a 3-4 aveam niste cursuri de religie, cred ca sponsorizate de "Micul Samaritean" ... umblam cu placere la el. Doamna care venea si ne preda relata istoripare despre Isus, ne arata diferite desene... totul era interactiv, si la sf. lectiei faceam o sinteza. Ne-a invata rugaciuni "Tatal Nostru" , " inger, ingerasul meu" .... Ea ne explica ca rugaciuna nu costa doar in ceea ce scrie prin carti, ce o putem spune asa cum simtim...

Si ora apropo era optionala, era ultima lectie vineri... Unii copii plecau, altii ramineau? si cit de straniu nu suna.. plecau 2-3 copii din 30.

Privitor la istoria religiilor... cred ca e prea complicat unui copil de 6-10 ani sa inteleaga alte religii... Poate afla doar notiuni, insa uneori isi poate face pareri gresite daca nu sunt predate de cineva competent...

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Irina25
Privitor la istoria religiilor... cred ca e prea complicat unui copil de 6-10 ani sa inteleaga alte religii... Poate afla doar notiuni, insa uneori isi poate face pareri gresite daca nu sunt predate de cineva competent...

Sint de acord ca este prea complicat pentru un copil sa studieze istoria religiilor, si nici sens nu prea vad. Copiii trebuiesc invatati norme elementare de comportament cum ar fi: sa nu furi, sa nu ofensezi pe cineva mai slab ca tine, sa respecti pe cei mai in virsta... si aici pot deja sa fie aduse exemple din Biblie...

Partajează acest post

Link spre post
YaKa

Я ЗА изучение религий в школах, но именно как общеобразовательного предмета - совсем не плохо если ребёнок будет знать какие есть религии, что проповедуют, истории их возникновения, главных пророков, основные праздники и их значение и т.д. У нас в универе на первом курсе преподавали Религиоведение, очень, кстати, интересный предмет. В современном мире, где происходит тесное общение представителей разных конфессий уже как-то неприлично не знать что такое Рамадан у мусульман, или Великий пост у православных. Но важно чтоб уделялось одинаковое внимание всем основным конфессиям.

Partajează acest post

Link spre post
Пеппа

Я за.

Но не как коллективные молитвы и тд и тп. Как изучение. Потому что сама столкнулась, будучи католиком, что не знаю даже о структуре мессы - мне было стыдно, что я и креститься нормально не могла.

Я хочу, чтобы мой сын (католик) знал, как нужно креститься правильно, что такое молитва, что такое костел, как вести себя в православном храме в том числе - какие есть различия.

как общаться с мусульманами. Что такое иудаизм. И даже что такое сатанизм - как некоторая эволюция индийского учения о Шиве как изменяющей силе. что такое буддизм.

Что такое исихазм в православии, кто такие подвижники, что такое пустынь, что такое столпничество, что такое молитвенное правило, что такое пост и тд и тп.

Это все нужно знать.

Свое обучение как католик он получит изучая катехизис, и я передам ему все знания о религиях, которые у меня есть.

Ни в коем случае не хотелось бы показухи и ритуалистичности. А ну-ка дети встали на колени в классе........ Это фигово. С детсва приучат, что не сердечная молитва важна, а ритуалы.

Editat de Страсть со специями

Partajează acest post

Link spre post
Пеппа

Меня преследует чувство, что учителей таких НЕ НАЙТИ :)))

Partajează acest post

Link spre post
Танюсик

Citiva ani in urma Ministerul introdu-se obiectul "Deprinderi de viatza"

Era un obiect foarte interesant, shi invata copii de la cele mai elementare lucruri... pina la unele destul de interesant...

Incepind de la spalatul pe myini si igiena zilnica, nu a minti, fura pina la protejarea in relatii sexuale...

Insa Biserica noastra a hotaryt ca acest obiect e prea "desfrinat" pentru copii, shi la scos din program.

Partajează acest post

Link spre post
Diviana
Uite, la asta ma gindeam si eu. Pentru ca ma tem ca nu se va preda esenta religiei crestine, ci interpretarile unor "profesori". Ba as zice ca ar semana mai mult a manipulare?

Stau si ma gindesc, de ce preotii vor cu tot dinadinsul sa fie obiect obligatoriu? Oare asta-i viziunea lor de a propovadui? A impune credinta cu dea sila? Din cite stiu, Isus nu a silit pe nimeni sa mearga dupa ei.

Cine vrea lasa sa mearga la ore facultative.

Cer scuze , ati vrut sa scrieti Isus sau Iisus ?!

Nu am ca scop sa va corectez ortografia ( se intimpla la toti sa greseasca ) , dar ca sens ...

E mare diferenta !

N-o luati in nume de rau , e doar o intrebare .

Editat de Diviana

Partajează acest post

Link spre post
Vasilisa
Меня преследует чувство, что учителей таких НЕ НАЙТИ :)))

мне ваши посты напомнили шутку

Dan†e Sparda: на твой взгляд сложная тема?

Appolo_16: Да нет

Dan†e Sparda: так да или нет?

Appolo_16: Да нет наверное

Dan†e Sparda: а в четверичной системе слабо?

Appolo_16: Да нет наверное, хотя...

Nu am ca scop sa va corectez ortografia ( se intimpla la toti sa greseasca ) , dar ca sens ...

E mare diferenta !

spunetimi si mie, va rog, dar care e diferenta?

Partajează acest post

Link spre post
ViVe

E mare diferenta !

''Fereste-te de întrebãrile nebune si nefolositoare, cãci stii cã dau nastere la certuri.'' (2 Timotei, 2:23 )

Partajează acest post

Link spre post
Perfect_Angel
''Fereste-te de întrebãrile nebune si nefolositoare, cãci stii cã dau nastere la certuri.'' (2 Timotei, 2:23 )

+1

nu am inteles nici eu care a fost faza ...

Partajează acest post

Link spre post
Diviana

Super tare !!!!

Mai ales ca ... am scris clar , nu vreau sa ofensez si nici sa corectez , cu atit mai mult ca nu polemizez pe teme religioase .

Dvs . insa va este caracterisica agresivitatea in teme religioase , ( ma refer la discutiile care le-ati dus in forumul Religia ).

Iar daca aveti asa cunostinte religioase profunde ( si nu sinteti adepta a martorilor lui Iegova ) , eu nu pretind ca le am ,

am pus intrebarea deoarece chiar simbata aceasta , in biserica preotul a spus ca Isus - folosesc martorii lui Iehova ( nu am nimnic nici cu ei si nici cu alte religii , fiecare e in drept sa-si aleaga credinta ) , si e corect p-u crest.- ortodocsi Iisus .

Ni-mi este in fire sa dau intrebari provocatoare ca sa creez agresivitate , si nici nu am facut-o mai sus , dar ... fiecare intelege totul in masura posibiltatilor sale ...

Partajează acest post

Link spre post
ihtus
am pus intrebarea deoarece chiar simbata aceasta , in biserica preotul a spus ca Isus - folosesc martorii lui Iehova ( nu am nimnic nici cu ei si nici cu alte religii , fiecare e in drept sa-si aleaga credinta ) , si e corect p-u crest.- ortodocsi Iisus .

mda

si daca in original suna cu totul altfel??? nici Isus si nici Iisus?

ceva de tip Iesua (Ieshua) adica "s" cu codita )))

ce spun la asta preotii?

este doar o "traducere" care nici pe aproape nu este o dogma

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Cu toate ca sunt de religie crestina ortodoxa, dar careva lucruri sau viziuni nu-mi sunt foarte clare, nu prea le inteleg sensul... dar asta e doar parerea mea subiectiva.

Si orce profesor, preot care va preda acest obiect - intr-un mod oarecare va schinomosi, sau va interpreta in felul sau anumite lucruri.

Eu tot sunt de parerea ca in scoli ar fi mai bine sa fie studiata istoria religiei, dar si aici pot fi multe interpretari (Care e mai prima, care e adevarata s.a.) Adevarul e undeva la mijloc...

Si in final... Eu Sunt impotriva predarii acestui obiect. Educatia religioasa trebuie primita in familie, iar alegerea, copilul trebuie s-o faca singur cand va creste.

Partajează acest post

Link spre post
Diviana

Alina , asta-i , eu sincer ma uit cam sceptic la biseerica si preoti , nu la credinta , am vrut sa vad deci , daca mai sus s-a scris constient sau intimplator !? Eu tot nu prea am inteles faza asta , de fapt mai sint lucruri care nu prea le pricep in biserica ( care icoane se saruta , de ce , pe unde sa calci pe unde nu s.a. ) , eu cred si stiu sigur ca de fapt , nu asta te face sa devii un crestin adevarat , ci faptele ce le faci . Pina la urma preotii sint intermediari ( nu stiu daca e corect sa zic asa ) intre noi si Dumnezeu ... nu degeaba se zice fa cum spune preotul nu cum face preotul ...

Partajează acest post

Link spre post
ihtus

Diviana, nici macar fapte

“Căci pirn har aţi fost mântuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine de la voi: este darul lui Dumnezeu.Nu prin fapte ca să nu se laude nimeni.” (Efeseni 2:8-9).

Partajează acest post

Link spre post
ViVe
mda

si daca in original suna cu totul altfel??? nici Isus si nici Iisus?

ceva de tip Iesua (Ieshua) adica "s" cu codita )))

ce spun la asta preotii?

este doar o "traducere" care nici pe aproape nu este o dogma

+1

Ma considerati agresiva?

Vreau sa va spun ca mi-a parut chiar o provocare. Daca v-ar fi pur si simplu interesat intrebarea data ati fi cautat pur si simplu pe internet,la urma urmei. Pentru mine e importanta esenta si nu cum se scrie.

Cer scuze de Offtop. Am vrut sa ma abtin, dar totuna...

Editat de victoritamd

Partajează acest post

Link spre post
lina
iar alegerea, copilul trebuie s-o faca singur cand va creste.

pai cind il botezam, doar nu il intrebam.

fetelor, eu am invatat istoria religiilor in scoala, si va spun ca asta e putin. cu obiectul dat, poti sa ai doar o viziune generala. cu timpul singura am studiat.

chiar acum, 2 saptamini, mam impartasat, la biserica, era o clasa, cu copiii care a venit cu profesoara sa se impartasa, preotul lea povestit mai intii in ce consta procedura, ei respectiv ascultau ff atenti, drept ca erau citeva, desigur baieti care nu le erau interesant.nu au fost intrebati de ce religie..etc.

Partajează acest post

Link spre post
Vasilisa
preotii sint intermediari ( nu stiu daca e corect sa zic asa ) intre noi si Dumnezeu ... nu degeaba se zice fa cum spune preotul nu cum face preotul ...

exact asa mia raspuns un preot de la Optina Pustini la intrebatrea mea carei rolul preotilor. pina acum tin minte ce a spus sl sory, am sa trec la rusa.

Когда Иисус ушел, он оставил церковь и духовенство, живых людей, а не ангелов своих. Потому что ангелы не смогли бы понять людей , давать им наставления и исповедовать, им чужды человеческие страсти. поэтому он оставил людей. Но они всего лишь люди, поэтому делайте как они говорят, а не как они делают.

Partajează acest post

Link spre post
Vasilisa
Educatia religioasa trebuie primita in familie, iar alegerea, copilul trebuie s-o faca singur cand va creste.

nu toate familiile dau notiuni de religie si norme morale, cred ca va inchipuiti))))

ce fac ceilalti, care nu le a mers cu parintii?

care cauta alinare si vor sa aiba o speranta la o viata buna si curata?

eu am persaone cunoskute? din familii de alcoolici, care datorita religiei au kreat familii minunate, ku multi kopii si foarte unite.

pai cind il botezam, doar nu il intrebam

exact asa!

vedeti tema cu botezurile))))

dar lectii nu vrem,,,,

Partajează acest post

Link spre post
ViVe
pai cind il botezam, doar nu il intrebam.

fetelor, eu am invatat istoria religiilor in scoala, si va spun ca asta e putin. cu obiectul dat, poti sa ai doar o viziune generala. cu timpul singura am studiat.

...

Uite, de asta am si initiat discutia.

Fiindca eu am un sentiment dublu fata de tema data. Pe de o parte ma sperie orice obligativitate.

Pe de alta parte, omul nu va putea alege daca nu va cunoaste ce trebuie sa aleaga.

Dar poate educatia parintilor e indeajunsa?

Sau, poate, biserica considera ca cunostintele noastre au cam saracit de-a lungul timpului si, deci, este nevoie de interventia ei?

Aici, cred ca ma face confuza cum anume se va preda obiectul dat? Va fi o informatie sau o impunere a viziunilor?

De fapt aici cineva scria ca deja se practica religia intr-o scoala si nu-i nimic strasnic.

Uf, sper sa fie totul bine...

Partajează acest post

Link spre post
lina

merci, voi trece si pe acolo, eu personal, inainte de a boteza finii multe lucruri, nu intelegeam si am cautat raspunsul.

eu citesc cu placere, mesajele tale, ff bine isi expui parerea, exact ceea ce vreau sa spun :girl_dance:

,

cind voi avea timp, voi trece sa intreb si pe preoti, plus se poate de dat si in site.

dar stii, este o gradinita, catolica, deschisa de biserica catolica, la ea umbla copii de toate domeniile, sincer nu au aparut coflicte, in schimb, necatind ca sunt pici, au ceva ideie, de religie, dumnezeu, isus, etc, si nu vad absolut rau in asta.

Partajează acest post

Link spre post
Vasilisa
cind voi avea timp, voi trece sa intreb si pe preoti, plus se poate de dat si in site.

dar stii, este o gradinita, catolica, deschisa de biserica catolica, la ea umbla copii de toate domeniile, sincer nu au aparut coflicte, in schimb, necatind ca sunt pici, au ceva ideie, de religie, dumnezeu, isus, etc, si nu vad absolut rau in asta.

mersi, Lina, le citesc si eu pe ale tale, esti toleranta si diplomatika, asa cum ar trebiu o adevarata crestina))))

Partajează acest post

Link spre post
Diviana
Diviana, nici macar fapte

Alina , chiar crezi ca am vrut sa zic de faptele ce se fac p-u lauda si vorbele goale ... :sad:

mersi, Lina, le citesc si eu pe ale tale, esti toleranta si diplomatika, asa cum ar trebiu o adevarata crestina))))

Da , asa este .

Mie imi place sa va citesc pe ambele .

Partajează acest post

Link spre post
ihtus
Alina , chiar crezi ca am vrut sa zic de faptele ce se fac p-u lauda si vorbele goale ... :sad:

nu-nu!

nu m-ai inteles corect

de fapt, acest verset confirma ca nu faptele, ci credinta il face pe om crestin sau nu

chiar daca citeodata faptele nu corespund, dar credinta este

si viceversa: fapte bune nu-l aduc pe om la D-zeu

Partajează acest post

Link spre post
Света

Я, против того, чтобы это было обязательно, ещё против того, чтобы программа разрабатывалась Православными представителями. Ничего против уроков, на которых бы просто рассказывали Библейские истории не имею.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum